• SAS1987
    14k
    Ali bi ostatak grada bio u kompletnom k.Imamo Dinamo

    Možda ali postavljeno pitanje je bilo u kontekstu Dinama :smile:
  • mali M
    4.1k
    Ma u pitanju Dinama pogotovo. Kaže ovaj Dudu kako su nekad to bila predizborna obećanja, a ova vlast je napravila istu stvar.. eto već dvije godine su pregovori oko zemljišta a Kranjča nije došla dalje od slikice na kompu...
  • jedan u nizu
    6.8k

    osigurana su sredstva i objavljen je natjecaj, koji je zavrsio valjda prije par dana. Rekao bih miljama daleko od slikice na kompu, ili onih obecanja od prije.

    Makar i dalje ne vjerujem dok ne dodu prvi buldozeri, ali sam puno puno optimisticniji nego prije.

    Za maksimir takoder sam optimistican, nikad prije nije bio HNS i UEFA u kombinacijama, makar bi rade da to sve ide bez plenkija i bez hnsa . Crkva tu dosta lihvarski radi, na kraju ce oni biti najveci dobitnik, sagradio se stadion ili ne, oni ce dobiti svojih 11 lokacija u gradu. Svi spominju grad kako se oteze, a sta je sa crkvom, njih nitko ne smije prozvati ovdje?

    Zna li netko od upucenijihi koliko bi trebalo proci vremena od ovog natjecaja (ako su zavrsili prije par dana) do odabirqa izvoditelja pa konacno do pocetka radova? jeli realno ocekivati na zimu nekakav pocetak radova kao sto najavljuju??
    Opet, ovo je hrvatska drzava, bit ce tu zalbi na odabir izvodaca, sudovi, ponovni natjecaji, moze se to odugovlaciti jos barem godinu dana. Makar iskreno nadam da nece *fingers crosses*
  • mali M
    4.1k
    Svi spominju grad kako se oteze, a sta je sa crkvom, njih nitko ne smije prozvati ovdje?jedan u nizu

    Slažem se sa svime osim sa gornjim citatom. Iz prve ruke, Crkva nikad nije stopirala gradnju. Nikad. Mogli su odma počet gradit što se tiče Crkve. Ali kad te grad/država pita što želiš da se MAKNEŠ sa tog zemljišta, onda su lihvari. Crkva je to onda samo pametno ispregovarala da dobi dozvole za gradnju svojih institucija koje grad stopira već desetljećima. I isto tako i to je rizik jer sam siguran dok je TT na vlasti naći će nove načine kako zaustavljati i otezati gradnju crkvi čisto iz svojih ideoloških razloga
  • jedan u nizu
    6.8k

    pa evo iskreno ne znam nista vise osim onog sto pise u medijima. Vec neko vrijeme se spominje da ostaje sve na crkvi i gradu da se dogovore, i da ce grad prepustiti 11 zemljista, samo se trebaju dogovirit tocno valjda.
    ako kazes da nikad nije stoppirala gradnju zasto onda jednostavno nisu prepustili zenljiste koje ionako ne 'uzivaju' dugi niz godina.
    Dobro kazes, ugrabili su priliku da dobiju svojih 11 zemljista, cime zapravo 'ucjenjuju' grad. Mozes reci sta god hoces, ali meni to zvuci lihvarski. Pogotovo kad tu imas najveceg zempljoposjednika i vlasnika nekretnina, ne samo u hrvatskoj, nego u cijelom svijetu. Siguran sam tu ima jako puno nekretnina koje bi grad htio 'vratiti' u svoje vlasnistvo ili koristiti za nesto svoje (necu ulaziti dubinski jer nisam bas informiran), i kako se onda godinama ne mogu dogovoriti za neku trampu?
    Ne jer im ne odgovara da zamijene zemljista vec da dobiju ta zemljista, a ovo sa stadionom im sjelo ko budali samar, savrsena prilika za trazenje/iznudivanje zemljista.

    Osudite me koliko hocete, ali ja to smatram lihvarenjem.

    S druge strane, ako je gradu stadion prioritet onda moraju popustiti takvim ponudama i trazenjima. Ako znaju, a vjerovatno znaju da ako ne naprave obecano, onda su to trebali i ranije rijesiti, sa tim se slazem. Rekli su da ce napraviti sve da osiguraju zemljiste i uvjete za gradnju, onda se to od njih i ocekuje.
    E sad, da li je postena trampa, to ce ostati jednima i drugima na dusu, uvijek ima netko tko ce bolje proci u svakom dogovoru, kako god ispalo

    EDIT: takoder sasm misljenja da grad odugovlaci sa tim dogovrom, jer im to odgovara dok se stvari ne pociste u klubu i dok ne bude demokratiziran, tj odmaknut od osudenih kriminalaca. Podrzavam jako odluku da nema stadiona dok se dinamo ne odvoji od osudenih kriminalaca. A vjerujem da im ovo odgovara jer da su sve rascistili, imali bi pritisak da se sto prije krene sa stadionom, a onda se nece moci toliko odugovlaciti sa gradnjom.
    Kazem, odobravam stav da se ne ide sa stadionom dok se dinamo ne rascisti, ali ne odobravam ovo odugovlacenje. Nadam se da ce sljedeca skupstina donijeti statut i onda konacni dogovr oko zemljista.
  • Jaro
    6.1k
    ne kuzim kakje lihvarenje kad za nesto svoje zelis neku naknadu...
    Jel lihvarenje kad grad/drzava planira neku prometnicu pa otkupljuje privatna zemljista na trasi i ekipa ne proda na orvu, vec trazi visu cijenu?
  • jedan u nizu
    6.8k

    Da, ali oni ne zele novac vec 11 lokacija. Ako je vrijednost tih 11 lokacija priblizno jednaka onom zemljistu na maksimiru nemam apsolutno nista protiv. Ali jako jako sumnjam da maksimir vrijedi tih 11 lokacija. Jos pogotovo kad oni ne koriste tu zemlju vec su sami upisani na nju, i jer valjda po trenutnom planu taj dio nije zamisljen kao gradevisnko zemljiste.
    Drugo, imas zakone po kojima moras prodati zemljiste ako drzava gradi nesto, i to po vise manje trzisnoj cijeni, prosla su vremena odugovlacenja i pumpanja cijena.
    Trece, takoder postoje zakoni, da ako uzivas neku zemlju, imas pravo prvokupa ili prijepisa zemljista (za ovo ne znam tocno, mozda netko upucen bolje objasni).

    Ponavljam, ako je vrijednost maksmiria i 11 zemljista priblizno jednaka, nema nista protiv. Ali ako nije (a vjerujem da nije ni priblizna), onda je to ucjena da konacno dobiju sto zele a nisu to mogli dobiti desetljecima.

    p.s. iskreno sada niti ne znam da li oni traze 11 zemljista, ili su ta zemljista zapravo njihova pa traze samo dozvole za gradnju. Nekako mi je ostalo u glavi da traze bas zemlju. Ako traze samo dozvole na svojim zemljistima onda je to druga prica

    Jel lihvarenje kad grad/drzava planira neku prometnicu pa otkupljuje privatna zemljista na trasi i ekipa ne proda na orvu, vec trazi visu cijenu?Jaro

    da odgovorim na ovo: da, i to bi se nazvalo lihvarenjem
  • Dudu9
    597

    Ako se više njih javilo na natječaj grad ima 120 dana da odabere, tek iza toga ide natječaj za izvođača radova, a što se tiče zemljišta, crkva traži 11 lokacija ali ne moraju sve bit u gradskom vlasništvu, za sve te lokacije država će platit bilo gradu ili privatno, vjerojatno i grad mora te lokacije nakon davanja zemljišta prenamjenit
  • mali M
    4.1k
    zasto onda jednostavno nisu prepustili zenljiste koje ionako ne 'uzivaju' dugi niz godina.jedan u nizu

    Za to bi trebao poznavati osnovne postavke stava Crkve. Uvijek će dat zemljište na korištenje ako je za "veće društveno dobro i namjenu." Više stoljetno je krivo uvjerenje da Crkva nešto neda... Evo ti ideš stalno sa lihvarenjem, iznudom i kaj ja znam kakvim epitetima koji su samo produkt tvojih uvjerenja (krivih) i nepotkrijepljenih teza koje si naučio od svoje okoline. Al takvo je društvo danas pa mogu razumjeti od kuda crpiš takve stavove. Ateisti nas uče o Crkvi, političari o građevini, ideolozi bez škole o akademskim znanostima.. ništa novo
  • mali M
    4.1k
    iskreno sada niti ne znam da li oni traze 11 zemljista, ili su ta zemljista zapravo njihova pa traze samo dozvole za gradnjujedan u nizu

    Drago mi je da si se malo raspitao i došao do glavnog problema koji je sadašnjoj vlasti ideološki
  • Dudu9
    597
    Crkva traži 11 novih lokacija i to će država platit
  • Jaro
    6.1k
    cekaj, ja imam auti, trazim 10 tisuca za njega, ti nudis, ne znam, 6 te ako ja nedam tovje lihvarenje?

    Zemljiste na koje Crkva polaze pravo u Maksimiru je veliko oko 300000 kvadrata. To zemljiste je Crkvi oduzeto, prenamijenjeno te zbog toga ne moze biti vracenk, ali mora originalni vlasnik biti nekako obestecen.
    11 lokacija za nove crkve su Botinec, Sveta Klara - Podbrežje, Jakuševec, Blato, Jelkovec - Sopnica, Sesvetski Kraljevec - Sesvetska Sela, Kajzerica, Špansko zapad, Trnjanska Savica i Rudeš. O velicini parcela nema informacija pa je tesko usporedjivati, ali realno cisto lokacijski sve su to "pripizdine" u odnosu na Maksimir. Da ne bude uvrede, i sam zivim jos dalje od 2 navedene "pripizdine"...
  • The Undertaker
    4.6k
    Dobro, ako je već prenamijenjeno i upisano na grad Zagreb, zašto se onda mora čekati sa stadionom?
  • Dudu9
    597

    Pa nije riješeno vlasništvo kad još crkva nije svoj dio prepisala na grad ili drzavu
  • Sajla
    4.2k
    Trece, takoder postoje zakoni, da ako uzivas neku zemlju, imas pravo prvokupa ili prijepisa zemljista (za ovo ne znam tocno, mozda netko upucen bolje objasni).jedan u nizu

    ako se ne varam, to bi bilo tzv. pravo dosjelosti:
    Dosjelost (uzukapija, lat. usucapio) je stjecanje prava vlasništva neke stvari neprekidnim samostalnim posjedovanjem te stvari kroz zakonom određeno vrijeme. Radi se o načinu stjecanja prava vlasništva na temelju zakona.
    Grad Zagreb možda jest bio u neprekidnom samostalnom posjedu dovoljno dugo, ali prema Vrhovnom sudu bitno je i kako se stupilo u posjed - 'nepošteni posjednik ne može steći pravo vlasništva nekretnine dosjelošću, i to ni u slučaju redovne ni u slučaju izvanredne dosjelosti'. Dakle, kad se radi o oduzetom zemljištu (npr. nacionalizacija) onda pravo dosjelosti nije primjenjivo.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.