• criticus
    1.6k
    Strategija povećanja posjete by SAS1987

    Hvala kolegi @SAS1987 na trudu, detekciji problema i koracima kako dalje. Utjecaj zone raste, svjesni smo problema loše posjete, trebali bi izabrati barem jedan korak kako mi možemo pomoći klubu i snažno stati iza njega. Bilo financijski, volonterskim angazmanom il nesto trece. Dosta mi je vise slusati zalopojke o slaboj posjeti ili izmisljanje kojekakvih razloga za nedolazak na stadion. Grupa će raditi svoje, ali privlačenje običnog puka nije na njima. Razloga je mnogo, nabrojit cu sto je meni želja:
    1. Rezultat - igrači sigurno pruzaju bolju igru uz pune stadione i konstantnu podrsku. Ne zelim da prvi put dozivljavaju pun Maksimiru kad dođe neki europski velikan.
    2. Članski Dinamo - kakvog on smisla ima ako je na stadionu konstantno 3k ljudi. Komu ta demokracija onda? Nisu samo to navijači Dinama ali kad dođe neka kriza rezultata ili upravljanja masovnost ljudi koji prate klub daje snagu modelu i brane ga od lešinara koji kruže i čekaju novu priliku (uz core koje je neminovan naravno, al on već postoji).
    3. Zajednica - širenje utjecaja kluba u zajednici donosi puno toga dobroga, od organiziranja rekreacije, osjećaja pripadnosti, humanitarki, itd.
    4. Doživljaj - sebični razlog da oću često doživljavat tu euforiju i ljubav prema klubu koja je bila npr. na futsalu u doigravanju. Pa izbile bi tuče za karte samo da je to doživit.
    5. ...

    Vjerujem da puno ljudi koju su na zoni je vec na ovaj ili onaj nacin pokrenulo nesto ili vec dobrano radi na tim stvarima. Moja je poanta samo s obzirom da postajemo sve veca zajednica ovdje ajmo to omasovit i u nastojanjima oko konkretne stvari.
  • Zagi
    5.9k
    Treba nam nova tema.
    Razloge slabe posjete smo pokrili 500 puta.
    Trebaju nam ideje kako povečati posjetu. Klub očito ne zna niti gdje i kako započeti.
  • zagr
    505
    treba klincima do 12 godina bit besplatan ulaz za sve tribine, iskreno mislim da bi to na neki način povecalo želju dolaska tate i sina.
  • jedan u nizu
    6.8k
    Pozdrav, novi sam na forumu, Surfam vec neko vrijeme kao gost ali nazalost nisam prelistao sve prijasnje rasprave. Pa ako cu napisati nesto sto je vec napisano, moje isprike.
    Osvrnuo bih se trenutno na jedan segment koji steka kad je u pitanju posjecenost, a to je nedostatak sadrzaja. Vjerujem da je glavni razlog slabe posjecenosti desetljece borbe protiv mamica, a zatim stadion, i trenutno zatvoreni istok (za koji vjerujem da bi se rasprodao i za superkup i za AEK).

    No, sad cu napisati nesto o sadrzaju na stadionu, i oko stadiona. ponajvise na prodaju ica i pica.
    Mi kao nacija smo pivopije naravno, i kada idemo na dogadaje svi se vole naci na pivu ili dva prije eventa. Nazalost u okolici stadiona su uglavnom caffe barovi, koji su svejedno puni ekipom koja se dode zarundati prije tekme. navikli smo da male birtije na sveticama i maksimirkoj nisu dovoljno velike i prigodne za takve stvari, kao ni birtija uz novi bazen, makar su pune. jedino urednije i vece po tom pitanju je onaj maxi pub na parkingu dole ispod juga.
    U jednu malu birtiju na sveticama se natiska gro ljudi, ulica je zatrpana i tu se ekipa okuplja, ali doci do piva je skoro nemoguce.
    Na nasem predivnom stadionu usluzna djelatnost je kriticna. Kada bi imali normalni stadion vjerujem da bi se dalo dosta uloziti u prostore za posluzivanje. Trenutno na sjeveru postoji jedan 'stand' na kojem su guzve i ekipa brzo odustane. ponuda je kriticna (osim bezalkoholnog piva) mozete dobiti jadni hotdog koji su slozili katica i barica na brzinu. Ispod istoka su postojala dva sanka ako se sjecam, a tako je i ispod zapada. Osim sto su sankovi zastarjeli, dotrajali, nedovoljnog su kapaciteta za dobru uslugu. Prijatelj mi kaze da je na zapadu gore na superkupu cekao 45min da dode na red, jadno.

    Fan zona je dobra ideja ali lose izvedena. lokacija je nazalost losa, malo prostora, svega par klupa, tu je glavni prolaz do tribina, a usluga je kriticna. Obrti koji imaju zakupljene te standove rade jako lose, ili ih boli kurac za zaradu.
    Osobno radim na sanku na festivalima, koncertima i sl. i znam o cemu pricam, Takoder sudjelujem u organiziraju nekih takvih festivala, te znam koliko je ljudima bitno da taj segment radi brzo. osobno kada radim na sanku i prodaju piva, u nekoliko sati sa kolegom/kolegama znamo izvuci 5-10k eura prometa. jer nam je svima stalo za zaradu. dok na drugim sankovima gdje rade studenti i honorarci zarada je svega 2-3k eura.
    Nebrojeno puta sam cuo i svjedocio kako ljudi dolaze na sank koji je brz bez obzira na ponudu. a jos ako imate dobru ponudu, dobro pivo i dobru hranu onda je to nevjerovatni win-win.

    Koliko god to trivijalno zvucalo, ali mase ljudi odvlaci tako losa usluga. prosjecni posjetitelj kada bira oce li ici na tekmu ili ne, ce prevagnuti na takvim stvarima. Razmisljanje tipa :'a sta cu ici tamo kada ni pivo ne mogu popiti kako spada, rade cu doma ili u kvartovskom kaficu pogledati tekmu'. Casual posjetiteljima to znaci dosta, zato ih i zovemo casual, jer dolaze radi komocije, a osim stadion i uvjeta stadiona, usluga je najbitnija.

    Također, fan shop. Guzve su uvijek prije tekme, na jednoj lokaciji se mogu kupiti dresovi, majice, salovi. Na proslavi titule na kraju sezone, taj shop se zatvorio odmah nakon tekme, iako je bio 'koncert' i program nakon tekme, i dosta ljudi je ostalo. A dres kupit ne mozes. Masa ljudi je odustala prije tekme od toga i rekla budem nakon tekme, kad ono zatvoreno.

    Zamisli situaciju, dodes sa frendom i sinovima na tekmu, na derbi, i klinci hoce dresove, a tate bi popili par piva, normalno. Na pivo, jednu rudnu cekas 30min, onda na fan shopu cekas jos 30min, i onda druga runda jos 30min. Potrosio si sat i pol doslovno cekajuci u redovima, niti si se podruzio kako spada, a klinci su umorni i razdrazeni od cekanja. Poluvrijeme je, ides po pivo i hot dog za klince, cekas 45min, vratis se u 80oj min utakmice, sve si propustio i opet si cekao u redu. Vec je veca sansa da na sljedecu tekmu neces ni doci jer znas sta te ceka.

    Moje misljenje je kada bi imali vise koncesijskih standova sa ljudima koji rade bolje, guzve bi bile znatno manje, fluktuacija ljudi bi bila velika i zarada bi bila velika. Mozda nebi privuklo toliko ljudi, ali barem nebi odvracalo ljude koji dodu na derbije i europske utakmice, a nama upravo to treba. Nemamo problema sa posjecenosti na velikim utakmicama, vec na zadrzavanju tih gledatelja/navijaca da dodu i na druge utakmice.

    Kada bi se klub pobrinuo sa uluznu djelatnost i to poslozio i vodio netko tko ima nos za biznis, puno bi profitirali. Ako se vec daju koncesije drugim obrtima, onda im se uzima postotak prodaje, ali tu bi trebali imati opcije raskidanja ugovora ako je usluga losa.
    Sad zamislite, jedan event na kojem sam radio, sa posjecenosti od nekakvih 3 tisuce ljudi je prodao oko 2000 litara piva. Sto je 0,66 litara piva po gostu. Jbg netko popije 4 litre, a netko jedva jedno pivo, vjerujem da bi bilo slicno i na nogometnoj utakmici.
    Na tekmi na koju dode 23 000 ljudi, to je 15 000 litara piva. To je otrpilike 45 000 eura, samo za pivo, za jednu takvu utakmicu. Potencijal je ogroman, samo ga treba iskoristiti.

    A najveci potencijal je zapravo zadrzavanje derbi navijaca. Zamislite sebe, kada idete na neki koncert ili festival, koliko vam cekanje u redu za pivo/sendvic/ho-dog/burger kvari sam dozivljaj.

    Uff, dosta sam toga natipkao, valjda vas nisam zagnjavio sve. Kao sto rekoh, ovo je jedna malo 'trivijalna' stvar sto se tice posjete, ali ukomponirano uz druge vece stvari mislim da bi doprinijela da se izgradi kultura odlaska na tekme, a ne gledanje i navijanje od doma uz tv.

    Zivjeli!
  • rob ljubavi
    791
    Samo da te za jedan dio ispravim.
    Od Gorice, na Sjeveru su dva šanka. I pive su napokon alkoholne
  • jedan u nizu
    6.8k
    eto, isprike, na goricu sm bio sprijecen doci pa nisam znao, a za alkohol sam cuo i prije :D
    definitivno dobar pomak naprijed.

    Takoder, dodatni komenatr, vecina sto sam napisao bi se trebalo ispraviti sa novim stadionom, a dok je ovog stadiona, onda bi trebalo mijenjati koncesije i princip svega, jer je ovo jako jako slabo
  • xavier
    11.4k
    Od Gorice, na Sjeveru su dva šanka. I pive su napokon alkoholnerob ljubavi

    Nadajmo se samo da, u svjetlu ovih događaja i cijele psihoze koja je oko toga nastala, Gorica neće biti i prva i zadnja utakmica s pravim pivama.
  • Cosey
    467
    Vidiš, vidiš ovo nisam ni znao. Kolika je cijena? Jel deru?
  • Schpatz
    418
    Mislim da ne treba nikog osudivat niti prozivat se medusobno nego se trebamo, konacno vise, pocet drzat zajedno. Da „obicni“ navijaci prihvate Bad Blue Boyse sa svim svojim vrlinama i manama jer ih BBB itekako imaju. I hrpu vrlina ali isto tako i mana. Kao i obicni navijaci.

    Mi svi kao da zaboravljamo da nas sve tu na Zoni, na stadionu pa cak i one koji nisu redovito na stadionu ali dodu tu i tamo veze ljubav prema Dinamu. Necija ljubav je jaca, necija je slabija, netko ce je iskazat na jedan nacin, netko na sasvim neki drugaciji nacin. To tak treba prihvatit. Ultrasi te „obicne“ i ti „zestoki“ te „obicne“ i gledat da smo svi jedno. Da svi volimo Dinamo. I da trebamo svi skupa zajedno gledat i stvarat Dinamovu buducnost.

    Mislim da jako fali povezanost Dinama i navijaca. Kad bi Dinamo i Boysi konacno poceli disat kao jedno i kad bi zajedno poceli neke akcije, da „obican“ navijac vidi da su Dinamo i njegovi ultrasi prsta dva jedne ruke. Mislim da bi probudili „lava kojeg spava“. Vjerujem i da ce doc i sa novim Statuom i novom Upravom kada se konacno i to sve skupa poslozi. Samo strpljenja i polako. Doci ce i to vrijeme.

    Ali prije svega trebamo zaboravit sve nesuglasice medusobno, toga je proslosti bilo i vise nego dovoljno kao sto se nadam da su i podijele iza nas i da cemo i mi navijaci i klub disati kao jedno jer… Dinamo Zagreb iznad svih!
  • thomas22
    258
    Imam 43god i 60km sam udaljen od maksimira, na tekme hodam od 16 godine, dugi niz godina kupujem godisnje karte, istocna tribina pa nakon potresa sjever ali priznajem da ne hodam na svaku hnl tekmu zbog raznih obaveza ali uglavnom sam na stadionu i nakupi se gostovanja kroz sezonu.

    I tak prije 3.god uzmem u najam skladisni prostor u zagrebu i to igrom slučaja kod velikog dinamovca koji ne propusta tekme u maksimiru i to cijeli život, ne trebam ni reci da smo zbog ljubavi prema dinamu postali veliki prijatelji...i tak s vremenom upoznajem njegove susjede i frendove iz kvarta i oni mene prihvate ko svoga jer sam gotovo svaki dan u zagrebu...i pratim ja to pomalo s vremenom i vidim da ljudi dolaze rado poslije tekmi kod nas u dvoriste na razgovor o tekmi, o dinamu, o nogometu i čudo je koliko ti ljudi vole dinamo, kakav je to žar kad pričaju o dinamu, kakva je to ljubav....i tu je sad problem taj da ti ljudi ne idu na stadion, jednostavno ne idu. Zašto? Nisam jos uspel shvatiti!
    Napisal sam na pocetku da nisam redovit na hnl tekmama ali sam siguran u to da živim u zagrebu bil bi na gotovo svakoj!
  • Hercegovac95
    2
    Zasto imamo malu gledanost
  • LM1995
    1.7k
    Evo, u ovoj temi imaš 52 stranice za pročitati :smile:
  • seljak86
    2.5k
    Ne znam zakaj moderatura trpi takve trolove
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.