• Patak
    2.5k
    Zanimljiva rasprava ovdje, stvarno nisam znao da je LinkedIn takva fora. U mojem fahu koliko čujem studenti već na drugoj trećoj godini dobiju skoro svi ponude za zaposlenje, a kad diplomiraju praktički nema nezaposlenih, ni stipendije ih ne zanimaju jer im ograničavaju kasnije mogućnosti. Za kemiju nisam znao da je problem, nekad je valjda samo Pliva zapošljavala jako puno kemijskih inženjera, sad kad su generička firma i zatvorili istraživački centar valjda im ne trebaju. @Majki2111 kaj ne probaš prehrambenu industriju, valjda i njima trebaju kemičari, sretno u svakom slučaju, četiri godine je dosta dugo bez posla.
  • Guinness
    2k
    Za kemiju nisam znao da je problemPatak

    Za kemiju nije problem. Za kemijskog inženjera možda je.
  • xavier
    11.3k
    sretno u svakom slučaju, četiri godine je dosta dugo bez posla.Patak

    To impliciraš da @Majki2111 neće naći posao još 3 i pol godine? :eyes: mislim on je napisao da je 4 mjeseca bez posla...
  • Patak
    2.5k
    Aha da, krivo sam pročitao. Rano je još :-), onda nije takva velika drama ali u svakom slučaju bolje čim prije nakon faksa krenuti raditi.
  • Majki2111
    2.8k
    Imam Linkedin. Tamo su ITevci traženi ili prodajni predstavnici koliko vidim. Vannastavno nemam ništa nažalost. Prehrambena industrija zasad vidim da PBF ovce traže. Prijavljujem se. Više nod 200 prijava na oglasa od početka godine plus otvorene molbe. Otvorit će se nešto, mora.

    Nudilo se nešto u Odri i Samoboru za 800 eur plus hrana i prijevoz. To mi se nudilo prije 2 mjeseca. Sad ovo se borim za 1100 eur. Vidjet ćemo.


    Kaj se tiče nas kem. inž. U ZG vrvi farmaceutska industrija i prehrambena plus manji labosi i prodaja instrumenata inženjerskih i kemikalija.. Neki su primljeni odmah nakon diplome a neki su tražili nešto bolje godinu dana pa su se prijavili na SSS.

    Ima posla kao kontrola kvalitete proizvoda u različitim pogonima također. Baš bio na razgovoru prije koji dan. Odbijenica radi iskustva. Ad plastik firma na Jankomiru.

    Uglavnom, ako imaš početnu plaću 1000 eur neto i ako si zaposlen 3 mjeseca unutar obrane-sretnik si.
  • Neki tip
    19.6k
    @Majki2111

    Spomenuo si par puta plaću, a i preko onog našeg zajedničkog poznanika sam čuo da si odbio neki posao za 850 eura.

    Primjećujem to kao obrazac ponašanja tvoje generacije na stvarno puno intervja koje sam s tom generacijom pri zapošljavanjima odradio. Prvo prava, mogućnosti, što se nudi.. tek negdje na kraju ide što znam, što mi je odgovornost i što mogu dati.

    Naravno da imaš pravo sam si postavit očekivanja i odredit neku cijenu rada ispod koje ne ideš.

    Međutim, ti nemaš apsolutno nikakvog relevantnog radnog iskustva. Poslodavac s tobom dobiva inženjera kemije, solidan početak kome to treba, ali nema pojma ništa o tebi i zapravo ne može znati jesi li ti ono što mu je potrebno.

    Za prvi posao plaća je najmanje bitna. Evo pozivam i druge 40+ nek ti se jave, već i jesu, i vele kolika im je bila prva plaća. Svi koji su ti pisali imaju vss i sada dobro plaćene poslove.

    Moja prva plaća iznosila je 4500kn iliti 600 eura. Možda je to sada korigirano za inflaciju 700 ili 750 ili nek je i 800 eura, to je i dalje vrlo niska plaća. Ali je bilo vazno da radim, skinem se starcima s proračuna i skupim neko radno iskustvo.

    Nakon toga je sve bilo lakše. Od dokazivanja i dobivanja veće plaće, preko pregovaračke pozicije s novim poslodavcima do boljeg umrežavanja i time lakšeg pronalaska poslovnih prilika i suradnji.

    Ideš korak po korak, ne ide sad i odmah.

    Od 2 najbolja prijatelja, a oba danas zarađuju jako dobro (u Hrvatskoj), jednome je prva plaća (i imao ju je godinu dana!) bila 3800kn, drugom 5000kn. Govorimo o vremenu cca 2004.-2006.

    Druga su vremena, stoji, no poanta je da mislim da bi ti za prvi posao plaća trebala biti manje bitna nego što mi se čini da jest. Da ne velim najmanje bitna.

    Skupljaj iskustvo i kontakte, pare dođu malo kasnije i same od sebe, prirodom tvog razvoja.

    Uostalom, 700 ili 800 eura mjesečno je za nekih 700 do 800 eura više nego što sad imaš, zar ne?

    Plaća će ti sigurno relativno brzo rasti, kod tog ili nekog drugog poslodavca, stvar je u tome da ćeš biti u poziciji tražiti je i dobiti je.
  • Gražvydas Mikulėnas
    12.7k
    Bravo sve si napisao. Prvi posao ne odbijas, ides radi iskustva, kasnije sve samo od sebe dodje kako se pokazujes kao radnik
  • xavier
    11.3k
    Upravo ovo što je @Neki tip napisao. Danas mladi bez ikakvog radnog iskustva odmah očekuju dobru plaću, puno drugih benefita i uglavnom imaju poduži spisak stvari koje "moraju dobiti". Da se razumijemo, sve je to legitimno i ako možeš to dobiti, zašto ne, dapače. No ako ne možeš, uzmeš posao koji je dostupan i tražiš dalje.

    Moram priznati da mi "već 4 mjeseca ne mogu naći posao" i "odbio sam neke poslove" ne idu zajedno. Ne znam razumijete li da je drugi posao puno lakše pronaći kad već radite. Pa nisi prihvaćanjem posla potpisao ugovor na 10 godina iz kojeg ne možeš izaći ako ti ne odgovara.
  • Mrvica
    3.5k
    Svi bi mi radili odmah za vrhunsku lovu i zadržali se na jednom mjestu jer nam je super posao, super plaća, super okruženje itd. samo što to ne ide baš tako (barem ne kod nas). Prihvati prvi posao kakav god da je, jer i sa radnim iskustvom nije lako a bez iskustva da ne govorimo. Kao što je kolega Neki tip rekao 700 - 800 je više od 0 mjesečno, barem ne trebaš čekati da ti netko da nekakvu kintu. Šuti-radi, u međuvremenu si prati oglase za posao, rokaj zamolbe itd. jer će uletit kad tad nešto. Ali prijateljski savjet odbit posao nije baš nešto ekstremno pametno jer plaća nije 1000€ i jače.
    Sve u svemu sretno u pronalasku posla.
  • The Undertaker
    4.4k
    Kolega majki, s obzirom da poznajem lokalnu farmaceutsku industriju prilično dobro evo ti moj savjet. U Hrvatskoj postoji jedna farmaceutska industrija koja proizvodi API (što je u biti čista kemija) i to je Plivin pogon u Savskom Marofu. Sličan pogon (sinteza) još ima samo Krka u Novom Mestu. Pfizer u Savskom Marofu je primarno biotehnološka tvornica dok su Pliva u Zagrebu, Belupo i JGL primarno sekundarna proizvodnja (tablete, masti, kreme, injekcije). Znači, ono što je tvoja struka je Pliva Savski Marof i Krka Novo Mesto, pogoni Sinteze. Obje tvornice i struka u njima su top na svjetskom nivou tako da ono što tamo naučiš će ti koristiti svugdje. Moj ti je savjet da ako možeš, uzmeš bilo kakav posao (u struci) u bilo kojoj našoj farmaceutskoj industriji za bilo koju plaću. Ako si pametan, za dvije godine ćeš moći birati posao u HR ili vani za vrlo pristojnu plaću.
  • Infinity
    15.4k
    Daleko od toga da se treba ponizavati i raditi za bilo kakvu placu, ali 800 eura je bolje nego nista. Imam prijatelja inzinjera, danas radi u struci, a godinu dana nakon faksa je bio pomocni radnik svom rodjaku keramicaru. Mijesao je ljepilo i rezao plocice, a bio je spreman raditi i dvije godine bez place za iskustvo u struci. Hvala Bogu pa je kroz godinu nakon faksa dosao do dobro placenog posla za koji je i isao u skolu.

    O tom da mi je valjda svaki drugi konobar u gradu zavrsio neki faks ne moram ni pricati. I svi oni jako brzo nadju posao u struci, samo treba biti strpljiv. I nekom direktoru kad dodjes i kazes da radis bilo sta, prije ces dobiti posao, nego onaj koji nikad u zivotu nista nije radio. Radna navika je vrlo bitna, a oni koji okolo hodaju i traze 2000 eura nakon faksa ju nemaju.
  • Droljo
    5.9k
    Majki jebem ti sunce nemaš vozačku a odbijaš 850e!
    Ja sam prvu plaću dobio 1900kn i šutio sam. Ok davno je to bilo. Ali na kraju ti se to sve iskristalizira i naravno da budeš promjenio par poslova i napredovao kroz život. Tu kod nas u petrokemiji kem. inžinjeri imaju oko 1000e, ali tu bude raspad... Imaš u popovači pfarmas i sano (možda trebaju kemičare) al đaba tebi kad ne znaš vozit auto...
    Uzmi šta možeš da si zaradiš za vozački ispit i dok skužiš posao vidiš jel ide lova gore ili tražiš dalje. Transfer
  • ZadnjiSamPutaKažeŠoroveIsokake
    434
    Ma ajde Majki ja radim za 800€ imam 18 , položio za viličar i dizalicu i plaća mi skače iz mjeseca u mjesec sa obzirom na poziciju... Prvi mjesec sam bio pomoćni radnik za 650 € , za 2 mjeseca sam se izborio i dobio 800 € + radim fuš keramiku ... Zajebi inžinjere, magistre , arhitekte , jer od tog u HR nema ništa... Da imam još i vozačku uz poslovni život i seksualni bi mi bio dobar. Vesna javi se
  • blackbully
    4.5k
    da si zaradiš za vozački ispitDroljo

    Pretpostavljam da vozački nema zbog zdravstvenih problema (bila je nedavno rasprava o tome ovdje).

    Meni ne daju polagati zbog epilepsije makar sam stabilan od 2016. i pod ljekovima. Ali eto, jednostavno je XY količina doze po kojoj sam još uvijek potencijalno riskantan vozač.

    Sreća u nesreći što se bavim turizmom i auto mi nije toliko potreban. Ali sam vrlo dobro upoznat sa situacijom gdje se ljude zajebava i ismijava jer sa 28 godina nemaju vozačku, a nisu upoznati sa cijelom situacijom.

    Ne govorim za slučaj Majkija nego generalno, uključujući i sebe.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.