• NitkoBitan
    12.2k
    Mene su ko klinca zvali za te ankete i mislim da je to bilo vrijeme Zivog zida i jbg, od tad nisam vise dobio niti jedan poziv, ocito sam nepozeljan :rofl:

    Nisam imao visoke politicke standarde, kupili me pricom o legalizaciji vutre.
  • NitkoBitan
    12.2k
    Inace imam osjecaj da ce se ljevica razocarat na ovim izborima. Dolaskom Zokija u prvi plan (na naslovnici indexa vecinu vremena) se to malo stavilo pod tepih al trendovi u Europi su takvi da je desnica u uzletu.

    Nece se moc ni vjecno izbjegavat najvaznija tema danasnjice a to su ilegalne migracije i plansko naseljavanje stotina tisuca Nepalaca i slicnih. To je puno bitnije pitanje od Turudica i korupcije a tu ljevica gubi masu bodova.
  • Brusa
    721
    samo što u Hrvatskoj nema desnice... Ozbiljne
  • Bosskovitz
    7.5k
    ece se moc ni vjecno izbjegavat najvaznija tema danasnjice a to su ilegalne migracije i plansko naseljavanje stotina tisuca Nepalaca i slicnih.NitkoBitan

    Zanimljivo kako si ovo stavio u istu rečenicu, iako zapravo ilegalne migracije predstavljaju opasnost po Hrvatsku, dok ju posve legalni strani radnici ekonomski drže na životu i bit će ih sve više i više. Bio sam na jednom kongresu na kojem je pričao jedan od naših demografa i kad su ga pitali "hoće li se veliki broj Nepalaca i Filipinaca loše odraziti na našu ekonomiju i plaće", on je odgovorio da će se odraziti na našu ekonomiju i plaće jednako loše kao i dolazak Hrvata i Poljaka u Njemačku.

    Treba nam oštar pristup prema problemu ilegalnih migracija, ali inkluzivna, proaktivna politika glede legalnih migranata koji ovdje dolaze raditi i pošteno zarađivati svoj kruh.
  • NitkoBitan
    12.2k
    dok ju posve legalni strani radnici ekonomski drže na životu i bit će ih sve više i više.Bosskovitz

    Odlicno.

    1. Snizavaju cijenu rada.
    2. Njihov dolazak je jedan od glavnih uzroka rasta cijene najma stanova u Zagrebu (i ostatku Hrvatske gdje se nalaze) zbog kojih se mladi Hrvati teze osamostaljuju i osnivaju obitelj, sirotinji APN a ovih nek 20 bude u jednom stanu.

    Bila je neka analiza da strani radnici ne doprinose niti 1% ekonomskom rastu Hrvatske. Zar je stvarno toga vrijedno izmjenit krvnu sliku Hrvatske? Stvarno mislis da bez njihovih doprinosa minimalnim placama hrvatski mirovinski sustav nemre funkcionirat? I sa njima i bez njih umirovljenici ce se u buducnosti financirat iz proracuna.

    Strani radnici su tek nedavno krenuli masovnije dolazit u Hrvatsku, ali necemo se lagat i prije njih su dolazili ovdje radit Bosanci, Srbi, Albanci i Makedonci. Kaj se to u meduvremenu dogodilo da odjednom trebamo stotine tisuca Nepalaca (spominje se i pola milijuna)? Hrvatska ne ostaje bez stanovnika brzinom kojom ovi dolaze. Meni se cini da iza ovog stoji enormno jak agencijski (dobar dio agencija drze ljudi bliski vlasti, proucite) i poduzetnicki lobi (njima je stalo do jeftine radne snage) i da nam je potreba za stranom radnom snagom daleko manja nego sto se prezentira.

    I da padnemo ispod 3 milijuna stanovnika ne bi se dogodilo nista strasno niti bi propali. Sta su sve Hrvati prolazili kroz proslost par % BDPa gore dolje je kamilica. Uostalom sami smo sebi krivi za mali natalitet, za to nam nije kriv HDZ ili netko treci i to tako treba jasno prezentirat. Umjesto guranja "tolerantnosti", rodnih ideologija i slicnih gluposti bolje da se mlade uci vaznosti tradicionalnih vrijednosti i obitelja kao stupa drustva i stvari ce se poslozit na svoje mjesto, tada nam nikakvi Nepalci nece bit potrebni (uvjeren sam da nisu ni sada ali dobro).
  • Cexon-86
    25
    Sa ekonomskog i društvenog aspekta na temu legalnih migranata, preporučam poslušati: https://m.youtube.com/watch?v=-jaLpSXm9TU
    @NitkoBitan je fino sumarizirao posljedice tog "efekta".

    A tko misli da je njegov glas na izborima nebitan ili "bačen" glas, savršeno odgovara onima koji su na vlasti zadnjih 30+ godina, ali ti isti nisu u politici 30 godina nego malo duže, ali ranije u nekim drugim strukturama vlasti.
    Zajedno sa tim floskulama u priču idu i ankete, sustavno se radi na polarizaciji, biraj između 2 strane, "ostali su nebitni" i stvara se narativ koji ide na mlin ranije spomenutima koji su izašli iz iste kuhinje.
    Rezultate tog inžinjeringa vidimo svi, a najtužniji je društvena apatija i uništeni građanski bunt.
  • Bosskovitz
    7.5k
    Bila je neka analiza da strani radnici ne doprinose niti 1% ekonomskom rastu Hrvatske.NitkoBitan

    Volio bih vidjeti tu analizu ako znaš gdje se može pronaći.

    Jer u Hrvatskoj je stopa nezaposlenosti oko 6%, to je nekih oko 100.000 ljudi i mi ispod 5% ne možemo nikako pasti. Osim ako možda izuzmemo neka manja mjesta, u Hrvatskoj gotovo da nema nezaposlenih koji baš aktivno traže posao i žele raditi. Kada bismo preko noći izbacili iz zemlje oko 50.000 stranih radnika - mi de facto ne bismo imali dovoljno radnika i firme bi se gasile.

    Definitivno se slažem s tobom da ima tu utjecaja i agencijskog lobija i ekstraprofita od strane poduzetnika, ali isto tako je činjenica da za većinu poslova koje stranci u Hrvatskoj rade vrlo teško pronaći domaće ljude koji bi to radili ne za istu, nego čak i za višu plaću. Čistačice, dostavljači, taksisti, perači prozora, fizički radnici po gradilištima i skladištima... nema tih ljudi kod nas koji bi to radili. Znam ljude koji imaju strane radnike ne zato što žele uštedjeti par tisuća eura godišnje nego zato što nisu uspjeli pronaći zaposlenike čak ni uz povećanja plaća.

    I da padnemo ispod 3 milijuna stanovnika ne bi se dogodilo nista strasno niti bi propali.NitkoBitan

    Ne znam kako si uspio doći do ove računice. Mislim, naravno da ne bismo propali, ali bilo bi nam mnogo gore. Ako država ima potencijal da ekonomski raste, ali ne raste jer nema dovoljno ljudi koji su joj potrebni, onda je to država s problemom.
  • Captain America
    13.9k
    sam na jednom kongresu na kojem je pričao jedan od naših demografa i kad su ga pitali "hoće li se veliki broj Nepalaca i Filipinaca loše odraziti na našu ekonomiju i plaće", on je odgovorio da će se odraziti na našu ekonomiju i plaće jednako loše kao i dolazak Hrvata i Poljaka u Njemačku.Bosskovitz

    https://www.glas-koncila.hr/akademik-andelko-akrap-o-demografskoj-eroziji-hrvatske-na-djelu-je-zapanjujuce-nerazumijevanje-posljedica-demografskoga-sloma/ Akademik Akrap se ne bi složio. Također, na Indexu je nedavno bila analiza kako ova vrsta radne snage što dolazi neće donijeti ništa ekonomski jer rade za minimalac. Najmanje uplaćuju u proračun, avradit će bilo što za minimalac i tako smanjiti tarifu domicilnog stanovništva.
  • NitkoBitan
    12.2k
    Volio bih vidjeti tu analizu ako znaš gdje se može pronaći.Bosskovitz

    Negdje sam pronasao taj podatak, ne mogu se sjetit gdje niti uspjevam sad pronac. Treba napomenut da takva vrsta istrazivanja nikad nece bit u potpunosti precizna zbog kompeksnosti procjena varijabli.

    ali isto tako je činjenica da za većinu poslova koje stranci u Hrvatskoj rade vrlo teško pronaći domaće ljude koji bi to radili ne za istu, nego čak i za višu plaću.Bosskovitz

    Dobrim dijelom smo si sami krivi i to krenuvsi od obrazovanja gdje gimnazije dominiraju u odnosu na strukovne skole. Ja mogu rec da mnogi moje generacije lupaju glavom u stol kada vide koliko strukovnjaci vise zaraduju u odnosu na njih. Naprosto treba dobar dio ljudi "preusmjerit" i prekvalificirat, a obrazovni sustav azurirat sadasnjim potrebama.

    Pricao sam s prijateljem iz Tuzle i bas ga pitao imaju li oni stranih radnika u tim "nepozeljnim" zanimanjima. Kaze da ih nema i da Bosanci rade sve poslove. Ne razlikujemo se bas previse po razmisljanju, znaci samo treba dobro platit i bit ce radnika. Ako ih nema trenutno dobra placa ce bit signal za prekvalifikaciju postojecih radnika i kvalifikaciju buducih.

    Ne znam kako si uspio doći do ove računice. Mislim, naravno da ne bismo propali, ali bilo bi nam mnogo gore. Ako država ima potencijal da ekonomski raste, ali ne raste jer nema dovoljno ljudi koji su joj potrebni, onda je to država s problemom.Bosskovitz

    Iskreno bubnuo sam brojku. Mi svake godine imamo sve manje i manje ljudi a standard je sve bolji i bolji (priznali neki ili ne). Ironija je da se smanjenjem broja stanovnika BDP po glavi stanovnika povecava jer sam BDP ne pada, a broj stanovnika pada.

    Imali smo u proslosti i 4,5 milje ljudi a i manje od 3 milje ljudi. Smatram da sam broj ljudi u drzavi nije uopce presudan oko ekonomskog rasta i razvoja jer to kod nas ide vise manje nekom inercijom u odnosu na EU (poglavito Njemacku). Radna snaga je samo jedan od faktora ekonomskog rasta uz tehnologiju, prirodne resurse i slicno i sama surova RS ce igrat sve manju ulogu u buducnosti.

    Čistačice, dostavljači, taksisti, perači prozora, fizički radnici po gradilištima i skladištimaBosskovitz

    I da nadodam za kraj, djelomicno i kuzim za tesku fizikaliju koja nije mladima bas privlacna ali ostalo ne pije vodu. Strani radnici su niskom satnicom potisnuli nase studente iz poslova dostave hrane kao i iz taksiranja, sve su to nasi masovno radili dok ovi nisu dosli. Skladisnog radnika ces bez problema nac za normalnu satnicu od 7-8 eura a ne dziberski minimalac kakav nude GLS i slicni izrabljivaci (sve sam vidio u studenstkim oglasima).
  • The Undertaker
    4.1k
    "Samo treba dobro platiti radnika" je načelno točno ali to vam istovremeno znači i drastično povećanje cijene svih usluga. To vam je, valjda, jasno?
  • kibic
    1k
    Vidim da dolazak migranta s Filipina i Nepal neki smatraju legalnim jer i mediji pumpaju te neke priče kak smo po vjeroispovijest s njima isti, pa kak je onaj neki šofer busa spasil putnike kad se zapalil, do onih glupih reportaža kak su ljudi rasisti jer su primjetili za Novu kak je Trg pun Filipinaca i Nepalaca. Sve neke medijske priče koje imaju cilj na tako glup način dodvoravat se onome kaj u medijima smatraju "desnim i konzervativnim biračima".

    Prvo, nitko ne veli da je svaki od njih šljam od ljudi i da svaki ga iritira. Drugo, fulava se bit problema.

    Svak vidi kak je to masovan broj koji dolazi i normalno je da se čovjek zapita kako i od kud dolaze kod nas od svih mjesta. Način na koji dolaze i na koji ih se vrbuje i obvezuje ugovorom na rad je u najbolju ruku siva zona, a najgoru trgovina ljudi. Prema nekim s kojima sam u kontaktu bil i koji su radili s njima, imaju grozne ugovore s poslodavcem s kojim dogovore užasno male plaće, jeftin smještaj (zato ljudi pretvaraju stanove u hostel), nekvalificirane poslove rade i ono kaj je najgore, nemaju izlaza. Tome se treba stati na kraj jer je kako to glavnostrujaški mediji ne prenose je kriminalno.

    Oni su praktički u polurobovlasničkom odnosu jer poslodavci uspiju brdo njih dopeljat preko rupe u zakonima u Hrvatskoj (jednake te rupe kojima Podemosi posvajaju po Africi). Doslovno svi koji krenu govorit to je normalno kak su preplavili Hrvatsku, prave se blesavi i žmire na ovakav neljudski potez.

    Ovakve masovne migracije se upravo događaja jer smo ponovo na rubu velike države (EU), a ne poduzima se apsolutno ništa da se odredi planski gdje i u kojim dijelovima Hrvatske fali kvalificirane radne snage, pa se ograniči dolazak stranaca u te krajeve da ne preplave i pregaze ovo malo nacionalnog identiteta kaj je ostalo. Upravo kak je netko i napisal, rade poslove koje studenti rade il završe na baušteli gdje pak nisu iskusni i krene se kratit na materijalu jer takvim "poslodavcima" je to dozvoljeno i ak itko prigovori, netko s ljevice skoči i krene vrištat "šovinizam, rasizam". Baš suprotno.

    Šovinizam, rasizam i neljudsko ponašanje jest ignoriranje ovog problema, puštanje da se bez granice odvija. Upravo stajanje na kraj tom problemu i sprečavanje njegovog nenormalnog rasta je najljudskije i najhumanije kaj se može za Nepalce i Filipince napraviti.
  • Praskaton
    1.8k
    Samo treba dobro platiti radnika" je načelno točno ali to vam istovremeno znači i drastično povećanje cijene svih usluga. To vam je, valjda, jasno?The Undertaker

    Samo što se drugi dio tvoje rečenice već dogodio.Prvi nije
  • DrawTube
    3k
    s"migranti snizavaju cijenu rada" je mit koji je već dosta puta opovrgnut

    "For example, a 2022 study found that immigration to the UK from 1994 to 2016 reduced the hourly wage of UK-born wage earners at the 5th percentile (i.e. the lowest earners in the labour market) by around half of one pence per year. The gains for top earners were also small: 1.7p per year for people at the 90th percentile of wage earners"

    Dakle na papiru gube ljudi s najnižim plaćama i obrazovanjem, a gubitak je doslovno u lipama.

    Screenshot-20240323-101742-Chrome.jpg
    2023. smo izdali 170 000 radnih dozvola - skoro 5% stanovništva države. Stagnaciju plaća ne vidim.

    U redu, možda rast plaća pogoni rast plaća najplaćenijih koji nisu zahvaćeni migrantima? Ne.

    Prosječna plaća 25% najmanje plaćenih (donji kvartil) u siječnju prošle godine iznosila je 717 eura. Danas iznosi 832 eura. Povećanje od 16% u godinu dana.

    Ajmo reći da Nepalci i Indijci u građevini ipak nemaju tako niske plaće i da zagušuju prosjek medijana
    (pola ljudi više od tog - pola manje).Ne guše. Medijalna plaća u I.2023. bila je 930€. Danas iznosi 1060€. Povećanje od 14% u godinu dana.

    HDZ (i djelomice Zokijeva vlada) su svojim potezima u zadnjih 10+ godina otjerali preko 300 000 radno sposobnih Hrvata. Zbog toga sad moramo jesti govna ako želimo ne biti u recesiji i uvoziti jednako toliko stranih radnika. S obzirom da se bazen JI Europe malo po malo prazni, zahvatili smo u tržiste J i JI Azije.

    Rješenje? Ne vidim ga i mislim da je prekasno ali da se mene pita -ne brinu me Nepalci I Indijci toliko zbog budizma, mene brine uvoz preko 10 000 ljudi iz Bangladeša, zaostale islamske zemlje. Ako smo već išli uvažiti iz zemalja JI Azije isključivu prednost bih dao Filipincima - Filipini kao i Hrvatska imaju 79% katoličkog stanovništva.

    Neloš potez bio bi i da otvorimo urede za imigraciju u Latinskoj Americi - Kolumbija, Peru, Paragvaj, Honduras itd - države gdje kršćani iznose više od 80% stanovništva. Lakše se mogu prilagoditi hrvatskoj kulturi, a budimo realni ljepše je čuti Španjolski od Urdu i Nepalskog.
  • kibic
    1k
    Propuštena je šansa sa Ukrajincima. A i treba postojat politika demografskog razvoja, poticanja obitelji i slično.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.