• deda
    28k
    Nažalost Zoki i Aki su tovari. Svi drugi nisu relevantni.
  • NORTE
    9.3k
    Ova okupljena oporba je sramota, mene je sram gledat njihove izjave i skupove.
    Kakva nakupina nesposobnjakovića luzera.
  • mali M
    3.5k
    Znači nitko neće na forumu pročitati ništa novo niti oformiti realno mišljenje za koga glasatiGZomanid

    Pa dobro to je realno jer nam je izbor u RH zbilja loš. Imaš lijevo ili desno. Kod nas drugo ne postoji i možemo samo komentirati postojeće. Nemožemo ti tu pomoći osim napisati da današnja ljevica je hrpa klaunova, desnica hrpa nesposobnjakovića koji zapravo ni nisu desnica, a kakti centar hrpa egotripera. Tak je kak je... Ja i dalje mogu jedino nekome predložiti da glasa za najmoralniju osobu koju nađe. S koje god strane spektra došla
  • DrawTube
    3k
    Screenshot-20240324-101238-Facebook.jpg

    Sad neka svatko protumači kako hoće je li stvar o populizmu ili ne ali mene veseli. Ne znam je li itko još čestitao DP na pobjedi
  • mali M
    3.5k
    ma Fokus mi je bio najozbiljniji kandidat, do ulaska u koaliciju gdje je pokazao kako stoji s razmišljanjem... Ja neznam šta im je trebalo da si tako pucaju u nogu, al ok...
  • Bosskovitz
    7.5k
    Najmanje uplaćuju u proračun, avradit će bilo što za minimalac i tako smanjiti tarifu domicilnog stanovništvaCaptain America

    U Hrvatskoj je izdano oko 150.000 radnih dozvola za strance, a nezaposlenih imamo nešto više od 100.000. Kad bi sutra izbacio sve strance van, a sve nezaposlene nekim dekretom kao u komunizmu stavio da rade umjesto njih (što ne samo da ne možeš, nego u tih 100.000 barem dvije trećine uopće neće i ne žele raditi) - našem gospodarstvu bi nedostajalo 50.000 radnika.

    Ne, Hrvatska danas više ne može bez stranih radnika. Od industrije do industrije to varira od toga da poslodavci naprosto ne mogu pronaći radnike do toga da iskorištavaju situaciju pa ruše cijenu rada da bi dodatno zaradili, ali to je drugi problem. Ono na što se moramo kao društvo fokusirati su asimilacija takvih dobrih ljudi koji su tu došli pošteno zarađivati i ne rade nikakve probleme te integracija onih koji su nam kulturno bliskiji (žena ima kozmetičarku Ukrajinku koja je prvo s mužem (nije Ukrajinac) pobjegla u Beograd, onda došla u Zagreb i tu su se sad nastanili, grad im se sviđa i žele ovdje živjeti do starosti - takvi ljudi nam trebaju). Treba nam sustavna politika koja će spriječiti getoizaciju tih ljudi (koja je diljem zapada dovela do radikalizacije drugih i trećih generacija) i "umiješati" ih u naše društvo.

    Ilegalne migracije, ilegalni migranti, obrana granica, krijumčarske bande - to je potpuno druga tema. Tu treba biti oštar, brutalan i odriješit. Granice postoje s razlogom, ljudi su ginuli za njih, unutar njih imamo ono što je naš narod sanjao stoljećima i tu odstupanja nema ni pedlja. Ni jedan ilegalni migrant više nije izbjeglica, da bi došao do Hrvatske prolazi kroz države ne pretjerano nesigurnije od Hrvatske i tu nemaju što tražiti osim ako mi ne odlučimo da nam trebaju.
  • Bosskovitz
    7.5k


    Mnogi su, sjećam se da je Maras čak i komentirao ispod objava i želio sreću. Ne ulazim u to koliko su čestitke iskrene, čak bih rekao i da jesu jer su to uglavnom zagrebački ljudi i drago im je, ali ne treba od toga raditi priču veću nego kaj je.
  • NitkoBitan
    12.2k
    Ono na što se moramo kao društvo fokusirati su asimilacija takvih dobrih ljudi koji su tu došli pošteno zarađivati i ne rade nikakve problemeBosskovitz

    To su su pricali svi politicari u zapadnim drzavama pa sad ne mogu po mraku hodat u svojim gradovima.

    Cuj to dobrl ljudi, ti dobri ljudi dolaze iz drzava u kojima je kriminal na puno visoj razini nego u Hrvatskoj. Nisu oni nikakvi andeli nego su samo preslika svog drustva.

    Treba nam sustavna politika koja će spriječiti getoizaciju tih ljudi (koja je diljem zapada dovela do radikalizacije drugih i trećih generacija) i "umiješati" ih u naše društvo.Bosskovitz

    Puno bogatijim drzava nije uspjelo, eto nama oce... Nek odrade svoj posao i onda nek se vrate maticnim drzavama, tu su gosti na privremenom radu. Svakog gosta 3 dana dosta!

    Nasi ljudi sa takvima ne zele nikakav kontakt, izbjegavaju ih i klone ih se. Jos nisam cuo pozitivno iskustvo vezano za njih da se neko s njima sprijateljio ili nesto slicno. Ljudi ih dozivljavaju kao robove koji odraduju posao i to je to. Katarski model.
  • deda
    28k
    Da danas netko donese odluku da nema više stranaca na privremenom radu u Hr država bi isti tren bila paralizirana. Problem je puno kompleksniji i dugoročniji i ne postoje ho-ruk rješenja.
  • Bosskovitz
    7.5k
    To su su pricali svi politicari u zapadnim drzavama pa sad ne mogu po mraku hodat u svojim gradovima.NitkoBitan

    Ne mogu hodati jer su ih masovno i nekontrolirano naseljavali, instuticionalno diskriminirali i getoizirali dok nisu dobili problem koji više nisu mogli riješiti. Baš zato govorim da trebamo učiti na njihovim greškama, a ne ih ponavljati.

    Cuj to dobrl ljudi, ti dobri ljudi dolaze iz drzava u kojima je kriminal na puno visoj razini nego u Hrvatskoj. Nisu oni nikakvi andeli nego su samo preslika svog drustva.NitkoBitan

    I? Kakve to probleme Nepalci i Filipinci stvaraju po Hrvatskoj? Ljudi ih tretiraju ko stoku, spavaju u stajama, bezobrazni su prema njima, a oni samo pognu glavu i rade dalje, pristojno pozdrave, zahvale, požele ti dobar dan... svaka im jebena čast. Ja kad vidim njih, vidim naše ljude prije 50-60 godina u Njemačkoj koji su samo malo manje bili diskriminirani, isto su njemački desničari kukali da im uzimaju poslove, radili su pošteno i predano jer su znali da imaju doma obitelji i nije s njima bilo problema.

    Bez stranih radnika ne možemo. Možemo samo izabrati kako ćemo se nositi s tim izazovom - hoćemo li napraviti sve isto kao i zapad i stvoriti si problem ili ćemo tome pristupiti drugačije. Ti s tom retorikom koja pretpostavlja da su oni neki kriminalci koji su opasnost na ulici, iako nemaš ama baš nikakav argument za to, bacaš vodu na mlin prvog scenarija koji u konačnici stvara problem.
  • NitkoBitan
    12.2k
    I? Kakve to probleme Nepalci i Filipinci stvaraju po Hrvatskoj?Bosskovitz

    Nema clanaka na portalima nema nikakvih problema. I nisu Filipinci i Nepalci jedini strani radnici u Hrvatskoj.

    Ja kad vidim njih, vidim naše ljude prije 50-60 godina u NjemačkojBosskovitz

    Ne mozes usporedit nase ljude u Njemackoj i te strane radnike u Hrvatskoj. Isti kontinent, slicna kultura i zajednicki dijelovi povijesti. Sa novopridoslima mi nemamo nikakve poveznice.

    Ti s tom retorikom koja pretpostavlja da su oni neki kriminalci koji su opasnost na ulici, iako nemaš ama baš nikakav argument za toBosskovitz

    Pa vidim ih na ulici svaki dan jer zivim blizu centra u Zagrebu, gledaju klinke iz osnovnih skola kao "meso" jer je to u njihovoj kulturi normalno da se udajes sa 15-16 godina. Bio sam turisticki u nekim drzavama iz kojih dolaze ti radnici, to su divljaci kao sto im je i divljacka kultura. Od mirnijih s tog podrucja bi naveo Tibetance ali cini mi se da oni ne dolaze tu na rad ili dolaze u nekom mizernom broju, sve ostalo je dar mar koji ce uzrokovat posljedice u hrvatskom drustvu.

    Kazem, iako tvrdim da nam radnici s tih podrucja nisu potrebni i da 1-2% BDPa gore dolje nece uzrokovat propast hrvatske nacije, ako ih vec dovodimo to treba bit slicno katarskom modelu.

    Katar je, uz veliki udio strane radne snage u stanovnistvu i narusenog omjera muskaraca i zena u drzavi, ostao relativno sigurna drzava jer su domicilni Katarci visa klasa a ovi dosljaci su radnici bez prava glasa i koji su tamo samo da odrade posao i caos. Kad bi se to otprilike preslikalo na nase drustvo izgledalo bi tako da ti radnici dolaze na par godina da ne steknu uvjete za drzavljanstvo i pravo glasa, odnosno odvijala bi se svojevrsna rotacija radnika svako malo. Meni je to koliko toliko prihvatljivo jer ne zelim da mi se stranac mijesa u odluke hrvatskog drustva, stranac koji o Hrvatskoj vjerojatno samo zna da iz nje dolazi Luka Modric.

    I da, ne bude se nikakvim jezicnim tecajevima i vecernjim skolama popravila situacija. Kako se kaze... moze seljak iz sela ali ne moze selo iz seljaka.
  • Praskaton
    1.8k
    Sistematizacija radnih mjesta u drzavnim službama,uredima.Prekvalifikacija.Rasteretit gospodarstvo i poduzetnike svih nepotrebnih nameta.

    Automatski ce bit manja potreba za uvozom radnika.
    Rjesenja su vrlo jednostavna al nema politike koja bi to donijela.

    Nemam nista protiv stranih radnika dapače imam dobra iskustva s njima(izuzetno radnišni ljudi,mirni).
    Da ih želim ovdje pod svaku cijenu ne.Onaj tko nije sposoban preživit bez Nepalaca koji ce radit za minimalac i treba propast.Nebi suzu pustio za Duju iz Stobreča jer nema radnika na suđu i kuhara pa ovu sezonu nece odradit.
  • DrawTube
    3k

    Katrov model koji je "prihvatljiv" je rezultirao smrću 6000 radnika samo u pripremama za svjetsko prvenstvo
  • NitkoBitan
    12.2k
    Kao prvo ja sam to spominjao u kontekstu polozaja stranih radnika u tamosnjem drustvu.

    Kao drugo priroda poslova koji rade strani radnici u Katru je opasna, odnosno radi se uglavnom o gradevini. Mislim tamosnji surovi klimatski uvjeti su opasni i za svakodnevni zivot a kamoli za rad. Nije da te ljude itko tjera da rade i da im se zabranjuje povratak u maticne drzave.

    Btw. mislim da je ta brojka prenapuhana.
  • Captain America
    13.9k
    U Hrvatskoj je izdano oko 150.000 radnih dozvola za strance, a nezaposlenih imamo nešto više od 100.000. Kad bi sutra izbacio sve strance van, a sve nezaposlene nekim dekretom kao u komunizmu stavio da rade umjesto njih (što ne samo da ne možeš, nego u tih 100.000 barem dvije trećine uopće neće i ne žele raditi) - našem gospodarstvu bi nedostajalo 50.000 radnika.Bosskovitz

    Baš se ovoga dotaknula ta analiza na Indexu koju sam spomenuo. Nama treba visokoobrazovana radna snaga, a ne vozači Glova i taksisti. Donedavno je Pauza imala primat u Hrvatskoj po pitanju dostave, vozili su studenti za okej satnicu i nikad se nisu žalili na manjak snage. Nakon što je Glovo kupio Pauzu se krenulo s pričom kako fali radnika i uvozom radne snage. Pizzeria iz koje redovito naručujem hranu preko Facea moli ljude da naručuju telefonski ili preko web-stranice umjesto Glova jer naši ljudi rade dostavu. Znam za slučaj restorana na obali koji ima normalne cijene i vlasnika koji ima isključivo ex-yu radnike. Kako to da se DM ne žali na manjak radne snage? Preda mnom je čovjek koji radi u građevini rekao da dalekoistočnjaci ne znaju ništa raditi i da opet ostaje problem manjka vodoinstalatera, keramičara... Tu država mora reagirati i učiniti ta zanimanja atraktivna osnovnoškolcima. Kako se daju STEM stipendije studentima, treba davati zanatske stipendije srednjoškolcima.

    Ono na što se moramo kao društvo fokusirati su asimilacija takvih dobrih ljudi koji su tu došli pošteno zarađivati i ne rade nikakve probleme te integracija onih koji su nam kulturno bliskiji (žena ima kozmetičarku Ukrajinku koja je prvo s mužem (nije Ukrajinac) pobjegla u Beograd, onda došla u Zagreb i tu su se sad nastanili, grad im se sviđa i žele ovdje živjeti do starosti - takvi ljudi nam trebaju). Treba nam sustavna politika koja će spriječiti getoizaciju tih ljudi (koja je diljem zapada dovela do radikalizacije drugih i trećih generacija) i "umiješati" ih u naše društvo.Bosskovitz

    Mi smo prije 2 godine u ovo vrijeme imali najavu velikog prilijeva Ukrajinaca i nitko nije imao problem s tim kao što nije imao problem ni sa "stranim" radnicima iz Srbije, BiH, Albanije, Kosova, Makedonije... To su ljudi istog mentaliteta kao mi koji će se prilagoditi jako brzo na našu kulturu. Ista stvar kako su se naši ljudi brzo prilagodili na Njemačku prije 50 godina.

    Ja osobno (a i mnogi drugi) imamo problem s Azijci. Nemojmo se lagati, svako društvo je ksenofobno, a Hrvati su jako ksenofobni (ja prvi za sebe priznajem). Družim se gotovo isključivo s visokoobrazovanim ljudima i većina nas se grozi Azijaca. Ako bi visokoobrazovani iz većih sredina trebali biti "otvoreniji" prema strancima, kako onda očekuješ da neko nižeg stupnja obrazovanja iz manjeg mjesta bude otvoren?

    Po zadnjem popisu imamo 92% etničkih Hrvata u državi. Ne možeš očekivati da dočekujemo širokih ruku ljude iz Azije koji jedino što imaju zajedničko s nama je da su Homo Sapiensi. Uračunaj i težinu našeg jezika koji će ih dodatno odbiti od pokušaja asimilacije.

    Cca 70% domaćeg stanovništva zatvorenog prema strancima+maksimalno moguća različitost mentaliteta+brutalno težak hrvatski jezik=recept za katastrofu
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.