Comments

  • 1. HŠK Građanski Zagreb
    Guverner Dalmacije Giuseppe Bastianini 19. srpnja 1941. donosi naredbu da se klubovi koji ne žele biti odjeli Fašističke stranke, proglase nezakonitima i raspuste.
    Većina klubova je raspuštena, a klupska imovina koja se nije uspjela skloniti, konfiscirana je posebnim rješenjem prefekta splitske pokrajine dr. Paola Zerbinija (br. 1844 od 8. studenoga 1941. godine).
    Nakon godinu dana svoje uprave uz nekoliko pokušaja Talijani ipak nisu uspjeli pokrenuti rad športskih organizacija u Splitu. To ih je natjeralo da 31. svibnja 1942. objave dekret u novinama Il popolo di Spalato kojim se osnivaju sljedeći klubovi: Società Nuoto Juventus Spalato (umjesto Jadrana), Società Calcio Spalato (umjesto Hajduka), Società Canottieri Dalmazia Spalato (umjesto Gusara), Società Tennis Firule Spalato (umjesto Jugoslavenskog tenis kluba Split) i Circolo della Vela Adria (umjesto Labuda ).
  • 1. HŠK Građanski Zagreb
    Dobro i? Klasični partijski PR o radništvu, ne govori ništa direktno. Ali ako stavimo izjave Mihovilovića ili nekog sličnog tko je prisustvovao skupštini i navodi da se očekivalo prihvaćanje imena Gradjanski (slažem se da je malo nategnuto, ali ne odbacujem), pa se gledalo kako doskočiti promjeni, onda je to po tebi nerelevantno i Kramer broj 2.
    I to je napravljeno tako da se zvalo komunalce, igrače Šparte i ZET-a, da su im se dali dresovi ZET-a, da su na njihovom terenu trenirali, da nisu dobili stadion od bivšeg Građanskog, da ih nitko nije pratio dok nisu postali uspješan zagrebački klub? Baš taj FDK Dinamo je osnovan s ciljem da je to alternativa za Građanski?Mlađi referent
    Zakaj ne navedeš tko je sve iz Gradjanskog nastavio djelovati u Dinamu, od igrača, zaposlenika i sl.? Valjda se u toj većini vidi bit kluba, a ne u par pridošlica sa strane.
  • 1. HŠK Građanski Zagreb
    Je li on osnovan kao isključivo alternativa za Građanski ili je samo jedan od valjda 10 milijuna FD-a koji su osnovani? Ovo drugo.Mlađi referent
    Ne, nego upravo kao ovo prvo.
    Više puta (svjedoci, članci) je spomenuto da je nova vlast naziv "Gradjanski" pogrešno tumačila smatrajući da simbolizira "klasnog neprijatelja" komunizma, buržoaziju i sl., te da je svaki naziv dopušten samo ne taj. Dodatni problem je bio nastupanje u doba NDH.
  • 1. HŠK Građanski Zagreb
    Svjedoci vremena, konkretno i ovi koji kažu d=G će ti reći da je Građanski ugašen, a Dinamo osnovan u Gundulićevoj 32.Mlađi referent
    Ne sjećam se da sam naišao na termin "ugašen" kod svjedoka vremena, ali ok. Ima i onih koji govore drugačije od tih tvojih, ako nađem vremena mogu i ja uploadat neke članke, a nije da ih već nije bilo na ovoj temi. Uostalom ja sam odrastao na priči običnih ljudi, susjeda, kuma itd. koji su govorili da je to isti klub i kaj sad, opet subjektivno. Ne slažemo se, a nema smisla da spamam temu dalje, meni je to isto s pravnim temeljem ili bez. No hard feelings
  • 1. HŠK Građanski Zagreb
    Ja nemam informaciju kako je išao pravni proces gašenja prijeratnih klubova, ako ga je bilo.Mlađi referent
    Kako onda možeš pisati je li Gradjanski ugašen, preoblikovan ili nekaj drugo ako nemaš informaciju?
    Ova sva ostala masa teksta je samo tvoje subjektivno mišljenje.
    U krajnjoj liniji i novo ime (više puta pokušavano promijeniti), novi grb (promijenjen), novi igrači (manjina) i novo igralište (uvjetno rečeno) sve može biti posljedica spajanja ili preoblikovanja kluba. Ali isto tako se možeš koncentrirati na stvari koje su ostale iste, igrače koji su ostali isti, zaposlenike koji su ostali isti i na svjedoke vremena koji govore da je to isto.
  • NOSTALGIJA - Povijest, Stare Slike, Snimke & Uspomene
    Navijačko pleme: prvo YU istraživanje, 1989.
    20230418-095044.jpg
    Attachment
    20230418_095044 (190K)
  • 1. HŠK Građanski Zagreb
    Upravo si sam rekao da je jedina odluka ta o raspuštanju uprave, a da nema one o gašenju kluba. Opet pitanje što je u pravnom smislu u ono doba značilo "raspuštanje uprave", je li to onda preoblikovanje kluba? Osobno sam najbliže tome, ionako se ono često spominje samo se koristi naziv "transformacija". Nemoj cjepidlačiti samo na jednu stranu :)

    Kako nelegalnost ne mijenja stvari? Kaj ćemo onda s klubovima koje su fašisti raspustili? To je nelegalno, pa brojimo kontinuitet od osnutka, ali kad komunisti raspuste je isto nelegalno, ali ipak nema kontinuiteta od osnutka? Zanimljivo
  • 1. HŠK Građanski Zagreb
    Pa onda tekstovi poput da se nije raspustio klub, već uprava, onda je valjda samo nova uprava postavljena?
    Pa kaj piše u odluci novih vlasti, kaj se raspušta?
    Kaj se tiče cjepidlačenja, isto tako možemo pitati koji je propis uređivao društva u to doba i njihov prestanak/preoblikovanje, te je li sve odrađeno prema propisima? I kaj ako nije, je li onda taj čin nelegalan? Kaj ako je taj propis bio stavljen van snage? Jesu li uopće donositelji odluke shvaćali značenje akta koji su napisali ili je napisan u smjeru poziva? Radi se o revolucionarnim vremenima u kojima su komunisti iz temelja mijenjali cijelo društveno uređenje države, a tu se hvatate za par slova i žig.

    Također sam za obilježavanje oba datuma, jer unatoč svemu se i te 1945. izvukla živa glava i zadržala bit kluba. U ta vremena je partija komotno mogla osnovati Crvenu zvijezdu Zagreb, stavit crveno-bijele dresove i tko bi im kaj mogao. Hvala Bogu da je i među tim hrvatskim socijalistima bilo domoljuba koji su pazili kako to pametno odraditi.
  • Statut GNK Dinamo
    Ne razumijem kako bi o svemu odlučivali isti? Nije da će Dinamo imati 50 članova pa će 10 starih članova, nadglasavati ostalih 40 koji su se jučer učlanili.
    Kod dugogodišnjeg članstva se ipak radi o određenom "ulaganju", pa makar roditelji bili ti koji su "ulagali" u članstvo djeteta. U svakom slučaju se radi o većem trudu/odricanju/idealizmu, nego kod nekog tko se jučer prvi put učlanio. Mogu se i uvesti razredi, a ne da netko tko je 30 godina član ima "30 glasova" na skupštini. Postoje razni modeli, ali vjernost treba nagraditi kako kod članstva tako i kod vlasnika godišnjih ulaznica.
  • Dinamo Zagreb 2022./2023. - O svemu pomalo
    Nekak mi je u sjećanju da je i utakmica sa Zagorom 2008. bila u 13 ili 14h na Maksimiru.
  • Dinamo Zagreb 2022./2023. - O svemu pomalo
    Pa da. Nijedan navijač BVB-a ne zove stadion Signal Iduna Park, nego Westfalenstadion, a lovica kapa. Nama se još poklapa da je ime stadiona isto kao ime kvarta u kojem se nalazi, tak da će to uvijek u redovnom govoru biti Maksimir, osim ak ne promijene ime kvarta :D
  • DRES Dinama - nekada, sada i ubuduće
    Ali bih ipak osobno radije izbjegavao što je više moguće takve stvari jer bi se to moglo previše svidjeti pomodarskim glavama pa bi mogli kao i Juve i još neki klubovi ići u promjenu grba.Dammir10
    Ovo s izostavljanjem "šahovnice" je siguran put u to. Kad jednom popustiš, napravio si presedan i otvorio se negativnim stranama globalizacije.

    To sve isto je utkano i u malo d. Priča o Dinamu nakon gašenja Građanskog baš i počinje s tim ‘d’.Mlađi referent
    Pa i "malo d" je utkano u grb sa "šahovnicom", ništa se ne gubi ako ostane kako je.
    Ne fiksira se sve na "šahovnicu", ali ta "šahovnica" predstavlja najbitniji dio identiteta i razlog zbog čega je klub u Jugi narastao u pravi pokret daleko van granica Zagreba i središnje Hrvatske.

    Od početka se znalo kaj predstavlja i tak će i ostat...Mlađi referent
    Ovo relativiziranje "mi znamo tko smo" je opasno. Možda mi znamo, ali znaju li drugi, znaju li buduće generacije u globaliziranom svijetu, znaju li "slučajni prolaznici"? Hoćemo li se tak jednog dana nazvati Red Bull Dinamo Zagreb, jer kaj ima veze, mi znamo tko smo? Karikiram, ali od nečeg solidnog se malo po malo napravi kamilica i onda je teško nazad.

    Za sve zabrinute da se ne zna što d predstavlja, najveći rivali dobro znaju.Mali dioničar
    Najveći rivali bi si prije odrezali onu stvar, nego povezali naš klub s ovime o čemu mi ovdje pričamo, tako da njima to d sigurno ne predstavlja isto kao nama.

    A kad se govori o prepoznatljivosti, pa valjda smo kao narod puno prepoznatljiviji po "šahovnici". Meni su na turističkim putovanjima znali prilaziti i Afrikanci i Azijati s osmijehom na licu govoreći "Croatia, Croatia" pokazujući na Dinamov grb. Povezali su te kvadratiće s Hrvatskom, pa im objasniš o Dinamu, odmah se zainteresiraju. "Malo d" nije ni približno toliko prepoznatljiv znak i ne bi izazvalo takav efekt.

    Neću više duljiti, jer imam osjećaj da se vrtimo u krug, nego ću samo ponoviti pitanje: zakaj nije dovoljno isfuravati "malo d" na retro dresovima, trenirkama, polo majicama, majicama dugi i kratki rukav, kravatama, kapama, nego mora biti baš na službenom dresu?
  • DRES Dinama - nekada, sada i ubuduće
    Za marketinški korak naprijed imamo retro dresove, trenirke, polo majice, majice dugi i kratki rukav, kravate, kape, zar to nije dovoljno za isfurati "malo d"?
    Nitko ne omalovažava to "malo d", ono je fenomenalno stilizirano, ali utakmica je najsvečaniji čin u životu kluba i mjesto gdje klub prezentira svoju povijest i vrijednosti iza kojih stoji svijetu oko sebe, a to sve je utkano u taj grb sa "šahovnicom". Za sve postoji mjesto i vrijeme, pa tako i za službeni grb i ostale varijacije.
  • DRES Dinama - nekada, sada i ubuduće
    U svakom slučaju bi o stvarima koje se tiču grba (i njegove uporabe), imena kluba (gnk/nk), imena stadiona i boje dresova (barem 1. i 2.) trebali odlučivati članovi glasovanjem (i to u glavnim crtama unijeti u statut kluba), a ne neki "brand manageri". To su prebitne stvari, a očito postoje (solidne) podjele u navijačkom puku.