• Eduardo
    17.2k
    austrijska liga bi svake godine bila zanimljiva, samo da nema red bulla.agramZ

    Njemačka bez Bayerna, ako tako gledamo. Jedni i drugi u zadnjih 15 sezona su uzeli 11 titula. RB trenutno ima niz od 7, a Bayern od 8 uzastopnih naslova. Juventus ima 9 u nizu, PSG je od zadnjih 8 sezona uzeo 7, Celtic ima 12 od 15 (9 u nizu), Olympiakos 12 od 15 (s tim da su zaredali 7 komada od sezone 10/11do 16/17).


    Nije to samo problem u Austriji.
  • Dino
    2.2k

    Kad si vec spomenuo zanimljivost, austrijska bundesliga je, barem meni, u rangu HNLa, dakle vrlo zanimljiva liga, no kad je u pitanju drugo, trece, cetvrto mjesto ili ispadanje uz naravno kvalitetniju razinu svih klubova. Jedina razlika su Dinamo i RB, al ne bi zapocinjo opet raspravu o umjetnim i organskim klubovima.

    Rezultatski sam zapravo poceo pratit tu ligu zbog kladare i skuzio da su svi ishodi uvijek moguci osim kad je u pitanju ta tekma s RBom. Bilo bi jebeno da Rapid osvoji jer me nikad nije izdao na kladari, a svi su svjesni da je to velka stvar :rofl:
  • agramZ
    2.3k
    jest problem u ligi koju cine vecinom seoski klubovi i gdje se red bull onako pojavio u 2005 godini i odmah tj. par godina poslije poceo iz nicega pisati svima u usta. jos je to red bull koji osvaja, za razliku od ovih koje si nabrojao. u austriji i njemackoj ovaj nas problem i rasprava o "umjetnim" i tradicionalnim klubovima ne postoji, tu je sve jasno, zato nema potrebe za daljnim filozofiranjem. ostaje samo nada da mateschitzu austrijska liga postane "bezvezna" i napokon odjebe.. koji je smisao nogometa iliti natjecanja kad znas da ces protiv one jedne momcadi uvijek izgubiti, gdje se ne moze desiti nesto kao onaj osijek jucer?
  • deda
    27.4k
    Barcelona stvarno ulazi u gadno razdoblje. Pique izvan pogona 4-5 mjeseci, Sergi Roberto 2. Ovih dana trebao bi biti postignut dogovor oko snižavanja plaća. Vidjet ćemo kako će tek to proći.
  • Eduardo
    17.2k
    jos je to red bull koji osvaja, za razliku od ovih koje si nabrojao.agramZ

    Sorry, ne kužim ovaj dio. Pojasni.

    ostaje samo nada da mateschitzu austrijska liga postane "bezvezna" i napokon odjebe..agramZ

    Sorry, ni ovo ne kužim.

    koji je smisao nogometa iliti natjecanja kad znas da ces protiv one jedne momcadi uvijek izgubiti, gdje se ne moze desiti nesto kao onaj osijek jucer?agramZ

    Ja ću ti opet povući paralelu s Bayernom. U zadnjih 5 sezona Bayern je izgubio 16 ligaških utakmica, identično kao i RB u Austriji. Shakhtar ih je npr. izgubio samo 10 u istom razdoblju. Di su bili do 2002.god.? - od tada su uzeli po 13 naslova prvaka i 13 kupova, Kup UEFA.

    Zašto bi ti klubovi ili baš taj RB bili problem lige? Misliš da bi liga bez njih bila kvalitetnija? Ne, možda samo neizvjesnija. Da nema RB-a tko kaže da Rapid ne bi držao tu poziciju ili Dinamo Kyiv u Ukrajini umjesto Shakhtara? Ili to tada ne bi bio problem jer se radi o povijesno velikim klubovima?

    Neki se razvijaju, neki stagniraju, puno njih "velikih" nazaduje. Takvo je vrijeme, ne samo u nogometu već i u drugim momčadskim sportovima. Ako želiš biti uspješan domogni se love ili će te konkurencija pregaziti. Danas tradicija i ono što je bilo prije 20, 30 ili 50 godina ne znači ništa. Vidjeli smo to na brojnim primjerima. Čim se pojavi "jači baja u selu" pravila igre se mijenjaju. Ili se prilagodi ili ideš u prosjek.
  • agramZ
    2.3k
    Sorry, ne kužim ovaj dio. Pojasni.Eduardo

    ljudima smeta sto rb osvaja te naslove, posebno zbog nacina funkcioniranja, jer na kraju krajeva oni igraju da reklamiraju red bull, instant uspjeh je tu jedina stvar.

    Sorry, ni ovo ne kužim.Eduardo

    mateschitz je jedan od osnivaca red bulla pa postoji ta smijesna "nada" da se povuce iz austrijskog nogometa i s tim propadne klub, nije da ih nema u drugim drzavama i jacim ligama.

    Zašto bi ti klubovi ili baš taj RB bili problem lige?Eduardo

    u slucaju rba - zato sto rb ne bi trebao postojati, ugasili tradicionalni klub i odbacili svu povijest, a postojao je drugi nacin. ne zove se ni liverpool "Fenway Sports Group FC".

    tko kaže da Rapid ne bi držao tu poziciju ili Dinamo Kyiv u Ukrajini umjesto Shakhtara?Eduardo

    povijest prvaka a. bundeslige prije red bulla kaze.

    Ako želiš biti uspješan domogni se love ili će te konkurencija pregaziti. Danas tradicija i ono što je bilo prije 20, 30 ili 50 godina ne znači ništa.Eduardo

    i za taj uspjeh bi se svi trebali privatizirati i prodati? jer koliko vidim to se danas prihvaca kao jedini nacin medju velikim dijelom navijaca. svjesni su klubovi tipa rapida kako i zasto taj red bull igra u nekoj drugoj dimenziji, ali opet se nece prodati za jos 500 godina. sad da posaljem email predsjedniku rapida zbog danasnjeg poraza covjek bi me nazvao i popricao samnom. red bull bi ti za tako nesto vjerojatno samo poslao zabranu jer bi te smatrali ludim.. i taj bayern je zbog tradicije tj. onog sto je bilo prije 40-50 godina danas na vrhu, 70ih je postavljen temelj da je moguce da ga i dan danas "ulica vodi". jedan juventus promjeni grb i dovede ronalda iz jebenih marketinskih razloga, sto je donijelo i neki uspjeh, samo je pitanje jer je to stvarno bilo potrebno? poanta je da u komercijalizaciji nogometa smije i mora postojati neka zdrava granica..
  • Eduardo
    17.2k
    Što se tiče ove rasprave citirat ću post @Tradicija bunta u kojemu je vrlo kratko i vrlo jasno napisana jedna velika istina.

    Razlika izmedju Citya i Uniteda prije 20 godina je bila da je Unitedov tata imao vise love od Cityevog tatte.

    Danas je razlika da Cityev tata ima (malo) vise love od Unitedovog. Ili imaju isto love, svejedno.

    Nevjerojatno naivne i glupe pretpostavke o plastici i tradiciji, razina srednjoskolske dokolice.

    Profi nogomet je prljav biznis, bez romantike i bajki. Nekad manje, danas vise i to iskljucivo zato jer su danas vece pare u igri.
  • Nino Bule
    11.3k
    Mislim da poanta tog komentara nije afirmacija takvog nacina funkcioniranja i u ovom kontekstu nema previse smisla. Upravo ti agram govori da se rb vodi kroz prizmu prljavlg biznisa i bez romantike dok ima drugih klubova koji nisu takvi i tome se treba težiti.
  • marcio amoroso
    31.9k
    Zlatan ne staje :cool:
  • Eduardo
    17.2k
    da, dok ja s druge strane idem na to da upravo ti takvi klubovi danas preuzimaju primat i većinom će ubuduće igrati glavne uloge u osvajanju trofeja, a ostali će kupiti mrvice. Ne kažem da je to ispravno i da podržavam, ali trenutno je takva situacija.
  • Nino Bule
    11.3k
    eto im ih tamo, klub vođen kao rapid moze imat vrlo dobre sportske rezultate i bit snazan identitetski faktor svojoj zajednici i donjet vise srece i zadovoljstva od nekog trofeja LP koju ce osvojit PSG ili united.
  • agramZ
    2.3k
    nije da ne znamo da je to tako, ali opet ne treba normalizirati to stanje, kakvo god bilo, postalo ili se promijenilo. nije mi poanta nogometa da mi klub pod svaku cijenu mora osvojiti LP ili EL svake godine ili cak ikada..
  • Eduardo
    17.2k
    Brojne navijače ne diraju druge stvari izuzev rezultata. Ne moramo ići daleko, možemo to svakodnevno vidjeti na našem primjeru.

    S druge strane, teško je na taj način pričati o navijačima već spomenutog Uniteda ili PSG-a koji su davno izašli iz "lokalnih" okvira. Boli azijate i amere kita za identitet i povezanost lokalne zajednice. Bitna je lova, trofeji i superstarovi. Oni su većina i glasnija strana.

    To je situacija poput korona virusa, "novo normalno". Može nam se sviđati, a i ne mora, ali ono bitno je da je tu i da se događa.

    Kompleksna tema za raspravu.

    BTW

    Liverpool have now gone 64 Premier League home games unbeaten, breaking their club record.

    INCREDIBLE
    — ESPN
  • Nino Bule
    11.3k

    Rezultati su bitni ali u realnim okvirima, npr ako si dinamo osvajat naslove hr i bit konkuretan u el. Ocekivat arapske milijardere da mi donesu ligu prvaka su bedastoce i takvi mi ljudi nisu relevantni za to kakav klub bi trebali imat.

    To da je takva situacija di dominiraju ogromni novci u nogometu je svima jasno, drvit o tome je gubitak vremena bez smisla i namjere.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.