• The Undertaker
    5.5k
    Jedini normalni put je da se prvo sjedne sa potencijalnim investitorima i vidi što bi oni gradili i što je, po njima, isplativo. Na osnovu tih razgovora/dogovora daš nekoj splitskoj firmi da to uobliči u nekakav službeni dokument.
  • SAS1987
    14.8k
    Iako se čuje da bi koncesionar trebao imati i prihod od dijela ulaznica, to mi uopće nije logično.Mali dioničar

    Slazem se, mada postoji i primjer u Wroclawu gdje klub dijeli zaradu od ulazica sa koncesionarom za tekme sa 20k+ ljudi. Barem je tako bilo u 2013.

    Contract between Wrocław 2012 and Śląsk Wrocław foresees a split in revenues only at games with over 20,000 people inside. This year this happened only twice.

    https://stadiumdb.com/news/2013/11/poland_wroclaw_stadium_out_of_the_red_in_2017
  • Mali dioničar
    15.6k
    only at games with over 20,000 people insideSAS1987

    To je u redu.

    Onda koncesionar ima motiv puniti stadion.

    Kod nas su ugovori obrnuti. Autocesta Zagreb Macelj i zračna luka Zagreb garantiraju koncesionaru naknadu ako promet podbaci. :roll:
  • Jaro
    7.5k
    i plinski terminal na Krku i zapravo sve iz tih javno-privatnih dealova... zato kad netko spomene tak nesto mi se bljuje...
  • Šteco
    691
    Jedini normalni put je da se prvo sjedne sa potencijalnim investitorima i vidi što bi oni gradili i što je, po njima, isplativo. Na osnovu tih razgovora/dogovora daš nekoj splitskoj firmi da to uobliči u nekakav službeni dokument.The Undertaker

    Nisam stručnjak za to područje, ali meni je logično da prvo grad napravi analize, studije izvodljivosti i isplativosti, pa onda sjedne za stol s potencijalnim investitorima, jer im tek onda možeš reći šta sve mogu tamo napraviti, šta im nudiš da oni dobiju interes napraviti vlastitu studiju isplativosti i analize. I onda ti oni kažu šta žele zauzvrat za to što ti trebaš od njih da investiraju.

    Ovak možeš samo sjest s investitorima i reć da imaš atraktivno zemljište s oronulim stadionom koji treba rušit i napravit novi, moderan stadion, da hoćeš i garažu, atletski sadržaj i ko zna šta sve ne, a nek si oni nađu interes u tome ako ga vide.

    Ponavljam, nisam stručnjak za to područje, pišem kako meni to izgleda logično. Mogu se složiti da je ovo do sada trajalo sve predugo (razlozi mogu biti različit, pa i to da se kupije vrijeme i razne olakotne okolnosti), poanta je da mi ovo čini logično da grad prije pregovora s investitorima bude spreman za te pregovore.
  • badjibadara
    3.3k
    3a5dd88396a3660e3c1e.jpeg

    Ilustracija je teški trash, ali kako nazvati članak :brow:

    Radislavu Ujduru je to bio dodatni motiv da se zainati i odluči svoju ideju ostvariti do kraja. Preostalo mu je samo da sam izmjeri ono što ga je zanimalo, pa je uskoro na utakmice dolazio s fotoaparatom, mobitelom i metrom i baš nikad se nije dogodilo da ga neka službena osoba spriječi.

    Sam je skinuo s interneta i UEFIN pravilnik i stroge zahtjeve o stadionskoj infrastrukturi, kojih se svi moraju pridržavati. Tako su današnji stadioni grade prema tim strogim kriterijima. Obvezne su VIP lože, novinarska i reporterska mjesta, određen broj sanitarnih čvorova na broj ljudi u publici, kao što je zadan broj ulaza-izlaza zbog sigurnosti, da se izbjegne stampedo ljudi u eventualnoj opasnosti. Također se mora riješiti i problem parkiranja automobila publike kao i onih u vlasništvu VIP-ovaca i još mnoštvo drugih pravila kojih se svaki arhitekt i izvođač mora pridržavati. Ukratko, ta su pravila takva da danas UEFI-nu licencu za četvrtu kategoriju ne bi dobio ni jedan prvoligaški stadion u Hrvatskoj.
  • prefontaine
    648
    Zaboga miloga, odakle sad ove reciklaže?! Pa prije nekoliko godina ovaj velebni projekt je ugledao svjetlo dana, i od tada ga svako malo recikliraju

    Nekad pomislim da nas netko namjerno zajebava...

    Ljudi recikliraju članak nekog penzića bravara, inače radio u ZET-u, koji je u višku slobodnog vremena u paintu napravio "projekt" stadiona.

    A dotični "novinar" Jurica Ilić bi trebao znati da ne postoji UEFI, niti UEFIN. Valjda misli na UEFA-u i UEFA-in.
  • Šteco
    691
    Ovu ilustraciju gore nisam još vidio, a volio bi da je tako i ostalo. Smiješno.

    Doslovno sam u 3 minute iz jednog prompta generirao neke slike Dinamovog stadiona.

    image.png

    Kako mi je odmah kreirao dva, evo i drugi kako izgleda.

    image.png

    Mislim, danas da neko ono gore stavi u bilo kakav članak je smiješno.
  • badjibadara
    3.3k
    Idemo dalje, danas ih je krenulo. Opet ga selimo van grada dok gradimo Kranjču na Maksimiru:



    Ne vidim razloga zašto taj stadion Zagreba i Dinamov stadion ne bi bili jedan te isti stadion izvan grada. Na Maksimiru napraviti manji stadion kakav je Kranjčevićeva, tog tipa, a nacionalni stadion za velike utakmice napraviti po uzoru na Allianz Arenu kod Münchena - rekao je Pavle Kalinić

    Sljedeće godine, točnije s proljeća, održat će se lokalni izbori na kojima ćemo još jednom birati gradonačelnike i načelnike hrvatskih gradova i općina. Jedan od onih koji bi trebao krenuti u utrku za mjesto gradonačelnika Zagreba je Pavle Kalinić. Čest gost naših emisija, vješt komentator, sigurnosni stručnjak i nekadašnji prvi čovjek za hitne situacije u Zagrebu gostovao je ovoga tjedna u Podcast inkubatoru. U toj je emisiji govorio, među ostalim i o velikom problemu Dinanova stadiona u Maksimiru.

    - Dinamov stadion je tu gdje je. Međutim, kada je taj stadion izgrađen, to je bila periferija grada. A sad su iza toga i Dubrava i Sesvete, a cesta je uska. Kako ćete riješiti prometnu situaciju? - počeo je Kalinić o tom problemu i odmah ponudio rješenje.

    - Što Nijemci rade? Rade stadione na križanju autocesta, izvan grada. Izbacili su te stadione izvan gradskih središta, a Englezi na tim mjestima gdje su stadioni nekad bili sada rade neke druge stvari.
  • nemapredaje
    3.4k


    Kaže Pavle Kalinić hrvatski publicist, književnik i političar.

    Tak su mogli i Šteficu na placu pitat kaj ona misli o tome.
  • nemapredaje
    3.4k


    Ovo izgleda lijepo i dojmljivo.

    Jedino po onoj zadnjoj slici s Maksimirske di se vidi sjever se da zaključiti da je previsoko napravljen. Nema šanse da će ići toliko visoko, pa ovo izgleda višlje od trenutnog sjevera.
  • NitkoBitan
    17.9k
    Ne daj Boze da dobijemo ovu lakdriju sa slike koju je btw. projektirao Otto Baric. Viseetezan stadion kapaciteta 30k mjesta... pa to moze predlozit samo idiot koji svake prijestupne pohodi utakmice.
  • Toni90d
    559
    Nije mi jasno zašto su guraju poslovni prostori na sjevernu tribinu? Zna se da su tamo ultrasi i oni manje platežne moći, zašto se ti poslovni prostori (restoran, kafić, fan shop, itd) ne naprave u zapadnoj i istočnoj tribini? Ja sad pričam o vremenu prije, za vrijeme i poslije utakmice. Više logike ima da će istočna i zapadna tribina (obični ljudi, turisti) više potrošiti u vrijeme utakmica nego sjever.
  • masacusec
    3.6k
    [img]http://nedamo.jpg
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.