• Dinaminjo
    985
    Samo ke steta kaljuze u 5m..
  • Gradjanski Dinamo
    235
    Danas sam na društvenoj mreži LinkedIn naletio na zanimljivu objavu našeg @Pop corn.

    Prošlog vikenda u Zagrebu je u sklopu Zagreb Design Week gostovao i Fabio Novembre, poznati arhitekt koji je izmedu ostalog projektirao i sjedište talijanskog giganta AC Milan, poznato pod nazivom Casa Milan, kao i novi stadion koji bi zamijenio čuveni San Siro.

    Trenutno u Veneciji radi na projektu Muzeja nogometa, projekta s FIFA-om i brojne druge zanimljive projekte.

    Njegov bogati CV bio je dovoljan razlog da Ivan Nauković, član Izvršnog odbora GNK Dinamo, te predsjednik Odbora za stadion i ja pokušamo doći u kontakt u Fabiom i popričamo o njegovom viđenju stadiona kao lokacije koja nije samo mjesto za nogometne utakmice, već puno više, a samim time i isplativa stvar.

    Zahvaljujući kooperativnosti Daniela Tomičića ne samo da smo uspjeli popiti kavu i popričati s Fabiom i dobiti puno odgovara na pitanje novog Maksimira, već smo dobili priliku ugostiti ga navečer na utakmici protiv Lokomotive, a poslije i pokazati cijeli kompleks.

    Ono što je fascinantno jest kako je Fabio u starom i kišom natopljenom Maksimiru vidio puno više od oronule građevine i ponudio svu pomoć koju može pružiti ne samo oko izgradnje novog stadiona, već njegove iskoristivosti.

    Jasno, ni njemu nije jasno kako klub reputacije kao Dinamo ima ovakvu infrastrukturu, ali to je stalna tema svih godina.

    Ono što je pohvalio i naglasio je lokaciju stadiona i prometnu povezanost i naglasio je kako je baš protiv seljenja stadiona na bilo koju drugu lokaciju, pogotovo na periferiji Zagreba. Za to je dao u razgovoru brojne argumente, kao i za druge teme.

    Uvjeren sam kako je jako važno širiti mrežu poznanstva s ovakvim ekspertima i da će njihovi savjeti uskoro biti vrlo važni u fazi izgradnje novog stadiona u Zagrebu.


    Prvo bih volio pohvaliti sve koji su sudjelovali u stupanju u kontakt s g. Novembreom s ciljem da se od njega kao stručne osobe dobije feedback o projektu novog stadiona.

    @Pop corn, možeš li nam opširnije ispričati o onome o čemu se razgovaralo? Što je Novembre rekao o potencijalu trenutne pozicije maksimirskog stadiona, prometnoj povezanosti, itd.?

    S obzirom da si spomenuo da je Novembre protiv seljenja stadiona na drugu lokaciju, zanima me je li se o tome razgovaralo s nekim razlogom? Nije valjda da netko o tome nakon svega još uvijek razmišlja i da je to još uvijek realna opcija!?

    Ne želim biti baba tračara. Nemojte me krivo shvatiti. Samo pušem na hladno (mislim da nakon tolikih godina svi mi polakopušemo na hladno). Ali u kontekstu medijskih natpisa o tome da je Grad Zagreb u tajnosti Dinamu predstavio projekt... Svakakve mi misli prolaze glavom. :worry:
  • Pop corn
    8.5k
    S obzirom da si spomenuo da je Novembre protiv seljenja stadiona na drugu lokaciju, zanima me je li se o tome razgovaralo s nekim razlogom? Nije valjda da netko o tome nakon svega još uvijek razmišlja i da je to još uvijek realna opcija!?Gradjanski Dinamo

    Ne razmišlja se. To je bio razgovor o trendovima u svijetu i Italiji i ideji stadiona kao mjesta za obitelj i za okupljanja 7 dana u tjednu. Također se jako oduševio lokacijom kad smo mu je pokazali na Google mapu - blizina parka Maksimir, ZOO, dvije tramvajske linije i slično.

    . Svakakve mi misli prolaze glavom. :worry:Gradjanski Dinamo

    Nema potrebe. Jedina moguća lokacija je Maksimir.
  • Gradjanski Dinamo
    235


    Ajde dobro onda. Malo sam se zabrinuo. :cool:

    A nikaj. Sad onda čekamo tu novu Kranjču i gradnju našeg Maksimira.
  • jakov1
    175
    Što je Novembre rekao o potencijalu trenutne pozicije maksimirskog stadiona,Gradjanski Dinamo

    Ako je bacio pogled istočno prema Dubravi i ako mu je netko rekao koliko Zagrepčana na istoku živi okruženo isključivo stambenim prostorima i supermarketima uz poneku školu i crkvu, onda sam uvjeren da je rekao da novi stadion može poslužiti kao jezgra urbanističkog razvoja tog dijela grada.

    Šalu na stranu, ne sumnjam u kvalitetu prijedloga takvog stručnjaka tako da svaka čast na potezu!
  • Šteco
    689
    Tema stadion kreće na 28:15, ali stadion je zapravo tema od 29:50 jer je prvo bilo vezano za crkvu.



    Navodno neka priča da je postojao projekt da se ruši bazen, što je demantirao. Navodno uz nogometni stadion bi on htio i atletski pored (tvrdi da insistira na tome). Završava se studija isplativosti, itd...
  • Sajla
    5.2k

    "... a ako ne postoji interes za privatnu investiciju, onda će ta investicija morati biti javna."

    Teško mi je zamisliti da ne bude interesa, ali s druge strane, kad ga zbilja ne bi bilo - grad koji ima proračun od 2,5 milijarde eura, MORA biti sposoban u 2-3-4 godine izdvojiti novac potreban za izgradnju takvog stadiona. Nema opravdanja osim - ne želimo potrošiti novac na to.

    Navodno uz nogometni stadion bi on htio i atletski pored (tvrdi da insistira na tome)Šteco

    rekao je "atletski sadržaj" što ne mora nužno značiti "stadion" (s tribinama). Atletska staza i teren za treninge mislim da se lako mogu uklopiti.
  • SAS1987
    14.8k
    Ono što je fascinantno jest kako je Fabio u starom i kišom natopljenom Maksimiru vidio puno više od oronule građevineGradjanski Dinamo

    Bilo bi zanimljivo saznati vise o njegovoj viziji. Mislim, jasno da nije radio analiza itd ali sigurno je odmah u glavi imao viziju kako bi stadion trebao izgledati, kapacitet itd.
  • Šteco
    689
    Ma samo sam proslijedio kaj je sam dobio jer smo pričali u drustvu nedavno oko stadiona.

    Kratko sam pogledao to vezano za stadion, pa sam na brzinu napisao kroz post kaj mi je ostalo u sjećanju. Sve u svemu, rekao je nešto, ali nije puno toga kaj već ne znamo. Možda je prije ili poslije bila tema opet maksimir, ne znam.

    Moje mišljenje.... Studija isplativosti je ključna za sve ovo i ako ona bude dobro određena investitora ne bi trebalo biti problem naći. Vezano za to sam ovo napomenuo da on inzistira za atletski sadržaj/stadion (rekao je da stane atletski stadion, da inzistirana na atletskom sadržaju). Ovisno o tome na čemu o inzistira, potencijalnim investitorima bi to moglo smetati (jer vjerojatno i to bi taj privatni kapital trebao pokrit).

    Manje bitno, ide bitnije. Dobra je informacija da ako ne bude interesa kod privatnih investitora da će ići javnim novcem i to je tu rekao pa neka ostane zabilježeno.
  • jakov1
    175
    Studija isplativosti je ključna za sve ovo i ako ona bude dobro određena investitora ne bi trebalo biti problem naći.Šteco

    Slažem se da je studija izvodiljivosti ključna za privlačenje investitora, ali sudeći prema komentarima na bilo kakve studije, analize, projekte ili druge stručne dokumente, vjerujem da Grad ima ograničen manevarski prostor i da će investitor doći samo ako on to želi zbog svojih procjena.

    Investicijski bankari uzimaju postotak transakcije kad rade roadshow za prodaju firmi i sl., a ljudi očekuju da grad za 10-20 tisuća eura napravi čudesa i obori investitore s nogu.
  • Pop corn
    8.5k
    Bilo bi zanimljivo saznati vise o njegovoj viziji. Mislim, jasno da nije radio analiza itd ali sigurno je odmah u glavi imao viziju kako bi stadion trebao izgledati, kapacitet itdSAS1987

    Upravo zato se i potrudilo stupiti u kontakt s njime, sjesti i popričati. Od takvih ljudi s tim iskustvom se puno može naučiti, zapisati, kad dođe vrijeme jasno artikulirati potrebe Kluba. Ali i ostati u kontaktu, ako treba nešto priupitati, zamoliti, sam je naglasio da je tu na dispoziciji.

    Dao je par zanimljivih primjera, iskustava u Milanu, borbe tamošnje s javnom vlasti oko birokracije.
  • Šteco
    689
    Slažem se da je studija izvodiljivosti ključna za privlačenje investitora, ali sudeći prema komentarima na bilo kakve studije, analize, projekte ili druge stručne dokumente, vjerujem da Grad ima ograničen manevarski prostor i da će investitor doći samo ako on to želi zbog svojih procjena.

    Investicijski bankari uzimaju postotak transakcije kad rade roadshow za prodaju firmi i sl., a ljudi očekuju da grad za 10-20 tisuća eura napravi čudesa i obori investitore s nogu.
    jakov1

    Nisam to ni rekao. Ne može grad utjecati na studiju isplativosti na način da frizira isti nekim fiktivnim brojevima ili ne znam čime. Ali može smanjiti isplativost i privlačnost investitorima "inzistiranjem" na stvarima koje su trošak investitorima i smanjuje im prostor koji im odnosi isplativost i donosi trošak.
  • jakov1
    175
    Ne znam jesi li me krivo shvatio, ali ja nisam tebi oponirao, samo kažem da će Grad teško ugovoriti ili samostalno izvesti studiju koja će zadovoljiti želje investitora od kojeg se traži stotine milijuna eura. Jednostavno je kod nas percepcija takvih stvari kao bespotrebno bacanje novaca i ne smije Grad (ili bilo koje javno tijelo) dati 500 tisuća eura da se nešto takvo izradi.

    grad utjecati na studiju isplativosti na način da frizira isti nekim fiktivnim brojevimaŠteco

    Naravno da ne, ali isto tako, ako za stol okupiš investitore koji stvarno mogu dati stotine milijuna koje tražiš, njima se na sva pitanja mora odgovoriti konkretno jer znaju zašto pitaju. Zato je važno napraviti iscrpne analize apsolutno svakog važnog parametra koji može utjecati na troškove izgradnje i održavanja te buduće prihode.

    Svakog investitora bi zanimala npr. projekcija posjećenosti stadiona, a ne vidim kako bi netko u ovom trenutnku mogao dati iole ozbiljnu procjenu bez da se napravi opsežno istraživanje tržišta (tj. navijačke baze), vjerojatno skuplje od trenutnog budžeta čitave studije.
  • Mali dioničar
    15.5k
    Svakog investitora bi zanimala npr. projekcija posjećenosti stadiona,jakov1

    Ako se ide na koncesiju, koncesionaru će se vjerojatno nuditi nenogometni sadržaji.

    Iako se čuje da bi koncesionar trebao imati i prihod od dijela ulaznica, to mi uopće nije logično.

    Ono što se dalo zaključiti po dosadašnjoj komunikaciji je da bi koncesionar svoju matematiku našao kroz poslovne prostore na stadionu i oko njega. Za to mu je potreban kontinuirani svakodnevni prihod. Dinamo igra domaće utakmice u prosjeku svakih 10-11 dana. U sezoni 2023/24 prepunoj utakmica, bilo je 29 utakmica u Maksimiru, a igrao se i Superkup i pretkola Europe i dvije runde europskog proljeća. Iz kalkulacije ne treba totalno izbaciti ni domaće dječje utakmice jer je i to dosta velik broj ljudi koji može koristiti komercijalne sadržaje.

    Ali jasno je da koncesionar računa na prihod i od ostalih 330-340 dana u godini kad nema utakmica.

    Meni je cijelo vrijeme najpoželjnija metoda financiranja Grad kroz ulog zemljišta+Dinamo+članovi Dinama+potencijalni vanjski investitori kroz ulog novca.

    Dinamo ima blizu 50.000 članova i to je značajan kapacitet za financiranje stadiona. A kad bi se komuniciralo da će članovi biti suvlasnici stadiona, to bi bio impuls i za dodatna učlanjenja.
  • Patak
    2.9k
    Ja ga inače ne mogu gledati a ni slušati, pogotovo dok se hvata za čelo i glumata nekog pravednika koji se mora boriti s dezinformacijama, tipa sve je bilo javno a ne tajno i netransparentno, pa bi sad morao samo to raditi ali zanimalo me što će reći o stadionu

    Studija nije više studija izvodljivosti nego isplativosti, ne spominje više rokove, svibanj do kad je trebala biti dovršena nije spomenuo a veli da je on već "desetak puta" ponovio da se radi o 40.000 bruto kvadrata iako se ja ne sjećam da je i jednom, spominje hotel, garažu..., dakle zna i sadržaje i bruto kvadrate. Što bi onda ta studija trebala konkretno novo otkriti? Neki investitor će na temelju te studije od 15k eura koju su radili splitski računovođe godinu dana uložiti 100-200 milijuna eura svojih sredstava? Meni se čini da je 15000 eura poslužilo za godinu dana prodavanja magle a svaki investitor zna zbrojiti i procijeniti svoju investiciju bez takve studije izvodljivosti.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.