• Daliban
    1.6k
    Zato treba dupli sistem. Jesen HNL i ostala nacionalna prvenstva, proljeće top 4 iz svake lige igra regionalnu, a ostatak igra relegacijske lige na nacionalnoj razini.
  • Bosskovitz
    11.7k
    Gurat povrh UEFA natjecanja i nacionalnih natjecanja nekakve dodatne lige ništa neće poboljšat kvalitetu nogometa, već povećat broj utakmica kojih je već previše.kibic

    Nema guranja dodatne lige, koncept je jedinstvena liga nekoliko zemalja umjesto postojećih, pri čemu bi naravno relegacija funkcionirala nacionalno - recimo svake sezone najlošiji klub iz svake države ispada, a drugi iz te države upada umjesto njega. Vrlo grubo koncipirano, naravno.
  • kibic
    1.1k
    Nikako za takav koncept. Uništava važnost nacionalne liga, koja sada vodi u UEFA natjecanja. Takva regionalna bi bila neki među korak i sprečavala mogućnost direktnog plasman u UEFA natjecanja kroz nacionalna. A pitanje je gdje bi ju UEFA smjestila po bitnosti.

    Kao kaj su drugi forumaši naveli, već su bile regionalne nogometne lige isprobane i ugasile su se. Takve lige samo pogoduju najboljim nacionalnim klubovima, koji ionako već imaju dovoljno prilika igrat europska natjecanja.

    Veliku sličnost vidim između superlige i takve regionalne lige. To bi samo razvodnilo nogomet i uništili ovo malo nacionalnih natjecanja koje imamo. Nadalje, za razvoj onog kaj Englezi zovu "grassroots football", takva liga bila bi pogubna.
  • xavier
    12k
    koncept je jedinstvena liga nekoliko zemalja umjesto postojećihBosskovitz

    Jasno ti je valjda da ovo niti bi UEFA dozvolila niti to bilo tko želi. Jedini način na koji se to može eventualno odraditi je kroz slobodne termine, a takvih termina jednostavno nema. Sve drugo je čista utopija. Nije ovo košarka ili vaterpolo.
  • Daliban
    1.6k
    Pristat će Čeferin ako želi na more.
  • Bosskovitz
    11.7k
    Jasno ti je valjda da ovo niti bi UEFA dozvolila niti to bilo tko želi.xavier

    Govorimo o dosta dalekoj budućnosti pa ne možemo sa sigurnošću tvrditi što bi UEFA dozvolila ili ne bi. UEFA generalno ima dva cilja: razvoj nogometa i bogaćenje. Ako bi ta liga (a po svemu bi) donijela više sponzora i više novca klubovima, to bi povećalo njihovu konkurentnost i atrkaktivnost ne samo u toj ligi nego i u UEFA-inim natjecanjima, što bi njih učinilo zanimljivijima, gledanijima, atraktivnijima i u konačnici profitabilnijima, a ujedno nije konkurencija UEFA-inim natjecanjima - ne vidim zašto bi UEFA bila protiv toga ako su klubovi zainteresirani. Ona ne gubi ništa, a dobiva.

    I jedno i drugo je gotovo fikcija, ali mislim da je veća šansa da UEFA odobri neku multinacionalnu ligu umjesto par nacionalnih nego dodatno nogometno natjecanje ograničeno na nekoliko država ili klubova - potonje je doslovno projekt superlige, samo sa slabijim klubovima.

    Takve lige samo pogoduju najboljim nacionalnim klubovima, koji ionako već imaju dovoljno prilika igrat europska natjecanja.kibic

    Nisi pratio što sam pisao. Cijela ova rasprava kreće iz početne ideje o tome kaj je najbolje za Dinamo jednom kad se približi razini na kojoj će ga HNL objektivno ograničavati iz nekih posve objektivnih razloga.
  • xavier
    12k
    Govorimo o dosta dalekoj budućnostiBosskovitz

    Istina, ne možemo znati kako će to izgledati u dalekoj budućnosti no rekao bih da je većina forumaša ovu raspravu shvatila kao nešto što bi se hipotetski dogodilo sada odnosno za nekoliko godina, a ne 2040.
  • kibic
    1.1k
    Nisi pratio što sam pisao. Cijela ova rasprava kreće iz početne ideje o tome kaj je najbolje za Dinamo jednom kad se približi razini na kojoj će ga HNL objektivno ograničavati iz nekih posve objektivnih razloga.Bosskovitz

    Jesam, pročitao sam. Dozvoli da ti pojasnim onda detaljnije.

    Moj stav je da bi Dinamo time igrao u drugim državama više nego u Hrvatskoj, kaj bi marginaliziralo domaće navijače. To za mene nije nikako u interesu i duhu Dinamovštine.

    Dovoljno sam star da znam kak se svaki put svake godine kad hrvatski klub posustane u europskim natjecanjima govori o "regionalnoj ligi". Nikakve koristi ne bi imali kad bi se hrvatski klubovi, koji se ne mogu dokazat u ovo malo europskih tekmi kaj imaju, pa bi se sramotili povrh tog i u nekim regionalnim ligama.

    Taj hipotetični plafon za HNL koji spominješ također je samo to; pretpostavka. Jednako tako može netko tvrdit da je HNL-u nebo granica. Ali ajmo reć da je plafon razina HNL-a današnja razina austrijske lige. Nikakva regionalna liga u toj situaciji ne bi poboljšala nogomet nit dofurala neke velike sponzore. U početku bi bio trend i novitet i vjerojatno bi navijači čak išli na tekme, al to bi tako brzo opalo da bi propalo. Primjerice, Dinamo igra u nekoj vrsti austrougarske lige i derbij je s Rapidom. U početku bi trajal interes za takve tekme bio bi velik, ali nakon par derbija to bi opalo.

    Još nešto vezano uz sponzore, ako ti je cilj povećati sponzore koji imaju love, europska natjecanja imaju najbogatije sponzore jer dosežu na puno više tržišta. Sponzori koji bi se interesirali za regionalnu ligu imali bi daleko manji doseg, i brzo bi vidjeli da im se isplati više koncentrirati se na europska natjecanja.
  • Efes Pilsen
    8.3k
    Koliko bi sponzori potrcali dovoljno govori da si Medvescak i Slovan nisu uspjeli naci dovoljno sponzora da pokriju troskove igranja KHLa.
    Magican interes se nece pojavit ako se vec nije pojavio zbog LP koji je globalna pozornica.
  • Bosskovitz
    11.7k
    Primjerice, Dinamo igra u nekoj vrsti austrougarske lige i derbij je s Rapidom. U početku bi trajal interes za takve tekme bio bi velik, ali nakon par derbija to bi opalo.kibic

    Dinamo bi (vrlo izvjesno) igrao iste derbije kao i danas - Rijeka, Hajduk i Osijek - ali preostale utakmice ne bi igrao sa Slaven Belupom, Istrom i Lokomotivom nego s Rapidom, Salzburgom, Ferencvarosem, Spartom, Slavijom... siguran sam da bi ti protivnici u takvoj ligi privlačili više gledatelja nego ovi koji su sada.

    Još nešto vezano uz sponzore, ako ti je cilj povećati sponzore koji imaju love, europska natjecanja imaju najbogatije sponzore jer dosežu na puno više tržišta. Sponzori koji bi se interesirali za regionalnu ligu imali bi daleko manji doseg, i brzo bi vidjeli da im se isplati više koncentrirati se na europska natjecanja.kibic

    Pa različite veličine tržišta privlače različite sponzore s različitim budžetima, upravo to je poanta. Zato recimo u Hrvatskoj gotovo nitko nema stranog sponzora jer smo malo tržište od 4 milijuna ljudi. Liga koja bi pokrivala Hrvatsku, Mađarsku, Austriju, Češku i Slovačku (nešto malo manje od 40 milijuna ljudi) bi ti sigurno donijela puno snažnije sponzore: veća prosjećna platežna moć, puno veće tržište, veća atraktivnost natjecanja, a i sama priroda natjecanja jer postoje mnoge kompanije, od banaka preko trgovačkih lanaca do niza drugih, koje svoje poslovanje baziraju upravo na srednjoeuropskoj regiji. Samo kao zanimljivost - Austrija, Mađarska, Češka i Slovačka su oko 20% svih stranih turista u Hrvatskoj.
  • Brusa
    1.5k
    da da tako je i aba liga donijela strava sponzore i klubovi plivaju u lovi....
  • Bosskovitz
    11.7k


    ABA liga je sranje iz milijun razloga, nastala u nekim potpuno drugim vremenima, drugim okolnostima, drugom sportu i s drugim državama, a sami klubovi su njome upravljali su donosili loše odluke; potpuno je nebitna za ovu ideju.
  • Brusa
    1.5k
    priča u vezi sponzora je bila maltene do u slovo ista kao iz tvog posta .... zato me i podsjetilo pa sam se referirao
  • kibic
    1.1k
    Dinamo bi (vrlo izvjesno) igrao iste derbije kao i danas - Rijeka, Hajduk i Osijek - ali preostale utakmice ne bi igrao sa Slaven Belupom, Istrom i Lokomotivom nego s Rapidom, Salzburgom, Ferencvarosem, Spartom, Slavijom... siguran sam da bi ti protivnici u takvoj ligi privlačili više gledatelja nego ovi koji su sada.Bosskovitz

    Od svih hrvatskih klubova koje si naveo, Dinamo bi jedini to uspio financijski izgurat, ostali bi propali neminovno. Za strane klubove sam ti napisao da mislim da bi opao interes i ne vidim po tvom upisu da si objasnio zašto bi interes opstao sa nekim klubom koji je u rangu Slaven Belupa, sam kaj je iz neke države Srednje Europe. Zavaravamo se ako mislimo kako Salzburg, Rapid i Austria jedva čekaju u redu igrat protiv hrvatskih klubova, a ne protiv nekog iz LP il EL.

    Također sam ti naveo kako bi to marginaliziralo domaću navijačku bazu, a hrvatski klubovi, osim Dinama i Hajduk, u inozemstvu nemaju navijačku bazu. To bi dodatno uništilo interes za nacionalni nogomet.

    Pa različite veličine tržišta privlače različite sponzore s različitim budžetima, upravo to je poanta.Bosskovitz

    Kao kaj su i drugi forumaši naveli, ABA liga, KHL i EBEL liga nisu nikakve velike sponzore doveli. Koliko bi to uspješno bilo u nogometu, nizozemska i belgijska liga pokušavale su se objediniti i također bezuspješno. Iz povijesti imaš i druge lige osim jugoslavenske koje također nisu uskrsnule. Ne vidim da Poljaci i Ukrajinci vrište kako im treba neka regionalna liga kao nekadašnja sovjetska.
  • Bosskovitz
    11.7k
    Za strane klubove sam ti napisao da mislim da bi opao interes i ne vidim po tvom upisu da si objasnio zašto bi interes opstao sa nekim klubom koji je u rangu Slaven Belupa, sam kaj je iz neke države Srednje Europe.kibic

    Ne mogu ti ni objasniti kad tamo ne bi bilo ni jednog kluba ranga Slaven Belupa. Najbliže tome bila bi neka Žilina ili Puskas Academia, a i to su možda 2-3 kluba nasuprot dvoznamenkastog broja osjetno kvalitetnijih.

    Zavaravamo se ako mislimo kako Salzburg, Rapid i Austria jedva čekaju u redu igrat protiv hrvatskih klubova, a ne protiv nekog iz LP il EL.kibic

    Pa naravno da ne bi, zato i kažem da ovo ne bi bilo konkurencija UEFA-inim natjecanjima nego bi zamijenilo nacionalna prvenstva ili bi uspostavilo neki hibridni model s njima. Bilo kakva opcija takve lige ne može novcem, sponzorima i kvalitetom konkurirati UEFA-i, ali je itekako dominantna u odnosu na domaće lige.

    Kao kaj su i drugi forumaši naveli, ABA liga, KHL i EBEL liga nisu nikakve velike sponzore doveli.kibic

    Medveščak je u sportu koji se u Hrvatskoj nažalost mislim više ni ne igra na profesionalnoj razini za sponzore imao Lidl, Erste banku, Crunchips, Konzum, PiK, Vegetu, Pan, Airwaves, Generali osiguranje. Iz njihovog primjer može se naučiti jako puno i dobrog i lošeg.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.