• Bosskovitz
    11.7k
    Da se odmah razumijemo:

    • Ta ideja službeno ne postoji.
    • Koncepta natjecanja nema, o njemu možemo raspravljati.
    • Nikakve ex-yu lige i slične gluposti s onima koji su još gori od naših, kriminal i geopolitiku da ne spominjem.

    ———

    Potaknut još jednom u nizu poražavajućih sezona hrvatskih klubova u Europi, u kojoj su svi preostali ispali od predstavnika nižerangiranih liga koji nisu ni u top 300 klubova u Europi i jedino Rijeka možda može još neš to napraviti, ajmo malo podgrijati ovu ideju i vidjeti kaj ljudi misle.

    Otužna je činjenica da, osim Dinama, niti jedan naš klub nije iole relevantan u europskim okvirima. VAR i strani suci u HNL-u samo potvrđuju onu tezu kako su bez domaćih sudaca, kojih u Europi nema, još lošiji i krivnja za ovu sramotu je isključivo na njima i njihovom neradu ili lošem radu, ovisno o klubu.

    Kad se sve slegne i kad nam postane dosadno sprdati rivale za Ružomberok, Gziru, Ziru, Tobol, Kizlžnghgtdggrr i slične; realnost je da naša liga predstavlja plafon, ograničavajući faktor razvoju Dinama, i pitanje je samo koliko je taj plafon visok te koliko su hrvatski klubovi u stanju povisiti ga. Ako želimo rasti i imati snažan Dinamo, potrebna nam je kvalitetna i atraktivna liga sa snažnim protivnicima. S obzirom da preostali hrvatski klubovi nemaju znanja, a neki ni ambicija za kvalitativni iskorak - je li multinacionalna, regionalna liga rješenje?

    ———

    Argument za: liga koja bi pokrivala Hrvatsku, Mađarsku, Austriju, Češku, Slovačku, eventualno i Poljsku, ili neke od tih zemalja, bila bi puno atraktivnija i zanimljivija: Salzburg, Sturm, Ferencvaros, Rapid, Sparta, Slavia, Viktoria, LASK, Legia… pristojni klubovi s modernim stadionima, kvalitetnim travnjacima, u relativno normalnim EU državama, bez granica, koje objedinjuju više ljudi no bilo koja europska liga osim njemačke Bundeslige. To automatski znači i bolji nogomet ali i više gledatelja, puno veću lovu od TV prava i sponzore kakve na tržištu od jedva 4 milijuna ljudi nikada nećemo moći imati; a bili bismo među 2-3 favorita za osvajanje.

    Argument protiv: u HNL-u imamo praktično zajamčeno prvo mjesto i kvale za LP jer je napeto samo kada mi igramo ekstremno lošu sezonu i dopustimo drugima da nam se približe, kao što je bio slučaj prošle sezone. U takvoj ligi možemo davati više prilika mladim igračima, više gostovati u raznim dijelovima naše države i generalno mirnije živjeti bez nekih većih potresa. Također - to je i dalje naša, hrvatska liga.

    ———

    Onda?

    Stavio sam i anketu, da vidimo kako razmišljamo.
    1. Kakvo je Vaše mišljenje o eventualnoj zajedničkoj ligi srednjoeuropskih klubova? (178 votes)
        Apsolutno sam za to
        12%
        Djeluje kao dobra ideja
        30%
        Nemam mišljenje
        10%
        Djeluje kao loša ideja
        13%
        Apsolutno sam protiv toga
        35%
  • Krizy
    43.1k
    Ako Nizozemska i Belgija nisu uspjele napraviti zajedničku ligu, nije zaživjelo u Skandinaviji preko mini liga i kupova, mislim kako među još više država od toga ne bi bilo ništa.
  • Eduardo
    19.9k
    Sad kad si potegnuo tu temu zanima me postoji li uopće promil šanse da se jedan takav projekt realizira s obzirom na broj tekmi koji klubovi odigraju na razini jedne sezone? Iskreno, sviđa mi se ideja međunarodne lige, ali samo pod uvjetom da nam zbog toga nacionalno prvenstvo ne gubi na važnosti. U ovom ludom ritmu modernog nogometa u ovom trenutku ne vidim način kako bi dinamo u svoj raspored ugurao međunarodnu ligu uz HNL, HR Kup i Europu.
  • Hnlovac
    1k
    Gostovanja u Mariboru, Pešti, Grazu, Beču :love: to je Europa a ne balkanska ozracja u Splitu i Osijeku
  • Peškaman
    4.2k
    Ne znam kako bi to uklopili u već sada rasporedom punu sezonu.
    Što s našom ligom,bi li se i dalje igrala i kako.
    Takvu ligu sklopljenu od više država bi u nas jedino mogla igrati 'velika' četvorka iako je i to upitno,manji klubovi bi se sasvim sigurno pobunili.
    Da bi moglo biti dobrih utakmica i nogometa,sasvim sigurno.
    Ajmo reći da svaka država ima 2 sudionika : Salzburg, Sturm,Dinamo,Hajduk,Slavia i Sparta Prag,Legia, Rakow,Ferencvaros,Puskas.
  • Do kraja2023
    185
    Jednog dana ako se (ikad) oformi Superliga tada ce nacionalna prvenstva sigurno izgubit na znacaju i dozivjet velike reforme onda je i ova liga moguca i da bio bih tada apsolutno za.
  • xavier
    12k
    To je ideja s kojom se često koketiralo u prošlosti, u pravilu zbog loše konkurencije u HNL-u tako da nije ni čudo da se opet piše o tome dan nakon debakla naših klubova u europskim natjecanjima.

    No moramo to razlučiti neke stvari. Dinamo je hrvatski klub i bilo kakve ideje neigranja HNL-a su sulude iz 2 razloga. Prvi je što tako nešto ne dolazi obzir za klub kojem je hrvatstvo jedan od osnovnih temelja, a drugi je što tako nešto UEFA nikad ne bi dozvolila. Drugim riječima, možemo eventualno govoriti o natjecanju koje bi se dodatno uguralo u postojeći raspored, ali tako nešto je jako teško odnosno za Dinamo nemoguće.

    Jedini slobodni termini bili kroz tjedan dok klubovi ne igraju europske utakmice. No s obzirom da je proljeće u Europi za nas postalo realnost, takvih termina jednostavno nema. Sjetimo se samo prošle sezone kad smo mjesecima čekali za sloboan termin kako bi odigrali jednu zaostalu utakmicu. S obzirom na to, odgovor je više nego jasan.

    Gostovanja u Mariboru, Pešti, Grazu, Beču :love: to je Europa a ne balkanska ozracja u Splitu i OsijekuHnlovac

    Dinamo je hrvatski klub, a Split i Osijek su hrvatski gradovi tako da ne piši gluposti.
  • Hnlovac
    1k
    Više poštovanja bismo dobili u Mariboru i Grazu nego što dobivamo od hrvatskih nam klubova

    Jedini klub koji kao dinamo pokazuje svoje hrvatstvo u punom smislu riječi je Zrinja, i tu ne govorim o himni / zastavi već tome što osim nqvijačkog folklora me širimo mržnju 24/7

    Da ne bi bezveze ušli u svađu i nabili 2 stranice - naravno da su to hrvatski gradovi i hrvatski klubovi i naravno da bi igrali Hnl kao hrvatski klub, ali kažem da bi bilo zanimljivo imati redovitija gostovanja u gradovima bivše nam države

    To što tamo vlada balkansko mijaukanje i seljakluk kad dođemo tam ne znači da nisu hrvatski
  • Bosskovitz
    11.7k
    Ako Nizozemska i Belgija nisu uspjele napraviti zajedniču ligu, nije zaživjelo u Skandinaviji preko mini liga i kupova, mislim kako među još više država od toga ne bi bilo ništa.Krizy

    Slažem se, gotovo je nemoguće da se ovako nešto zaista realizira, iako ima potencijal od ovog naseg dijela Europe stvoriti jednu od top 6-7 liga na kontinentu.

    Sad kad si potegnuo tu temu zanima me postoji li uopće promil šanse da se jedan takav projekt realizira s obzirom na broj tekmi koji klubovi odigraju na razini jedne sezone?Eduardo

    Paralelno? Nikako.

    Bila je nekad ona ideja da bi se to igralo na proljeće kad većina ispadne, ali s uvođenjem ECL-a i novim sustavom natjecanja bez grupa u sve tri UEFA-ine lige to više nema smisla.

    Ja više razmišljam u nekom drugom smjeru: 16 klubova, 30 kola, regularno prvenstvo. Recimo Dinamo, Rijeka i Hajduk igraju tu CEE ligu, a po završetku im dodaš Osijek i Šibenik kao najbolje plasirane klubove u regularnom dijelu HNL-a i nas 5 razigravamo za prvaka, 8 kola napucanih do kraja. ili nekako drugačije, cijela ova tema je brainstorm pa nek bude i to.

    No moramo to razlučiti neke stvari. Dinamo je hrvatski klub i bilo kakve ideje neigranja HNL-a su sulude iz 2 razloga.xavier

    Vidi ovo kaj sam gore napisao glede prvog razloga, a drugi je relativan. Ta liga ne bi bila konkurencija UEFA-inim natjecanjim, dapače u konačnici bi im vjerojatno podigla cijenu jer bi klubovi s ovog podneblja postali bolji, bogatiji i atraktivniji. Mislim da je UEFA tu najmanji problem u cijeloj priči.
  • Zagi
    7.6k
    Nipošto, ni u kojem slučaju.
  • Bosskovitz
    11.7k


    Zakaj? Čisto radi rasprave, zanima me zašto ne? Jer ja recimo mislim da bi to bila dobra ideja, iako nazalost posve nerealna, pa me zanima zasto netko misli da ne bi bila dobra.
  • GZomanid
    685
    Paralelno? Nikako.Bosskovitz

    Zaboravi, mjenjam svoj glas iz "Djeluje kao loša ideja" u "Apsolutno sam protiv toga"
  • Maki85
    50
    Zašto bi Salzburg, Slavia ili Sparta pristali na to? Ide im čisto dobro i ovako.
    Bolje bi bilo pokrenuti raspravu kako popraviti HNL.
  • Borovljanin
    74
    Bilo bi simpatično, ali apsolutno neizvedivo. Jedino argument viidm u financijskom aspektu. U Sloveniji najveći klubovi spajaju kraj s krajem i plešu na rubu bankrota i raspadanja. Kod nas slična situacija u kojoj treneri konstantno ponavljaju kako bi si oni i doveli neko pojačanje, ali novaca jednostavno nema. Otužno je što su najveće razine profesionalnog nogometa dovedene u situaciju pukog preživljavanja i držanja glava nad vodom. Neka regionalna liga bi to definitivno popravila, ali kažem, mislim da su šanse da se tako nešto oformi ravne nuli.
  • mokoxax468
    698
    Ovo ako bi se i radilo, moralo bi ići po principu: "bilo tko može sudjelovati" pristupu, svako ostalo zatvoreno takmičenje je nova mini superliga.

    Ono o čemu bi se moglo razmišljati je prvi dio sezone HNL, a na proljeće prvih 4 ide u ovu "regionalnu" ligu, a ostalih 6 liga za bedaka. I onda na osnovu regionalne lige ekipe idu u kvalifikacije LP, EL, KL.

    Naravno, UEFA teško da će ovo dopustiti, ali opet, veća vjerojatnost nego bilo kakvo zatvoreno takmičenje
  • masacusec
    3.5k
    Sama ideja mi je iracionalna jer ne znam kako definirati srednju Europu. Možda po geopolitičkom kriteriju?
    Nadalje, ništa slično u europskom nogometu nisam vidio niti čuo, tak da samu ideju nemrem ni vizualizirati.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.