• NitkoBitan
    13.5k
    HRT je javno dobro, ostali mediji su privatno vlasništvo i natječu se za našu pažnju i klikove na slobodnom tržištu.Bosskovitz

    Delulu :rofl:
  • Bosskovitz
    8.5k


    Kaj je tu delulu? Misliš da HRT kao javni servis ne bi trebao biti javno dobro ili da ostali mediji nisu privatno vlasništvo?
  • Nino Bule
    12.1k
    Vjerovatno ne zna sta znaci javno dobro nego ga koristi kolokvijalno
  • Patak
    2.6k
    Dakle, ne možeš navesti ni jednog čovjeka, stranku, politiku koja bi se mogla podvesti pod ekstremno desno, to je jednostavno tako jer to ne postoji u Hrvatskoj, nevezano za Sabor. Ne možeš pronaći ni elemente koji šuruju s desnim ekstremizam u programu DP kako si naveo, vjerojatno jer niti to ne postoji. Tako da bi ja zaključio da desnog ekstremizam nema u Hrvatskoj. Bilo bi onda korektno da taj termin više ne koristiš.

    E sad veliš da nema ni lijevog, a moje skromno mišljenje je da nema umjerene ljevice u Hrvatskoj a ne da nema ekstremne.
  • emilperska
    4.4k

    Umjerena centristička lijevica su HDZ i SDP.
    Možemo i Radnička fronta su ekstremna lijevica po više aspekata. HDZ kakav god da je, svoju trenutnu (lijevu) ideologiju ne gura nasilno. Možemo imat dosta agresivnije metode guranja svoje agende, bila ona woke ili zelena ili LQBTQ+ prava. Njihova tolerancija prema različitom (DP, Most, Crkva) je 0 što nas dovodi do zaključka da tu ima stvarnih elemenata radikalizma.
    Ono što je Možemo kod nas danas, to su zeleni bili u Njemačkoj prije 5-6 godina. Vidimo što im se prekjučer desilo, to je neminovno i ovdje da dođe njihova propast.
  • Patak
    2.6k
    Pa te dvije stranke su izgledale istanbulsku konvenciju. Za mene je to ekstremno lijeva politika. Ima li što luđe i ekstremnije od rodne ideologije? Evo, ja se ne mogu ničeg sjetiti...
  • Bosskovitz
    8.5k
    Dakle, ne možeš navesti ni jednog čovjeka, stranku, politiku koja bi se mogla podvesti pod ekstremno desno, to je jednostavno tako jer to ne postoji u Hrvatskoj, nevezano za Sabor.Patak

    Naravno da mogu, ima ih mnoštvo, stožeran im je HČSP, ali su društveno potpuno irelevantni. Kao što su recimo njihovi pandani na ljevici, Radnička fronta, SRP i slični jednako tako nebitni. Hrvatski sabor ima 151 zastupnika, glupo mi je uopće trošiti vrijeme na one koji imaju podršku među građanima toliku da ne mogu u tom Saboru dobiti niti jedno, jedino mjesto. Potpuno neovisno o tome jesu li ljevi, desni, centristički ili tko zna kakvi.

    Ne možeš pronaći ni elemente koji šuruju s desnim ekstremizam u programu DP kako si naveo, vjerojatno jer niti to ne postoji.Patak

    Sam si napisao da nisi pročitao njihov program. Pročitaj pa ćeš ih vidjeti i sam. Ne misliš valjda da ću ti ja prepričavati njihov program jer se tebi ne da čitati? Mogu te usmjeriti na neke stvari, poput dijela u kojem bi uklopili cijelu javnu kulturu u "nacionalni" narativ ili onog u kojem pišu o nekoj "pravoj povijesti Drugog svjetskog rata" ako se dobro sjećam. Ali to te samo upućujem, neću s tobom raspravljati na tu temu.

    Tako da bi ja zaključio da desnog ekstremizam nema u Hrvatskoj.Patak

    Pogrešan zaključak. U Hrvatskoj, kao i u svakoj europskoj demokratskoj zemlji, postoje i lijevi i desni ekstremizam. Ljudi imaju pravo na to u liberalnoj demokraciji.

    E sad veliš da nema ni lijevog, a moje skromno mišljenje je da nema umjerene ljevice u Hrvatskoj a ne da nema ekstremne.Patak

    Naravno, i skromno mišljenje nekog ljevičara je vjerojatno da nema umjerene desnice u Hrvatskoj, a ne da nema ekstremne desnice. To je okej, o tome sam pisao u prvom komentaru: ljevičari u svom narativu pretjeruju u kvalifikaciji desničara, a desničari pretjeruju u kvalifikaciji ljevičara. To je tako svugdje, nismo ništa posebni :)

    Nemoj me krivo shvatiti, ja imam to prokletstvo da imam liberalne, slobodarske, centrističke stavove i kad pričam s desničarima smatraju me ljevičarom, kad pričam s ljevičarima smatraju me desničarom. Ljudi vole vidjeti razlike, ne sličnosti. Psihologija.
  • emilperska
    4.4k

    Slažem se. To su izglasali po nalogu EU jer su beskičmenjaci. Izglasali bi i neko naci sranje da im EU to veli. To mi čak i nije relevantno iako sam bio strogo protiv tog.
    Da se gleda samo istanbulska konvencija, cijeli Sabor osim Mosta i DPa je ekstermna ljevica. Ne znam tko je opće bio protiv. Čak su manjinci bili za, iako prosječni manjinac u RH nema veze s tim..
  • Ludovic IX
    6.1k
    https://rm.coe.int/168046246e - pročitao ovako nabrzinu i ne vidim što je toliko ljevičarsko u ovome..

    spominjanje roda??? evo, nek me netko pametan uputi di je ta lijeva agenda u ovome
  • Patak
    2.6k
    https://narod.hr/hrvatska/hazu-rodna-ideologija-istanbulskoj-konvenciji-neprihvatljiva-odgojno-obrazovni-sustav

    Istanbulskom konvencijom djeci i mladima nametnuo bi se „rodno neutralan“ odgoj, što je posve neprihvatljivo s gledišta slobode odgoja jer pojam roda u Istanbulskoj konvenciji definira se isključivo „ponašanjima, aktivnostima, ulogama“, a izostavlja se spol kao prirodna konstanta i ontološka datost.

    Itd...
  • Bosskovitz
    8.5k
    Istanbulskom konvencijom djeci i mladima nametnuo bi sePatak

    Kako misliš "nametnuo bi se"? Zašto pišeš u kondicionalu prvom? To je glagolski oblik kojim se straši ljude pretjeranim i najčešće ciljano pogrešnim predikcijama, tipa "istanbulskom konvencijom djeci bi se nametnula rodna ideologija", "ulaskom u NATO hrvatski vojnici morali bi ratovati po svijetu za američke interese", "članstvom u EU izgubili bismo sir i vrhnje" i sl.

    Konvenciju Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji ratificirana je prije 6-7 godina. Ništa od toga nije nametnuto djeci i obrazovnom sustavu, kao što još uvijek imamo sir i vrhnje, a naši vojnici ne ratuju po svijetu za američke interese.

    Vrijeme je vječni neprijatelj populista, gotovo uvijek ih demantira samim protokom.

    pojam roda u Istanbulskoj konvenciji definira se isključivo „ponašanjima, aktivnostima, ulogama“, a izostavlja se spol kao prirodna konstanta i ontološka datost.Patak

    Zato što u kontekstu konvencije o sprječavanju nasilja nad ženama "rod" i jest kategorija uvjetovana ponašanjima, aktivnostima i ulogama. Npr. jedan od ključnih razloga zašto se velik broj slučajeva nasilja nad ženama niti ne prijavljuje je ne zato što su žrtve žene, nego zato što je društvena uloga žena u nekim zajednicama takva da im se to "ne isplati" jer će biti izbačene iz doma, šikanirane od okoline i slično. Ne zato što su biološki, po spolu žene, nego zato što tom spolu društvo nameće očekivanja u vidu ponašanja, aktivnosti i uloga. A to se zove rodno uvjetovano nasilje, i zato rod.

    Oko toga se napravila posve suluda i nepotrebna drama, ljudi su na prosvjedima urlikali kako će se morati ženiti za ovce i slične gluposti, kako će muškarci ići pišati na ženske WC-e i slično, a evo 7 godina kasnije - svi živimo posve normalno.
  • mali M
    4.1k
    jedan od ključnih razloga zašto se velik broj slučajeva nasilja nad ženama niti ne prijavljuje je ne zato što su žrtve žene, nego zato što je društvena uloga žena u nekim zajednicama takva da im se to "ne isplati" jer će biti izbačene iz doma, šikanirane od okoline i slično. Ne zato što su biološki, po spolu žene, nego zato što tom spolu društvo nameće očekivanja u vidu ponašanja, aktivnosti i uloga.Bosskovitz

    to misliš na neke zajednice u Hrvatskoj? I ako nadam se pričamo o Hrvatskoj, o kojim točno brojkama pričamo ako je to ključni razlog? Jer ako smo mi prihvatili Istanbulsku konvenciju jer nekakvi turkmenistanci otimaju žene i izbijaju im po dva zuba dnevno, a one su priorane šutjeti jer su nazadno društvo, tek onda nema smisla što je tu tako zdušno prihvaćena. Koliko se smanjilo nasilje nad ženama od kad je uvedena i da li je još nešto iz te konvencije inplementirano u društvo.
    Ovo da će se ženiti za ovce i pišanje ui ženskim wc-ima ja neznam da je itko vikao osim neki Pero s dva zuba, ali je višestruko rečeno da je potrebno postrožiti zakone, a još bitnije sprovoditi ih i to će biti dovoljno.. ali je očito bitnije bilo da se "rod" uvede i implementira u sustav...
  • NitkoBitan
    13.5k
    Kako se Bosskovitz trudi... :blush:

    Ja znam da je spol osobe uvjetovan rodenjem, odnosno kombinacijom spolnih kromosoma. Bilo kakve manipulacije tijekom zivota su uzaludne kada ce se raskopavanjem kostura iz zemlje za xy godina utvdivat i dalje spol, i to po obliku zdjelice. Od prirode se ne moze pobjec tako da je rod je nebitna kategorija pored spola, odnosno to je u teoriji jedno te isto ali neki pokusavaju odvojit ta dva pojma.

    Kakvi uvjeti, ponasanja, konteksti... Uostalom konvencija sadrzi i borbu protiv nasilja u obitelji. Kakvo je to onda rodno uvjetovano nasilje? Zena ne moze bit nasilnik ili je po spolu zena nasilnik muskarac po rodu?
  • Bosskovitz
    8.5k
    to misliš na neke zajednice u Hrvatskoj?mali M

    Naravno, ti misliš da se to ne događa? Kad muž lupi "odgojnu" ženi koja je kućanica u njihovom domu u nekom slavonskom selu, misliš da na njezinu odluku da trpi zlostavljanje umjesto da prijavi policiji ne utječu okolnosti poput toga da živi u njegovoj kući i nema gdje drugdje, da nema vlastite prihode jer brine o kući i životinjama, da će "selo pričati" opravdanja kako je on pod stresom i mogla je baš i ne smjestiti mu prijavu odnosno bit će društveno marginalizirana u svojoj zajednici? Pa ja u Zagrebu čujem susjedu koja komentira vijest da je neka žena silovana rečenicom "i te cure danas hodaju više gole nego obučene". To su društveno uvjetovane okolnosti.

    Koliko se smanjilo nasilje nad ženama od kad je uvedena i da li je još nešto iz te konvencije inplementirano u društvo.mali M

    Ne znam, dojma sam da nekog značajnog pomaka nije bilo ali zaista se radi o dojmu, ne znam brojke.

    ali je očito bitnije bilo da se "rod" uvede i implementira u sustav...mali M

    Gdje se to rod "uveo i implementirao u sustav" zbog Konvencije o sprječavanju nasilja nad ženama? Nemoj zaobići ovo pitanje, vrlo je konkretno i jasno.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.