• Neron53
    292

    Zar je problem na temi " Novi stadion" mastati i nadati se da dozivimo novi stadion? Bolji, ljepsi, funkcionalniji?
  • Izet Hajrović
    875
    slažem se, mislim da su na SPu Rusiji stadioni bili s najmanje 35k tako da vjerojatno s 35k-40k možemo ugostiti sve osim finala Lige prvaka jer su to obično stadioni s 50k+, iako ne znam koliko strogo su finala uvjetovana kapacitetom stadiona.
  • db-izbjeglica
    12.8k
    Zar je problem na temi " Novi stadion" mastati i nadati se da dozivimo novi stadion? Bolji, ljepsi, funkcionalniji?Neron53

    Pročitaj upis još jednom.

    On ide u smjeru ovih koji zazivaju provincijski stadiončić.
  • IstokKa96
    557
    Moguce da je netko od vas vec naveo, ali moj glas ide copy-paste stadionu Dynamo Dresden.
  • Neron53
    292

    Sorry ako sam krivo skuzio.
  • Bosskovitz
    7.5k
    Pitanje koje si ja ponekad postavljam je, koja je realna brojka mjesta novog Stadiona?ZGBhoy

    Realna brojka je 30-35.000 mjesta, kao što je i Maksimir. To je jedina cifra kojom se službeno baratalo, realna je i vjerojatno će se o tom kapacitetu raditi.

    Treba imati na umu i demografija koja nam je katastrofa.Cosey

    Zagreb i Zagrebačka županija imaju milijun stanovnika. Demografija Hrvatske je strukturni problem, ali ne predstavlja realan problem za posjetu stadiona kapaciteta 30-35.000 mjesta. Nije da smo Auxerre - oni imaju 34.000 stanovnika i 18.000 mjesta na stadionu - pa da nam je smanjenje broja stanovnika prijetnja.
  • Oluja
    3.6k
    I evo nas u novom krugu već nekoliko puta prožvakane rasprave i ideja.
  • Cosey
    435
    On ide u smjeru ovih koji zazivaju provincijski stadiončić.db-izbjeglica

    Jednom će valjda u Hrvatskoj prevladati razum. Nitko me neće uvjeriti da nama trebati stadion 35-40k.
    Ak je 25-28k provincija onda ok.

    I evo nas u novom krugu već nekoliko puta prožvakane rasprave i ideja.Oluja

    Preskočiš čitanje i riješen problem.
  • Mathiasovi Chageri
    1.8k
    Dok se mi tu igramo sa tlocrtima, maketama i obećanjima zadnjih 30 godina, jedna od najsiromašnijih zemalja na svijetu je uspjela izgraditi moderan stadion. Stadion Amahoro u Kigaliju je u finalnoj fazi izgradnje. Izvana izgleda impozantno, iznutra je ipak ovalnog oblika uz atletsku stazu. Koštao je otprilike 170 milijuna dolara.

    stade-amahoro085.jpg
    stade-amahoro081.jpg

    Nadam se da će grad Zagreb jednog dana dobiti stadion koji bi ga stavio uz bok glavnom gradu Ruande po broju sagrađenih modernih stadiona.
  • Izet Hajrović
    875
    Prije 2-3 godine po Facebook grupama kružila je dosta opširna anketa o stadionu gdje su bili baš detaljno navedeni odabiri i sve stvari vezane uz stadion pa me zanima jesu li negdje objavljeni rezultati te ankete? Na temelju te ankete moglo bi se jasno vidjeti kakav stadion navijači žele.
  • db-izbjeglica
    12.8k
    Ak je 25-28k provincija onda okCosey

    Da, to je provincijski stadiončić!

    U europi ima valjda preko 200 stadiona većeg kapciteta, takvo što se gradi u glavnim gradovima država bez ikakve bitne nogometne tradicije i bez ikakvih značajnih nogometnih uspjeha. Na takvim stadionima igraju njemački drugoligaši.

    Mi ovdje pričamo o nogometnom stadionu u glavnom gradu države koja u manje od 30 godina natjecanja ima 3 medalje sa svjetskih prvenstava, jednu medalju iz lige nacija, pričamo o stadionu kluba koji praktički svake godine igra europska natjecanja, često i ligu prvaka, koji proizvodi hrpu kvalitetnih igrača.

    U ovom gradu i u ovoj državi se svaki veći projekt rezao i ispadao polovičan, krnji, nezanimljiv i sfušan. Zašto bi sa stadionom bilo drugačije? Idemo obnoviti kranjčevićevu i što će nam više? Bit će puno protiv rudeša, to je cilj, zar ne?

    Sjedalice također traže jest, treba to održavati... a i zašto bi bilo nešto prepoznatljivo i lijepo? Što će nam to? Neka nama bitnijih stvari, stadion se ionako grade svako malo, šta je to 100 godina, prođe kao dlanom od dlan.
  • Tradicija bunta
    5.5k
    Da je Dinamo oduvijek imao stadion od 20 soma bio bi bar za trećinu manji klub nego što jest. Baš suprotno od ovoga što neki pišu - stadion se radi za velike utakmice, onih 5-6 godišnje koje pune stadion do čepa i te se utakmice pamte i ulaze u povijest. Kakav bi bio Partizan 97, Newcastle, Celtic, pa brdo derbija... da je kapacitet bio za trećinu manji? To je 10 tisuća ljudi manje s uspomenama za cijeli život, ko zna koliko njih koji su se navukli na nekoj od tih utakmica na nogomet i navijanje.

    Imao sam priliku biti na dva navijačka derbija koja se smatraju među top 5 najjačih u Europi. Jedan je odigran na stadionu od 15ak soma, drugi od 70. Nije teško izabrat koji je u najmanju ruku impresivniji, da ne koristim neke druge epitete. Jest da se na manjem stadionu manja posjeta manje osjeti, ali dobar, veliki stadion u onih par utakmica godišnje ostavlja jači dojam na svakoga ko dođe nego 20 punijih "manjih" stadiona.

    S druge se strane podcjenjuje navijačko-nogometna tradicija ovdje kad se uspoređujemo s nekakvim Ferencvarosom, Slovacima, Česima... kako god okreneš, navijači Dinama su krema europske navijačke scene, sam vrh unatoč zadnjih desetak godina. Derbiji i ovdje i u Splitu privlače groundhoppere i navijačke turiste iz cijele Europe i svjesno i namjerno inzistiranje na kresanju kapaciteta da bi stadion na Istri izgledao manje prazan je pleska samima sebi. Dinamov rejting na kraju krajeva nije isti ako može doma primit 30ak tisuća ljudi i ako prima 10 soma manje.
  • Tradicija bunta
    5.5k
    Dosta veliki utjecaj na ove tlapnje da nam je 30+ tisuća previše ima prosjek sadašnji na Maksimiru koji iskrivljuje sliku kad pričamo o nekoj perspektivi. Ovaj stadion ima pod broj jedan, trenutno samo DVIJE ETAŽE koje su relativno funkcionalne i koliko toliko pružaju neki doživljaj nogometa. Sjever i zapad gore to nisu. To su tribine na koje bi ljude trebalo puštat uz neku bagatelnu cifru jer bi prvi ja prije odabrao gledat utakmicu iz Storma ili Lokinna nego sa sjevera gore.
    Drugo, stadion je izrazito nepraktičan, nefunkcionalan i neakustičan. Sjever konkretno je tribina koja je ubila more odličnih,kreativnih navijačkih ideja zbog svoje konfiguracije što naravno onda utječe na kompletnu atmosferu i doživljaj na stadionu.
    I treće, sam njegov izgled je takav kakav je, a uz sve to je i imidž stadiona (ovakvog kakav je sad) nepovratno uništen u zadnjh par desetljeća.

    Tako da bazirati neke projekcije za budućnost na temelju brojki koje nisu realne je krivo i ne daje pravu sliku.
  • db-izbjeglica
    12.8k
    Da je Dinamo oduvijek imao stadion od 20 soma bio bi bar za trećinu manji klub nego što jest. Baš suprotno od ovoga što neki pišu - stadion se radi za velike utakmice, onih 5-6 godišnje koje pune stadion do čepa i te se utakmice pamte i ulaze u povijest. Kakav bi bio Partizan 97, Newcastle, Celtic, pa brdo derbija...Tradicija bunta

    Najbolje od svega, to je i ekonomski opravdano, ne samo sentimentalno i estetski.

    U pravilu, za takve utakmice su ulaznice i najskuplje. Propusti 5 puta godišnje prodati 15 000 karata, to je cca 3 000 000 eura manje... pa računaj još puta 5, 10, 15 godina.
  • rob ljubavi
    774
    Ljudi dragi, pa nismo mi ljubljanska Olimpija.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.