• Nolifer
    8.2k


    I da te preduhitrim, kakav tretman imaju katolici u tom kvartu u 2024, ako ne takav? Kao oni nekad? Jel to u redu, samo pitam onako legitimno i realno, i ne očekujem ovakav odgovor. Kad zbrojiš neke stvari 2 i 2 nebi trebao o tome pisati. Ali ima vremena da se zbroji 2 i 2 i onda možemo razgovarati i nemoj se uzrujavati.
  • jedan u nizu
    8.5k

    ma velika slova su jer imam dojam da uopce na razumijes sto ti pokusavam reci. Nitko ne umanjuje cinjenicu da smo katolicka zemlja. Ne mozes ni tvrditi niti da nismo sekularna drzava jer jesmo.

    s moje strane je to krenulo na temu sinagogu, kako nekima smeta, a ne zna se tko ce to financirati. I onda kako nekima smeta gradnja crkve. I onda dodes do toga da smo sekularna drzava i da bi religije trebale imati jadnaka prava. I onda ako drzava daje katolickoj crkvi velike novce, i ako je crkva oslobodena placanja poreza, zasto ljudima smeta gradnja sinagoge. I li vrlo vjerovatno, sama dozvola da se to gradi.
    Ja sam se na to nadovezao.

    Ja nemam problem da se negdje gradi crkva negdje, ako to vecina stanovnika tog kvarta zeli, jer ipak je to na javnoj povrsini. Kazem, u kvartu kojem sam odrastao se gradila crkva, mislim da nitko nije bio protiv toga. Gradila se od priloga ljudi, te sam i sam sudjelovao u tome. Gradila se nova, veca prostranija crkva, jer je prijasnja bila jako premala, nikakva i zapravo je nekako bila privremena, ali privremena par desetaka godina. Zato sam to i podrzao, pa i financijski.
    Podrzao bi i da se gradila potpuno nova zupa, ne vezana sa proslom, jer mi nije smetala niti lokacija niti ista drugo.
    A isto tako vjerujem da se ta crkva gradila na nekoj drugoj lokaciji u kvartu, da bi mi mozda i smetala, ovisno o lokaciji.

    slazem se sa zadnjim, dosadili smo (kao i uvijek na ovoj temi i slicnim raspravama :D ).
    Nemam problem da imamo drugacija misljenja, ja izrazavam svoje misljenje, i jedino sto zelim da ljudi shvacaju moje misljenje, i da shvacaju o cemu pricam. (i ne smatram da bi netko trebao promijeniti svoje misljenje radi mojih upisa :) )
  • db-izbjeglica
    15.5k
    Stvarno ne vidim problem da se izgradi sinagoga, na mjestu gdje je i bila. Kao što je netko napisao... da židovska zajednica nije posvađana i razjedinjena, to bi se već odavno i napravilo.
  • Bosskovitz
    12.1k
    Inace bih rekao da sam protiv toga u centru, ali ovo mi je prolazno s obzirom da je to na mjestu bivse sinagoge i da taj prostor od 40'ih sluzi samo kao glupi parkingjedan u nizu

    Jedan štiklec koji ima puno više veze s ovom temom od mnogo toga kaj smo danas napisali: nakon kaj su domaći fašisti srušili sinagogu, taj prostor nije cijelo vrijeme služio samo kao glupi parking - prvo je jednostavno bio prazan prostor, onda je godinama na njemu bilo odbojkaško igralište da bi 1959. tamo bio izgrađen montažni objekt modne kuće "Standard". Modna kuća je izgorila pod dosta sumnjivim okolnostima 1980. godine i nakon toga se počelo ozbiljnije razmatrati eventualnu gradnju nove sinagoge te se odustalo od svih ostalih planova za tu parcelu, a ona u svom razvojnom limbu postaje parking.

    kad već pričamo o tome da si možete to i predočiti - srušena sinagoga je ovako izgledala:

    640px-Sinagoga1906_11.jpg

    A ovo je komunistička nakarada od montažne modne kuće koja je bila u međuvremenu tamo:

    F9H_fllWYAAjFW0.jpg

    Bilo je u zadnjih 20-30 godina nekoliko ideja što napraviti tamo, od replike originalne sinagoge, preko modernog kompleksa do memorijalnog trga, ovo je bio jedan od prijedloga potonjeg:

    9ea0fa4c018f65aaa601.jpeg

    Prema današnjem tekstu, izgleda da se odlučuju za moderniji kompleks koji će uz molitveni prostor uključivati i općinu, vrtić, knjižnicu, muzej i ugostiteljski objekt.
  • jedan u nizu
    8.5k
    Jedan štiklec koji ima puno više veze s ovom temom od mnogo toga kaj smo danas napisali: nakon kaj su domaći fašisti srušili sinagogu, taj prostor nije cijelo vrijeme služio samo kao glupi parkingBosskovitz

    pa dobro, znam da nije prazna parcela, ali realno odkako znam za sebe je to samo prazna parcela koja sluzi kao parking, zato sam to oslovio. I jer svi ljudi koje znam to percipiraju isto tako. Sto je zalosno.

    Nisam znao za inicijativu 80ih za novu sinagogu. Volio bih da je taj prostor nekako drugacije upraznjen, s obzirom da je doslovno 50m od glavnog gradskog trga. A zapravo najlogicnije bi bilo da je tamo sinagoga koja je postojala i prije.
    Nebi imao nista protiv toga ni da se sinagoga napravi drugdje a to mjesto pretvori u nesto drugo zbog atraktivne lokacije. Ali razumijem zidovsku zajednicu koja to ne zeli iz istog razloga, i ja nemam problema s tim jer je tamo i prije postojala.
  • Bosskovitz
    12.1k
    I da te preduhitrim, kakav tretman imaju katolici u tom kvartu u 2024, ako ne takav?Nolifer

    Stvarno? Ajmo se dogovoriti jedan dan pa ćemo zajedno prošetati po Savici, a ti ćeš mi pokazati gdje je koncentracijski logor za katolike, gdje su katolički obiteljski biznisi koji su oduzeti vlasnicima, kakvu oznaku moraju nositi na odjeći da bi se raspoznavali od ostalih i je li izložba o rješavanju katoličkog pitanja na Savici i njihovom antihrvatskom djelovanju u osnovnoj školi ili negdje drugdje.

    Završavam ovu raspravu s tobom, ovo je uvredljivo za razum.
  • Nolifer
    8.2k


    Ajde, idemo u matičnu ploču jedan na jedan, pa ćemo se dogovoriti. Da ti pokažem neke stvari i tko se valjao i zašto i tako bio protiv crkve i tako dobio izbore, zanimljivo opet katolici, a njihovi biznisi ništa i to je normala to nepostoji. Stvarno ti ovo dobronamjerno i zdravorazumski kažem, jer kao da sa zidom tipkam i uvredljivo je da i ne sa moje strane....
  • mali M
    5.3k
    I Boss i Jedan, slažem se s vama na većini vaših upisa na drugim temama tako da nema potrebe da "netko ima pik na nekoga". Problem je kad pričamo u krajnostima. Boss, rekao sam da nemam ništa protiv sinagoge i pliz ne stavljaj me u isti koš sa Noliferom. Ne jer je loš, nego ne zastupamo iste teze. Tom tvojim retorikom nije licemjerno zahtjevati građenje sinagoge zbog holokausta, a je zahtjevati građenje crkve zbog komunizma.. i jedni i drugi su nemilosrdno ubijani zbog bolesnih ideologija... Jedan, sam kažeš da ne znaš točno o čemu se radi ali se i dalje raspravljaš... Ja govorim o Crkvi s velikim c u Hrvatskoj. Ti se pravi da se u Zagrebu i RH ne sprdaju mediji sa katolicima, da se ne sotonizira svećenike, da se je okej da se radi performans na trgu sa lutkama krvave nedonoščadi, a maltretira ako klekneš i moliš. Ponavljam, probaj otvoreno prakticirati svoju vjeru ako se nazivaš katolikom pa daj sud...
  • Papastrumf
    12.5k
    Citajuci ovu raspravu osjecam se kao kad gledam Man utd i City. Koliko god da ne volim ove prve, zao mi ih je i cak navijam za njih, al ovi drugi su toliko bolji da je bolno za gledati.
  • Jaro
    7.5k
    kaj je otvoreno prakticiranje svoje vjere (pogotovo kod katolika). Jel se ljudi skrivaju kad idu na misu, ispovjed, krizni put? Ne slave krstitke, krizme, vjencanja?
    Ili je "popovanje" svima oko sebe to otvoreno prakticiranje vjere?
    Crkva (s velikim C) se u Hrvatskoj cesto ponasa kao politicka stranka pa moze i ocekivati tretman u javnosti kao i politicke stranke. Okruzen sam ljudima koji duboko zive svoju vjeru i nemaju nikakvih problema.
    A o "klecavcima" ne bih - nema to veze ni s vjerom ni s Crkvom...
  • Nolifer
    8.2k
    . Problem je kad pričamo u krajnostima. Boss, rekao sam da nemam ništa protiv sinagoge i pliz ne stavljaj me u isti koš sa Noliferom. Ne jer je lošmali M

    A tko je loš? Po čemu? Niti sam bio protiv, nego sam napisao odmah no hejt i išao uspoređivati situaciju, pa me se napadalo da sam protiv i da sam ovakav onakav, i da neki ne žele prihvatiti drugačije mišljenje, a nigdje nisam napisao da treba zabraniti gradnju sinagoge i što je razlika, već sam isto legitimno napisao da se sami financiraju, a ne da im pomaže grad i država i tu je nastao cirkus.

    I u principu je to licemjerstvo o čemu sam pričao, tu su se baš potvrdile neke stvari.

    Ne treba isprika, naviko sam na pljuvanje i gaženje. Hvala.
  • Bosskovitz
    12.1k
    Tom tvojim retorikom nije licemjerno zahtjevati građenje sinagoge zbog holokausta, a je zahtjevati građenje crkve zbog komunizma...mali M

    Ne, miješaš stvari. Sinagoga u Praškoj je puno više od mjesta na koje su se Židovi dolazili moliti, ona je bila centralno okupljalište cijele njihove zajednice koja je ciljano gotovo uništena: 1941. Židovi su bili oko 4,5% stanovništva Zagreba, danas su 0,2%. Nisu masovno podržali strane okupatore kao Talijani ili Volksdojčeri, nisu se pobunili protiv Hrvatske kao Srbi - samo su postojali. U Hrvatskoj čak antisemitizam nije bio ni raširen kao u Njemačkoj i Austriji, kvragu dio je povijesti našeg kluba da se na stadionu Gradjanskog skrivalo jednu židovsku obitelj.

    Sinagoga u Praškoj simbol je holokausta u našem gradu, a to nije niti slučajno - tadašnji režim je revno dokumentirao njezino rušenje i onda organizirao Anitsemitsku izložbu (doslovno se tako zvala) o rješavanju židovskog pitanja u NDH na kojoj je prikazivao rušenje te sinagoge kao trijumf nad tim narodom.

    Nek me nitko ne shvati krivo i nek se nitko ne uvrijedi, ali potencijalna crkva na Savici nije simbol ničega. To je još jedna u nizu crkava u Zagrebu, ima ih 30-40, vjerujem da je katoličkim vjernicima u tom kvartu bitna i naravno da je u kontekstu vjere svaka crkva važna, ali društveno-povijesna simbolika ta dva objekta je neusporediva. Pa ako ćemo ići tako daleko, tadašnji nadbiskup Alojzije Stepinac je rušenje sinagoge u propovijedi komentirao riječima Kuća Božja bilo koje vjere je sveta stvar i tko u to dira, taj će životom platiti. I na ovom i na onom svijetu bit će proganjan.

    Ti se pravi da se u Zagrebu i RH ne sprdaju mediji sa katolicimamali M

    Ako izuzmeš index koji je šund tabloid koji često prelazi granice dobrog ukusa, ni jedan drugi mainstream mediji se ne sprda s katolicima. Ako ni zbog čeg drugog, u zemlji s više od 80% katolika ismijavanje katolika naprosto nije dobar poslovni model za mainstream medij.

    da se ne sotonizira svećenikemali M

    Ne znam na kaj tu misliš.

    a maltretira ako klekneš i molišmali M

    Nitko nikog ne maltretira. Radi se o političkim skupovima koji s vjerom imaju malo ili ni malo veze. Molitelji na trgu rade politički performans, mole za stvari koje su društveno-politička pitanja i dobivaju odgovor kroz kontra performans onih koji se s njima ne slažu, nitko ih ne napada niti ne zlostavlja. To je demokracija i tome se još učimo kao društvo, kako ljevičari koji moraju naučiti da pravo političkog performansa u javnom prostoru imaju i oni koji razmišljaju drugačije od njih, tako i desničari koji moraju naučiti da to što im netko u tom javnom prostroru kontrira nije maltretiranje i zlostavljanje nego ostvarivanje istog prava koje ostvaruju i oni.

    Ponavljam, probaj otvoreno prakticirati svoju vjeru ako se nazivaš katolikom pa daj sud...mali M

    Tko tebe ograničava u otvorenom prakticiranju katoličke vjere u Zagrebu na početku 2024. godine? Je li ti izravno (zabranom) ili neizravno (prijetnjom, ucjenom) ograničeno pravo na odlazak na Svetu Misu, na molitvu, na sakramente? Jesi li ikada bio diskriminiran na poslu zbog svoje vjere? Jesi li ikada napadnut zbog svoje vjere? Je li ti ikada uskraćena neka usluga zato što si rimokatolik? Jesi li ikada natjeran raditi nešto što ti tvoja vjera brani?

    Najozbiljnije te ovo pitam jer me zanima kako se to u stvarnosti diskriminira skupinu ljudi kojoj nominalno pripada osam od deset osoba u Hrvatskoj.
  • Nolifer
    8.2k
    Nek me nitko ne shvati krivo i nek se nitko ne uvrijedi, ali potencijalna crkva na Savici nije simbol ničega. To je još jedna u nizu crkava u Zagrebu, ima ih 30-40, vjerujem da je katoličkim vjernicima u tom kvartu bitna i naravno da je u kontekstu vjere svaka crkva važna, ali društveno-povijesna simbolika ta dva objekta je neusporediva.Bosskovitz

    Ovdje si ga ujebo skroz i da potencijalna Crkva na Savici itekako znači ljudima nešto i ne samo nešto i to je simbol jedne zajednice, koju takvi kao ti nemogu shvatiti.

    Ali ako već ne želiš shvatiti, onda nemoj vrijeđati i nemoj se uzrujavati na spomen Crkve i Stepinca i usporedivo je, jer i tamo ljudi imaju jednaka prava na nešto svoje. I to ti stvarno dobronamjerno savjetujem, nemoj vrijeđati niti omalovažavati druge.

    Za razliku od tebe i tvojih sinanoga, nigdje nisam išao sa vrijeđanjem, a ti to radiš i to nije ok.

    Da sam napisao to je još jedna od 10 koja je u gradu i nepotrebna je, ali nisam i bila bi panika. I tu je razlika tebe i mene, jer kad se nema više argumenata ide se sa vrijeđanjem, klasika i ne mislim više odgovarati.
  • mali M
    5.3k
    sad sam zaratio sa tri :lol: nismo se shvatili, nisam napisao da si loš nego ne volim kada se grupira ljude i komentira "svima". U načelu se slažem s tobom.
    ni jedan drugi mainstream mediji se ne sprda s katolicima.Bosskovitz
    Ovo je baš za bubnuti i ostati živ... Neda mi se izvuć sad stotine članaka iz VL (izuzev Pavičića), JL, net.hr, RTL-a i još mnogih. Klasično čuđenje bez pokrića.
    Ne znam na kaj tu mislišBosskovitz
    Pretraži članke po googlu sa svećenik pa javi koliko je pozitivnih a koliko negativnih. Kao netko tko je poprilično uključen u taj dio svakodnevno čitam izvrtanje riječi, etiketiranje i klevetanje svećenika bez pokrića.
    Radi se o političkim skupovima koji s vjerom imaju malo ili ni malo veze. Molitelji na trgu rade politički performans, mole za stvari koje su društveno-politička pitanjaBosskovitz
    U ovome je sažeto sve što je krivi pogled na tu ekipu. Ta ekipa nema apsolutno nikakve veze s politikom, apsolutno nikakve. Likovima se zahevtao jedan političar i odmah su dobili savjet da će zbog toga imati problem. Ovo za što oni mole nije političko pitanje. Radi se o moralnim vrijednostima. Al ljevičari uvijek teško shvaćaju taj pojam...
    Tko tebe ograničava u otvorenom prakticiranju katoličke vjere u Zagrebu na početku 2024. godine? Je li ti izravno (zabranom) ili neizravno (prijetnjom, ucjenom) ograničeno pravo na odlazak na Svetu Misu, na molitvu, na sakramente? Jesi li ikada bio diskriminiran na poslu zbog svoje vjere? Jesi li ikada napadnut zbog svoje vjere? Je li ti ikada uskraćena neka usluga zato što si rimokatolik? Jesi li ikada natjeran raditi nešto što ti tvoja vjera brani?Bosskovitz
    Sve ovo... To će teško shvatiti i priznati netko tko ne prakticira otvoreno svoju vjeru jer nije doživio na svojoj koži, ali doslovno sve nabrojano... I diskriminiran na poslu i napadnut i uskraćena usluga. A ovo zadnje "natjeran raditi" je svakodnevica sa poslodavcima. S time da te nitko na ništa ne može natjerati, uvijek imaš izbor, ali većina neće dati otkaz i riskirati svoj opstanak zbog nemorala poslodavca...
    Reci svom klincu da stavi krunicu pa ispričaj kad se vrati iz škole kako je prošlo.. misliš da je ugodno bit ismijavan i sprdan na svakom koraku jer imaš najnormalnije obilježje vjere? Samo s godinama učiš šta je važnije. I bez razmišljanja mogu reć da je u Zagrebu stanje sve gore i gore... To lažno pozivanje na slobode vrijede samo za neke...
  • Nolifer
    8.2k
    sad sam zaratio sa tri :lol: nismo se shvatili, nisam napisao da si loš nego ne volim kada se grupira ljude i komentira "svima". U načelu se slažem s tobom.mali M

    Ok
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.