• Nolifer
    8.2k


    Pa iskreno ne.. Ne vidim problem oko sekularnosti i dal smo katolička zemlja,

    jer "mi smo čuvari zagrebačke časti, Katoličke Crkve i Hrvatske".. :wink:
  • jedan u nizu
    8.5k

    mozemo mi biti cuvari katolicke crkve, i nemam problema s tim, dapace :D
    ali to ne umanjuje cinjenicu da smo sekularna drzava.

    Jedna Turska je sekularna drzava, a po nekim procjenama cak 99,5% stanovnistva je muslimanske vjeroispovjesti.
  • mali M
    5.3k
    Hjoooo Vatikanski ugovori imaju svoje zašto, a razlog nije "zato što smo katolici" nego je puno opsežniji i velik dio ima i veze sa progonom Crkve u doba komunizma. @jedan u nizu problem gradnje je i kad ti gradska vlast na dobivene dozvole napravi izmjenu GUPa pa se možeš slikati... Ja sam za nek se gradi ta sinagoga, nemam ništ protiv, ali nemojmo se lagati, katolici su osim na papiru (jel tak tradicija nalaže, jel) ozbiljna manjina u našem društvu i više ih se ismijava, ponižava, uskraćuje prava i izruguje nego bilo koju drugu vjeru...
  • Nolifer
    8.2k
    ali to ne umanjuje cinjenicu da smo sekularna drzava.

    Jedna Turska je sekularna drzava, a po nekim procjenama cak 99,5% stanovnistva je muslimanske vjeroispovjesti.
    jedan u nizu

    Ali mi nismo Turci, prije mi daj usporedbu sa Poljskom, nego sa njima, jer u Poljskoj je recimo 87% katolika, dok u Hrvatskoj je 86,54%
  • jedan u nizu
    8.5k


    pa iskreno, zato i prosvjedujes da promijenis nesto. Ako je dovoljan broj ljudi prosvjedao ne vidim problem. Ne znam da li je to bilo vise od 50% gradana ili ne, ali ocito su prosvjedom nesto napravili. A isto tako sam 100% siguran da nisu svi koji su prosvjedovali bili protiv katolicke ckrve. Nego jednostavno protiv lokacije. I dosta njih je to i govorilo, da smatraju da je crkva potrebna ali ne na toj lokaciji.
    Iskreno ne znam sto bih ti odgovorio na to da su katolici manjina, i da se katolike ismijava, uskracuje prava ili nesto slicno.
  • mali M
    5.3k
    pokušavao sam nać koji ću ti dio citirati ali jednostavno je cijeli tvoj upis klasično "nebi se štel mešati". Što se tiče lokacije pogledaj kako to sad izgleda i kako je to željela Crkva napraviti... više bi zelenila i iskoristivog parka imali. Što se tiče da nisu svi koji su prosvjedovali protiv crkve je glupost. Siiigurno su katolici koji idu nedjeljom na misu bili tamo jer im treba mjesto ta peseke da imaju gdje kakati.. to je floskula onih koje sam ti rekao "katolici na papiru". Statistički ti valjda 3% katolika ide na misu. A ako ne vidiš odnos društva prema katolicima onda mi se nekako čini da ne spadaš u kategoriju praktičnog vjernika... I to mislim bez ljutnje ..
  • jedan u nizu
    8.5k

    Francuska ima preko 80% katolika pa je sekularna drzava.
    Jedna Italija, sa 85% katolika, i drzava koja se smatra jednom od najkalotickijih drzava , je isto sekularna drzava.

    Tursku sam naveo namjerno jer ima je religija vazna, nevjerovatna vecina stanovnika su muslimani, ali su svejedno sekularna drzava.

    Mogu biti razliciti oblici sekulalrnosti, i razlicitim zakonima su regulirana prava religija unutar drzave. Zakonski mi jesmo sekularna drzava i sve religije moraju imati svoja prava.
    To sam spomenuo vezano uz sinagogu i da li ipostoji pravo da se sagradi.
    Sto mislim o tome sam vec napisao pa se necu pnavljati
  • Nolifer
    8.2k


    Ali smo većina katolici, a ne sekularci, vidim da te to idalje žulja, pa ne želiš prihvatit činjenično stanje. Jer je panika čim se spomene izgradnja novih crkvi i to je kao neki krimen?
  • jedan u nizu
    8.5k


    pa iskreno da, nemam preveliko misljenje jer nisam upoznat sa tematikom. Ne znam koja je to povrsina, kako sada izgleda i kako bi izgledala sa crkvom, zato se i necu mijesati. Ali kazem ako je dovoljno ljudi prosvjedovalo, to mi je legit.
    Pa i sustanari u zgradi se ne slazu oko necega, pa se ide odlukom vecine jer je to zajednicki prostor.
    Za prosvjede sam govorio opcenito, ne vezano uz to, vezano za upis 'nolifer-a' gdje je govorio da bi vidio dal bi netko prosvjedovao protiv neke zgrade.

    Ja kazem da je glupost da svi koji su prosvjedovali su protiv katolika. Ti kazes obratno. Slozimo se da se ne slazemo. Vidim da se ni tvoje ni moje misljenje nece promijeniti.

    Govoris o floskulama a sam upotrebljavas izraze da bi ljudi koji prosvjeduju imali mjesta za svoje peseke koji kakaju. Ne znam sta bi ti dalje rekao. Imali smo vec ne slaganja oko nekih tema u ovoj temi, pa znam da nema smisla dalje raspravljati :)
    Mislim ne moramo se slagati oko svega, slazemo se oko voljenog kluba i to mi je dovoljno. Ipak je ovo zona dinamo, a ne zona politika :D
  • jedan u nizu
    8.5k
    Ali smo većina katolici, a ne sekularci, vidim da te to idalje žulja, pa ne želiš prihvatit činjenično stanje. Jer je panika čim se spomene izgradnja novih crkvi i to je kao neki krimen?Nolifer

    evo ne znam kako da ti uopce odgovorim na ovo.
    Ocigledno je da bilo koja rijec ili recenica koju ja napisem tebi nece doci u glavu. Da neces pojmiti ono sto mislim svojim izjavama reci.

    Ponovit cu zadnji put, i gasim se s ove teme. (ne zelim promijeniti vasa misljenja, nego samo da shvatite sto zelim reci, a to nije ono sto vi mislite i pisete da ja mislim :D ).
    To sto smo mi vecinom katolici ne umanjuje cinjenicu da je hrvatska sekularna drzava i da je to upisano u ustav. Samim time to nosi neke zakonske obveze i prava.
    BITI SEKULARNA DRZAVA NE ZNACI DA JE DRZAVA PRETEZITO ATEISTICKOG STANOVNISTVA.
  • Nolifer
    8.2k
    evo ne znam kako da ti uopce odgovorim na ovo.
    Ocigledno je da bilo koja rijec ili recenica koju ja napisem tebi nece doci u glavu. Da neces pojmiti ono sto mislim svojim izjavama reci.

    Ponovit cu zadnji put, i gasim se s ove teme. (ne zelim promijeniti vasa misljenja, nego samo da shvatite sto zelim reci, a to nije ono sto vi mislite i pisete da ja mislim :D ).
    To sto smo mi vecinom katolici ne umanjuje cinjenicu da je hrvatska sekularna drzava i da je to upisano u ustav. Samim time to nosi neke zakonske obveze i prava.
    BITI SEKULARNA DRZAVA NE ZNACI DA JE DRZAVA PRETEZITO ATEISTICKOG STANOVNISTVA.
    jedan u nizu

    Ali si imao potrebu nešto vikati velikim slovima na kraju, pa nemoj se uzrujavati niti ti, jer da ti idem sad nešto detaljnije opisivati i objašnjavati, jer ti to nebi prihvatio, već bi po svome i tako u nedogled.

    Ne umanjuje ni činjenicu da je Hrvatska katolička zemlja.

    Jer vidim da pokušavaš nešto objasniti, ali ti nejde. Jer nemam problem u vezi gradnje crkve. Rekao sam i kod prvog upisa no hejt za gradnju sinagoge, ali vidim tu nije sinagoga problem, nego katolićanstvo u Hrvata barem nekima, jer se očito ne mogu pomiriti sa time.
  • The Undertaker
    5.5k
    Sinagogu je odlučio obnoviti još Tuđman i to novcem RH i Grada Zagreba. Kada se to napokon odlučilo učiniti došlo je do raskola među židovskom zajednicom u Zagrebu pa se oni nisu mogli dogovoriti što i kako. Valjda su se sada dogovorili. Inače, Ex Yu je zapljenila svu imovinu Židovske zajednice pa bi ovo kao država napravila umjesto povrata te imovine. Takva je nekakva priča oko ove sinagoge i nije toliko povezana sa ovom trenutnom zagrebačkom vlašću.
  • Nolifer
    8.2k
    I to je to sa moje strane i tu mislim stati..Nije mi ovo wap grupa da se dopisujem.

    Ako želiš prihvatit oke, ako ne ne očekuj da ću uzvratit, dojadili smo Bogu i narodu.
  • Bosskovitz
    12.1k
    Ja sam ti i argumemtirao i dao priliku da vidiš neke stvari, no očito ti ili nije jasno ili ne želiš prihvatiti drugačije mišljenje.Nolifer

    Koje drugačije mišljenje, usporedbu tretmana katolika na Savici 2024. s tretmanom Židova u NDH? Realno?

    On neće vidjeti problem s crkvom ali će vidjeti problem sa sinagogom.mali M

    Ja uopće nisam pričao o crkvi na Savici niti sam se toj crkvi usprotivio, izmišljate obojica jer si projicirate u meni neprijatelja kakvog želite iako ja zapravo to nisam; ja sam rekao da izgradnja sinagoge koju je grad srušio tijekom holokausta nije ista stvar kao gradnja još jedne crkve u gradu. Nolifer je neizgrađenu crkvu na Savici uveo u raspravu uspoređujući ju sa srušenom sinagogom, a prosvjed protiv gradnje te crkve s tretmanom Židova za vrijeme ustaškog režima u Zagrebu. Napisao sam sada dugačak komentar i obrisao ga jer je riječ "bolesno", zapravo, sasvim dovoljna za opisati takvu usporedbu.

    Eh tu sam te čekao.Nolifer

    Ne znam zašto si me čekao, ja veze nemam ni sa Savicom ni sa crkvom na Savici. Nit tamo živim, nit tamo prolazim, nit koristim taj park, nit ću ići u tu crkvu osim ako me netko tam ne pozove na vjenčanje ili krštenje. Sve kaj o njoj znam je da su ju Bandić i Crkva polulegalno htjeli ugurati među stambene zgrade oduzimajući građanima dvije trećine parka Trnjanska Savica i građani su se pobunili protiv toga jer je doslovno 150 metara niže na desetke tisuća kvadrata zemlje u 1/1 vlasništvu Grada koja je dijelom "bandićevi vrtovi", dijelom livada, a dijelom šikara, i na kojima bi se crkva mogla graditi bez da bude nekome doslovno pod prozorom.

    E da i radije bih zvonik ispred prozora, nego da mi cajke krešte iz nekog kafićaNolifer

    Kakve to sad ima veze? Prvo si u priču o sinagogi ubacio crkvu na Savici iako nema nikakve veze s temom, sad ubacuješ i cajke. Sve samo da ne odgovoriš na jednostavno pitanje zašto ti je problematično da grad riješi papire za gradnju sinagoge koju je srušio i čije rušenje je simbol holokausta u Zagrebu, ali se ne protiviš tome da porezni obveznici financiraju strukturnu obnovu katoličkih crkava sa stotinama milijuna eura.

    I da preduhitrim i tebe i malog M - nemam apsolutno nikakav problem s tim da se crkve obnavljaju tim sredstvima. Moj jedini problem je s licemjerjem.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.