• jedan u nizu
    8.5k

    nitko ne kaze da bi trebali, samo kazem da ce tesko nas glazbenik puniti arene bez problema i to vise puta zaredom izvan RH. Zemlje ex yu su logicno trziste s obzirom na govorno podrucje. Ne znam da li je netko osim Olivera ili Maksima Mrvice punio strane dvorane i arene
  • kinfa95
    489
    Baš je i taj Yammat u predizborno vrijeme služio kao promidžbeni kanal Možemovaca. Ruka ruku mije.Sljeme

    ovo jednostavno nije istina, na yammatu su doslovno svi kandidati prije izbora dobili intevju tjedna i nikakva kampanja se tamo nije vodila
  • kinfa95
    489
    Ne znam. Znam da yammat sigurno nije bio promidžbeni kanal možemovaca
  • kinfa95
    489
    A što se tiče love, nisam nikad za dijeljenje javnog novca privatnicima. Na stranu to što je yammat najbolji zg radio i jedan od rijetkih koji vrijedi
  • jedan u nizu
    8.5k
    Imaš objavljeno na službenim stranicama od Grada točno koliko je kome išlo pa pretraži ak ti se da.Sljeme

    pokusavam naci ali ne mogu naci. Pokazuje mi samo donacije, a to je ove godine bilo samo obitelji stradalog od nevremena.
    Nisam nikad gledao te donacije, pa me bas zanima tko sve dobiva gradski novac
  • Neki tip
    21.3k
    pokusavam naci ali ne mogu naci.jedan u nizu

    https://www.zagreb.hr/rezultati-javnog-natjecaja-za-financiranje-trogodi/191147

    https://www.zagreb.hr/rezultati-javnog-natjecaja-za-financiranje-program/190535

    https://www.zagreb.hr/rezultati-javnog-natjecaja-za-financiranje-program/190330

    I tak dalje, i tak dalje.. sve je na stranicama Grada pa pretrazujte ak vas muči. :)

    Tu vam je korak prije, link po područjima, klikajte koje područje vas zanima, a unutra su onda ovi linkovi kao gore gdje imate rezultate natječaja po tim područjima:

    https://www.zagreb.hr/popis-o-odobravanju-i-neodobravanju-financijskih-s/189061
  • Fanboy
    2.7k
    Daj se odluci koji stav ces podrzavati i koju tezu ces povlaciti. Ima manje djece, ili vise djece?
    I onda nekome govoris da manipulira podacima.

    jedan u nizu

    Ja sam stavio podatke, tako da nemam potrebu manipulirati s tim da sam ih objasnio prikazane podatke.

    Moj odgovor da će u vrtićima biti mjesta se odnosio na tvoj prethodni citat "
    Sva djeca bi trebala imati mjesta u vrticima, za razliku od nekadajedan u nizu

    Da biti će mjesta svakako, jer pada broj rođene djece i to velikom brzinom. Nismo govorili o trenutnom stanju, već o budućnosti jer ti vrtići sada ne postoje, jel tako ? !
    Ako će izlazne brojke djece iz vrtića biti preko 8000, a ulazne ispod te brojke sa tendencijom prema 7000 normalno da će broj djece biti manji nego kapaciteti vrtića. Da pače, dolazit će do problema da će se vrtići početi zatvarati u onim dijelovima gdje će biti financijski neodrživi jer će broj djece biti premali. To se događa velikom brzinom u nekim zemljama koje su prije nas prvo popunile vrtiće, a sad ih prazne. Da je Zagreb od recimo cc 90-ih imao popunjenost vrtića preko 90%, sad bi se već desetci vrtića zatvorilo.

    .
    Ako se odjednom na 'trzistu' naslo 1000 djece (ili koji je vec broj) kako mozes reci da ima manje djece.jedan u nizu

    A kako se to odjednom našlo toliko djece na tržištu ? Jesu pali sa neba ili se nije vodilo računa da valjda prvo treba pripremiti kapacitete za svu tu djecu, a onda mjeru ukinuti, a ne da nekoliko tisuća djece ostane bez vrtića.

    Takoder. Nadam se da shvacas da vrtice u zagrebu ne pohadaju samo djeca rodena u Zagrebu. Dovoljan broj djece koji se rodi izvan grada pohada vrtic zbog preseljenja grad.jedan u nizu

    To su ulazne i izlazne migracije.... Te brojke za Zagreb negativne ako te baš zanima. Zagreb gubi stanovništvo u toj predškolskoj dobi radi iseljavanja van zemlje, dok je neto pozitivan u kasnijoj dobi punoljetnih osoba. Također, grad Zagreb ima negativan međužupanijski saldo općenito stanovništva, dok recimo Zagrebačka županija bilježi pozitivan saldo. Drugim riječima djeca koja dođu su u manjoj brojci od onih koje odu tako da to nije problem za vrtiće...

    Takoder. Da li je bolje imati vise gradskih ili privatnih vrtica? Gradski su jeftiniji, dok su privatni skuplji. O kvaliteti ne znam, navodno bi privatni trebali biti bolji, sa vecim brojem odgajatelja, ali pouzdano znam da se u dosta njih to krsi i da radi profita upisuju vise djece nego sto bi smjeli. Vecina roditelja, zapravo skoro svi prvo pokusavaju upisati djecu u gradske, a tek nakon sto ne uspiju, prijavljuju se za privatne. Mislim da je to odgovor sam po sebi. Tako da mi je cinjenica da ima 3 gradska vise, a 4 privatna manje zapravo pozitivna.jedan u nizu

    Mislim, nije ovo socijalizam da mora biti državno jer inače nije dobro. Ti vrtići gradski su "jeftiniji" samo na papiru, ali netko podmiruje troškove, odnosno grad te vrtiće sufinancira do punog iznosa. Normalno da većina želi proći jeftinije i iz svog džepa platiti jefitnije, no netko uvijek plati račun bez obzira što je to "gradsko".
    Ono što je vidljivo da grad Zagreb je u roku od 10-ak godina dobio preko 50-ak vrtića, odnosno došao sa brojke od 248 do 300-ak vrtića( tamo 2020 je bilo čak 304). Gradnja nekoliko novih vrtića je prodavanje magle jer se očigledno na tom polju radilo. Ako su privatni, onda se tržište pobrinulo za nedostatak, djeca su bila upisivana u sve većem broju što pokazuju brojke, zaposlio se daleko veći broj ljudi što opet potvrđuju brojke.
    Ono što će se dogoditi slijedeće da će se uskoro sva mjesta popuniti bez da će neko dijete ostati bez vrtića i to neće biti uspjeh nove gradske vlasti, već pada djece, a onda će se vrtići krenuti zatvarati neovisno o Tomaševiću, Bandiću ili da je netko treći na vlasti.
  • Bosskovitz
    12.1k
    Evo ti npr. portal H-Alter povezan sa Možemo je za vrijeme Bandića 2019. dobio 5000 kn, a sad u studenom ove godine 8000 eura.Sljeme

    Samo na zadnjem Bandićevom adventu, procjena je da je Zagreb oštećen za oko 1,5 milijuna eura koji su trebali završiti u javnom, gradskom proračunu, a završili su u džepovima mutikaša koji su izravnim odabirom, bez javnog natječaja, dobili kućice i onda ih davali u podnajam. Želim živjeti u Zagrebu u kojem je najveći problem što je netko na otvorenom javnom natječaju dobio 7.000 eura više nego na natječaju prije temeljem prijavljenog projekta.

    Nemoj se ljutiti, ali meni je ovo zaista non-issue, kak bi rekao Plenković; gotovo smiješno. Bandić, HDZ i ekipa su malo manje od 7.000 eura po komadu plaćali svaki sifon u žičari. Sve i da se radi o nekom kriminalu, a nit vidim nit ti tvrdiš da se radi o kriminalu, govorimo o nečemu toliko minornom u odnosu na kompletnu sliku grada da ne mogu to smatrati krucijalnim za išta. Kao što sam rekao, sanjam Zagreb u kojem je to najveći problem.
  • Patak
    2.9k
    Demografska katastrofa je na vidiku a uspješne demografske mjere se ukidaju. Ovaj graf je za Hrvatsku, za Zagreb nije ništa bolje (od g. Bakića, ali ne sumnjam u brojke). Nestajemo kao narod, ali iskreno bolje nismo ni zaslužili kad većina bira vlastitu propast. Doći će i već dolaze neki drugi, koji će opstati upravo zato jer imaju suprotne vrijednosti nego naš tomek i njegovi birači.

    406228250_10160947687914556_5071763173642421084_n.jpg?_nc_cat=108&ccb=1-7&_nc_sid=3635dc&_nc_eui2=AeG9WzetyYqh8Bykht31l68UclAoq_IH_YlyUCir8gf9iaDFFHxlxp10Xn74vxIHZRmIYsFApirvbpwNmuEm8f__&_nc_ohc=I1XZgEbUcNQAX8TCmK1&_nc_ht=scontent-vie1-1.xx&oh=00_AfCIzgwzB4p0MvR-jLPcuGrS7jrjNLyNXaa43v1BCzz3Mg&oe=6574C820
  • Sad opet
    202
    pa jedna jedina stvar koju su dobro napravili je ukidanje mjere roditelj neraditelj, ali pretpostavljam da je tebi ili nekom tvom ukinuta pa zato prigovaraš. Možemo nesmije bit na vlasti jer su u svemu drugome pokazali da ne znaju ali za demografiju su više naprravili ukidanjem te mjere nego da su je ostavili. Samo bi navukli još prijavljenih u ZG, koji s ZG nemaju veze, još rima itd... Svi pokazatelji su im dali za pravo da mjera ne funkcionira. Pad je isti u cijeloj HR...
  • DrawTube
    5k
    otkud ovaj stravičan pad od 2022.? Korona i lockdown došli na naplatu i generacija koja je trebala biti začete 2021. je podbacila ?

    S obzirom na dvoznamenkastu inflaciju nisam optimističan za iduću godinu dvije
  • jedan u nizu
    8.5k
    Iz izvještaja Državnog zavoda za statistiku o prirodnom kretanju stanovništva po godinama vidljivo je kako je 2015. rođeno 8.039 malih stanovnika Zagreba, 2016. (godine kada je u rujnu uvedena mjera roditelj odgojitelj) rođeno ih je 8.120, u 2017. taj je broj pao na 8.076, 2018. je narastao na 8.235, da bi se u 2019. srušio na 8.062, dakle na manji broj novorođenih nego što je to bilo prije uvođenja ove mjere 2016.
    Međutim, kada se gledaju statistike o novorođenima, u obzir treba uzeti da mjera roditelj odgojitelj omogućuje status onima koji imaju najmanje troje djece, a pod uvjetom da je najmlađe predškolske dobi, te je ona prvenstveno ciljala na rađanje trećeg, četvrtog i svakog sljedećeg djeteta u obitelji. Taj je broj od vremena prije uvođenja mjere do kraja 2019. bio u porastu.

    Takve je djece 2016. (kada je krajem godine uvedena mjera) rođeno 1.329, odnosno ona su činila 16,4 posto svih novorođenih.

    U 2017. broj je narastao na 1.462, odnosno 18,1 posto.

    U 2018. narastao je na 1.645, odnosno 20 posto, da bi se u 2019. održao na sličnoj brojci i postotku kao i godinu ranije.

    I spomenuta je mjera imala utjecaj na to da su se majke u većem postotku odlučile imati više od dvoje djece pa se takve djece sada godišnje rađa tristotinjak više nego je to bilo ranije.

    Taj broj, međutim, nije dovoljno velik da nadoknadi pad broja prvorođene i drugorođene djece, odnosno da bi uopće bio primijećen u ukupnom demografskom padu koji u sklopu općeg trenda bilježi i Zagreb. Negativni prirodni prirast je od – 408 koliki je bio 2016. stigao do -803 tijekom 2019.


    Mjera nije ucinkovita demografski. Povecao se broj trecerodene dijece ali se smanjio broj pvorodene i drugorodene djece.
    Da se taj novac iskoristio za stvaranja novih vrtica (to je bila poanta ove vlasti) vise bi se djece rodilo u obiteljima koje nemaju djece. Kako je netko prije spomenuo, vecina ljudi ovdje nema pojma koliko je tesko da ti dijete ne upadne u vrtic, i kako je tesko snaci se , pa dio ljudi daje otkaz da bi mogli cuvati djecu. To pokazuje da je gospodarstveno mjera zapravo samo negativna. Uz to da sa trzista mice majke koje su radno sposobne, ne stvaraju iskustvo te nakon isteka mjere nisu zanimljive poslodavcima.
    Takoder, a ono najbitnije sto zelim reci, dobar dio roditelja se odlucuje ne imati djecu bas zbog problema sa vrticima, te probleme koje to nosi sa sobom.

    Takoder, vecina korisnika ove mjere su mahom romske obitelji, koje se zbog te mjere jos vise naseljavaju u zgu. A ionako imaju vise djece, bez obzira na mjeru ili ne. Takoder, osim roma, najveci korisnici su (barem prema mom iskustvu) hercegovacke obitelji, koje su takoder ionako patrijarhalno nastrojene obitelji sa vise djece gdje su majke kucanice, a broj djece je 3+. Velika vecina hercegovaca koje znam su obitelji sa vise djece, bile prije mjere i ostale nakon mjere.
    Nemam apsolutno nista protiv hercegovackih obitelji, dapace. Ali samo hocu reci da na to nije utjecala ova mjera.
  • Sad opet
    202
    točno to, hrpa se samo prijavila u ZG, a i dalje živi u Bosni ( ima izuzetaka, neki su se doselili ) ali čak i većini joj ta mjera nije bila odlučujuća za 3+ djece već samo bonus.
  • Captain America
    17.8k
    Demografska katastrofa je na vidiku a uspješne demografske mjere se ukidaju. Ovaj graf je za Hrvatsku, za Zagreb nije ništa bolje (od g. Bakića, ali ne sumnjam u brojke). Nestajemo kao narod, ali iskreno bolje nismo ni zaslužili kad većina bira vlastitu propast. Doći će i već dolaze neki drugi, koji će opstati upravo zato jer imaju suprotne vrijednosti nego naš tomek i njegovi birači.Patak

    https://www.youtube.com/live/RSVKY11ZN_8?feature=shared

    Od 38:25 kreće izlaganje o neučinkovitosti mjera kojima se država petlja u demografiju. Samo napomena da je Grubišić katolik i konzervativac pa ovako razmišlja.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.