• Patak
    2.9k
    Pa ne treba svaka dva dana, prošlo je skoro 10 godina. I uostalom pitanje je kako bi bilo da Vesna Pusić nije prevarila penziće da neće biti mirovina ako ne uđemo u EU. Rasprave o nekim drugim udruživanjima, zašto ne, pa cijela nametnuta ideja zapadnog Balkana je bila obnova Jugoslavije, sa onom formulom - Slovenija + Albanija. I Austro ugarska zašto ne, pa čemu je služila Alpe Adria društvo. Ili Višegradska skupina. Nije ni ta EU zapisana u kamenu kak i sam veliš.

    Što se tiče medija, MSM nisu slobodni mediji, netko je već napisao da su se pretvorili u PR agencije svojih vlasnika. Alternativni mediji su cenzurirani tako da m se onemogućava slobodno djelovanje i doseg i to preko državno financiranih agencija i javnih sredstava. A zašto se tamo informiram, pa zato jer MSM gura laži a mene zanima istina, što ne znači da su alternativni 100% istina.
  • The Undertaker
    5.4k
    Za EU je bio referendum, za NATO nije, ako se dobro sjećam. Ne znam koliki bi danas bio postotak za EU i NATO ali vjerujem da bio visok, čak i viši nego za vrijeme referenduma. To je vjerovatno i razlog zašto ta tema nije aktualna.
  • Neki tip
    21.3k
    zašto nePatak

    Pa nemam ja ništa protiv skoro pa nijedne rasprave. Napisao sam ti zašto ih nema - jer nisu relevantne i interesantne dovoljnom broju ljudi, a ne zato jer nisu moguće ili dopuštene.

    Onaj tko uspije neki partikularni interes nametnuti kao javnu temu je napravio sjajnu stvar za taj svoj interes.

    Alternativni mediji su cenzurirani tako da m se onemogućava slobodno djelovanje i doseg i to preko državno financiranih agencija i javnih sredstava.Patak

    Onemogućava im se da slobodno djeluju tako što im se ne dostavlja dovoljno sredstava iz državnog proračuna? Mislim, izdavajam ja u proračun i za bedastije svrhe od "slobodnomislećih nezavisnih medija na državnoj sisi", nema problema, ali nekak više šmekam ideju da ti "alternativni mediji" naprosto nemaju dovoljan broj sljedbenika (žednih prave istine) da bi neku temu ili ideju stavili na javnu agendu.

    Ili ih nekako drugačije sprječavaju da slobodno pišu?

    Mislim, zašto bi itko iz vlasti sprječavao nekakve H-altere (samo primjer, pretpostavljam da nisi sljedbenik s te strane alternativnog spektra) i slične da pišu, pored Indexa!? Pa više štete im napravi Index u jednom danu, nego što svi "alternativni mediji" naprave za cijelog vijeka svog postojanja.

    Vrlo plastično - koga boli k što pišu i zašto bi ih itko u tome sprečavao?

    To je vjerovatno i razlog zašto ta tema nije aktualna.The Undertaker

    Upravo tako.
  • Patak
    2.9k
    Čekaj ti to pišeš da koga briga?!? Pa nije bez veze na početku korone sazvao Plenković glavne medije i zaprijetio im prstom da paze što pišu i da guraju isključivo službeni narativ. Ili koliko je Hanza mediji oprošteno javnog novca u predstečajnoj nagodb i na taj način ih privezali uz vlast? I koliko ih se financira kroz "projekte" i na druge načine? I to samo odabrane medije. Ili koliko se javnog novca troši na cenzuru ("borbu protiv dezinformacija") ako ih nije briga.

    A to što je ili nije relevantno odlučuju opet mediji financirani kroz vlast. I koga će zaokružiti glasači na izborima odlučuju mediji, tj, njihovi vlasnici. Što je tema kuloarskih rasprava opet mediji odlučuju, ljudi su se ugasili na koronu točno onda kad su prestali o tome pričati na Dnevniku, ni prije ni poslije. I Zelensky se sad žali da više nije u fokusu medija od kad je zaratilo u Palestini. Zašto bi ga to bilo briga ako nije bitno?
  • Neki tip
    21.3k
    Čekaj ti to pišeš da koga briga?!? Pa nije bez veze na početku korone sazvao Plenković glavne medije i zaprijetio im prstom da paze što pišu i da guraju isključivo službeni narativ.Patak

    Čitaj cjelinu, kontekst, a ne rečenicu koju onda po svom nahođenju spojiš s čim ti paše.

    Pišem da ih nije briga za alternativne medije i da ne vidim zašto bi ih cenzurirali, a što si ti prethodno tvrdio.

    Citirao sam ovo:

    Alternativni mediji su cenzurirani tako da m se onemogućava slobodno djelovanje i doseg i to preko državno financiranih agencija i javnih sredstava.Patak

    I onda na to odgovorio te ispod toga napisao da koga briga što pišu... zar ne?

    Ili koliko se javnog novca troši na cenzuru ("borbu protiv dezinformacija") ako ih nije briga.Patak

    To što ti (osobno ili za potrebu rasprave, svejedno) nečemu vjeruješ, ne znači da se radi o "zabranjenoj istini". Jesi li razmotrio mogućnost da se radi naprosto - o dezinformaciji? I da društvo možda treba imati mehanizme zaštite protiv dezinformacije?

    Ne velim da nužno treba, objasnit ću kasnije, ali imamo i druge mehanizme zaštite ljudi od njih samih i njihovih pogrešnih odluka i procjena, zar ne? (vidi pod: socijalna politika)

    Naravno, složit ću se s tobom da ni mainstream mediji ne pružaju redovno samo točne informacije, dapače, često služe vlasti, novcu, moći, ne sporim.

    Osobno, smatram puno važnijim razvijati kritičko mišljenje, čitanje s razumijevanjem, sumnjati, provjeravati, propitivati. Tada ti se neće moći tako lako "nametati istine".

    Iznenadit će te možda, ali i ja mislim da se u vrijeme pandemije vodila upravljana medijska hajka puna emotivnih ucjena, najgorih manipulacija pa i laži. I mislim da su (mainstream) mediji tada odigrali užasnu i sramotnu ulogu.

    Međutim, za formiranje tog mišljenja nisu mi trebali mediji koji će mi objasniti da me netko namjerno truje, da želi porobiti i kontrolirati cijelu zapadnu populaciju cjepivom, što god, već si utvaram (pokoj mu duši) da znam postaviti pitanja i onda tražiti odgovor na njih.

    Da ne duljimo dalje, ipak smo dosta off topic. Imaš ti tu validnih primjedbi, ali čini mi se da po dosta prepoznatljivom obrascu biraš izvore koji potvrđuju mišljenje koje si već formirao. U pravilu ti izvori sadrže osnovnu informaciju, ali segmentiranu, istrgnutu iz cjeline i potom interpretiranu na način koji odgovara unaprijed zadanom narativu.

    Cijenim što "tragaš za istinom", samo što ona nije baš uvijek skrivena i nedostupna. Nekad je naprosto pred nosom.
  • Maksim Maksimirski
    5.6k
    Uglavnom Boškoviću, imaš 2 države.

    U jednoj na televizijskim postajama možeš čuti:

    EU? Za i Protiv.
    NATO? Za i Protiv.
    Rusija/Ukrajina? Za i Protiv.

    Onda imaš drugu državu u kojoj:

    EU? Samo ZA.
    NATO? Samo ZA.
    Ukrajina? Samo ZA.

    Koliko god se pokušavalo verbalnim akrobatikama dokazati nedokazivo, ne može se pobjeći od očigledne činjenice da ova prva država ima puno slobodnije medije, više pluralizma i različitih mišljenja. Može se sada paradoksalno govoriti kako je zapravo najdemokratskije riješenje da kontra strana uopće nema pristup televiziji ''jer su to sve redom glupani, botovi i propagandisti koji ne zaslužuju medijski prostor'' ali takve argumente je onda mogao reći svaki diktator za svoje protivnike.
  • Maksim Maksimirski
    5.6k
    To što ti (osobno ili za potrebu rasprave, svejedno) nečemu vjeruješ, ne znači da se radi o "zabranjenoj istini". Jesi li razmotrio mogućnost da se radi naprosto - o dezinformaciji? I da društvo možda treba imati mehanizme zaštite protiv dezinformacije?Neki tip

    To se zove Ministarstvo Istine. Orwell je pisao o tome prije skoro 100 godina.
  • Nino Bule
    13.8k
    Pa ima koliko hoces youtube i alternativnih medija koji su protiv natoa, eu-a, itd. U srbiji postoji ozbiljna podjela, rekao bi da je pro/anti eu nekih 50/50 omjer. Situacija je kod nas potpuno drugacija, jednostavno velikog prostora za anti eu pricu u mainstream medijima nema jer primarno nema veliku publiku. Da se ne lazemo u mainstream medijima rade uglavnom ljudi slicnih uvjerenja, obrazovanja, klase, tako da i zbog njihovih preferenci naginju lijevo i pro europskoj prici ali da pola drzave zeli izaci iz EU bilo bi sigurno vise rasprave o tome.
  • Maksim Maksimirski
    5.6k
    Pa ima koliko hoces youtube i alternativnih medija koji su protiv natoa, eu-a, itd. U srbiji postoji ozbiljna podjela, rekao bi da je pro/anti eu nekih 50/50 omjer. Situacija je kod nas potpuno drugacija, jednostavno velikog prostora za anti eu pricu u mainstream medijima nema jer primarno nema veliku publiku.Nino Bule

    Ima Youtube medija ali ne kroji Youtube mišljenje građana nego televizija. Priča o anti-EU a pogotovo anti-NATO i pro-Rusija ima itekakvu publiku. Protiv EU je barem 30 posto građana a vjerojatno i dosta više, za Rusiju (zapravo kontra SAD-a) također a ima vrlo mnogo ljudi koji ne vide smisao našeg članstva u NATO-u i smisao ''slobodarskih'' akcija naših mladića u Afganistanu i Libiji. Pa neka je 30 posto takvih zaslužuju i oni svoj glas na TV-u ali ga nemaju niti jedan posto.
  • Neki tip
    21.3k
    To se zove Ministarstvo Istine. Orwell je pisao o tome prije skoro 100 godina.Maksim Maksimirski

    Manje od 80, al ajd, manje bitno.

    Napisao sam da osobno i nisam za to, nego za razvijanje kritičkog mišljenja itd. pa su ljudi sposobni sami razumjeti što im se servira, čitati "između redaka", prepoznati, zaključiti, promisliti, istražiti. Tu vještinu valja primjenjivati i kod mainstream medija, da se razumijemo.

    Međutim, koliko smo daleko u tome dospjeli? Bojim se da ono što se plasira kao "alternativna istina", a dokazivo je dezinformacija može načiniti značajnu štetu društvu, jer ljudi informacije često uzimaju zdravo za gotovo, onakve kakve su servirane, nemaju vremena ni volje ni potrebe provjeravati ih pa ako netko sustavno plasira ono što naprosto nije točno, što s tim? Nek ljudi sami izaberu?

    Pa dokazivo na ovim stranicama, gdje je populacija rekao bih pametnija od općeg prosjeka, bez problema zapalim što god hoću poluistinitom informacijom kojoj dodam što god mi padne pa pamet. Ne ja, sporedan sam, nego bilo tko s malo poznavanja materije, pristojne vještine pisanja i nešto malo poznavanja ljudskog uma.

    Trolanje, međutim, nije dozvoljeno forumskim pravilima. Je li lako dokazivo? Pa i nije baš, kao što nije ni svjesnost u plasiranju dezinformacija, obmana, laži. I mogu se stoga složiti da je opasna granica između kažnjavanja plasiranja dezinformacija i cenzure slobodne misli. Ne da mogu, slažem se, no jedno je slobodna misao (koju bezpogovorno i rado branim), a drugo sustavno plasiranje laži i zato to jest tricky tema.

    Ako me pitaš za što sam osobno pod nekom "ili ili" dvojbom, onda je moj odgovor da bih uvijek radije više slobode. Stvar je u tome da se uz nju veže i odgovornost, a moje je povjerenje u ljudsku vrstu, čini se, nešto manje nego tvoje.
  • Crusades1986
    12.5k
    30% ljudi je Anti EU/Zapad/SAD/NATO, a niti jedan da bi protestno promijenio adresu i svojim primjerom dokazao istomišljenicima kako je u Bjelorusiji trava zelenija.
  • Neki tip
    21.3k
    Koliko god se pokušavalo verbalnim akrobatikama dokazati nedokazivo, ne može se pobjeći od očigledne činjenice da ova prva država ima puno slobodnije medije, više pluralizma i različitih mišljenja.Maksim Maksimirski

    Bosskowitz ti je (zapravo, već nekoliko nas piše to isto na različite načine) vrlo argumentirano odgovorio.

    Pa naravno da u Srbiji imaš više anti EU, anti NATO i pro Rusija medijskih glasova, kad im je vlast i javnost više anti EU, puno više anti NATO i svakako više pro Rusija, nego naša.

    To je kao da veliš da zašto se kod nas ne promovira toliko, štajaznam, halal hrana kao u Iranu. Jbg, nema toliko kupaca.
  • Maksim Maksimirski
    5.6k
    Bosskowitz ti je (zapravo, već nekoliko nas piše to isto na različite načine) vrlo argumentirano odgovorio.

    Pa naravno da u Srbiji imaš više anti EU, anti NATO i pro Rusija medijskih glasova, kad im je vlast i javnost više anti EU, puno više anti NATO i svakako više pro Rusija, nego naša.

    To je kao da veliš da zašto se kod ne promovira toliko, štajaznam, halal hrana kao u Iranu. Nema toliko kupaca.
    Neki tip

    Pričaš kao da su anti-NATO, anti-EU i proruski nastrojeni ljudi nekakva minorna manjina poput Amiša u SAD-u, kao da je takvih ljudi 0,05 posto. Takvih ljudi ima minimalno 25 posto (po mom sudu puno više) i zaslužuju da se njihov glas čuje na televiziji.

    Ovo ''odseli u Bjelorusiju'' od Crusadesa je suvišno komentirati. Ljudi iz Afrike, Azije i cijelog svijeta sele u zapadne zemlje jer su te zemlje kolonizacijom oduzele sve resurse ovima prvima pa ljudi iz tih zemalja prirodno idu za svojim resursima (boljim životom).
  • Droljo
    8.2k
    30% ljudi je Anti EU/Zapad/SAD/NATO, a niti jedan da bi protestno promijenio adresu i svojim primjerom dokazao istomišljenicima kako je u Bjelorusiji trava zelenijaCrusades1986

    Koji si ti car. Znači, ako je netko protiv toga da hrvatska bude u eu nek se iseli? :rofl:
    A šta ako slučajno ne glasaš za hdz nego zaokružiš nekoga drugog? Tvoji nisu dobili izbore i bjež u bjelorusiju? Koja legenda...
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.