• Patak
    2.2k
    Još jedan marksistički utopijski projekt koji će prouzročiti samo još veće probleme a ništa neće riješiti, samo se možemo nadati da neće biti milijunskih žrtava kao sa nekim ranijim njihovim idejama.
  • Jaro
    5.5k
    a sve je bazirano na znanstvenim cinjenicama po kojima je bec nestalo i nafte i vode i obradivih povrsina. 80ih smo ucili u skoli da ce sigurno tako biti do 2000-2010...pogotovo voda.
    To bi mozda i bio realan scenarij da ne postoji tehnoloski napredak. Posto je ovima to i cilj, samim uspjehom agende ni vjerojatno dosli do tocke kad bi rekli eto, govorili smo ali kasno ste nas poslusali...
  • db-izbjeglica
    12.7k
    Mene kod svih tih gluposti fascinira jedna stvar... tko ti brani?

    U prijevodu...Tko ti brani da kupiš komad neobrađene zemlje u nenaseljenom području i živiš načinom života čovjeka iz ranog srednjeg vijeka....tko brani ostalim istomišljenicima da naprave isto i osnuju koloniju, u kojoj će svi živjeti isto? Tko brani istomišljenicima da u tim kolonijama dijele resurse prema principu "svatko prema mogućnostima, svakom prema potrebi". Ja fino nastavim po svom, tomašević živi u skladu s prirodom i imamo odrast, jel to poštena ideja?

    Mislim, takvi ljudi postoje dan-danas, postoje amiške kolonije, ljudi imaju svoj đir, praktički svemu postupaju nekonvencionalno, žive u skladu s prirodom, tehnologiju koriste minimalno moguće, ostalo ih ne jebe 2% i imaju moj respekt...

    Nisu pizde kao salonski ljevičari svih zemalja koji žele diktirati tuđim životima i nametati ljudima svoje ideje koje iz nekog razloga moraju biti apsolutno ispravne. Ne zanimaju me vaša sranja, ne želim živjeti po njima, odjebite.... Ja imam svoja sranja i boli me briga kako ćete vi živjeti. mijenjajte sebe i svoj način života... puno je lakše i efikasnije nego mijenjati cjelokupno svjetsko društvo.
  • mali M
    3.4k
    Ma da.. pa zašto bi počeli od sebe?! :rofl: To je vrsta koja se vozi na hrđavim specijalkama u trapezicama sa lenonicama i mrze tehnologiju dok pišu svoje blogove i statuse sa iPhonea i MacBookova... i protiv "sustava" su. Znao sam ih nekoliko koji su bili takvi i furali stare nokie al su svi odreda imali i novi mobitel sa strane jer inače ne mogu pratiti novosti na FB
  • Aggro
    588
    Jeste li primijetili da se imigracije radne snage po državama Zapada gomilaju? Indikativno je i to da se gomilaju kad jednoj od velikih ekonomija to zatreba?
    Jeste li primijetili da osmosatno radno vrijeme traje već više od sto godina?
    Jeste li primijetili da tehnologija napreduje nezaustavljivom brzinom, a vi radite sve više što rezultira različitim "modernim boleščinama" poput pretilosti, porasta stresa, autoimunim bolestima?
    Jeste li primijetili kojom se brzinom povećava kvaliteta života? Živimo sve brže jer se od nas traži da hvatamo korak modernih tehnologija na poslovima za jednake ili nešto više naknade?
    Jeste li primijetili koliko klinaca ostavljamo da gledaju crtiće, bulje u monitore, kao što i mi radimo da bi se malo odmorili?
    Da hranu ne pripremamo, nego naručujemo jer i žena i ja radimo po cijele dane?
    Jeste li primijetili da automobil ima prednost pred pješakom u najužem centru grada, da je garaža u samom centru centra? Garaža koju i sam koristim svakodnevno, jer ne stignem drugačije osim vikendom (ako!).
    Ajmo o nečem bližem ovom forumu i ljudima na njemu. Jeste li primijetili koliko prosječan igrač mora biti u formi? Neki će reć to i je bit sporta da uvijek ideš što više i više, i neće biti u krivu. Ali kako onda objasniti masu ozljeda? Igraju se ligaške utakmice, europske utakmice, reprezentativne utakmice, reprezentativne utakmice u ligi nacija, itd. itd... radi visokog kapitala, igrače i navijače se tretira ko stoku... - moderna shema stvari. Za 10 godina Saudijska Arabija i Katar će biti centri nogometa... Što to zajedničko imaju SA i Katar? Imaju nepresušne količine novca, koji raste, raste, raste...ali za nekoga, ne za sve iako svi ispaštaju zbog to rasta. Je li tako?
    Mogao bi nabrajati do sutra. O tome govori ideologija odrasta. Odnosno - rast za koga? Tko raste u ovako stratificirano postavljenom tržištu? To nema veze s podivljalim kapitalizmom, marksističkim ideologijama, nego s realnim stanjem stvari. Radi koristi nekolicine, svi mi imamo sve više problema. Prije trideset godina se prognoziralo da će tehnologija preuzeti većinu bazičnih poslova te da će se onda radni dan smanjiti, razina stresa smanjiti jer će tehnologija "uskočiti" i povećati kvalitetu života ljudima. No tehnologija je napredovala, a radni dan je sve stresniji, sve više treba napraviti u kratkom roku - odgovoriti na mailove u svakoj milisekundi (prije si odgovarao poštom recimo). Dakle, mi se prilagođavamo tehnologiji, a ne obrnuto. A radi koga? Ako nisi odgovorio u sat vremena, ekipa te zove, kumi, moli, tuži šefu itd... Budimo realni, želite shvatiti što je odrast? Eto to je odrast. Da ako već raste profit nekolicine, to ne bude preko leđa svih nas u nevjerojatnim razmjerima da ljudi nezdravo žive, razboljevaju se i umiru. Čovjek, za sad, još sigurno može pratiti tempo, ali to ne može raditi cijeli život. A u ovom dijelu o kojem vi tu bespredmetno pričate, odrast se dotiče i ekologije naravno. Ako netko koristi resurse svih nas za vlastiti rast, pošteno je da to na neki način vrati svima - što se ne događa.
    Jasno mi je da većina nas u Hrvatskoj to tako niti ne gleda. Jer je prava sreća ako možeš reći da radiš, da imaš stabilan i dobar posao i da to funkcionira. Ali ne gledate to radi toga što nas se to nije dotaknulo, nego zbog toga što se kod nas još uvijek otima. Mi biramo po principu ovaj krade, a ovaj ne... Ovaj će se zaposliti preko veze, a ovaj drugi neće... Zato se takve priče kod nas niti ne mogu zavrtiti na način na koji to drugi shvaćaju jer je prva asocijacija na nešto takvo, neka lijeva ili desna ideologija... Di smo mi od razmišljanja o ideologijama... Pa mi imamo državu koja funkcionira ko pijavica... kakve crne ideologije...
  • Patak
    2.2k
    Ovi koji zagovaraju odrast (rekao bi da bi se degrowth trebao hrvatski nazvati nerast, ali nisam lingvist pa eto...) su baš oni koji žive od novaca najbogatijih, a koji troše najviše resursa. Tu su mi u kontradikciji.

    Nego, ovo što @Aggro piše o tehnologiji i problemima koje stvara ljudima me podsjetilo na stavove Teda Kacynskog, genijalnog matematičara koji je krenuo slati bombe na tech tvrtke i avionske prijevoznike, itd... Kako je bio pametan, nisu ga mogli tako brzo uhvatiti dok ga vlastiti brat nije odao. Recimo, on je živio svoje riječi pa je odustao od zanimanja sveučilišni profesor i odselio u neku kolibu bez dodira sa civilizacijom. Da bi prestao slati bombe ucijenio je Washington post da mu objavi njegov manifest. I objavili su ga najsitnijim fontom. Nazvali su ga Unabomber, a nedavno je umro u zatvoru. I sad si mislim, kak veli i @db-izbjeglica čekam nekog od zagovaratelja nerasta, ne da šalje bombe, ali da pronađe neku kolibu i krene živjeti u skladu s prirodom da ne troši resurse drugima, recimo basketaš, onda bi ga stvarno cijenio. Ovako mi se čini fejker.
  • Aggro
    588
    Nemoj se ljutiti, ali sve si krivo shvatio. Ne stvara tehnologija probleme ljudima, ljudi stvaraju probleme ljudima.
    Zašto bi samo Tomašević bio zagovaratelj nerasta?Zašto bi se to uopće ticalo nekog poput njega... Zar sve ove stvari koje sam gore naveo ne pogađaju apsolutno sve nas? Ili ti ne radiš i ne živiš na gore navedene načine i oko tebe ljudi nemaju takve probleme? Znači živiš u kolibi?
  • Tradicija bunta
    5.5k


    Jel kreator ove ideologije uzeo u obzir psihologiju čovjeka i to da su ljudi različiti? Uvijek će biti ljudi koji su kreativniji, sposobniji, marljiviji od drugih, kao što će uvijek bit ljudi koji teže da su po društvenom statusu, materijalnom bogatstvu itd. ispred drugih. Ima ljudi koji zarađuju milijune i materijalno su osigurani generacijama pa svejedno rade i stvaraju jer su takvi. Ima opet i onih kojima je dosta i soma eura plaće i ne žele ni čut za bilo kakav rad poslije 4 popodne od ponedjeljka do petka.
    I sa običnom radničkom plaćom danas svatko može živjet normalno. Ne treba mu auto od 20 soma eura, stan u centru, iPhone i markirana roba...koja je ideološka razlika između ovog pokreta i onog iz prošlog stoljeća koji je neslavno završio, a koji je isto zagovarao da nestanu (klasne) razlike među ljudima? Osim u ekologiji i brizi za resurse.
  • og1986
    2.9k
    Zašto bi se to uopće ticalo nekog poput njega... Zar sve ove stvari koje sam gore naveo ne pogađaju apsolutno sve nas?Aggro

    Uvijek mi se upali alarm kada netko ima kolektivistički stav. "Mi" "Nas" i te slične riječi. A on jedini je smislio rješenje za sve "Nas".

    I da bi se neke stvari "riješile" mi svi zajedno moramo patiti. Nedaj bože da ti neki, kako su kolege rekle, odu živjeti na selo ili si osnuju svoju "degrowth" zajednicu. Gdje žive u skladu s prirodom i bez stresa i ičega.
  • Aggro
    588
    Jest. Nije tajna to što si naveo. Ljudi se razlikuju ne samo po psihološkim i biološkim komponentama, nego i društvenim. Ajmo reć da su ova prva dva seta komponenti tvrđa, odnosno teže promjenjiva dok je ovaj društveni ipak dosta drugačiji. Odnosno ovisi o najrazličitijem mozaiku karakteristika individue i kolektiva. U određenim društvenim postavima moguće je da kreativan pojedinac raste, u nekim drugima nije. Isto ovisi i o rastu društva. Ako se radi o društveno odgovornom pojedincu, tada će on možda vuć svoju okolinu u smjeru u kojem i sam ide. Društvena stratifikacija (statusna razlika) je isto tako društvena činjenica. Po tom pitanju se vrlo malo može napraviti, a kao što si i sam rekao, u povijesti je bilo neuspjelih pokušaja koji su na kraju produbili drugačije razlike (uglavnom kulturološke prirode) među ljudima.
    No, sve to je bespredmetno u svijetu u kojem imaš toliko izražene razlike u moći da odgovornima za takvo stanje ne možeš prići.
    Shvaćam da želiš usporediti dvije ideologije, i ova se vrlo malo razlikuje od one. Ja ju ne zastupam da ne bi bilo zabune, nego ju razumijem na način na koji ju, po mom shvaćanju, i treba razumijeti.
    Ne znam može li svatko živjeti normalno s običnom radničkom plaćom... Mislim da je to floskula iskreno. Ja znam da se vrlo teško živi s prosječnom mirovinom u Hrvatskoj recimo... Znam isto tako da moji starci recimo nemaju gore pobrojano...
  • Aggro
    588
    odustajem... shvatite kako želite ovo što sam napisao gore... išao sam objasniti ono što je po mom shvaćanju dosta drugačije nego što je tu prezentirano... ugodan vikend svima
  • og1986
    2.9k
    Napisao si brdo mentalnih gimnastika dok ljudi koji su to smislili i to propagiraju su kratki i direktni u svom mišljenju odrasta.
  • Tradicija bunta
    5.5k
    Ne znam može li svatko živjeti normalno s običnom radničkom plaćom... Mislim da je to floskula iskreno.Aggro

    Ako "normalno" podrazumijeva život bez skupe tehnike, više kuhanja, manje naručivanja i gotove hrane, javni prijevoz umjesto auta, bez ljetovanja na obali i sl. pa onda velika većina populacije u Hrvatskoj i zemljama sličnih njoj može preživjet. To što su ljudi naviknuti na luksuz, to je onda nešto drugo.

    Problem s ovim "pokretom" je što, ako sam dobro razumio on podrazumijeva i da bi najsiromašniji tek nešto malo porasli u razvoju i stigli one najrazvijenije koliko toliko. A bi li recimo subsaharske zemlje mogle po standardu biti bliže zemljama zapadne europe i kojom bi metodom došle do toga? Na to nisam našao odgovor. Recimo prometna infrastruktura je jedna od najvažnijih indikatora ekonomije neke zemlje. Kako bi Sudan stigao makar Poljsku u tom segmentu? Njemačka se ekonomski kao posljedica svjetskih ratova dva puta raspala pa je danas opet u tom smislu pri vrhu. Zašto je tako? Postoje li ipak neke razlike među ljudima koje uvijek na kraju dovedu do toga da netko ima više, netko manje? Kako bi se recimo na degrowth opće populacije na planeti odrazilo obrazovanje i napredak u nekim granama znanosti poput medicine pa i ekologije? Bi li zbog pada standarda i takvog općeg nezadovoljstva češće dolazilo do ratova koji su u pravilu rezultat ekonomske nejednakosti?
  • Aggro
    588
    Svi mogu preživjeti ako žive na dug. Pitanje je samo u kojem smislu vidiš preživljavanje? Netko neće jest da se pohvali novim satom. Netko će skupljati novce za gostovanje i odricat će se svih ostalih "svjetovnih" stvari. Preživljavanje kao i normalno ne znače svima isto. Kao što kolege tu i kažu, ti možeš otić živjet normalno i u kolibi... Al ako nemaš za platit rundu kumovima u birtiji živiš li onda normalno ili ne? Dakle, sve to ovisi naravno. Ako pričamo o Hrvatskoj, pokazatelj kako umirovljenici žive je ujedno i pokazatelj našeg bogatstva, zar ne?

    To je drugi par opanaka. O tome nisam pričao jer ovu ideologiju vidim kao nešto što pogađa razlike između ljudi na nekoliko razina, a nacionalna je ona koja me nije interesirala zbog puno eklatantnijih razlika koje svaki dan imamo priliku vidjeti na svojim poslovima i doma. Mislim da si u ovome drugome u pravu. Međutim, i za to postoji rješenje. Konkretno ulaganje u zemlje Afrike i siromašne zemlje riješilo bi nas recimo imigracija. Ali ako nema imigracija, od čega bi živile zemlje Zapada? Morali bi dovesti tehnologiju na tu razinu da zamjeni ljude u određenom obujmu. A to je skupo i pogađa profit, zar ne?

    Odgovor za Njemačku je vrlo striktna tranzicija pod paskom Amerike. Amerika se ubijala od ulaganja u Zapadnu Njemačku kao i u Japan... I danas su to države s ogromnim ekonomskim rastom. Naravno tu su i kulturološke razlike. Nije isto odrastati u Fuldi pored Frankfurta i u Lagosu...
  • mali M
    3.4k
    ajde ti budi nama jasan a ne da pišeš romane od pet stranica.. da li tebi degrowth ima smisla i da li si vidio/vidiš smisao u marksističkom pogledu na svijet? Ovako zvučiš ko "nisam za mamića, ali..."
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.