• Mali Zeus
    9.8k
    Bitno je da grad funkcionira normalno ili da recimo većina djece bude upisana u vrtić. Ako se uz to ne krade još bolje. Nemreš reći da ok ne krade se, a sad ovo ostalo u što ulazi normalno funkcioniranje grada lako za to.
  • mali M
    3.5k
    Baš tu dosta ljudi hoda po ljuskama od jaja oko trenutnog vodstva. Budite realni i iskreni. Sve što ste nabrojali ne štima. Smeće, neodržavanje, poskupljenje komunalija, nedostatak vrtića, ideologije, namještanje natječaja, divlje svinje šeću gradom, populističke promjene (karikiram, prodamo 10 auta, pa kupimo 3 koji koštaju ko ovih 10), paradiranje sa blatnjavim cipelicama i vožnje u smetlić kamionu. Sve već viđeno. Al mi volimo davati prilike i drugima mada se već deset puta zabili u zid s glavom. Ja zbilja neznam što bi točno trebala trenutna vlast napraviti da kažete, ma je, fakat su katastrofa.. Ajde ako vas je tu većina ispod 25g. mogu razumjeti i ja sam onda razmišljao populistički, ali neznam što još mogu gore raditi nego sada? Razinu Bandića će ovim tempom brzo uloviti, nemojmo se zavaravati. To je kao da kažete da više nikad neće postojati netko kao Mamić. Uvijek će tih bijednih pijavica biti u svim segmenitma društva..
  • Jaro
    5.7k
    Ovo za otezat promet da bi se ljude natjeralo u javni prijevoz. Pa valjda prvo moras poboljsat taj javni prijevoz. Kad usporedis s bilo kojim europskim gradom, ZG javni prijevoz izgleda i funkcionira kao neka zemlja treceg svijeta. Pa normalno da necu to koristiti. S tim da ja zbog toga niti ne idem prema centru jer mi se neda niti u guzvi provoditi vrijeme u autu.
    U 30 godina je u Zg izgradjena tram pruga do Preckog, ali tramvaj ovakav kao u ZG nema smisla vise - kad se ispreplice s cestovnim prometom i samo uzrokuje jos vece guzve realno. To je rjesenje za razdoblje prije masovnog cestovnog prometa...
    Nazalost, kao ni stadion, niti neki znacajan pomak u ovome necemo vidjeti za svojih zivota...
  • Mali Zeus
    9.8k
    Kaj se tužiš, pa nabavljaju rabljene tramvaje iz Augsburga.
  • Nolifer
    6.7k


    Stare 15 godina :joke: Ili možda starije? :scream:
  • Mali Zeus
    9.8k
    Malo iznad prosjeka starosti tramvaja u Zagrebu, bar tako gradonačelnik veli.
  • mali M
    3.5k
    ma al podzemni metro je više nemoguće izvesti u ZG. pa urušilo bi se pol centra da tamo krenu udarati takav projekt. po meni više treba izmišljati neku lightweight inovaciju... al to ostavimo unucima naše djece.. ako TT uspije progurati svoju agendu "odrasta" iliti engl. degrowth, bit ćemo sretni ako ćemo jašiti na magarcima dok idemo na špicu u Bogovićevu
  • Neki tip
    19.4k
    Znam ponešto o odrastu (daleko od stručnjaka, a još manje i dalje od ideloga i zagovaratelja, no imao sam priliku čuti neke stručnjake na tu temu - kad kažem stručnjake, mislim na znanstvenike koji se bave temama održivog rasta, a koji su idejni tvorci ovog "hita") pa čisto u par natuknica zabilježim ovdje za eventualno neupoznate s konceptom.

    Naime, ideja se temelji na navodnoj neodrživosti ove razine trošenja resursa Zemlje. Svjesni su da resursi nisu fiksni, nego se obnavljaju, ali tvrde da se ne obnavljaju dovoljno brzo da bi se namirile potrebe svog svjetskog stanovništva ako bismo svi živjeli kao što žive razvijene zemlje, čije stanovništvo troši od 2 i pol do 5x više resursa po stanovniku no što je održivo. U kojem razdoblju održivo ili neodrživo? Ne zna se, ali "nemamo vremena čekati".

    Ako pitate što je s tehnologijama, nismo li već nekoliko puta teoretski ostali bez nafte, bez bakra, bez vode uostalom, pa ipak eto nismo, jer se pronalaze nove tehnologije i načini korištenja resursa, odgovor je protupitanje "usudimo li se riskirati? ... i čekati nove tehnologije, jer Planet treba našu hitnu reakciju"..

    E sad, zašto odrast i kako je to povezano s ovom eko održivošću gore.. Tako što "nemamo pravo od nerazvijenih i gladnih tražiti da se ne razvijaju sad kad smo se mi lijepo razvili".

    Matematička formula koja slijedi iz toga je stoga očita i jednostavna.

    Imamo X nečega. Taj X nije doduše fiksan, ali nije dostatan za sve na ovoj razini potrošnje ni uz obnavljanje. Bolju upotrebu X-a nemamo vremena čekati. Razvijeni su iskoristili previše X-a za razvijanje i održavanje svoga standarda, a sad traže od nerazvijenih da to ne čine. E pa nije fer. Neka nerazvijeni koriste X kako bi se razvili, a razvijeni nek stanu sa svojom uporabom X-a kako bi ga sačuvali radi spasa Zemlje. To će naravno uzrokovati njihov "odrast", a da bi slabiji mogli rasti koristeći, jelte, taj naš X.

    Eto, to vam je u najkraćim crtama to.

    Još jednostavnije - da bi život na Zemlji opstao, a pritom da bismo bili pravedni i pošteni, svijet bi u cjelini trebao biti negdje na razini Ekvadora cca. To znači da Čad i Mozambik trebaju rasti, a Europa, Japan, SAD.. "odrasti" kako bismo se svi našli na pola puta u velikom svjetskom kibucu.

    Karikiram, ali shvatili ste.
  • The Undertaker
    4.1k
    O kojim resursima uopće govorimo? Što je kritično? Voda, hrana, energija?
  • dinamo u srcu
    1.3k
    pa ocito sve sto si naveo jer je sve povezano jedno s drugim.
  • The Undertaker
    4.1k
    Vežem se na post od kolege Neki tip. Ne može biti niti jest sve kritično. Ja ne govorim o cijeni po kojoj je nešto dostupno ili nije već o nedostatku resursa kao takvih. Hrane i vode ima trenutno (generalno) više nego dovoljno. Pitanje je samo kome je dostupna i po kojoj cijeni. Ali, to je stvar ekonomije i politika a ne nedostatka resursa.
  • NitkoBitan
    12.3k
    Zagreb je bas "odrastao". Vise ni nemamo neka velika ocekivanja osim da se malo cesce pokosi trava. Ako se usporedujemo sa nekim manje razvijenijim gradom mozemo im rec hej usporite malo sa razvojem u odnosu na nas, prije i lakse cemo mi doc na vasu razinu nego obrnuto pa smo kvit.
  • Sajla
    3.5k
    recimo to ovako - dok neki grade skijališta u zatvorenom i pretvaraju pustinju u golf terene, ili troše milijarde nečega da dovedu ronalde i neymare da ih zabavljaju, malo dalje njihova braća po vjeri nemaju krov nad glavom, pitku vodu, školu. bolnicu, pa lagano kreću put Europe. dok neki unište milijarde kubika vode da bi kod njih bila zimska olimpijada, neki moraju cuclati gnjecave papirnate slamke.
    i sad bih ja trebao reći - čekaj Zagrebe, strpi se Hrvatsko, kakav rast ti pada na pamet, štedi resurse! nas niti 4 milijuna? u cijeloj toj priči mi se jedino možemo baviti prozivanjem nekih drugih, a štednju resursa prepustiti onima koji se razbacuju - to sigurno nismo mi.
  • mali M
    3.5k
    neki moraju cuclati gnjecave papirnate slamke.Sajla

    znači ako sad nisam umro od smjeha! ma budimo realni, sve je jasno, taj odrast je marksistički pogled na bogatstvo samo sada koriste riječ "resursi"...
  • Neki tip
    19.4k


    Misli se na obradive površine, pitku vodu, fosilna goriva, šume, rude itd.

    Pritom nije važno isključivo koliko jedinica nečega ima, nego i kako korištenje tih jedinica šteti zajedničkom okolišu i narušava mogućnost trajnog nastanjivanja (i održivog korištenja tih resursa).

    Plastičnije, ja sad sječem 6 stabala mjesečno ili sam stoljećima sjekao da bih si izgradio bogatstvo, a siromašni sječe 1. Međutim, nije riječ o tome da ih ima ukupno 7, nego da ako nastavimo tim ritmom, uz porast populacije i rast standarda (sve više "sječe stabala") neće stići izrasti nova stabla da zadovolje te potrebe. Zato sad trebamo usporiti pa nek ja sječem 2, a siromašni 3 kako bismo ukupno bili na održivih 5, a da pritom ne branimo sječu siromašnijima, nego sebi.

    Uglavnom, da ne ulazim u rasprave oko nečega što nije moj stav, samo sam vam prenio kako ta ideologija funkcionira (oni ne bi rekli da je idelogija u pitanju, nego poziv na akciju za spas čovječanstva, zadnji apel, bjelodana činjenica itd.).

    Ovo sa stablima je naravno samo karikiranje. Životno bliže nama starijima koji smo se naputovali npr., to bi značilo da nemamo pravo od mladih tražiti da putuju "zeleno" kako bi smanjili CO2, sad kad smo im sjebali planet, nego poći od sebe i biciklirati na sastanak u Oslu.

    Opet karikiram, nemrem si pomoći. Ali u načelu se ne zajebavam, to je odrast.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.