• Infinity
    16.4k
    Fener je klub s kojim bi se mi trebali takmiciti, ali mislim da nasi u klubu to tako ne gledaju. Ja ne bih prodavao igrace top klubovima Belgije, top klubovima Turske, Salzburgu, Baselu, YB, Shakhtaru, Dynamu, Slaviji i slicnima, jer ih smatram konkurencijom u Europi.

    Ako cemo gledati samo taj Fener. Mogu Livakovicu dati duplo vise love nego mi, nude mu igranje pred 35.000 ljudi na top stadionu, a vala igraju i tu Europu, nije da su na sredini tablice. Ako ce igrac samo kroz nogomet gledati nas i Fener, nasa je prednost to sto redovno nudimo mogucnost da mozda zaigramo Ligu prvaka, mozda. Kod njih je to rijetkost, ali dva milijuna u dzepu nadoknade dusevnu bol nastalu za vrijeme slusanja himne Europa lige.

    Dolaskom Dzeke i Tadica tamo se stvorila i top atmosfera. Oni su dosli besplatno, a u ostale igrace su ulupali jos 50 milijuna eura ne racunajuci Livakovica. Doveli su i Undera iz Marseillea. Velika imena su tamo i u ovom trenutku Fener djeluje kao ekipa s kojom bi mogao napraviti vise nego s Dinamom, mada cu ja uvijek reci da turci nakon ulaganja razocaraju, ali to ne mora biti slucaj i ovaj put.

    Ukupno gledano, na visoj su razini nego mi kao klub. Mi im parirati mozemo na terenu, a i to mi je u ovom trenutku upitno.
  • Dinamosaur
    1.5k
    zbog nekog starta na tekmi da idu to vikat?!? Kakvi jadničci
  • Bosskovitz
    11.7k
    Ja ne bih prodavao igrace top klubovima Belgije, top klubovima Turske, Salzburgu, Baselu, YB, Shakhtaru, Dynamu, Slaviji i slicnima, jer ih smatram konkurencijom u Europi.Infinity

    Mislim da se ponekad zavaravamo oko tih prodaja. Da je Livaković golman za razinu top klubova liga petice, oni bi ga kupili. Deset milijuna eura je za top 20-30 klubova Europe sića, evo ManU je dao 7 milijuna eura za golmana Fenera da bi mu planski sjedio na klupi. I Livi u Fener, i (što me osobno više zabolilo) Šutalo u Ajax i potencijalno Ivanušec u Feyenoord pokazuju da najveći klubovi naprosto ne vjeruju da se igrač u Dinamo može dokazati da je na razini za njih - možemo mi vjerovati kaj god hoćemo, pričati o Ligi prvaka i repki, ali tržište to pokazuje.

    Nabrojao si tu dosta klubova kojima je zajedničko to da imaju donekle usporedive rezultate u Europi, ali imaju potpuno drugačije transferne politike i budžete, a njihove TM vrijednosti variraju od upola manje od nas do tri puta više. O plaćama da ne pričamo, pa u jednom AEK-u Vida zarađuje s bonusima nešto manje od 2 milijuna eura, kod nas da mu je netko ponudio prije godinu dana više od 600.000 svi bi ga nazvali ludim.

    Nažalost, jednostavno nismo na toj razini, ali osobno mi se čini da je dobro i to na kojoj smo razini s obzirom na sve što se događalo u klubu zadnjih 15-ak godina. Mi dok ne dobijemo novi stadion i poboljšamo marketing - ali ne dve-tri reklame nego dugogodišnja kampanja i dugoročni plan povratka ljudi na stadion i zarade od onoga što nisu transferi i UEFA - nećemo moći više od ovoga gdje smo sad. Naprosto, to su naši limiti, a sve je povezano - s više ljudi na stadionu veća je popularnost kluba pa se i više kupuje merch, reklame vrijede više, sponzorstva su bogatija, muzej će biti puniji, više će se pive popiti i više hrane pojesti...

    po svemu tome je Fenerbahce daleko iznad nas. S nekima se nikada nećemo moći nositi zbog veličine naše države i grada, no mi smo od našeg vrhunca poprilično udaljeni i potencijal nam je ogroman - samo se treba počistiti stanje u klubu i primiti posla.

    "Samo."
  • Neki tip
    21.3k
    očito da nema jače ponude od Fenerbahčea iako je puno vise zaslužio.Odglavedopetedindijete
    Pa kaj nemre igrač reći dečki dajte neki klub iz petice.Ali
    Kakva turska , burazAli
    bolji klub od Fenera jer kvalitetom to zaslužuje ako već mora otići...Fanboy
    taj dečko zaslužuje bolji klub od Fenera..Fanboy
    Golman koji zaslužuje daleko bolju ligu i klub, no šta je tu je, njegov izbor i želja.Fanboy
    Ajde da je odabrao bolji klub iz Europe .... mislim da je zaslužio bolje od FeneraNevo7
    Razočaran sam jer mislim da je Livi zaslužio više i bolje tj. bolji klub.deda
    zato sam misljenja da zasluzuje i bolji klub i bolju ligu!thomas22
    Ja mu zelim bolji klub. Al da s Dinama u Fener ide, to nemrem razmeti.Facke
    zašto bi Livaković išao u trenutno po rezultatima lošiji klub od Dinama i ne toliko jaku Tursku ligu?Sunja86
    Mene stvarno muci sto ode u Fener. To je klub od kojeg sam zelio da budemo boljiInfinity
    (ovo doduše nije bilo o Liviju, nego o Bjelici koji na kraju nije otišao u Fener, ali kako to već biva, raspravljalo se kao da jest)
    postavlja se opet pitanje po čemu je to Fenerbahče bolji od Dinama?Keyser Soze
    Žao mi je što ide u Fenerbahce, klub koji nogometno nije neka stepenica iznad Dinama.Bosskovitz
    bio sam uvjeren da je period u kojem nam najbolji igrači odlaze u klubove poput fenerbahčea iza nas.db-izbjeglica

    Samo nabrzinu i samo dio još mnogih sličnih konstatacija.

    Prvo, molim sve citirane da ne shvate ovo osobno, jer i nije ni na koga usmjereno niti su, uostalom, išta glupo napisali. Niti je poanta u pojedinačnim raščlanjivanju tko je što rekao, jer nekima sam doslovno istrgnuo iz šireg konteksta u kojemu su pisali da Fener, primjerice, možda i nije nogometno jači od Dinama, ali jest novi izazov, puni stadioni i da mogu razumjeti odluku i slično. Uglavnom, velim, nemojte se sad hvatat za pojedinačne citate, oni tu služe samo za oslikavanje poante (bit će jasno niže) i kao poticaj za eventualnu raspravu.

    Danas je netko ponovio po enti put nešto u ovome stilu, da Livi zaslužuje ligu petice ili što slično, pa kako znam da sam to pročitao bezbroj puta, potaknulo me na ovu mini pretragu sličnih konstrukcija.

    Postavlja se, naravno, pitanje zašto i čemu..

    Pa evo zato što mislim da uopće nije riječ o tome što mi mislimo da Livi zaslužuje ili ne zaslužuje.

    (Barem ne kod većine. Ima ljudi koji javne osobe doživljavaju bliskima, premda ih ne znaju (pa plaču kad umru i iskreno se vesele kad im je dobro, kao da su im rođena braća i sestre .. nije to ništa loše, samo konstatiram da jest tako) i zato smatraju da imaju neko "pravo" i izreći mišljenje o njihovim osobnim izborima, baš kao što si dajemo za pravo kada je riječ o našim bližnjima.)

    Mislim da je kod većine riječ o tome da

    a) podcjenjujemo veličinu/značaj/potencijal Fenerbahčea

    i/ili

    b) precjenjujemo veličinu/značaj/potencijal Dinama u odnosu prema drugim europskim klubovima.

    (dodajem ovo "značaj" i "potencijal" da se ne bi rasprava svela na "a što za tebe znači veličina kluba" - znači navijačku bazu i podršku, trofeje, uspjehe, utjecaj u lokalnoj zajednici i na lokalnu, regionalnu ili širu zajednicu, povijest i finacijsku moć - redoslijed kako kome, eto u najkraćem)

    Osobno, mislim da je oboje. No za Fener me ionako boli klinac, pa bih se bavio dalje Dinamom koji je i naslovna tema. I ajde molim vas unaprijed da se odmaknemo od patetike tipa "Dinamo je najveći klub na svijetu" i "za mene nema većeg kluba od Dinama", jer nema ni za mene i debilno mi je to isticati, no mi smo navijači.

    Meni se čini da Dinamo često, a potpuno neopravdano (osim navijački i zaljubljeno), uspoređujemo s Ajaxom i Beficom, umjesto s današnjim protivnikom Spartom, gradskim im suparnikom Slavijom, Rapidom iz Beča, Legijom iz Varšave, Steuaom, Ferencvarošom.

    Zvuči smiješno i ponižavajuće? Zato što se Dinamo sportskim rezultatima zadnjih godina izdignuo iznad njih pa nam se svi nabrojani klubovi čine kao odavno nadiđeni.

    Međutim, Dinamo ni po gospodarskoj ni po demografskoj snazi grada iz kojeg dolazi ni navijačkoj bazi ( :eyes: ) ni trofejima kroz povijest (da ne baziramo sad usporedbe samo na 18 zadnjih naslova u HNL-u) ni europskim uspjesima (do prije zadnjih nekoliko godina) ni stadionom ( :scream: ) ni marketinškim potencijalom ni snagom lige ni sveukupnim gospodarstvom države - ne izdiže bitno (kod mnogih uopće) iznad nabrojanih klubova.

    Valja nam kalibrirati očekivanja. Uspjeh je i bit će uspjeh, zadržati se na razini koja će nas držati blagim favoritima protiv ovih klubova.

    I ne, ne govorim ovo zato što ja mislim da mi nemamo što tražiti u sudarima protiv Benfice i Ajaxa. Pa rušili smo ih i rušit ćemo ih! Rušili smo i Chelsea i Totteham (da se razumijemo, po meni su Benfica i Ajax veći klubovi i od ova dva potonja, ali eto dodajem ih radi igračke i ekonomske moći). Nije o tome riječ. Riječ je o očekivanjima. Rušenje nekakve Befice ili Ajaxa ili Chelsea uvijek će biti ogroman, ogroman uspjeh i iznenađenje i nikad neće biti vrijeme "za korak dalje, da nam to postane pod normalno".

    Kao što nije riječ ni o tome da Dinamo ne može više i bolje u mnogim područjima. Jer može i to puno.

    Dinamo ima puno veći potencijal nego što ga trenutno iskorištava, ali prvenstveno kad govorimo o marketingu, o stadionu, o NAVIJAČIMA (brojnosti, aktivnoj podršci i praćenju - ne govorim ovdje o ultras grupi). Dinamo NEMA nekakav veliki prostor za rast kada je riječ o sportskim uspjesima!

    To ne znači da ne možemo osvojiti Konferencijsku ligu. Da ne možemo doći do, štajaznam, polufinala Europske i nekad, možda, proći skupinu LP s neka od prva dva mjesta. Može se to dogoditi, no to su nestvarno veliki uspjesi, kad bi se dogodili, kao što je i četvrtfinale EL ogroman uspjeh, a ne da nam "sad bude vrijeme za korak dalje".

    Koraci dalje su u područjima gore pobrojanim, tamo možemo i 100 koraka dalje napraviti.

    I tek sa 100 koraka dalje, po pitanju svega ovog nabrojanog, osim sportskih rezultata (a i to svega zadnjih par godina; Fener je npr. bio polufinalist EL 2012/13, četvrtfinalist Lige prvaka 2007/08), moći ćemo reći da Fenerbahče i nije neki napredak u odnosu na Dinamo.

    Boli? Pa boli i mene, kaj ću vam ja.

    Pretjerujem? E to ne.

    Naravno da sam i ja Liviju želio ligu petice, gornji dom, ako već ide. Naravno da mi je žao što klub kao Fenerbahče odvodi kapetana Dinama. Tužno je to. Nije stvar u tome da se ja sad tu nešto razlikujem od prevladavajućeg mišljenja i emocije.

    Ono što želim reći je da smo mi, nažalost, samo na onih 105x68 metara maksimirskog travnjaka al pari klub s Fenerbahčeom. I, dakako, po školi nogometa i/ili sjajnom skautingu mladih igrača, a što MORA biti u fokusu ove i svake buduće uprave, ako se želimo zadržati na ovim sportskim kotama, kamoli rasti.

    Da bismo to i ostali, a kamoli da ih nadmašimo i dovodimo, na primjer, njihove igrače, krenimo od sebe, dakle od onoga od koga možemo.

    Ajmo, samo za početak, puniti stadion.
  • scooniepenn
    3.3k

    Igrat će pred dosta više gledatelja nego u Dinamu, ali reći da su im puni stadioni je mitomanija. Što se tiče punih stadiona osim na istanbulskim derbijima niti jednom nisam vidio da su stadioni Feneru, Galati i Bešiktašu puni. Srećom danas je sve dostupno pa se slobodno pogleda koji prijenos i uvjeri u moje tvrdnje. O europskim utakmicama da i ne govorimo, poluprazni su im stadioni.

    22/23 Süper Lig Süper Lig 18 0 651,467 36,193
    21/22 Süper Lig Süper Lig 19 2 469,724 24,722
    20/21 Süper Lig Süper Lig 20 0 0 0 korona sezona
    19/20 Süper Lig Süper Lig 17 1 457,721 26,925
    18/19 Süper Lig Süper Lig 17 0 572,775 33,693
    17/18 Süper Lig Süper Lig 17 0 236,408 13,906
    16/17 Süper Lig Süper Lig 17 0 280,244 16,485
    15/16 Süper Lig Süper Lig 17 0 490,577 28,857
    14/15 Süper Lig Süper Lig 17 0 329,616 19,380

    Dakle, kad se sve zbroji i oduzme prosjek je nekih 25.000 gledatelja, što s obzirom na bazu navijača i veličinu Istanbula nisu brojke za pasti na dupe. Eto, da smo i to potkrijepili konkretnim brojkama.
  • Patak
    2.9k
    E, može jedno pitanjce? Koliko ti je trebalo da napišeš gornji post? Da pronađeš sve te citate pa napišeš dulju analizu? Ja ne bih uspio nešto smisleno za manje od pola sata zato pitam..
  • Neki tip
    21.3k


    Radim nešto paralelno, ali mi nije bila potrebna velika koncentracija za to pa sam razbijao malo ritam tipkanjem ovog, zato je i tako malo rastrgano i s brojnim digresijama, a ne koherentno kako inače (neskromno ću konstatirati) znam. :)

    Uglavnom, zbog te činjenice ne znam koliko mi je točno trebalo, ali sve skupa sigurno ne više od 20-25 min.

    Za citate mi je trebalo manje od 5 min. To je jednostavno tako, oni koji me sa Zone znaju, znaju i da svaki k nađem začas.
  • Dinamosaur
    1.5k
    oprosti na upadu al mislim da je Neki tip - Z. M.
  • Neki tip
    21.3k
    Dakle, kad se sve zbroji i oduzme prosjek je nekih 25.000 gledatelja, što s obzirom na bazu navijača i veličinu Istanbula nisu brojke za pasti na dupe.scooniepenn

    Ili ovako..

    ..kad se se sve zbroji i oduzme prosjek je negdje 4 do 5 puta veći nego Dinamov, što s obzirom na bazu deklarativnih navijača Dinama jest za pati na dupe i zapitat se jesmo li mi normalni. :wink:
  • scooniepenn
    3.3k

    Možeš to i tako gledati, ali kad znamo koliko je pravih Dinamovih navijača u Zagrebu i okolici onda bi prosjek s normalnim stadionom bio ne 4.500 nego 8.000 do 9.000. To je potpuno realno i prihvaćam okladu ako se jednom desi da dobijemo stadion. Imajući u vidu koliko navijača ima Fener samo u Istanbulu i koliki je to grad onda dolazimo do toga da to baš i nisu neke brojke. Inače, primarno sam htio pokazati da krcat stadion baš i nije kako se tu spominje. :blush:
  • vjeko1701
    8k
    Ma realno, nama se čisti europski prosjek čini jako dobro jer nam je doma tako kako je. Al da, slažem se da se ponekad za Tursku i tako neke zemlje malo previše pričaju bajke o uažarenim prepunim stadionima svaku utakmicu kada takvi nisu.
  • Infinity
    16.4k
    Kao sa nekog Livakovica boli briga za zbrajanje i oduzimanje svih cinjenica. On zna da u Dinamu igra pred 4.000, u Feneru ce pred 25.000 i to je sve sto ga zanima. U suprotnom bi isao u Hoffenheim.
  • Neki tip
    21.3k
    Možeš to i tako gledati, ali kad znamo koliko je pravih Dinamovih navijača u Zagrebu i okolici onda bi prosjek s normalnim stadionom bio ne 4.500 nego 8.000 do 9.000. To je potpuno realno i prihvaćam okladu ako se jednom desi da dobijemo stadion.scooniepenn

    Ne bi se mogao sa mnom kladiti, jer se slažem s tobom. Stadion jako utječe na posjećenost Dinamovih utakmica, uvjeren sam u to i pisao sam o tome više puta, ali to je šbbkbb, potencijal, a ne sadašnje stanje koje sam usporedio.

    Imajući u vidu koliko navijača ima Fener samo u Istanbulu i koliki je to grad onda dolazimo do toga da to baš i nisu neke brojke.scooniepenn

    Ok, 25 000 nije ne znam kako impresivno za toliki grad, čak ni uz velike rivale iz istog grada s kojima dijeli demografsku bazu, ali velim, meni ni nije bitan Fener pa da njega analiziram.

    Naprosto je činjenica da je to 5x više nego na Maksimiru. "Zašto" je druga rasprava u kojoj također rado sudjelujem. Međutim, cvdje je naglasak bio na tome da zaostajemo u puno segmenata za tim klubom, nažalost.

    Inače, primarno sam htio pokazati da krcat stadion baš i nije kako se tu spominje. :blush:scooniepenn

    Ma jasno, nisam ni istaknuo tvoj citat zbog polemike s tobom, nego mi je zgodno poslužilo to što si izvukao brojke za naglašavanje poante iz onog mog posta gore. :wink:
  • Neki tip
    21.3k
    Kao sa nekog Livakovica boli briga za zbrajanje i oduzimanje svih cinjenica. On zna da u Dinamu igra pred 4.000, u Feneru ce pred 25.000 i to je sve sto ga zanima.Infinity

    Upravo to. Bi li bilo više da imamo novi stadion (naravno da bi) i je li 25 000 zapravo neimpresivno za Istanbul je sporedno (u ovom kontekstu).
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.