• SAS1987
    13k
    fotografija zapada je vrh vrhova :smile:
  • Baneki
    696
    Odlične slike, to iz neke knjige, monografije?
  • deda
    26.3k
    Na to je tekmi navodno bila najveća posjeta 70 keka
  • Navijač Dinama
    6.8k
    prva utakmica na koju je moj djed vodio mog tatu i strica, on 32. godine, tata 9 i stric 11 godina. Oko 20 ih islo samo iz tog sela, a gdje druga dva susjedna. Oko 100 ih išlo. :smile:
  • superhik
    9.7k
    Povijest sukoba Purgera i 'Ajduka - 1. dio

    Prvi susret “plavih” i “bijelih” odigran je na sam Uskrs 23. ožujka 1913. godine na igralištu HAŠK-a.
    Novine su tek šturo prenijele informaciju o ovom događaju.
    Hajduk je poveo i došao u prednost, a uskoro i povisuje na 2:0. Do kraja poluvremena Građanski uspijeva tek smanjiti rezultat.
    Koliko je bila velika želja u redovima plavih za pobjedom govori i činjenica da su igrači Građanskog Leško i Granetz za vrijeme poluvremena plakali kao mala djeca, jer nikako nisu mogli zabiti golove.

    U drugom poluvremenu Purgeri okreću igru u svoju koristi i odnose pobjedu rezultatom 3:2.

    Uredništvo splitskog lista “Sloboda” o ovom susretu je prenijelo tek telegram koji je došao iz bijelih redova:
    "Neću vam opisivati kakova je bila igra Hajduka, to radnije prenesite iz zagrebačkih novina. Zagreb je Hajduka izvanredno primio, a publika nam je bila više nego blagonaklona."

    Zagrebačke “Novosti” i “Obzor” također donose:
    "Hajduk je najbolja primorska momčad, a očevidno se nije snašla na utakmici na Uskrs, pa tako imamo tumačiti nezaslužen poraz sa HGŠK. Hajduk ima izvanredno agilne momke, pune ambicije, pa će nedvojbeno još daleko dotjerati."
    "Igra Hajduka svježa i temperamentna. Sastav momčadi dobar, a umor od puta razlogom što Hajduk prvog dana podliježe sa 3:2, premda je u prvom poluvremenu vodio igru 2:0."

    grad-hajduk-prva.png
  • superhik
    9.7k
    "Upozorujemo obćinstvo da su sjedala na tribinama zaklonjena od kiše"
  • Baneki
    696

    Prošlo je više od sto godina od te utakmice i činjenice da su navijači bili zaklonjeni od kiše.
  • superhik
    9.7k
    Povijest sukoba Purgera i 'Ajduka - 2. dio

    Godinu dana nakon odigravanja prve utakmice između Građanskog i Hajduka, zbog dolaska do Prvog svjetskog rata, obustavljena je sva sportska djelatnost. Na drugi međusobni susret trebalo je pričekati čak šest godina, i to u novoj državi, Kraljevini Jugoslaviji.
    Hajduk je u svibnju 1919. godine ponovno putovao prema Zagrebu kako bi odigrao utakmice protiv Concordie, Građanskog i HAŠK-a.

    Purgeri su sad već narasli kao klub te su, za razliku od one 1913. godine, uvelike parirali svojim zagrebački suparnicima. Bilo je to vrijeme vrsnog golmana Vrdjuke i igrača kao što su Šifer
    Vragović, Perška, Granetz...
    U ovom susretu igrači Hajduka napustili su igralište pri rezultatu 2 :0 za Građanski, nezadovoljni odlukama suca zbog isključenja jednog njihovog igrača.

    “Jedan foul htjeo je igrač Hajduka uzvratiti zaušnicom, našto ga je sudac isključio. Taj igrač bio je i prije toga dva puta opomenut zbog surovosti. Momčad umjesto da se podvrgava odredbama suca, izlazi iz igrališta. Da se je to svakog neutralnog promatrača vrlo neugodno dojmilo, lako je pojmljivo.”

    I ovdje dolazi do prvog većeg rivaliteta “plavih” i “bijelih”, odnosno “Purgera” i “‘Ajduka”
    Ilustrovane sportske novosti (ISN) iz 1940. godine lijepo su opisale rivalstvo riječima:

    "Ova je, dakle, borba rijetko zanimljiva, i u pogledu čisto rezultatsko-športsko prvenstvenom, ali ima i jedno drugo pitanje, pitanje jednog drugog prvenstva, doduše nebilježenog i neslužbenog, ali zato nimalo manjeg značaja. Radi se o prvenstvu, prestižu 'purgera' i 'ajduka', prvenstvu dvaju gradova, dviju sredina i dviju najvećih pokrajina Hrvatske. Radi se o tom, da li je Zagreb središte Hrvatske, ili Split središte Dalmatinske Hrvatske, jači i bolji u nogometnom sportu. A to je pitanje, koje je najprivlačnije."


    gradjanskihajduk2-0-77f3307a-f09c-4048-bfe1-96a73717e46f-650.jpg
  • superhik
    9.7k
    Povijest sukoba Purgera i 'Ajduka - 3. dio

    Susret iz 1919. u kojem su igrači Hajduka napustili igralište bio je samo uvertira u sukob koji traje sad već 100 godina.
    S niti jednim zagrebačkim klubom u povijesti Hajduk nije imao takav animozitet kao s Purgerima.

    Kako bi se osvetili za prijašnje poraze na zagrebačkim terenima, Hajduk poziva Građanski na susret u Split u svibnju 1921. godine. Za razliku od zagrebačkih susreta gdje su splitski gosti dočekivani fer i korektno, Purgeri su u Splitu dočekani “na nož”.

    Splitsko Novo doba pred utakmicu s Građanskim podsjećalo je na utakmicu Hajduk-Ilirija: “Poznato nam je da je nekim igračima Ilirije stavljen upit od nekih članova Građanskog iz Zagreba, da li su se oboružali revolverima za igru u Splitu”.

    Kako su pristalice Hajduka doživljavali igrače Građanskog prikazano je i u Smojinom Velom Mistu gdje su Purgeri prikazani kao neka hoh gospoda koja na utakmice dolazi u fijakerima ,a zapravo se radio o veoma prosječnim ljudima.

    Hajduk je nasupio u sastavu Kaliterna, Fjaka, Šuste, Pilić, Kurir, Rodin, Radić, Gazdić, Hekman, Mantler, Tagliaferro.
    Za Građanski su igrali: Vrdjuka, Šifer, Ferderber, Rupec, Vragović, Bažant, Babić, Heinlein, Prška, Granec, Pavleković.

    Purgeri su poveli pogotkom Graneca u 15. minuti. Izjednačuje Nikola Gazdić Janjčić, a Hajduk do pobjede od 2:1 dolazi sa sumnjivih 11 metara. Ova sudačka odluka izazvala je ogroman revolt kod igrača Građanskog koji su cijelu utakmicu bili grubo tučeni od igrača, ali i navijača Hajduka.
    Međutim, za razliku od splitskih bijelih nekoliko godina ranije, nike im padalo na pamet napustiti teren.

    Nakon utakmice Zagrebački športski list donio je naslove “Hajduštvo u Splitu!” Građanski htio napustiti igralište!” “Izvanredno izdanje! Hajduštvo u Splitu!”, javio je i Športski list. “Splitska publika dočekala Građanskog pljuvanjem i bacanjem predmeta, isprebijani igrači Plavih: jedan igrač Građanskog još uvijek u opasnosti života!”

    “Gruba igra, nekorektno ponašanje i očite simulacije, igrači Građanskog hinili nesvjestice i padavice!”, odgovorilo je splitsko Novo doba, nazivajući igrače Građanskog “umišljenima, naduvenima i taštima”. “Laži i insinuacije! Neistiniti izvještaji zagrebačke štampe! Kampanja protiv Hajduka! Povrijeđena taština jedne silno umišljene sportske družine!”, nastavili su u istom tonu.

    Na poziv Jutarnjeg lista igrači Građanskog u Zagrebu su pak dočekani kao heroji, a organizirani doček na željezničkom kolodvoru pretvorio se u masovne protudalmatinske demonstracije, nakon kojih su navijači Građanskog — “frankovački ološ”, kako ih je nazvalo splitsko Novo doba — uz uzvike “Dolje splitski hajduci!” hvatali i brutalno tukli dalmatinske studente po Zagrebu.

    “Zagrebačka štampa pravi političko pitanje nabacujući se lakoumno na Split i Dalmaciju: tko na ružan način sramoti Split, tko jedan sportski neuspjeh koristi u političke svrhe i stvara antagonizam između Zagreba i Splita?”, pisalo je sutradan Novo doba, i između Zagreba i Splita buknuo je pravi diplomatski građanski rat. Gradonačelnici Splita i Zagreba Ivo Tartaglia i Vjekoslav Heinzl izmijenili su brzojave i depeše, o cijelom slučaju raspisao se i europski tisak, a obaviješten je i Međunarodni olimpijski komitet.

    Bio je to pravi početak sukoba između ova dva kluba.

    derbi01.jpg
  • superhik
    9.7k
    Povijest sukoba Purgera i 'Ajduka - 4. dio

    Prvu službenu utakmicu ova dva kluba odigrali su 7. rujna 1924., u prvom kolu državnog prvenstva koje se sastojalo od sedam prvaka podsaveza (beogradskog, zagrebačkog, splitskog, sarajevskog, subotičkog, ljubljanskog i osječkog). Završni turnir igrao se po jednostrukom kup-sistemu.

    Građanski je u četvrtfinalu igrao protiv splitskog Hajduka na Starom placu. Prva utakmica završila je rezultatom 3:3. Budući da je igra bila neodlučena, idućeg dana se odigrao produžetak nakon kojeg je rezultat glasio 1:1. Kako nije bilo pobjednika, odmah nakon produžetaka, odigrala se nova utakmica u kojoj je Hajduk sa velikih 5:0 deklasirao Građanski, iako valja napomenuti da je Hajduk za razliku od Građanskog mogao zamijeniti umorne igrače. Splićani su kasnije dogurali do finala gdje je slavila beogradska Jugoslavija.

    U Karađorđevoj monarhiji ovaj sukob je nešto utihnuo pošto su se oba kluba kao predstavnici dviju najjačih Hrvatskih pokrajina borili za Hrvatsku stvar.
    Sve do perioda drugog svjetskog rata.

    Hajduk je odbio igrati prvenstvo Hrvatske u NDH, a klub je ugašen 1941. godine.
    Iz tog vremena novi sukob između plavih i bijelih izbio je zbog pokušaja Hajduka da Građanskom preotme Ivana Oskara Jazbinšeka.

    Ukupno su do 1941. godine ova dva kluba odigrala 30 utakmica. Građanski je slavio u njih 12, 9 puta je pobjedu odnio Hajduk,a 9 puta je bio nerješeni rezultat.
    Purgeri su bili premočni u tom periodu te su se okitili sa čak pet naslova prvaka dok je Hajduk osvojio tek dva.


    gradjanskihajduk-13a4c18e-3f3d-40b7-b717-f9e778e31fe3.jpg
  • Mali dioničar
    13.5k


    Predigra Gradjanski-Croatia. :smile:
  • superhik
    9.7k
    Građanski lagano s 10 juniora :cool:
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.