• Pop corn
    4.8k
    Na današnji dan je 1970. godine predstavljen novi grb Dinama koji je uz micanjem zvijezde ostao na ponos Purgera.

    Više na linku
  • superhik
    10.2k
    “Ne pitaj me kako živim. Kao i svaki građanin ove zemlje. Teško! Pogotovo kad si umirovljenik. Jedva krpaš kraj s krajem i preživiš do druge mirovine. Ali, ne žalim se. Najveće mi je zadovoljstvo kada me ljudi na ulici sretnu i stisnu ruku te kažu ‘Gdje si, legendo!’. Tada shvaćaš da ima ljudi koji nisu niti će zaboraviti sve što sam napravio za Dinamo, za razliku od nekih dužnosnika u tom klubu koji te gledaju kao istrošenu krpu koja je za baciti.”

    Na današnji dan 1954. godine rođen je Zlatan Arnautović.

    U Dinamo dolazi 1981. godine iz Banjalučkog Borca. Arnautović je bio obrambeni igrač, a krasila ga je odlična skok igra.

    Za Purgere je odigrao tri sezone, skupio je 50 nastupa u kojima je zabio 8 pogodaka, osvojio prvenstvo 1982. i Kup 1983.

    “1981. godine igrali smo protiv Partizana i pobijedili 1:0. Ne sjećam se više tko je zabio gol, mislim Štef Deverić, ali pamtim da je na utakmici bilo 50.000 ljudi, od kojih me 10.000 nosilo na rukama do tadašnjeg Trga Republike. To nikada neću zaboraviti.”


    zlajo-4.jpg
  • superhik
    10.2k
    Plavi ili Modri?

    Prvi nastup Građanskog u plavoj garnituri dresova zbio se na utakmici protiv engleskog York Lancastera 13. travnja 1919. godine u Maksimiru.

    Još od 1896. godine službeni grb Grada Zagreba plave je boje stoga se ona logično nametnula kao ona koja će predstavljati najpopularniji zagrebački klub i isticati njegov purgerski štih.

    Ovi prvi plavi dresovi bili su svijetlijih, nebesko plavih tonova, stoga je u statutu kluba i u svim pravilnicima upisano kako je službena boja kluba modra.
    Osim ove za Građanski nove boje, pošto je prije toga nastupao u prugastim žuto-crvenim dresovima, narančastima, te prugasto žuto-plavima, novitet je bio i posljednji nogometni modni krik - vezica ispod ovratnika po uzoru na britanske klubove.
    Grb kluba bio je pravokutnog oblika zašiven na lijevoj strani dresa.

    Četiri godine kasnije, 1923. klub će napustiti modru nijansu plave boje dresova te se okrenuti potpuno plavoj boji.

    Za vrijeme Jugoslavije, nadimak Plavi silom će preuzeti reprezentacija Jugoslavije, stoga se kao distinkcija za Dinamo počinje nešto više koristiti naziv Modri, iako dresovi koje su tad nosili nisu u potpunosti odgovarali ovom nazivu.
    Uostalom, pjesma benda Prva Ljubav - Nebo Se Plavi, Bijeli Se Zagreb Grad iz 1982. godine u svojem refrenu koristi naziv Plavi, Plavi.

    Dakle, ako trebamo nešto zaključiti, točan naziv bio bi Plavi pošto u sebi ujedinjuje i modru kao nijansu plave boje, ali i potpuno plavu boju kao povijesne boje dresa.

    dresovi-modri-gradjanski.png
  • Baneki
    713
    Baš me zanimalo kako ova fotka izgleda kolorizirana kad već pričamo o boji dresa, pa evo...neki brzi online servis...
    Hotpot.png
  • Blue98
    721
    Kako bi bilo dobro da dinamo za 120tu godisnjicu osnutka (pošto su za 100tu nisu) tu sezonu odigra s grbom Građanskog na dresovima
  • superhik
    10.2k
    Inače, prvi predsjednik Građanskog Andrija Mutafelija, poznati trgovac šeširima, bio je i zastupnik engleske sportske kuće William Shillcock od koje su nabavljeni prvi dresovi i kopačke.
    Ovo je katalog te sportske kuće iz 1912. godine.

    William-Shillcock-1912.jpg
  • ZGBhoy
    1.7k
    Kaj budu onda oni koji priznaju tek od 1945 godine ?
    Pitam za Frenda, Slavonca
  • ZGV
    3.1k
    Koliko je povjest našeg kluba izjebana sa svih strana to je katastrofa.
    Da li je 11 ili 45?
    Da li je naslijednik Građanskog ili ne?
    Da li je modro ili plavo?
    Da li ovo ili ono...
  • Stihl
    3k
    Naletio sam sinoć na ovu fotku i ostao sam oduševljen. Kakav brutalan izgled tribine! Vec sam zaboravio kak je to nekad zgledalo. Mislim, svako ima svoje misljenje i ukus, ali meni je ovo vrh!
    Osijek - Dinamo, 2005.g
    q9mam8hjf2xhq0z0.jpg
  • masacusec
    3k
    Slažem se Stihl! Jeben izgled tribine...Ovak zgusnuti transovi, jedan prek drugoga, svi željni dokazivanja. Nenadjebivi!
  • Mali dioničar
    14k
    Koliko je povjest našeg kluba izjebana sa svih strana to je katastrofa.
    Da li je 11 ili 45?
    Da li je naslijednik Građanskog ili ne?
    Da li je modro ili plavo?
    Da li ovo ili ono...
    ZGV

    Ne bih se time opterećivao. Tko voli nek izvoli.

    Ako možemo imati prijateljstvo izmedju Panathinaikosa i Dinama u smislu simbola na tribini i grafita po gradu, onda nikome ne bi trebao smetati ni Gradjanski kojeg ni nema da bi na bilo koji način “ugrozio” Dinamo.

    A sad tko piše 11 ili 45, modro ili plavo meni osobno svejedno.

    Jedino mi je groteskno kad se piše Dinamo 1911.
  • superhik
    10.2k
    Dinamo nije osnovan 1911. godine, već 1945. i govoriti suprotno značilo bi umanjavati ime Građanskog.
    Imenom i osnutkom Dinama, htjeli to priznati ili ne, zatrano je ime Građanskog. I to je povjesna činjenica.
    Međutim, bespogovorno je i to da je Dinamo nasljednik Građanskog i da su oni koji su prihvatili činjenicu da je Građanski ubijen na mučki način, učinili sve kako bi Dinamo bio novi Građanski i kako bi ime, značaj i sve što on predstavlja disalo Građanski.
    Samim time, kao što ja kao nasljednik svojih roditelja imam pravo na kuću koju su oni izgradili prije mog rođenja, tako i Dinamo ima pravo na titule prvaka, povijest i sve ono što je Građanski značio.
    Jedino na što po meni, ali i zbog povijesnih činjenica, nema pravo je govoriti da je Dinamo osnovan 1911.
    Mislim da je Perška to najbolje rekao "Građanski je ideja. Građanski je klub koji bi se morao makar danas stvoriti, kad ne bi postojao"
  • deda
    27.5k
    Dobar upis Superhik. Zato ja i pišem, danas igra Dinamo, danas igra Građanski.
  • superhik
    10.2k
    Naravno, duh Građanskog živi u Dinamu koliko god ga neki htjeli ubiti
  • superhik
    10.2k
    Na današnji dan 1989. godine u zadnjem kolu prvog dijela prvenstva, Dinamo je na Maksimiru pobijedio Slobodu rezultatom 5:0 te je tako s dva boda prednosti ispred Crvene Zvezde odnio titulu jesenskog prvaka.
    Strijelci su bili Mladenović u '41, Boban u '48, Cvitanović u '72, Šalja u '79 i ponovno Boban u '87.
    Po završetku utakmice navijači su utrčali u teren i ogolili igrače u potrazi za trofejima, a na ramenima je završio i Uno di Noi, trener Josip Kuže

    dinamo-sloboda.png
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.