• Aggro
    544
    Ma gle, moje mišljenje je da bi svima trebalo sve dozvoliti što se tiče demografske situacije, ali ako je to dugoročno održivo. Kako ta mjera roditelj-odgojitelj nije dugoročno održiva, u to se jasno išlo radi demagogije, a ne demografije.
    Ne mislim da je bilo tko neuk. Naravno postoje ljudi, i ja ih znam, koji su visoko obrazovane majke, roditelji odgojitelji. Kod ove moje, jedan od razloga je i to što joj je muž iz tradicionalnije sredine, a majka joj je cijeli život isto roditelj odgojitelj (bez obzira na to što je ona to "radila" džabe).
    Sad kad sam otvorio statistiku, jasno se pokazuje da je oko 30% korisnika rođenih izvan HR, da je preko 50% rođenih izvan Zagreba, da su mjesta gdje žive (više od 50%) redom Sesvete, Gornja Dubrava i Peščenica Žitnjak, da je najveći udio korisnika sa srednjom stručnom spremom... tak da neka okvirna procjena koju sam imao i stoji.

    https://www.zagreb.hr/userdocsimages/demografija/ZADNJA%20VERZIJA%20KORISNICI%20NOV%C4%8CANE%20POMO%C4%86I%20ZA%20RODITELJA%20ODGOJITELJA%20S%20KRATKOM%20ANALIZOM%20PODATAKA%20ZA%20RAZ%202016%20DO%202019.pdf

    Što se tiče vrtića, sve ovisi ponovno o kontekstu. Ako si odrastao u društvu u kojem je većina majki, baka i drugih bilo kod kuće i skrbilo za dijete i to se ponavljalo u više od, karikiram, 50% slučajeva u tvojoj generaciji, onda će i tvoje iskustvo biti bliže drugima pa se razlike neće toliko očitovati. Kako i veli ovaj tvoj rad, primarna ideja vrtića ili neke takve ustanove je bila osloboditi roditelje. E sad, danas se ta perspektiva uvelike promijenila. Premda mi ne znamo kakve su nam vrtići kvalitete (iako znamo da su kapacitetima ograničeni), ono što znamo je da u njima rade visokoškolovani stručnjaci za predškolski odgoj djeteta, što se ne može reći niti za mene, niti za moju ženu. Samim time, neusporediv je odgoj u vrtiću i doma. Naravno da je moja usmjerenost samo na moje dijete, time je to dijete definitivno odrasta u blagonaklonoj okolini, ali kad se dotaknemo interakcije, socijalnih vještina i svih drugih parametara koje sam gore naveo, odgoj kod kuće i odgoj u vrtiću su dvije neusporedive dimenzije. Mojeg je nečaka teta u vrtiću odvikla od dude za tjedan dana (mene još nisu uspjeli), cijela obitelj je na tome radila 5 mjeseci i nismo uspjeli. Eto, primjer iz prakse.
  • Fanboy
    2.1k
    Koje su to mjere u Njemačkoj, Danskoj i Švedskoj za povećanje nataliteta?The Undertaker

    Kad bi krenuo nabrajati sve nebi danima završio, no ajde samo nekoliko evo za Švedsku...

    Roditelji imaju feksibilne radne sate, mogu raditi od doma ili biti na poslu, sve po njihovim željama ako je posao takvog oblika
    Kompanije većinom nemaju sastanke rano ujutro ili kasno navečer u slučaju da djeca-obitelj zatreba roditelje
    Ako postoji "kriza u obitelji" radnik može odbiti raditi prekovremene, vikende i kasno navečer, a u slučaju male djece poslodavac ih ni ne pita da rade te sate...
    Roditeljski dopust od maksimalno 480 dana u za oba roditelja kombinirano, a primanja su vezana za njihov prethodni posao prvih 390 dana dok 90 dana dobivaju standardna primanja kakva dobivaju i roditelji koji nikad nisu radili.
    Roditelji mogu za vrijeme dopusta dobiti 80% svoje plaće ako su radili samo 6 prethodnih mjeseci ili 12 mjeseci u zadnje dvije godine
    Roditelj koji je bio na roditeljskom dopustu se ima pravo vrattii na isti ili sličan položaj na poslu uz istu plaću( ne smije biti manja)
    Prva dva tjedna nakon rođena djeteta oba roditelja mogu izostajati sa posla i biti plaćena, kasnije samo jedan roditelj
    Roditelji mogu birati koliko će izostajati dana sa posla, mogu kombinirati 3/4 radnog vremena, pola radnog vremena ili da će raditi samo 1/4 radnog vremena. Mogu birati koliko će dugo izostati dana i koji će roditelj izostati sa posla
    Ako je dijete bolesno roditelj može izostati sa posla u vremenu do 120 dana, troškove izostanka sa posla plaća država
    Roditelji mogu smanjiti broj svojih radnih sati na poslu do 25% ako su djeca mlađa od 8 godina
    Naravno besplatni vrtići i školovanje, država mora osigurati vrtić za svu djecu..Oko 95% djece u dobi od 5 godina pohađa vrtić.
    Ako roditelj ne želi dati svoju djecu u vrtić, roditelj dobiva do 400$ mjesečno(osloboeđni plaćanja poreza) da skrbi o djetetu doma( malo ovo koristi jer su plaće daleko veće od ovog davanja)
    Besplatno obrazovanje, zdravstveno i dentalno, beslatni psiholozi, besplatno savjetnovanje za roditelje, besplatno savjetovanje za roditelje koji su rastavljeni, a skrbe za djecu...
    Cjelodnevni vrtići i cjelodnevne škole kako bi roditelji mogli neometano ostati na poslu
    Veliki dječji doplatak u iznosu od 126 eura po djetetu. Za svako dijete se dobije taj iznos.
    Ako imaš dvoje ili više djece uz doplatak dobiješ i bonus za više djece, i to za svako dijete više bonus raste. Ako imaš recimo četvero djece bonus je 175 eura. Drugim riječima 4*126+175= 553 eura mjesečno. To dobivaš do 16 godine...
    Sve obitelji koje plaćaju više od 1400 kruna za najam imaju pravo na stambenu naknadu, a ona je određena brojem djece, primanjima i veličinom i cijenom stana. No, ljestvica primanja je postavljena visoko da i oni sa visokim primanjima imaju pravo na naknadu.
    Djeca sa posebnim potrebama će primiti naknade za prijevoz, brigu i osobnog asistenta...
    I tako dalje i tako dalje, mogu još 100-ak staviti....
    Što je najbolje za prošlu godinu etničke Šveđanke nemaju bolji fertilitet od nas, Bošnjaka i spadaju u svjetsko dno po fertilitetu.

    Recimo Mađarska pod Orbanom je čak nadmašila Šveđane, još jače pronatalitetne mjere i benefiti za roditelje, mlade parove u vidu oslobođenja poreza, financiranja kredita za stan, doplataka i hrpe drugih. Od svih zemalja imaju najveći rast rođenih...
  • NitkoBitan
    10.6k
    Vidim da se ovdje dosta raspravlja o demografiji i poticajima za "roditeljstvo". Osobno smatram da nema boljeg poticaja nego imati riješeno stambeno pitanje, to je ipak kad se sve zbroji i oduzme najveci teret novopecenim roditeljima. Kako jedan par u Zagrebu moze planirat 3 djece? Za koje novce se u Zagrebu moze pronaci pristojan trosobni stan? Jebes ove neke novcane naknade koje ti odu na rezije, pelene i cokolino.
  • NitkoBitan
    10.6k
    A sto se tice financijskih naknada ukinuo bi ovo placanje profesionalnih mami da glume tete u vrticu. To djeluje demotivirajuce na trazenje posla i aktivni doprinos drustvu. I da, uveo bih malo nepopularnu mjeru, a to je da ne nagradujem novcano "1. dijete". Tu "novcanu ustedu" bih svakako kompenzirao vecim davanjima za svako iduce dijete. Jedno dijete je po meni "must have" i tu ne treba nikakva dodatna motivacija roditeljima. Onaj tko je planirao imati dijete napravit ce ga sa ili bez tih par tisuca kuna potpore, a onaj tko nije mislio imat uopce dijete nece ga ni imat zbog novcane potpore. Treba se fokusirat na imanje od dvoje djece pa na dalje. Jasno je da bi neplacanje naknade za 1. dijete bilo lose sa socijalnog aspekta po roditelje, ali tu se radi o demografskim a ne socijalnim mjerama. U interesu je da grad ima sto vise novorodene djece, a ne da roditeljima omogucimo da kupuje djeci cokolino premium umjesto obicnog cokolina (bezveze sam bubnuo primjer but you get the point), koliko god to surovo zvucalo.
  • Mali Zeus
    8.7k
    Postoji li neko vremensko razdoblje u kojem se mjera ukida? Jer ukineš u redu, ali daš ljudima i neko razdoblje da se snađu jer su planirali život prema toj mjeri.

    Ovo ukidanje mogu razumjeti (jer se radi o bandićevom populizmu i mjeri koja je dugoročno neodrživa) da iza toga gradonačelnik, zamjenici i ekipa imaju plan tj ideju koje će demografske mjere uvesti umjesto toga. Nažalost, na prvu mi se čini da oni samo onako usput kažu imamo plan, a plan će smisiti po putu ako i tada. Zamjenica Dolenec (ili je posebno aktivna gospođa Kekin) je rekla da će proširiti kapacitete za djecu koja ostaju bez te mjere i po mogućnosti zapošljavati nove odgojitelje, kao da je to samo tako, proširivanje, gradnja novih vrtića i nova zapošljavanja. Dječja pjesmica.

    Mogu razumjeti i smanjenje jednokratne naknade za pomoć djeci, samo mislim da je trebala biti više. Budimo realno, 54000 kuna za treće dijete (makar i u ratama) je previše i za treće dijete se taj novac više i ne koristi većinom za dijete.

    Samo ponavljam, čisto me zanima koje demografske mjere gradska vlast ima u rukavu umjesto ovih na koje su se nameračili.
  • Jaro
    5.1k
    Meni recimo nije jasna potreba grada Zagreba za demografskim mjerama. Grad Zagreb nema problema s radnom snagom posto ionako privlaci doseljenistvo iz ostatka drzave i inozemstva bez nekih prevelikih problema. Demografija je nesto sto bi trebala drzava rjesavati. Grad bi trebao postojecem stanovnistvu osigurati najvecu i najbolju mogucu usugu (zdravstvenu, komunalnu, prometnu, sigurnosnu...). Poticaju nigdje nisu donijeli nesto dobro (poljoprivreda, POS, radjanje...) ni na dravnoj razini, a kamo li na razini grada ciji to nebi trebao biti ni posao...
  • masacusec
    2.9k
    Zanima me tko će sada po našem gradu provoditi aktivizam.....sinčić je pobegel u brussels, dosadašnji aktivisti su na vlasti.....tko će nam se valjati po cestama i trgovima??
  • NORTE
    8.5k
    Peking je neki dan imao lockdown zbog smoga, je li bilo išta o tome u našim senzacionalističkim medijima?

    gradnja novih vrtićaMali Zeus
    Koliko je to realno u iduće 3.5 godine nisam siguran, iako je jasno da su oni jedini koji bi to zaista i mogli napravit, svi ostali s političke scene ne bi prstom mrdnuli jer je interes potpuno suprotan.
  • Mali Zeus
    8.7k
    Koliko je to realno u iduće 3.5 godine nisam siguran, iako je jasno da su oni jedini koji bi to zaista i mogli napravit, svi ostali s političke scene ne bi prstom mrdnuli jer je interes potpuno suprotan.NORTE

    Ma naravno, dao Bog da uspiju, samo sam jako skeptičan u vezi tog. Uostalom jako puno i postojećih vrtića je u lošem stanju pa i to treba uzeti u obzir.
  • Sljeme
    1.5k
    "Zaposlenici su u obraćanju gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću naveli i kako im se čini da je izbor ravnatelja/ravnateljice Muzeja grada Zagreba tek puka provedba političke agende preuzimanja kulturnih institucija s vrha Možemo!, a ne briga za javni interes."

    Ma nemoguće :lol:

    https://www.zagreb.info/aktualno/zg-politika/bukti-ideoloski-rat-za-celo-najveceg-gradskog-muzeja-zaposlenicima-pisali-da-su-ustase-reagirala-i-policija/372426/
  • Nolifer
    5.9k


    Pa to ti je to, ako nije isti svjetonazor, odmah ovi nastupaju.. Previše si dopuštaju neke stvari
  • Mali Zeus
    8.7k
    Drugovi mi jesmo za demokratiju, ali ne da svatko priča ko šta hoće!

    Živjela kulturna revolucija, dolje pluralizam mišljenja!
  • Jaro
    5.1k
    fino kopiraju HDZ. Tamo su priznali rad kao tajnik nekog kurca u HDZ kao uvjet za neko mjesto necega, ovi "rad" u udruzi broje kao iskustvo za poziciju...
    Sve je to ista gamad, samo im daj malo moci...
  • masacusec
    2.9k
    Drugovi mi jesmo za demokratiju, ali ne da svatko priča ko šta hoće!Mali Zeus

    "Jamčim vam slobodu govora, ali ne i slobodu nakon govora".
  • db-izbjeglica
    11.8k
    Bila ova mjera glupa ili dobra, ne možeš ljudima koji je koriste to naglo ukinuti. Barem osiguraj nekakav prijelazni period od 2 godine da se snađu. Općenito je debilno retroaktivno dirati takve stvari, čisto sumnjam da je to nekakva značajna cifra zbog koje će se ostvariti značajna ušteda.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.