• Mali dioničar
    14k
    Kad si dužan, najbitnije je kome si dužan.

    Japan ima dug 223% GDP-a, ali je dužan financijskom sektoru unutar Japana za razliku od Grčke koja je stjerana u kut sa znatno nižim odnosom dug/BDP jer su se grčki kreditori pokazali zajebanijima nego japanski.

    Vezano na hrvatski dug, ne bih ga minimizirao, ali ni preuveličavao.

    Radi se o cca 328 milijardi kuna, ali od toga je 80 milijardi kuna obveznica koje drže obvezni mirovinski fondovi čiji rad i tako regulira RH. Međunarodne pričuve su 142 milijarde kuna.

    Do korone, hrvatski proračun je bio uravnotežen i udio duga u BDP-u se smanjivao, a u trenutnoj situaciji sve države generiraju deficite pa tako i Hrvatska, a države će taj problem "riješiti" povećanjem poreza. Ništa novo.
  • NORTE
    8.9k
    Javni dug je eksplodirao dolaskom Sanadera.
  • Mali dioničar
    14k
    Radi se o cca 328 milijardi kuna, ali od toga je 80 milijardi kuna obveznica koje drže obvezni mirovinski fondovi čiji rad i tako regulira RHMali dioničar

    Recimo ovo je jedan od razlika između duga Jugoslavije i duga Hrvatske. Prije nije bilo kapitalizirane štednje. Vidjet ćemo kako će funkcionirati isplate iz drugog stupa, ali dobar dio hrvatskog duga je dug prema nama vlastitim građanima znači 80 milijardi u obevznim mirovinskim fondovima i još 7 milijardi u otvorenim investicijskim fondovima i još 13 milijardi drže domaće banke, samo gledajući ovako na brzinu.
  • markoli
    1.6k
    I dolaskom i odlaskom. Kada je počela kriza - u razdoblju od 2009. do 2014. je javni dug skočio s 49% na 84% - djelomično zbog rasta duga, djelomično zbog pada BDP-a. Marić je sad to počeo malo smanjivati prema 70%, ali korona će nas opet usporiti u tom nastojanju.
  • NORTE
    8.9k
    2003. 18 milijardi
    2009. 44 milijarde
    2011. 50 milijardi
  • The Undertaker
    3.9k
    Da se razumijemo, da je Jugoslavija valjala, ne bi propala. Isto tako, da je bilo sve loše, ne bi trajala 50 godina. Jasno da je socijalizam, prije svega, ekonomski krahirao ali bilo je tu stvari koje su bile dobre i koje je kapitalizam, posebno ovaj skandinavskog tipa, usvojio. Ja sam naveo neke, po mom mišljenju dobre i ne vidim tu neki problem činjenično evaluirati neke stvari.
  • markoli
    1.6k
    Vanjski dug ukupno ili inozemni dio javnog duga?

    Vanjski dug nije samo dug države već i banaka, poduzeća i građana vani. A javni dug ima i domaću komponentu kroz izdanje državnih obveznica na domaćem tržištu.
  • markoli
    1.6k
    Ovo je udio javnog duga u BDP-u.

    w11acgxeug0va658.jpg
  • Mali dioničar
    14k


    "Tablice bruto inozemnog duga prikazuju stanje svih dužničkih obveza rezidenata prema nerezidentima na određeni dan"...

    Ovdje je detaljnija analitika, onaj prethodni graf je napravljen prema brojkama iz Biltena...

    https://www.hnb.hr/statistika/statisticki-podaci/sektor-inozemstva/stanje-bruto-inozemnog-duga

    Ne znam, možemo otvoriti i temu makroekonomije pa tko voli nek izvoli, nisam sigirna da ekipu baš jako zanima. Otišli smo u tom smjeru čisto radi kvantifikacije jel sve baš tak jako u banani ili možda brojke i imaju smisla.
  • markoli
    1.6k
    Slažem se. Budem otvorio.
  • Mali dioničar
    14k
    Općenito je tema vanjskog duga nezahvalna. Direktna strana ulaganja isto tako ulaze u vanjski dug jer smo mi kao rezidenti stranom ulagatelju dužni kune, a on je uložio u kapital.

    Ono što znam iz iskustva da se lkad se već poteknulo pitanje Sandera, on zaduživao na domaćem tržištu, a da je poplava izdanja eurobondova bila za vrijeme Linića.

    Sad bi trebalo gldati i deficite proračuna i napraviti korekcije za novac iz HZZO-a koji malo je dio proračuna, malo nije. Volio bih o svemu tome i pisati i raspravljati samo mislim da je to tema za sebe.
  • Infinity
    15.2k
    Nisam upućem pa me zanima... zašto su u Kakanju ljudi toliko zadovoljniji?
    8h
    SAS1987

    Kakanj ima nekoliko velikih tvrtki koje zaposljavaju vecinu stanovnika Kaknja i u svima je minimalna placa iznad prosjecne place u drzavi. Prosjek u drzavi je 800KM, kod njih je najniza placa u rudniku i tu je 900KM minimalno. Cementara i TE imaju debelo iznad 1.000KM, a imaju i taj MGM koji odlicno radi.

    Sigurno da ima sektora u kojima je placa losa, al kad ti kazem da je budzet opcine Kakanj oko 30 milijuna maraka, a budzet opcine Zavidovice 13-14 milijuna, a Zavidovici su i teritorijalno i po broju stanovnika veca opcina od Kaknja. Oni u Zavidovicu bi sutra ubili nekog za Jugoslaviju, ako je netko tad zivio na visokoj nozi onda su to oni. Krivaja je hranila cijelu opcinu, kao i dobrim dijelom susjedne opcine, a danas imas napustene radne hale s jednog kraja grada do drugog.

    Tako danas imas u Kakanju prilicno dobar zivot za vecinu stanovnika. Nije svima isto, al nije svima bilo isto ni u Beogradu 1973., a ni danas u New Yorku.
  • Infinity
    15.2k
    Da li je netko od vas ili mozda zna nekog hakera? Imam problem gdje netko vec mjesecima pokusava iznuditi novac preko laznih fb i inst profila. Slucaj je prilicno ozbiljan i prijavljen je policiji koja nije poduzela nista osim predlaganja bloka. Zanima me da li netko moze otkriti tko preko te IP adrese koristi neki drugi, tj. 'pravi' profil ili da nadje lokaciju istog. Za nagradu se dogovorimo bez problema.
  • Nolifer
    6.5k
    Sezona se skoro bliži kraju, mi smo postali prvaci, još sad čekamo kup da osvojimo. Bilo je zanimljivo raspravljat ovu sezonu sa Zonašima.

    Ispričavam se ako sam kaj krivo napisao, nastojat ću da se više ne ponovi. Zona mi je dobra idalje, korisna, ima zanimljivih stvari. Tak da idem malo napunit baterije za novu sezonu.

    Hvala svima na druženju, do tipkanja u novoj sezoni.

    Lp
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.