• The Undertaker
    3.9k
    I molim te, ak ti nije problem, navedi mi tri stvari koje su stvarno bile dobre u yugi.Dino

    Opet kažem, važno je znati o kojem periodu pričamo. Ovo što ja pamtim su osamdesete godine prošlog stoljeća kad je bio nekakav liberalni socijalizam, uvjetno rečeno.
    Što se tiče odgovora na tvoje pitanje, ovako iz glave, Ex Yu je bila, komparativno u odnosu na svijet tada, tehnološki naprednija od današnje HR, politički puno utjecajnija (specijalno dok je Tito bio živ), proprocionalno manje zadužena i socijalno pravednija.
  • Baneki
    703
    Gle, socijalno osjetljiva ili tehnološki naprednija, to su neke teze koje bi trebalo elaborirati. Ono što ne treba elaborirati je to da je ta država imala profesionalne ubojice koji su operirali u inozemstvu i ubijali one koji su pisali protiv te države, čak i njihovu djecu. Za Tita je potrebno pročitati one knjige od beogradskog autora i istraživača Simića (ako se dobro sjećam) koji je išao u moskovske arhive. Posebno su zanimljive "karakteristike" njegovih drugova, Gorkića i drugih koji su tamo skončali. I svoju vlastitu suprugu je denuncirao "karakteristikom", ali je preživjela.
  • Infinity
    15.1k
    Kad vec raspravljate o svemu, uzmite u obzir da ne zive svi u Zagrebu. Kod nas u BiH u manjim sredinama ce prosjecni radni covjek koji je zivio u obe drzave reci da je tad bilo bolje, jer kad prodjes kroz neki Vares, neko Zavidovice, neki Drvar i slicne gradove, mozes i sam zakljuciti zasto su tog misljenja. S druge strane imas neki Kakanj u kojem ce svi reci da je danas bolje. Svatko se za svoj put izborio.
  • Papastrumf
    9.3k
    Bosanci, Bosnjaci, stanovnici BiH ili kako vec hocete su sigurno najveci jugonostalgicari od svih ostalih exyu naroda. To je i sasvim logicno. BiH je zasigurno najvise propatila tokom rata, drzava je podijeljena na sve moguce nacine, a i ekonomski su najvise zaostali.
  • Mali dioničar
    13.9k
    Bosanci, Bosnjaci, stanovnici BiH ili kako vec hocete su sigurno najveci jugonostalgicari od svih ostalih exyu naroda.Papastrumf

    Sve je jasno, a jasno je i da su slovenski i hrvatski jugonostalgičari ekipa koja su mentalno nepoduzetni pa im u biti i odgovara da imaju državu kao izgovor za svoje ekonomske situacije. Iz ove rečenice isključujem ekipu koja se generacijski rodila sa zlatnom žlicom u ustima, pričam o srednjoj klasi.

    a4162wsb4cdqyx4j.jpeg
  • NORTE
    8.9k
    U BiH imaju pravo kad tako kažu, tada su živjeli u miru, a danas je apsolutno sve u etničkoj podjeli, to su dvije države u državi, BiH je jedna od najkorumpiranijih i najsiromašnijih država Europe, nerazvijena, zaostala, financirana iz raznih svjetskih centara kako bi uopće išta imala i funkcionirala. Naravno da ima i lijepih i svijetlih primjera, ali mislim da nisam puno fulao.
  • Neki tip
    18.8k
    zamišljam Hrvatsku državu u kojoj će vladat 300 obitelji"...Navijač Dinama

    Daj pls link na tu izjavu.
  • xavier
    11.1k
    U takvim rasprava obje strane obično tvrde jednu krajnost, a istina najčešće ipak nije u krajnostima.

    Bivša država je imala pogrešno političko uređenje i puno stvari nije na žalost bilo dozvoljeno. No isto tako, sve to skupa ipak nije bilo represivno kao u nekim drugim komunističkim državama i određene slobode su postojale.

    Što se pak ekonomije tiče, tu su ljudi u zabludi. Da, prosječan čovjek je lakše dolazio do stana ili kuće, napokon dobar dio ljudi je uspio napraviti i neku kućicu na moru, ali sve je to bilo na klimavim temeljima i bilo je samo pitanje koliko još godina može funkcionirati na takav način prije nego se uruši. 80-ih je bila suluda inflacija. Ljudi su dizali kredite kojima su gradili kuće da bi onda iste za koju godinu vraćali od jedne ili dvije plaće. Netko stvarno misli da je to moglo funkcionirati na takav način?

    Margaret Thatcher je jednom rekla "socijalizam je divna stvar...dok ne ponestane budućnosti kojom plaćaš život u sadašnjosti".
  • SAS1987
    13.2k
    S druge strane imas neki Kakanj u kojem ce svi reci da je danas boljeInfinity
    Nisam upućem pa me zanima... zašto su u Kakanju ljudi toliko zadovoljniji?
  • og1986
    2.9k
    No isto tako, sve to skupa ipak nije bilo represivno kao u nekim drugim komunističkim državama i određene slobode su postojale.xavier

    Kada si išao na goli otok ipak je bilo toplije nego da su te slali u sibirske gulage. :lol:

    Ili, stari kaže kako su mogli slušati disko i nositi traperice (iz Italije!).

    Kužim kaj hoćeš reći i donekle se slažem. Ali, mislim da nije fer se uspoređivati sa lošijima pogotovo kada su u pitanju ljudske slobode.
  • markoli
    1.6k
    Daj pls link na tu izjavu.Neki tip sa Zapada

    Naravno da link ne postoji, jer Tuđman to nikada nije ni rekao.

    https://www.vecernji.hr/premium/kako-je-nastao-hrvatski-mit-o-200-obitelji-1171131
  • Neki tip
    18.8k
    Znam. ;) Ali mi milo onoga koji tvrdi nešto što nije točno navesti da sam spozna da to nije točno.
  • The Undertaker
    3.9k
    Margaret Thatcher je jednom rekla "socijalizam je divna stvar...dok ne ponestane budućnosti kojom plaćaš život u sadašnjosti"xavier

    Kolega, danas je isto, još i gore. Samo je to kao prihvatljivo. Hrvatska je danas, po apsolutnom iznosu ( bez korekcije zbog inflacije) dvaput zaduženija od tadašnje Jugoslavije.
  • og1986
    2.9k


    Samo što Hrvatska može isplaćivati svoje obveze. Isto tako države kao Belgija, Japan itd. Imaju dug preko 100% BDP-a. (Hrvatska trenutno oko 70, a primjerice Bosna 35%) Ali im je ekonomija jaka i zdrava dovoljno da im banke vjeruju za dug.

    Nitko ne govori kako se juga zadužila 20 milijardi (danasnjih 100) i to je bilo jedino da se taj veliki ponzi scheme nastavi. Bez ikakvih reformi da se sustav popravi.

    Kod nas danas je daleko od savršenog, ali reći da je isto ili još gore je ravno za posjet bolnici
  • xavier
    11.1k


    Već ti je @og1986 odgovorio, nije to baš tako jednostavno. Zadužene su i druge države koje smatramo nekakvim uzorima i prema njima težimo. Poanta je da je 80-ih jugo ekonomija sve većom brzinom išla prema totalnom krahu i to je bilo neizbježno. No dogodio se rat pa dio ljudi misli da je samo to uništilo ekonomiju, ali to jednostavno nije istina. Sustav je bio takav da bi se veoma brzo urušio sam od sebe. Jednostavno nije bilo ekonomskog pokrića za sve te stanove, kuće i vikendice koje su ljudi imali.

    Time ne želim reći da je situacija sad divna i krasna jer nije, ali nije baš ni tako očajna kako je neki pokušavaju predstaviti. Kako sam već napisao, najbolje mi je kad netko napiše "samo kod nas" za nešto što je u barem 2/3 svijeta puno gore nego "kod nas".
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.