• reziser
    6.9k
    malo o varu :mask:

    Komentar: ‘Danas je praktički sasvim nebitno tko je sudac, njihova uloga u nogometu deteriorira i eto, bit ćemo malo bezobrazni, ali kladimo se da većina ne može nabrojati niti desetoricu trenutno najjačih sudaca u Europi’
    “Video killed the radio star, pictures came and broke your heart“, stihovi su to nekada davno popularnog engleskog novovalnog benda The Buggles, koji su autoru ovog komentara prošli kroz glavu nakon još jednog nogometnog vikenda obilježenog spornim, suludim i gotovo mučnim sudačkim odlukama i reakcijama VAR-a.

    Današnji sportovi uglavnom se sve više oslanjaju na tehnologiju i, da se odmah razumijemo, tako treba i biti tehnologija se mora iskoristiti za boljitak i razvoj sporta, ali opet neke granice moraju postojati. Autor ovog komentara nije zatucani oldtajmer, nostalgičar koji evocira neka “dobra, stara vremena”, nije protivnik modernog nogometa, baš naprotiv za njega se i zalaže, ali opet ima golemi problem s VAR-om, odnosno posljedicama njegova uvođenja.

    Nekada slavni nogometaš i engleski reprezentativac, a danas stručni komentator BBC-a, Gary Lineker, s kojim se, nota bene, autor ovog članka u većini kritika i mišljenja uglavnom razilazi, u jednoj stvari itekako ima pravo. Lineker je jedan od najglasnijih kritičara VAR-a i načina na koji se on koristi u nogometu.

    Primjera je pregršt, u svakom nacionalnom prvenstvu, manjim utakmicama, derbijima, finalima kupova, Ligi prvaka, Europa ligi, a uzet ćemo samo nekoliko primjera, onih najsvježijih, koje smo imali prilike vidjeti prošlog vikenda.

    Linekerov vapaj nakon VAR-kravala proteklog vikenda u Premiershipu točno je ono što autoru ovog komentara svaki put kada vidi da sudac traži pomoć videosuca ili se ovi javljaju zbog neke “sporne” ili sporne situacije, prolazi kroz glavu.

    “Suludo. VAR donosi sulude odluke. Možemo li, molim Vas, dobiti svoju igru natrag”, napisao je to Lineker na svom Twitteru nakon što je vidio užas koji je zakuhao VAR na utakmici Newcastlea i Tottenhama, odnosno Manchester Uniteda i Brightona.

    Bizarna situacija
    Tottenham je vodio do 97. minute, a onda je njihov igrač Eric Dier nehotice igrao rukom u svom kaznenom prostoru i nakon cijele vječnosti pregledavanja i konzultacija dosuđen je penal. Dier je, spomenimo samo, bio okrenut leđima, nije vidio napucanu loptu i imao je ruku uz tijelo. Ali, novo pravilo kaže kako je svaka ruka pa čak i ona uz tijelo, napucana ili ne napucana, prekršaj, a kada dodate tom pravilo VAR, dobijete bizarnu situaciju.

    Lineker je to sjajno objasnio. “Bizarno je kako suci na terenu i u VAR sobi donose krive odluke. Pretpostavljam da je to zbog toga što sada prvi put gledaju snimke u super slow motionu. Važno je pogledati snimku i u stvarnoj brzini. To nudi sasvim drugačiju perspektivu”, napisao je to Lineker i uz to se genijalno našalio objavivši ovu sliku.

    ‘VAR je sranje’
    Dakako, trener Tottenhama Jose Mourinho mogao je samo u nevjerici gledati kako mu nemoćni sudac, suludo pravilo i VAR uzimaju pobjedu iz ruku. Situacija je to u kojoj sudac, da ima pravo sam odlučiti, da nema asistenciju i praktički nije prisiljen koristiti VAR kod gotovo svake svoje odluke, nikada ne bi sudio kazneni udarac.

    Mourinho je nakon utakmice revoltiran ishodom zamalo krenuo kritizirati Savez, suce i VAR, ali se zaustavio. Zaustavio se jer FA ne gleda blagonaklono na trenere, nogometaše i djelatnike koji se usude kritizirati njihov rad, njihove odluke i korištenje VAR-a. Premda je njihovo mišljenje, zapravo, najvažnije oni nemaju pravo glasa kada je u pitanju kritika prema suđenju i VAR-u.

    “Ne želim pričati o tome. Radije ću svoj novac dati u humanitarne svrhe ako to želim. Ne želim ga dati nogometnom savezu (FA) i zato neću komentirati”, to je bio Mourinhov odgovor na pitanje može li komentirati odluku suca i VAR-a. Eto i Slaven Bilić je nedavno kažnjen crvenim kartonom jer se usudio progovoriti i prigovoriti na tu temu, ali nije tako samo u Engleskoj, eto imali smo i u Hrvatskoj slučajeva kada je Nenad Bjelica, još dok je vodio Dinamo, imao žestoke ispade na račun VAR-a i suđenja.

    “VAR je obično sranje. Maknite VAR, samo ubijate emocije s njim! Meni ne treba, što se mene tiče nikad ga ne treba upotrijebiti. Nikad! To je cirkus! Ja sam apsolutno protiv VAR-a jer VAR ne pomaže”, govorio je tako Bjelica prije malo manje od godinu dana, doduše još vruće glave, nakon 3:3 remija protiv Šahtara u Ligi prvaka, kada su sučeve odluke potpomognute VAR-om promijenile tijek utakmice.

    Ubojica nogometa
    Ovo je samo skromno mišljenje autora ovog komentara, ali VAR je na neki način doista postao ubojica nogometa. Iako nismo imali namjeru nakrcavati tekst gomilom bizarnih primjera sudačkih odluka prouzročenih korištenjem VAR-a, jer, de facto, na to bi potrošili dvadesetak kartica teksta, ali eto ovaj vikend vidjeli smo svakako jedan od bizarnijih primjera i već smo natuknuli na kojoj se utakmici dogodio.

    Utakmica Manchester Uniteda i Brightona bila je danima tema po svim europskim medijima i to upravo zbog potpune konfuzije izazvane VAR-om. Sudac Chris Kavanagh pokazao je da se igra pet minuta nadoknade, a rezultat je tada bio 2:1 za United. U sudačkoj nadoknadi na 2:2 je poravnao Solly March, a onda je krenuo “show”.

    U osmoj od pet minuta nadoknade koliko je sudac inicijalno produžio utakmicu, Neil Maupay je blokirao jedan udarac Harryja Maguirea i Kavanagh je svirao prvi put kraj utakmice. Zatim je uslijedio verbalni napad igrača Uniteda na suca i ovaj je zatražio provjeru VAR-a. Pokazalo se da je Maupay dirao loptu rukom, čovjek je bio u skoku, a Maguire je glavom napucao loptu u smjeru njegove ruke i okrznuo ga valjda za milimetar. Sudac to nikako nije mogao vidjeti, a realno lopta nije promijenila drastično putanju i dapače još je bila opasnija po gol Brightona.

    Zatim je sudac dosudio penal i nakon što je Bruno Fernandes u 100. minuti utakmice zabio za 3:2, sviran je, po drugi put, kraj utakmice.

    Totalna konfuzija
    Zanimljivo, čak je i trener Manchester Uniteda, momčadi koja broji suludo visoku broj dosuđenih penala u svoju korist, prošle sezone skupili su ih čak 14, protiv ovakvog iskorištavanja VAR-a i novog pravila o suđenju igranja rukom.

    “S novim pravilom nikad ne znaš što ti se može dogoditi. Možemo o tome diskutirati cijeli dan, ali potrebno je razjasniti što je prekršaj za kazneni udarac. Sada se čini da možeš samo gurnuti loptu u nečiju ruku, kao što se nama dogodilo protiv Palacea, i da zbog toga bude dosuđen jedanaesterac. I onaj udarac glavom protiv Tottenhama, gdje igrač nije ni znao da ga je lopta udarila. Vidjeli ste pogodak koji je Chelsea postigao na kraju utakmice protiv West Broma? Nije li i to igranje rukom”, nabrajao je samo Ole Gunnar Solskjaer komentiravši totalnu konfuziju nastalu novim pravilima i primjenom VAR-a.

    Dok se prijašnje pravilo oslanjalo najviše na procjenu suca je li igranje rukom bilo namjerno ili ne, sadašnje se bazira na pretpostavci je li ruka u prirodnom položaju ili je pozicioniranjem ruke igrač povećao volumen svog tijela. U tom slučaju sudac je prisiljen koristiti VAR u svakoj spornoj situaciji i na suca se vrlo lako izvrši pritisak, kao što su to napravili igrači Uniteda protiv Brightona i doveli ga u izuzetno neugodnu situaciju, štoviše i sramotnu jer je morao ponovo suditi nastavak utakmice i to samo kako bi United zabio gol.

    Deterioracija sudaca
    Takvi ishodi utakmica, takve odluke, ubojite su za nogomet. Bilo da se ovakva situacija dogodi u 60. minuti ili sudačkoj nadoknadi, ona drastično utječe na razvoj utakmice, na psihičko stanje igrača, na psihičko stanje suca, na ritam igre, na tempo i dinamiku jer, katkada pregledavanje VAR-a, uz naguravanje, prigovore, vijećanje i gledanje snimke, potraje i više od pet minuta. Sudac, od pojave i aktivnije i intenzivije pojave VAR-a, više nema niti približno snažnu ulogu kao što je imao ranije.

    Danas je praktički sasvim nebitno tko je sudac, njihova uloga u nogometu deteriorira i eto, bit ćemo malo bezobrazni, ali kladimo se da većina ne može nabrojati niti desetoricu trenutno najjačih sudaca u Europi. OK, težilo se ka tome da bude manje pogrešaka sudačkih i jest, doista ih je manje, da je bolje da se za suca niti ne zna nego da utječe svojim odlukama na razvoj utakmice, ali opet ovakvom primjenom VAR-a u kombinaciji sa stupidnim pravilima otišlo se u drugu krajnost.

    Je li uopće potreban sudac?
    Suci više nemaju samopouzdanja, nemaju više autoriteta jer danas malo agresivniji pomoćni trener s klupe, ako je dovoljno uporan, može natjerati suca da pregleda snimku i preispita svoju inicijalnu odluku, a kamoli onda ako mu se u lice unesu jedanaestorica nervoznih nogometaša i još toliko iz suparničke ekipe koja ga uvjerava da to ne treba raditi.

    S druge strane, sucima VAR danas nerijetko služi i kao alibi, ne krivi se više direktno njih za neke odluke, već se sve svaljuje na VAR i suce u sobi, a time se opet umanjuje uloga suca na terenu i znatno gubi na značaju, odnosno, praktički se robotizira – kako kaže VAR tako on dosudi. Pa se pitamo je li uopće potreban sudac na terenu i zašto onda uopće imamo suce ako ne više ne postoji njihov doprinos utakmici, ma koliko on bio pozitivan ili negativan?

    Suci su bitan faktor
    Neke od najvećih utakmica u povijesti obilježile su sudačke pogreške, eto Maradonina “božja ruka”, recimo. Ili, hoćete onaj najbolniji kada je sudac Nestor Pitana u finalu Svjetskog prvenstva zbog VAR-a dosudio penal Francuskoj jer je Ivan Perišić igrao rukom. Pitana je tada rekao kako, da nije VAR-a, nikada ne bi dosudio taj penal. Realno, ta Perišićeva ruka, kada bi se pitalo većinu respektabilnih sudaca, nije bila ruka za penal, ali pravila su takva, VAR svoje odradi i eto rezultata.

    Sudac je, kao i igrači na terenu, veoma bitan faktor na utakmici jer on svojim lošim ili dobrim odlukama utječe na rasplet utakmice i to nekako, ako ništa, daje čar igri, te utječe na reputaciju i “zvjezdani” status sudaca. Navijači ih mrze, ali zapravo ih, paradoksalno, vole mrziti, tako je bilo od samih početaka, ali čini se da su suci u današnjem sistemu postali tek glasnogovornici VAR-a i sprovoditelji krivo interpretiranih i pomalo glupavih pravila.

    Nema balansa
    Naglasit ćemo još jednom, VAR svakako ima svojih prednosti, donio neku pravdu, donekle je bio katarzičan za nogomet i ne treba na njega gledati kao na bauk, ali s druge strane dojma smo da je u većini slučajeva neadekvatno korišten, loše interpretiran i gotovo poguban za suce, njihovu ulogu i status.

    A tu je i činjenica da previše i katkada drastično utječe na samu dinamiku utakmice i ritam igre. Nekako smo se nadali da će se kroz ovih nekoliko godina implementiranja VAR-a stvoriti balans u kojem će podjednako važan biti sudac i njegovo tumačenje pravila, kao i uloga VAR-a, ali u posljednje vrijeme nekako smo počeli gubiti nadu. Isprva, VAR nam je ostavljao dojam nekog tihog ubojice, ali nakon ovakvog kravala, koji smo imali prilike vidjeti u Premiershipu i koji se već neko vrijeme događa po najjačim, pa i onim slabijim europskim ligama, čini se da ubojica više i nije tako tih.
  • LovroZG
    1.3k
    Puno teksta, optuživanja VAR-a i autorova opravdavanja samog sebe da se pojada o lošem pravilu igre rukom.

    Ima VAR svojih nelogičnosti i mana, al definitivno ne lišava igru emocija i sigurno ne radi štetu sudcima.

    Ovo o emocijama mi zapravo uopće nije jasno. Di nestaju emocije? Žaljenje na krivu odluku sudca i dalje postoji, samo sad igrači sudcima ne jebu mater nego ih mole da pogledaju snimku, žaljenje na dobru odluku isto tako nije nestalo. Jedino ima manje slavlja, tuge i svađa/mržnje zbog krivih sudačkih odluka, a više razočaranja zbog ispravljanja tih grešaka.
    Kome fali ovo zadnje može komotno čitat starije teme HNL-a na Sportnetu i dobit će toliko mržnje da će mu glava eksplodirat.

    Isto tak s VAR-om ima više drame. Iščekivanje odluke dok sudac bulji u ekran je isto vrlo napet i emocijama nabijen trenutak, samo eto nekad se nađeš s krive strane takve odluke pa kažeš nakon Šahtara da je VAR sranje. A ironično, da nije bilo VAR-a na toj tekmi, sudac bi bio cigan, a rezultat isti.

    Ovo o ulozi i statusu sudaca uopće ne kužim šta čovjek želi reć. Pa godinama se vapilo za time da sudci i njihove (krive) odluke ne budu prevaga, da sudac na terenu donosi čim manje (krivih) odluka i sad je problem da je dio tereta s njihovih leđa preuzeo VAR? Ja bi radije da se VAR još više unaprijedi i da ga se maksimalno iskorištava na tekmama, a ne da se čim više odluka donosi na terenu, bez VAR-a i pravde.
  • Bosna86
    11.8k
    Ne vidim sto je ovdje sporan VAR... Sudac debil.... Vidjelo se jučer u Rotterdamu sto se događa kada nema VARa
  • Crusades1986
    13.4k
    7cm20pl5e0adn18q.jpg
    Opet suci u Engleskoj kriminalno koriste VAR.
  • Infinity
    16.6k
    Ovo s dijelom tijela koje moze postici gol mi je nedovoljno jasno pravilo. Kada su igraci ovako postavljeni, uvijek mozes u ramenu ukrasti koji milimetar i utjecati na odluku.

    Kada su branic i napadac nagnuti prema protivnickom golu onda to jeste velika prednost napadaca koji je gornjim dijelom tijela sigurno 20cm u ofsajdu, ali da u toj situaciji koriste stopala kao jedini dio tijela koji mora biti van ofsajda bilo bi puno lakse za odluciti. Svakako naglabaju da ce dozvoliti nekih 10cm i slicno, ali to da se gledaju samo stopala napadaca i branica bi moglo rijesiti sve dileme. Linije bi se vukle bez problema.

    S igrom rukom i promjenama pravila o ofsajdu stalno rade pomutnje.
  • Kwedi
    3.9k
    j44aihdk3oujalad.png
    Pedofil na centru:
    1. Ili nije bio faul (po meni nije,al režija odradila svjetski posao samo s jednim kadrom pa se nemre potvrditi)
    2. Ak je, a svirao je za lice - žuta karta, KTC van.

    Nema "nije bio za žuti" opcije, ovo je greška suca kak god okrenuli

    https://streamable.com/w5818e
  • Eduardo
    21k
    Penal? Ne!

    Ja iskreno više nemam pojma što je ruka, što nije. Pojma nemam kad treba biti penal kad ne.

    Attachment
    hwq7b8 (2M)
  • Crusades1986
    13.4k
    Po meni je trebao bit.
  • deda
    34.1k
    Ma nemoj me da ovo nije suđeno :scream:
  • Crusades1986
    13.4k
    r2prw5cwsfmyazqq.jpg
    Ovo je već lagano izd***vanje.
  • Eduardo
    21k
    Ovo bi trebalo biti top rješenje.

    Automatski sustav za određivanje zaleđa već od SP-a 2022.?
    To je posebna vrsta tehnologije koja se već koristi pri određivanju prijelaza gol-crte lopte.

    Bivši francuski nogometni trener i predsjednik Odbora za razvoj nogometa Međunarodnog nogometnog saveza (FIFA) Arsene Wenger rekao je za Living Football Television da bi automatski sustav za određivanje pozicija zaleđa mogli uvesti već za Svjetsko prvenstvo u Kataru sljedeće godine.

    "Automatski sustav za određivanje nedopuštenih položaja znači da signal brzo putuje do pomoćnog suca, koji dobiva crveno svjetlo za zabranjeni položaj igrača na svom satu", kazao je 71-godišnji Wenger.

    Wenger tvrdi da se trenutno zbog odluka VAR-a troši nepotrebno puno vremena prije nego što se igra nastavi.

    "U prosjeku morate pričekati 70 sekundi, ponekad malo više, ponekad malo manje. Ovisno o situaciji, to može potrajati puno duže. Ovo je važno pitanje, jer prekida igru ​​ili eliminira čak i slavljenje pogodaka. Mislim da će ovo biti važan korak u skraćivanju vremenske razlike do konačne odluke", zaključio je Wenger.
  • Infinity
    16.6k
    O ovom pricam vec par godina. Uz svu tu tehnologiju, senzore, kamere i sva moguca pomagala se mora moci to zaledje rijesiti kompjuterski, da se tako izrazim.

    Ima tu kvaka zvana pasivno zaledje, al vjerujem da suci vrlo lako mogu odmah vidjeti da je dosao signal da je jedan igrac u zaledju, a taj igrac je npr. Orsic i pogledom na monitor se vidi da ne utjece na igru i sve je regulatorno. To pasivno je tesko rijesiti tehnologijom, al kad ti je najveci problem procijeniti da li je netko utjecao na igru onda nemas problema.
  • reziser
    6.9k
    malo o VARU - da ne kopiram tekst, tu je link s večernjaka. Moje mišljenje o VARU je i dalje nepromijenjeno :vomit: Ne mjenjam mišljenje ovisno o situacijama....

    VAR - cirkus
  • xavier
    12.1k


    "Kako da običan nogometni fan više zna što jest, a što nije zaleđe, zabranjeni položaj kojim napadač stječe očitu prednost u trenutku upućivanja lopte, ako usporedi situacije s utakmice Osijek – Gorica gdje je pogodak poništen zbog pet milimetara i ove iz Europske lige gdje je priznat iako ostaje nejasno jesu li se igrači i petama “dodirivali”!? Čak i kad uzmemo zdravo za gotovo da je jedanaesterac svako igranje rukom u šesnaestercu, pa i nesvjesno, kako objasniti igračima da bi svi redom trebali trčati po kaznenom prostoru kao logoraši s leđima na rukama, a onda i publici da to nije neka zajebancija nalik hrkljušu ili gvošu iz “Top liste nadrealista”, nego ozbiljna igra!?"


    Kako sam i očekivao, sasvim promašena poanta. Ovo gore je citat iz teksta...pa nije VAR kriv što pravila nisu jasna. VAR nije tu da odlučuje o pravilima nego da pokaže što se točno dogodilo. Kad to vidi, sudac mora donijeti odluku.

    No treba napisati tekst dok je stvar još "vruća" i dok ima ljudi koji misle da je Dinamo ispao zbog sudaca.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.