• mali M
    3.6k
    možda sam se krivo izrazio, neki od tih koraka ne moraju trajati maksimalno propisano zakonom. Slobodno ih mogu napraviti brže... Šta su radili zadnjih godinu dana od kad je najavljena Kranjčevićeva?
  • db-izbjeglica
    13.2k
    Kaj može za jedan dan? Raspisati natječaj, ocijeniti pristigle ponude, konzultirati ministarstvo, donijeti odluku i rijesiti zalbu? Pa onda u ponedjeljak napraviti glavni i izvedbeni projekt, u utorak raspisati natječaj i izabrati izvođača pa u srijedu kreću bageri?Bosskovitz

    Pa lik hladno kaže da je rok za izradu glavnog projekta stadiona - dva mjeseca!
    Ako on ima takva očekivanja za izradu svih mapa glavnog projekta, ne vidim zašto mi ne bi očekivali da oni tehnikalije obave u 2 dana? Halo, tu je potrebno uključiti 6-7 struka, sa svim svojim podsmjerovima, koji to sve trebaju uskladiti da funkcionira kao jedna cjelina...

    Jesi ikad barem bio investitor u projektiranju bilo čega? Ja bi volio da mi se javi netko kome je obiteljska kuća od 200 kvadrata isprojektirana u dva mjeseca. To je vremenski period u kojem je nemoguće napraviti iole kvalitetan glavni projekt. Pobogu, to je cca 40 radnih dana!

    Osim ako... :chin:
  • mali M
    3.6k
    ma slažem se ja sa Bossom, samo kažem da je projekt Kranjčevićeva najavljen prije godinu + dana. Meni je legitimno onda reć da su namjerno otezali sa time jer su tek sada počeli nešto previrati po tome. I legitimno je pitat šta si radio godinu dana...
  • Bosskovitz
    7.9k
    Ne, nisam nikad bio investitor u projektiranju bilo čega, ali se vodim zdravom logikom: ako je grad kojem je dogradonačelnik arhitekt raspisao natječaj s rokom dva mjeseca, a na taj natječaj s tim rokom se prijavilo 5-6 potencijalnih izvođača - onda je valjda jebeno izvedivo, ne?

    Evo reci mi ti jer ja zaista ne znam i nemam iskustva s tim: zašto bi se toliko ozbiljnih firmi i jedan fakultet prijavili da naprave nešto što je - po tvom sudu - toliko nerealno i neizvedivo da je potpuno suludo?
  • db-izbjeglica
    13.2k
    Evo reci mi ti jer ja zaista ne znam i nemam iskustva s tim: zašto bi se toliko ozbiljnih firmi i jedan fakultet prijavili da naprave nešto što je - po tvom sudu - toliko nerealno i neizvedivo da je potpuno suludo?Bosskovitz

    Odlično pitanje!
    Na koje ne znam odgovor i često se i sam to pitam. Nije mi jasno tko postavlja takve rokove.

    Prije sam radio u projektiranju, između ostaloga i javnih projekata. praktički nikad ništa nije bilo gotovo na vrijeme, trenutno sudjelujem na par projekata kao drugačiji sudionik u gradnji, ni jedan neće biti gotov u roku...ni projektiranje, ni izvođenje.

    Jedan od razloga zašto neće biti gotovi je i loše projektiranje, koje je po izjavama projektanata rezultat prekratkih rokova. Nema se vremena za ništa, cilj je samo predati nešto, onda kad krene gradnja nastaje kaos, sa čitavim nizom neusklađenosti, manjkavosti, izmjena u projektu, dodatnih radnji, vantroškovničkih radnji, prekoračenosti količina po 10 puta, obustave radova, dodatnih troškova koji vode u sudske sporove i slično!

    Ljudi se javljaju jer nemaju izbora... ili će uletiti u to... ili se neće prijavljivati na javne natječaje, a bez takvih poslova, sa samo privatnim investitorima će jako teško opstati.
  • The Undertaker
    4.3k
    Kratki rokovi su jedan element kojim se eliminira konkurencija. Mislim da je osnovna ideja da se napravi glavni projekt sa minimumom koji zadovoljava za građevinsku dozvolu računajući da će se dobivanje građevinske dozvole otegnuti dovoljno da se manjkavosti poprave u izvedbenom projektu. Ostatak će se riješiti tijekom izvođenja.
  • db-izbjeglica
    13.2k
    Kratki rokovi su jedan element kojim se eliminira konkurencija. Mislim da je osnovna ideja da se napravi glavni projekt sa minimumom koji zadovoljava za građevinsku dozvolu računajući da će se dobivanje građevinske dozvole otegnuti dovoljno da se manjkavosti poprave u izvedbenom projektu. Ostatak će se riješiti tijekom izvođenja.The Undertaker

    definirani su i rokovi za ishođenje građevinske dozvole, koji se također krše.
    zanima me koja je poanta rokova za koje svi znaju da se neće ispoštovati?

    zašto svi sudionici u projektu ne bi dobii realan vremenski okvir da nešto naprave kako spada?
    2 mjeseca za projektiranje stadiona, ogromne građevine, gdje treba uključiti geodetsku struku, arhitektonsku struku, građevinsku struku, strojarsku struku, elektrotehničku struku, stručnjake koji se bave zaštitom od požara, stručnjake koji se bave zaštitom na radu i mjestu rada, projektante fizike zgrade, prometaše, krajobrazne arhitekte...a još svaka struka ima svoje podskupine!

    ako nešto radimo za sljedećih 50-100 godina, ako ćemo u to svi skupa ulupati ozbiljnu količinu JAVNOG NOVCA, zašto forsirati nerealne rokove koji će zasigurno utjecati na kvalitetu završnog proizvoda?

    odgovor je vrlo jednostavan - dnevnopolitički poeni!
    drugim riječima - politička propaganda!

    kada se ne bi radilo na takav način, kako bi se onda za vrijeme predizborne kampanje mahalo "projektima", kako bi se razbacivalo iznosima love koja je povučena iz europskih fondova, love koja će biti investirna u javne projekte i slično, kako bi se inače otvaralo gradilišta i pozivalo novinare...ljudi to ne prate, vide konačni proizvod, kad nešto "kasni" odmahnu rukom jer je to postala navika i to je to.
  • Bosskovitz
    7.9k


    To je onda generalno sranje, nisam znao. Jbg, meni kao potpunom laiku za građevinu ovo kaj rade djeluje potpuno logično jer mi je suludo da postoji nemali broj onih koji sudjeluju na natječaju s nemogućim rokom, i to ne nekih malih firmi punching above their weight koje moraju sudjelovati jer nemaju izbora. Baš me zanima koliko će to onda na kraju trajati.
  • Bosskovitz
    7.9k
    odgovor je vrlo jasan - dnevnopolitički poeni!db-izbjeglica

    A gle, i ovako dok se žure imaš onih koji govore da to ide presporo i da rokovi trebaju biti i kraci. Ne mozes sve zadovoljiti - ti ces im prigovoriti da idu prebrzo i da se radi ofrlje, @mali M im prigovara da nikaj ni ne rade nego se samo bave birokracijom - to je tako u politici, nije to nikakva posebnost Hrvatske.
  • The Undertaker
    4.3k
    Nije tako. Ljudi koji se bave projektiranjem znaju otprilike realne rokove za dobar projekt i realnu cijenu za to. Nije Kranjčevićeva prvi stadion koji se projektira. Ako se baš ne zna, onda se pogleda koliko vremena se projektirao Pampas, pita se po Srbiji i Sloveniji gdje je slična procedura koliko je trajalo projektiranje sličnog stadiona i onda se dobije okvir. Odgovorno tvrdim da je dva mjeseca puno premalo za iole ozbiljniji glavni projekt osim ako netko ima pripremljeno 80% posla. Vodite računa da projektiranje strojarskih i elektroinstalacija ne može početi prije nego građevinski projektanti pripreme svoje podloge. Da danas ugovore projektiranje, realni rok za isporuku solidnog izvedbenog projekta je jesen 2024. Ja bih bio zadovoljan (uvjetno rečeno) kad bi ga imali do kraja godine.
  • db-izbjeglica
    13.2k
    Kažem, po mom iskustvu... obiteljsku kuću ne možeš kvalitetno isprojektirati u 2 mjeseca!

    Ide prva varijanta, onda investitor pogleda što mu se ne sviđa, onda ide nova iteracija pa tako par krugova do konačne varijante.

    Nekvalitetan projekt se može napraviti u 2 mjeseca, ali kome je to u cilju? Pazite, nekvalitetan projekt = poluproizvod na kraju.
  • Deleted User
    0
    ne znam što je veća glupost u ovom. da komisija koju je grad zagreb imenovao za provođenje postupka nabave ne zna svoj posao pa šalje dokumentaciju i odluku (!!) nekom drugom da donese. ili je veća glupost da za izraditi glavni projekt stadiona treba 2 mjeseca. vidim da si žestok u objašnjavanju i pravdanju rada gradske uprave ali brate nađi malo mjeru :)
  • Deleted User
    0
    samo za geodeziju ti na takvom zahvatu treba par tjedana i to da se radi pun gas. a to je tek početak :)
  • jedan u nizu
    6.5k
    na kraju krajeva

    eppur si muove
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.