• Svi na Sjever
    1.9k
    Neutralnom navijaču a i ne samo njima, ovo je bio epski dvoboj(samo da je grk otišao na hitnu a ne u kiosk) od ulice do samih utakmica.
  • Salva
    2.4k
    Igor Bišćan možda nije najbolji trener na svijetu, ali nije ni toliko glup da ne zna da treba mjenjati igrače pred kraj utakmice. Ako smo i mi svjesni da je uvođenje Marina u potpunosti nelogično (pored Emrelija, Baturine, Kaneka pa čak i Drmića) i da je i slijepcima jasno da je morao ubaciti Perića ili nekoga u obranu, onda je toga svjestan i Bišćan. Jer da nije, ne bi ni licencu imao. Smatram da je razlog igranja bez izmjena neki drugi, možda revolt prema upravi. Ili nešto treće, ne znam. Jednostavno ne mogu prihvatiti činjenicu da netko tko je igrao vrhunski nogomet u top klubovima svijeta i ima trenerskog iskustva napravi ovako nešto. Nitko ozbiljan ne bi ubacio Marina u ovakvoj utakmici i stvarno smatrao to dobrom odlukom. Nitko.

    Što god razlog bio, Igor je zajebo stvar grdo. Na ovakvim utakmicama se nemaš kome inatiti i glumiti mangupa, a ako je stvarno pogriješio sa izmjenama, u što sumnjam kako sam i napisao, onda je cijepljen od nogometa.
  • DiddyGuela
    970
    Ovo sa zamjenama jucer.

    Cini mi se kao da je Bišćan zelio jednim udarcem rijesit dvije muhe.
    Prvo preokrenuti AEK, drugo poslati poruku upravi da ne vjeruje igracima sa klupe.
    Odnosno zelio je prebaciti lopticu odgovornosti na upravu na nacin "Ja sam svoje odradio, vrijeme je na vama!"

    Na zalost gubitnik je Dinamo.
  • Rex Ramae
    2.5k
    Smatram da je razlog igranja bez izmjena neki drugi, možda revolt prema upravi. Ili nešto treće, ne znam.Salva

    Ne vjerujem baš u ovo da bi Igor stavljao sebe tj. svoj inat ispred Dinama i rezultata kluba, posebno u ovako bitnoj utakmici.
  • boem
    309
    Vidim po internetu da neki zazivaju Ademija... Možda da u smislu liderstva i sl., ali budimo realni, on je već prošle sezone, kad nam je ekipa navodno bila dobro fizički spremna, jako padao zadnjih pola sata utakmice.
  • Salva
    2.4k
    Kako je kolega Guela napisao, možda se kockao i mislio da će proći dalje a istovremeno poslao poruku upravi. Ubacivanje Antonia Marina u možda i utakmici sezone (sportski i financijski) je ništa nego ruganje.
  • Svi na Sjever
    1.9k
    Cini mi se kao da je Bišćan zelio jednim udarcem rijesit dvije muhe.
    Prvo preokrenuti AEK, drugo poslati poruku upravi da ne vjeruje igracima sa klupe.
    Odnosno zelio je prebaciti lopticu odgovornosti na upravu na nacin "Ja sam svoje odradio, vrijeme je na vama!"
    DiddyGuela

    Ovo sam ja jučer pomislio u 75 minuti.

    Sa dva poteza danas bi bio heroj a sa samo jednom zamjenom dvije rošade:

    U 75' povući Ivanušeca u vezu umjesto riknutog Bulata a mozes i ostavit Bulata a izvadit Mohu i Peric unutra a Rile na beka.
    S drugom a i trecom zamjenom ubit svo vrijeme ovog svijeta.
  • Rex Ramae
    2.5k
    Ma razumijem ali nekako ne želim vjerovati u to jer je u mojim očima on primjer Dinamovca i meni od kraja 90-ih jedan od najdražih naših igrača a s ovim bi ispao sebičnjak koji stavlja sebe ispred kluba kockajući se u utakmici koja je realno bila više od obične utakmice.
  • dinamo u srcu
    1.3k
    Decki, jednostavno nije bilo sreçe i to je to, decki su odigrali 90 minuta na visokom nivou, a i netko je dobro rekao, srest cemo se mi opet, mozda vec i u europskoj ligi, mozda i u knockout fazi, pa cemo biti nabrijani jos i vise, pa ce pobjeda biti jos i sladja.
  • Majki2111
    2.6k
    Reveal
    NOGOMET, DAO, NOGOMET UZEO

    Bišćan je imao rezultat i jak adut u rukama. A onda ih je prosuo


    Nogomet je ponekad okrutan”, napisao je sinoć iza ponoći Dinamo na društvenim mrežama. “Ponekad uzme, ponekad vrati.”

    Nogomet je Dinamu u prvom poluvremenu dao. AEK je krenuo sa sličnim planom kao u Zagrebu i veći dio prvog poluvremena je dolazio u jako dobre šanse ili barem u situacije u kojima je jedan dobar potez bio udaljen od šanse; bilo dribling, bilo dodavanje. Kada se podvuče crta, AEK je u prvom poluvremenu imao veći posjed lopte, više udaraca, više kornera i — ono što je najbitnije — više ulazaka s loptom u završnu trećinu terena. Zapravo, dvostruko više od Dinama. I trostruko više ulazaka u kazneni prostor.

    Ključ je bio u tome što je AEK ponovo zaključao Josipa Mišića. Taj se plan pokazao efikasnim rješenjem u drugom dijelu utakmice u Zagrebu, tako da ga je Matías Almeyda odlučio ponoviti i u uzvratu. Zalijepio je Orbelína Pinedu za Mišića, ali nije tražio da ga striktno markira. Ako je lopta bila u bočnim zonama, na Mišića su, umjesto Pinede, iskakali centralni veznjaci ili se čak spuštalo suprotno krilo, pogotovo ako je ondje bio Steven Zuber. Međutim, zaustavljanje Mišića bilo je prvi prioritet.

    Bez Mišića koji vuče konce sredine terena Dinamo nema protok lopte. On je naprosto žila kucavica Dinamova posjeda i to je Almeyda odlučio napasti. Luka Ivanušec nije se nametnuo onoliko koliko se možda očekivalo od njega; nije preuzeo ulogu organizatora igre kao što je to znao raditi Martin Baturina kad su Osijek i Hajduk prošle sezone također zatvarali Mišića. Što se tiče organizacije igre, nisu se istakli ni Robert Ljubičić ni Marko Bulat, a sve što je Dinamu preostalo bili su Bruno Petković i duga lopta na njega ili pokušaji iz kontranapada.

    Ukratko, AEK je bio bolji u prvom dijelu. Nije dominirao kao u drugom poluvremenu utakmice u Zagrebu, ali dolazio je u bolje situacije iz organiziranih napada i Dominik Livaković je imao dvije sjajne obrane kojima je zadržao Dinamo u igri. A onda je Josip Šutalo u sudačkoj nadoknadi prvog dijela poravnao ukupni rezultat i time prebacio psihološki momentum na Dinamovu stranu.

    Do gola je došlo tako što je Petković izdominirao u duelu i spustio loptu. Pogledamo li cijelu utakmicu i koncentriramo se na racionalnu analizu, Dinamo je u rukama imao ogromni adut na koji se mogao osloniti i koji je naprosto morao biti dovoljan za pobjedu, pogotovo nakon što je Dinamo poveo nakon prekida: ako je AEK odradio fantastičan posao zatvarajući Mišića, onda je Petkovića branio polovično.

    Cijena Almeydine odluke

    S obzirom na to da su Jens Jønsson i Damian Szymański s pozicija zadnjih veznih iskakali naprijed prema Mišiću i Bulatu, Petkovićeve su prilaske lopti trebali ispratiti stoperi. Oni bi izašli koji korak naprijed, ali ne do kraja i onda se događalo da je Petković imao sasvim dovoljno vremena na lopti, a da je u zadnjoj liniji postojala rupa koja se mogla iskoristiti za utrčavanje. To je bio Dinamov adut u svim problemima koje je imao zbog toga što je suparnik isključio Mišića: napadanje dubine iz drugog plana.

    Ovdje vidimo jednu takvu situaciju.
    din1.jpg

    Petković (označen strelicom) spustio se u međuprostor i za sobom povukao Domagoja Vidu. Vida ga ne markira striktno i on ima prostora, pogotovo u kontekstu toga što Szymański iskače prema Mišiću (plava zvijezda), ali Vida je svejedno izvan zadnje linije. Petković i Mišić otvaraju prostor za suigrače. Prvo, Šutalo može bez problema unijeti loptu na suparničku polovicu. Pineda ga niti ne napada sve dok ne prijeđe centar jer njegov je primarni zadatak onemogućiti liniju dodavanja prema Mišiću. Šutalo koristi otvoreni koridor, Bulat napada prostor iza Vidinih leđa i Dinamo dolazi u čistu šansu.

    Takve situacije su se konstantno događale i nakon slične kombinacije došlo je do Ljubičićeva gola. Tu loptu ne daje stoper ispred kojeg je otvorena cijela staza nego Petković, ali princip je isti — njegovo spuštanje otvara prostor iza suparničke zadnje linije i u taj prostor ulazi vezni igrač koji traži dubinu. Ili ona situacija u kojoj je Dario Špikić na 2:0 izašao oči u oči sa suparničkim vratarom. Ponovo je Petković primio loptu na svojoj polovici, okrenuo se i odigrao dubinu za Špikića.

    Ništa od toga nije slučajno niti je tu nogomet nešto slučajno dao. Petković je bio najdominantniji igrač na terenu. Ima on svojih mušica, ali kada netko odluči riskirati s njim kao što je odlučio AEK i ne markirati ga striktno kad se spusti u međuliniju, onda je Petković nezaustavljiv. Prejak je u duelu, odlično gradi loptu i jako dobro je dijeli suigračima koji utrčavaju u prostor, a AEK je otvaranjem tog prostor plaćao cijenu strateške odluke da zatvori Mišića, a to bi moralo biti dovoljno da Dinamo prođe dalje. Jer ne možeš imati sve; ne možeš zadnjeg veznog koristiti da stavlja pritisak na Mišića i da zatvara prostor oko Petkovića kad se on spusti. Almeyda je izabrao svoje i to je donosilo rezultate jer AEK je bio dobar, ali rizik je bio da Dinamu ostavi aduta u rukama.

    AEK nije odustajao

    U zadnjih 20 minuta Dinamo taj adut nije koristio. Na 2:0, u situaciji u kojoj suparnik mora napasti, igrač poput Petkovića je ogroman kapital, ali Igor Bišćan ga je ostavio sa strane.
    Povukao je momčad dublje u obranu, a izmjene su posebna priča: od pet dopuštenih, Bišćan je napravio samo jednu i to je stavio krilo koje je obrambeno lošije od onoga koje je izvadio. A nije da nije imao koga podići s klupe. Dini Periću je 29 godina, visok je 198 centimetara i ima 12 utakmica u Ligi prvaka te još 34 u Europa ligi i raznim europskim kvalifikacijama. Ako se već odlučio braniti kazneni prostor, onda je bilo logično staviti Perića koji je sa Šutalom ima skoro 50 zajedničkih nastupa te vratiti Stefana Ristovskog na beka. Ili je mogao pokušati s Mahirom Emrelijem, koji je pokazao da može odigrati jako dobar pritisak na suparnika. Ili Petra Sučića da dodatno popuni sredinu, makar nakon prvog primljenog gola.

    “Možemo sad analizirati kako god hoćemo, ali u ovom trenu nemam volje ni za što”, rekao je Bišćan nakon utakmice, i sam svjestan da je bio blizu te da se puno toga moglo napraviti drugačije. “Najviše mi je žao mojih dečkiju, zaista. Ovdje doći, odigrati ovako, biti toliko blizu, na kraju na najgori mogući način izgubiti taj prolaz. Stvarno ne vidim smisla da još nešto komentiram.”

    Nogomet je u prvom poluvremenu Dinamu dao, a onda mu je u drugome uzeo. AEK je u završnici napadao i uspio se izdići iznad poništenih golova, Livakovićevih sjajnih obrana, pa čak i neiskorištenog kaznenog udarca. Možda se nekome to čini kao automatska reakcija, ali Vida je gledao kako Livaković brani udarac Leviju Garcíji i nije negdje u dubini mozga promislio da je gotovo, nego je napao odbijenu loptu. Jest da se radi o sekundi ili najviše dvije, ali to je sasvim dovoljno da se odustane.
    AEK nije odustao; držao se plana zaustavljanja Mišića, riskirao je s Petkovićem i na kraju se lopta odbila tako da AEK prolazi dalje. Pogledamo li obje utakmice kao cjelinu — zasluženo, iako se teško othrvati dojmu da je Dinamo u ovom sastavu ipak bolja momčad.

    https://telesport.telegram.hr/analize/nogomet-dao-nogomet-uzeo/
  • plavi72
    720
    Poslije svega što je Bjelica rekao o nama kao trener Osijeka,pobjegao u koroni u Austriju,nije htio rezati plaću,došao na pregovore s odvjetnikom Hajduka,hvala na europskom proljeću(koje je masno naplatio i neka je),sretno ti bilo u Turskoj i daleko od mog d !
    Hrabro smo odigrali,malo,malo nedostajalo,ponosan sam na izvedbu,ali to je nogomet,sudac,uefa svega se skupilo,trener riskirao bez zamjena,ući u EL i sve će biti dobro,povratak naših iz Grčke bit će najdraža pobjeda.
  • Greek
    6
    I was just browsing to see what you wrote.
    Just a quick comment if you allow me: Vida did not celebrate after the goal. He was being attacked during the last days in Greece,because he did not condemn the attack and he did not lay flowers on the place Michailis died,as other players did.
  • marcio amoroso
    32.5k
    Zamjene Dinama su u ove dvije utakmice odigrale 93 minute.
    Zamjene Aeka su u ove dvije utakmice odigrale 177 minuta.

    I onda se mi čudimo zašto primamo golove u zadnjim sekundama. Moguće da je njihova klupa bolja, ali nitko me ne može uvjeriti da Perić, Emreli ili Drmic ne bi mogli odigrati po par minuta i unijeti svježine ili sigurnosti.

    Ono neuvođenje Perića ili nekoga drugoga tko bi poboljšao skok igru na 2-0 je jednostavno blesiranje i tjeranje inata koje nas je sinoć koštalo nekih 7 milijuna. Tolika je naime razlika dragi Igore između ulaska u EL preko Sparte i ulaska u EL preko Antwerpena.

    Ja iskreno, najiskrenije sumnjam da se mogu naći bolji igrači za klupu od Dilavera, Jankovića, Emrelija, Perića ili Drmića.
  • Mlađi referent
    10.8k


    Odličan komentar. Ako makneš Jankovića kojem najbolje tek dolazi, svi igrači koje si nabrojao su navikli, igrali i to igrali jako dobro utakmice magnitude kakva je bila jučerašnja.

    Takve igrače imat na klupi je blago, naravno da se neki mogu ne uklapat u stil igre, ok, stoji. Naravno da može postojat potreba da još tu klupu proširiš veznjakom, krilom ili već x pozicijom, stoji. No, da ti nitko od ovih nema mjesta u ekipi i da onda kmečiš kako nemaš zamjene je jednostavno ništa drugo nego preseravanje. I valja napomenuti da su mu i na klupi dva igrača koja je on tražio, a sad nisu dobri za minutu utakmice
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.