• austrijanac
    2.7k

    Potpisao bi ovo u zamjenu za bilo što.

    Otkad je Vidovic dosao tvrdim da 352 uz Petka je savrseno za njega.


    Igrao je u paru u 3.njemackoj gdje je kao junfer najmlađi zabijao kao na traci.

    Ljubo i Brekalo mogu pokrit bez problema tu stranu.
  • jedan u nizu
    6.1k

    bas kao sto sam i sam spominjao nekoliko puta. A zadnji put Petkovica uz Vidovica. ili Vidovica kao zamjena kada njega nema.

    Zalosno je kako toliko puno nas vec dugo vrijeme vidi stvari koje bi trener i sam trebao vidjeti i razumijeti, pogotovo kad je svaki dan sa tim igracima.

    A mislim i malo logike i malo moderne uloge igraca. Pa krenimo redom:

    Ristovksog gura cesto kao stopera. Perkovic igra lijevog beka makar je prirodniji na stoperu. Dakle 3 u obrani je idealnon rijesenje za njih kada bi oni bili ta 'vanjska' dva stopera. Nekakav moderni oblik tehnicko potkovanog stopera u tim formacija. Onako kako je Rudiger igrao za Chelsea kada si digli LP. Nekako se u to vrijeme poceo koristiti naziv wide centre back za igrace na tim pozicijama i tim ulogama.

    Nadalje, Ljubicica koristi na lijevom beku, a trkacki je veznjak, idealno za pokrivati polupozicije u tranziciji izmedu obrane i krilnih tj wing back igraca kada idu naprijed. Veza izmedu tih wing backova i veznog i ofanzivnog dijela momcadi, dupliranje, izbacivanje igraca iz pozicije, kombintorika i otvaranje prostora te ogromno olaksanje jednomMisicu kada izmedu sebe i krila ima jednu medupoziciju koju moze odigrati.

    Ofenzivno takoder se otvara daleko vise mogucnosti za jednog Baturinu kao desetku, kada moze na raspolaganju imati Misica iza sebe. ispred i pored sebe Petka ili Vidovica, te ispred sebe drugog napadaca (Petko ili Vidovic). U drugom planu mu dolaze krila, Kaneko i Brekalo, te sire igru,razbijaju trenutnu zgusnutost na 30m zbog koje imamo problem.
    Tu defanzivno ostaju Ljubicic i Misic koji pomazu obrambeno, a opet stoje na raspolaganju za odigrati akcije.

    Petku je idealno da ima jos jednog napdaca uz sebe, po meni bi to vise bio Kule nego Vidovic zbog igre glavom. Ali i Vidovic je dobro rijesenje zbog tehnicke potkovanosti te Petko vise nebi bio jedini naprijed koji moze biti igrac poteza. Takoder uz drugog napadaca uz sebe ce prodisati, dobiti vise prostora i manje dupliranja i flastera te ce njegov 'vic' vise doci do izrazaja.

    Na kraju, otvaranje igre od posjeda golmana. Nevistic ima opcije pustiti loptu stoperima, koji ocigledno u toj fromaciji mogustajati siroko na nekim medupozicijama, te imati wing backove za odigrati, ali i playmakeru Misicu, Ljubicicu ili Baturini ako se otvori. Ako se krece u nekakvu brzu kontru Neva rukom daleko proigra Wing backove koji krecu duboko sa svoje polovice kada su bili u trenutku branjenja gola. Tu Kaneko prvenstveno (a i Brekalo) dolazi do izrazaja svojom brzinom, eksplozivnoscu i nepredvidivim potezima kojima se brzo rijesi igraca (kao sto radi na protivnickoj polovici). u trenutku kontre, kada se rijesi igraca na svojoj poziciji na svojoj poziciji, otvara se puno prostora za trku, a sa dva napadaca, od kojih se jedan spusta nize, i jednog Baturinu kao desetku, ima nevjerovatno mogucnosti za sve, ubacaje, dodavanje u 16, povratne lopte, duple pasove.

    U toj formaciji bi iskoristili jako puno wing backove s kojima bi dobili nevjerovatno na kombinatorici i brzini tranzicije. Rasteretio bi se Misic jako, jer ta krila nebi stajala visoko vec bi bili nize, a na medupozicijama bi bili igraci poput Ljubicica koji dodatnu rasterecuju tu igru kada 'gradimo' napad.
    Sa dva napadaca ce se najvise rasteretiti Petkovic i mislim da bi tu komontno u 19 utakmica mogao skupiti 15 golova i 10 asistencija, gdje bi imao prostora za odigrati svoje, a i dovoljno drugih opcija koje bi mogao proigrati. Takoder bi se rasteretio Baturina koji bi isto tako imao jako puno opcija, kako iz prvog, tako iz drugog plana.
    Tu nam igraci, prvo ti wing backovi trebaju biti 'rakete'. Jednu raketu imamo, fali nam druga na lijevoj strani. Igra bi rasteretila organizacijski napad i nebi imali problema sa pletenjem mreza. Takoder, vise nebi ovisili iskljucivo o individualnoj kvaliteti Petkovica, Misica i Baturine. Takoder, te rakete bi trebale pokriti siroke pozicije kada se branimo, i zapravo usmjeravati napad protivnika na sredinu terena (jer bi kod gubitka lopte na tim pozicijama otvorili nama kontre i golove), a na sredini bi imali ipak 3 kvalitetna stopera, te Misica i Ljubicica ispred njih.

    P.s.
    tu formaciju i stil igre vidim jako i kada nam se oporave igraci. Kacavenda bi bio jedna osmica uz Misica, pokrivao medupozicije i trkacki pokrivao igru. Stojkovic bi igrao umjesto Baturine ili uz Petkovica u napadu. Ne znam koliko bi mogao igrati wing back opciju, makar bi i tu mogao biti fenomenalan.
    Takoder, jedan Mierez bi u ovom slucaju bio gol masina da igra uz Petka u napadu.
  • boem
    309
    Na 3-5-2 smo trebali prijeći odmah čim se vidjelo da ne funkcioniramo dobro, to sam pisao tamo još prije Balkanija vani. Obrambeno smo plivali, a s 3-5-2 bi se stabilizirali iza, a vjerujem i prodisali prema naprijed.
  • bongo
    653
    Sve ste vi lijepo objasnili i vođeni ste nogometnom logikom, ali zanemarujete da je naš trener više vizionarski tip i nogomet vidi drugačijim očima…

    A isto me zanima je li “rakete” koje on želi mogu igrati u takvom sustavu :sweat:
  • Maksim Maksimirski
    4.5k
    Za 3-5-2 je ključno imati vrhunske stopere koji su uigrani a mi to nemamo.

    Druga boljka sustava je što protiv manjih ekipa nema smisla igrati sa 3 stopera (gdje gubiš jednog igrača u napadačkom dijelu) kada znamo da Dinamo 99 posto svojih utakmica igra protiv ekipa slabijih od sebe. Dosad smo često gledali kako se naša dva stopera bezidejno dodaju dok je protivnik zabijen u bunker a bilo bi još bolnije gledati trojicu naših stopera kako kruže okolo sa loptom dok ih protivnik čeka u svojoj polovici.
  • xavier
    11.1k
    Za Dinamo je idealno da ide u 3-5-2marcio amoroso

    Da, pisao sam to već više puta i nikako ne mogu shvatiti zašto se naši treneri (Čačić, Bišćan i Jakirović) kao pijan plota drže 4-2-3-1 sustava kad smo zadnjih ne znam koliko deficitarni na krilnim pozicijama. Meni je nevjerojatno da nitko od njih u ovoj kalendarskoj godini nije pokušao niti jedan sustav koji ne zahtijeva krila.

    Za 3-5-2 je ključno imati vrhunske stopere koji su uigrani a mi to nemamo.Maksim Maksimirski

    U 3-5-2 bi lijevog stopera igrao Perković, a desnog Ristovski tako da stvarno ne vidim problem.
  • Dinaminjo
    511
    Dok se nije pojavio Kaneko, bila je idealna formacija 4-3-2-1 bozicno drvce. Formacija za tonu veznjaka i poluspica u kadru. Misic, Ljubicic, Bulat npr, poluspice Baturina i Vidovic blizu.

    Sada bih rekao 3-4-2-1 uz modernog lwb.
  • Mihaljević
    8.1k
    Kaneka držati u 3-5-2 na RWB je grijeh božiji.
  • xavier
    11.1k


    Možeš li bar na Badnjak preskočiti takve formulacije?
  • mali M
    3.5k
    doslovno na sve tvoje upite/sumnje ti je @jedan u nizu lijepo raspisao.
    Btw @jedan u nizu potpisujem sve od slova do slova...
  • Eduardo
    17.6k
    Kaneka držati u 3-5-2 na RWB je grijeh božiji.Slavonski interpunkcijski znak

    Šta je Kaneko u Sapporou igrao u većini svojih nastupa nego RWB?
  • Droljo
    5k

    Zato su i bili na sredini tablice :grin:
  • Eduardo
    17.6k
    sve je moguće :smile:

    Screenshot-2023-12-24-10-07-30-496-com-android-chrome.jpg
  • Mihaljević
    8.1k
    Šta je Kaneko u Sapporou igrao u većini svojih nastupa nego RWB?Eduardo

    Pa majstore 3-5-2 u Japanu gdje rijetko ko ima fizički jak... I to su bili 8 na tablici i primili dosta golova. Kaneka nema smisla trošit u odbrani. Profilirao se na krilu, mi bi svi htjeli da igramo 3-5-2 a jedini razlog tome je da i Rile i Kaneko mogu zajedno igrat u prvih 11. Nema to smisla, pogotovo u HNLu.
  • jedan u nizu
    6.1k

    no offense japanskim klubovima, ali dinamo je ipak kvalitetniji od valjda svih njih. Ima drugacije profile igraca. Cvrsce i jace. To sto su oni u 3-5-2 primali golove ne znaci da ce dinamo primati golove tako. Imamo kvalitetnije stopere, vise stopere i sporije igrace u cijeloj ligi.
    Kaneko je brzi i eksplozivniji od rekao bih doslovno sbih igraca u ligi, i to sto je fizicki slab ne znaci nista. Znaci da ce samo sa vecom lakocom prolaziti protivnicke igrace i raditi vecu prednost sebi i nama. Kao sto je vec pokazao u zadnja dva mjeseca
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.