• Nino Bule
    12k
    Bas se priprema teritorij za pokolj, bas me zanima koliko dugo ce eu sutjet, irci i spanjolci vec osuđuju izrael, milanovic isto govori ovaj put cak pametnu stvar al je nebitan pa si to moze dopustit

  • The Undertaker
    4.5k
    Po ovome bi onda vrijedilo i obrnuto. Baš dobro opravdanje za svaki terorizam prema Židovima. Bolje da šute.
  • Nino Bule
    12k

    Da, njihova najradikalnija vlast u povijesti ima puno vise demokratskog legitimiteta od hamasa koji je osvoji vlast 2006e i od tada ne provodi izbore a svako politicko organiziranje na podrucju gaze ti znaci metak u čelo
  • DrawTube
    3.5k
    stopu fertiliteta od 3,6 smo zadnji put imali valjda krajem 19. stoljeća, čak ni za vrijeme nakon 2. svj rata kada je uslijedio baby boom nismo imali fertilitet preko 3,6

    Danas fertilitet viši od navedenog ima 40 država na svijetu, od kojih samo 2 nisu u Africi (Afganistan i Samoa). Fertilitet obnove stanovništva je 2,0. S fertilitetom 2,0 i blago pozitivnim migracijskim saldom bi se kroz koju godinu već vratili na 4 milijuna

    Evo jedna Indija ima fertilitet 2,14 , dakle 40% niži od Gaze
  • NitkoBitan
    13.5k
    Fertilitet obnove stanovništva je 2,0.DrawTube

    Netocno. Fertilitet obnove stanovnistva je oko 2,14. Sve ja manje zena u fertilnoj dobi, ako se zelimo vratit na razinu 4+ milijuna fertilitet mora biti sigurno barem oko 2,5 - 3.

    Jbg, kao Dinamov navijac koji nade 10 razloga za nedolazak na utakmicu tako i mi kao drustvo krivimo sve i svakoga zasto je malo djece. Nitko nikome ne brani radanje djece, to ovisi iskljucivo o odluci ponajvise samih zena.

    Zivimo daleko bolje od drzava sa visokim fertilitetom a zalimo se da su djeca "skupa", smijesno. Nema politicara sa mudima da kaze kako stvari zaista stoje jer istina ne bi bila ugodna.

    Ja sam vec prije dao prijedlog za jedno od rjesenja. Ak nemas djece manja ti je mirovina i bok. Zasto bi necije dijete uplacivalo iz place u fond solidarnosti za osobu koja se odlucila na neimanje djece, odnosno nije drustveno solidarna.

    Neke drzave u istocnoj Aziji skoro pa da i nemaju model mirovina. Obitelji se odlucuju na vise djece jer ce ta djeca jednog dana uzdrzavat roditelje. Na neki nacin gledaju na djecu kao investiciju za buducnost.
  • Nino Bule
    12k
    Zivimo daleko bolje od drzava sa visokim fertilitetom a zalimo se da su djeca "skupa", smijesno. Nema politicara sa mudima da kaze kako stvari zaista stoje jer istina ne bi bila ugodna.NitkoBitan

    Istina je nazalost jer sa rastom standarda ljudi odlucuju imat manje djece, ljudska sebicnost cak po meni uglavnom nesvjesna, osim ekstrema poput debila koji ne zele djecu uopce jer im smetaju i ne mogu putovat, pit, stagod. Moja stara je do 21e imala troje djece i mene rodila sa 27, danas prvo dijete ljudi uglavnom dobiju sa 28,29 godina i tako bude uglavnom nesvjesnom odlukom
  • The Undertaker
    4.5k
    Obitelji se odlucuju na vise djece jer ce ta djeca jednog dana uzdrzavat roditelje. Na neki nacin gledaju na djecu kao investiciju za buducnost.NitkoBitan

    To ti vrijedi samo za selo gdje su djeca besplatna radna snaga. U gradu su djeca trošak.
  • DrawTube
    3.5k
    svejedno, nema danas razvijene države gdje je fertilitet preko te stope. I nikad neće biti, bar ne u demokraciji.

    Najblize tomu je valjda Francuska, međutim znamo tko je odgovoran za taj fertilitet. Evo Orban je investirao preko 5% bdpa na povećanje fertiliteta i sad su na famoznih 1,55. Mislim da ni religiozna Rumunjska nema neke bolje brojke, pgotovo kad se maknu romi. To I je realan doseg .

    Danas je naprosto teško uzdržavati 3 + djece s prosječnim primanjima. Nema to više ni puno veze s likovima i desnima. Prije 50 godina nije bilo troškova poput maturalaca, nije se toliko trošilo ni na odijevanje i hranu. U krajnjem slučaju teško je danas ugodno živjeti s 3 djece u stanu od 60m2. Pgotovo ako ima 1 kupaonicu. A većina kupljenih nekretnina danas su stanovi.Svaka čast ljudima koji to uspijevaju a da djeca ne ostaju zakinuta.
  • Nino Bule
    12k
    https://www.huffpost.com/entry/state-department-internal-emails-gaza-israel_n_65296395e4b0a304ff6ff95d?ykm

    Hours after Israel ordered an exodus in Gaza, State Department officials circulated internal warnings against 3 phrases:
    "de-escalation/ceasefire"
    "end to violence/bloodshed"
    "restoring calm"
    It's the latest sign the US won't urge Israeli restraint

    Kakav se pokolj sprema, nisam od paničara i prognostičara propasti ali ako se izraelcima dopusti masovni pokolj čeka nas opet ludnica na bliskom istoku, ne bi me cudilo da minimalno iran ako ne i saudijska arabija budu prisiljeni uc u rat, odma to znaci i americki ulazak na strani izraela, ponovnu destabilizaciju svega ...
  • Patak
    2.6k
    Pa to je već viđeno u ukrajinsko ruskom sukobu, nema nikog živog da govori o primirju, svi huškaju samo dalje na rat i ubijanja. A i ovo mi je sve sumnjivije, kome je odgovarao taj napad Hamasa, nikome osim onima koji žele potpuno očistiti Gazu od ljudi.
  • NitkoBitan
    13.5k
    Istina je nazalost jer sa rastom standarda ljudi odlucuju imat manje djece, ljudska sebicnost cak po meni uglavnom nesvjesnaNino Bule

    Edukacija i samo edukacija. I ja se slazem da je dobar dio ljudi nesvjestan, ali tko ce im rec kako stvari stoje? Politicari sigurno nece, u skolama sumnjam da ce cut, u medijima sigurno nece. Mozda da budemo svjesni problema i suocimo se s njim i rezultati ce onda biti bolji.

    To ti vrijedi samo za selo gdje su djeca besplatna radna snaga. U gradu su djeca trošak.The Undertaker

    Pricam za istocnoazijske drzave gdje mirovina nema. Znaci jednog dana ce te ta djeca financirat i uzdrzavat kad budes zivio sa nekom crkavicom. Trosak se onda pretvara u investiciju.

    Danas je naprosto teško uzdržavati 3 + djece s prosječnim primanjima.DrawTube

    S nasim trenutnim mentalitetom sigurno. Imao sam dosta prijatelja u osnovnoj i srednjoj skoli koji su imali 2,3 brace i sestara, nikom nista nije falilo a roditelji im nisu bili bogati. Dapace, oni su mi tada djelovali puno zdravije i normalnije od djece jedinaca.
  • Aggro
    605
    fulavaš bit ili je ne želiš niti uhvatiti, što je vjerojatnije.
    Ne radi se o Hamasovom borcu do borca, ali zna se kakva je slika Izraela u Gazi. Očekivati da ljudi samo tako evakuiraju područje koje je u nemilosrdnoj vlasti Hamasa i gdje valjda svatko ima nekog ubijenog znači da je to vrlo teško. Odnosno, mislim da se neće baš tolerirati. Figurativno, kao da je 5 hamasovaca u 5 stanova. Nije, ali to mi se čini takav kalibar odluke.
  • The Undertaker
    4.5k
    Ne fulavam. Ti možeš zaustaviti vojno sposobne muškarce, žene i djecu ne možeš jer će ti se njihovi muževi i sinovi okrenuti protiv tebe. Jasno da Hamasu iz taktičkih razloga bitno da ostanu ali čisto sumnjam da imaju taj nivo kontrole i indoktriniranosti.
  • Captain America
    15.1k
    Edukacija i samo edukacija.NitkoBitan

    Koja edukacija? Kako bi edukacijom ljudi rješavao demografske probleme?

    Nikad u povijesti nismo imali više mladih koji studiraju (o smislu nekih fakulteta ne želim jer nije tema). Ako je prosječno trajanje studija 6 godina, ti izlaziš na tržište rada s 24, 25 godina. Dobit ćeš početničku plaću s kojom ne možeš sebi stan priuštiti, a kamoli dijete. Valjda mu želiš priuštit normalan život i da ima sretno djetinjstvo, a ne da preživljavate. Išlo je i sa mnom u školu djece koji su imali troje braće i sestara i kad vidim svoje i njihovo djetinjstvo, sumnjam da im ništa nije falilo.

    Dijete iziskuje i značajan vremenski angažman roditelja (osim ako ne želiš da ga odgajaju tablet i Tik-Tok). Izašao je ovaj tjedan podatak da je 4000 djece ostalo u vrtićima ove godine umjesto odlaska u školu. Ako radiš 8 sati dnevno, ti se možeš posvetiti kako spada jednom ili dvoje djece nakon posla. Ne smatram sebičnim što roditelj želi imati vremena za još neku aktivnost osim posla i djeteta.

    Puno dublji društveni/gospodarski problem je manji broj djece od plitkog objašnjenja "mladi ne žele djecu već imaju pse".
  • Aggro
    605
    Zbilja mislim da imaju. Nije stvar samo do Hamasa, stvar je do zajednice koja se drži zajedno. Ali o tome možemo samo nagađati dok ne vidimo što će se događati. Moguće da su ove informacije o obezglavljenoj djeci i civilima ipak nekog pogodile i tamo.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.