• Tom Hanks
    2.6k
    Ja na to ne gledam tako, nije Dinamo ništa manje hrvatski bez tog G
    Meni osobno to nema veze sa mamicem jer da sam se zamarao sa time kako on predstavlja klub davno bi prestao pratit i Dinamo i nogomet,mome oku taj GNK gadno izgleda i izgovaranje GNK umjesto normalno NK.
    Ime Dinamo i njegov grb su savršeni takvi kakvi jesu i ne treba mi ni g ni v ni č niti išta više kao dodaci tom imenu.

    Dok nije bilo G ne sjećam se nikoga da je imao problema s tim.Svima je bilo normalno NKDZ i onda je išlo kako je išlo.
  • Bosskovitz
    7.6k
    Taj prefiks G jest zapravo pridjev, dok je Građanski kao klub bila imenica, i to vlastitamasacusec

    Nije. Mi ga danas zovemo Građanski, ali njegovo pravo ime je bilo Prvi hrvatski gradjanski šport klub u Zagrebu i u njemu je gradjanski bio pridjev, nikako samostalno ime. Razlog zakaj se za njega ustalilo ime Građanski, a ne kratica kao naprimjer HAŠK za Hrvatski akademski športski klub, je vrlo izvjesno zato kaj HAŠK možeš pročitati bez da slomiš jezik, a PHGŠK nemreš.

    To vidiš i na najstarijem grbu:

    temp-Imagevff8-U5.jpg

    A vidiš i suptilnije u poznatijem grbu, ovom kod emilperska na avataru: imaš rimski broj 1 za "prvi", šahovnicu za "hrvatski", G za "gradjanski", Š za "šport", K za "klub" i plavu boju za Zagreb. To je zato jer se kroz vrijeme mijenjao kontekst: početkom stoljeća imao si razne klubove u Zagrebu jer je okupljanje u klubovima bilo popularno, od auto-moto klubova do klubova promatrača ptica (izmišljam, ali jasna ti je poanta), pa je i u prvom grbu primarno naglašeno da se radi o "ŠPORT KLUBU". Kod ovog popularnijeg, kasnijeg grba (1918., pa 1925. u okruglom obliku) već je veći naglasak dan na njegovu građansku notu jer je i nogomet bio popularniji i nije mu trebala distinkcija prema ostalim klubovima, nego konkretno prema konkurentnim nogometnim klubovima.

    To je jako zanimljivo ako promatraš iz perspektive izgradnje brenda i zakaj su se neke stvari događale. Nije, naravno, nitko 1918. rekao moramo povećati prepoznatljivost našeg brenda kako bismo ga osnažili i diferencirali, ali je vrlo lako moguće da je netko rekao nešto u stilu daj povećaj to slovo G, nek se vidi da smo gradjanski, a ne neki školski (Concordia) ili akademski klub.
  • emilperska
    3.2k
    Kada je nesto dobar potez, treba to i pohvaliti..
    Mi ne smijemo biti diktatori niti komunisticka partija da zahtijevamo jednoumlje i micemo kipove Bana po ulasku u ZG.
    Ta ideja da se miče G je meni besmislena i potencijalno opasna, a i siguran sam da nece proci jer osim sto na Zoni nije vecina za to, jos je manje "obican" plebs sa zapada.
    A i trece, i da prode.. To opet ne mijenja nista za mene.

    DINAMO je bio, on jest i on će biti GRAĐANSKI.
  • Tom Hanks
    2.6k
    Nisi u pravu
    ]
  • deda
    28.1k
    Ova anketa ti već ukazuje na nešto. Da je na forumu gdje je većina hardcore Dinamovaca omjer 58-42. Vjeruj da je u običnom puku taj omjer još više na stranu GNK. Za par godina će i ovdje biti omjer 50-50.
  • Tom Hanks
    2.6k
    Vjeruj da je u običnom puku taj omjer još više na stranu GNKdeda

    To ne možemo znati jer je gotovo pa nemoguće za provesti takvo pitanje sa svakim navijačem.
    Sigurno da ima puno i jednih i drugih
    Za mene je NKDZ,time ne umanjujem niti pljujem po Građanskom kako bi neki možda mislili,srodni klubovi da,isti ne.
  • deda
    28.1k
    Iskreno ja kao mali nisam ni znao koji je prefiks. Meni je Dinamo bio Dinamo, tj Građanski, a nisam imao pojma jel Nk, Fk, Sd, Hnk, Jnk, Jsd. To sam tek poslije spoznao.
  • emilperska
    3.2k

    Gospon Deda,

    daj nas podsjeti što je sve potrebno za potpise za referendum i što onda da referendum bude valjan..

    Hvala :)
  • deda
    28.1k
    Nažalost ni ovaj statut nije savršen tako da nije određeno kojim mehanizmom se pokreće referendum. Utvrđeno je jedino da mu mora pristupiti 70% punoljetnih aktivnih članova, a da za odluku treba 50% plus jedan glas.

    U tom kontekstu vjerujem da ćemo u budućnosti imati još korekcija ovog novog statuta.
  • Bosskovitz
    7.6k
    Prije će se promijeniti statut da bi se promijenio taj članak i omogućila promjena imena na drugi način nego kaj bi se napravio referendum na kojem bi sudjelovalo 70% članova, budimo realni. Nikaj od toga, ovak je kak je.
  • Endeavour
    419
    I ime Dinamo je nastao u ne baš demokratskom okruženju, da se najblaže izrazim. Većini smeta G radi kriminalca koji je vladao. Ako idemo tom logikom trebamo novo ime.
  • NitkoBitan
    12.3k
    Mene ne smeta samo to kaj je prefiks dodan u vrijeme Glave. Smeta mi i "fonetika" odnosno izgovor koji ne podsjeca na Dinamo nego na Genk ili Gent (Ge-en-ka).
  • Droljo
    5.1k
    Tako je.
    Moj prijedlog je:




    Nk Nogometni klub Zagreb
  • deda
    28.1k
    Realno sama postavka o izlaznosti od 70% je potpuno iracionalna.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.