• NORTE
    9.3k
    8 pripadnika nacionalnih manjina koji nemaju nikakav legitimitet biti jezičac na vagi, zastupnici koji imaju osigurano mjesto s posebnih lista će presuditi za sastav vlade i krojit našu politikuMališan

    Kroji ju narod koji ne izlazi na izbore. 16% glasačke nacije je odlučilo tko će vodit politiku iduće 4 godine.
  • marcio amoroso
    32.4k
    Jedan uspješan biznismen u Njemačkoj je na pitanje kako uspjeva naći dobre radnike odgovorio: “svaka firma zaslužuje točno onakve radnike kakve ima”
    E tako i svaka država zaslužuje točno onakvu vlast kakvu ima.
    Krivi smo mi.
  • Baneki
    730
    Vidim da će BM365 i dalje imati svoj klub, naime troje njegovih članova iz prošlog saziva su opet izabrani.
  • Crusades1986
    9.8k
    Mene samo zanima, sto se manjina tice, jel oni imaju ikakvu konkurenciju u toj svojoj posebnoj jedinici? Tipa, Srbi imaju 3 mjesta. Jel za ta 3 mjesta se prijave ljudi samo iz SDSSa pa ko medu njima dobije najvise glasova je u Saboru.

    I kaj se tice ovih ostalih... jer kolko kuzim uvijek se isti biraju. Tipa doslovce Furio Radin se moze kandidirat, osvojit 16 glasova od šire familije iz Motovuna i sad je on u Saboru. Nema konkurenciju.

    I onda ti takvi ljudi, koji imaju pretplate na Sabor, kroje parlamentarnu većinu i sad prohtjevaju ministarska mjesta, fotelje i položaje u javnim po(pre)duzećima. U potpunosti slazem s Raspudicem. Znaci ili imate privilegirani položaj i onda ne možete odlucivat o vecini, proracunu i slicnome. Ili se kandidirate u svim ostalim normalnim jedinicama pa imate sve prava u Saboru kao i svi.

    Znam da smo po tome prvi u Europi, a vjerojatno i u svijetu da manjine imaju zagarantiranih 8 mjesta u Saboru. Al tu nisu glasni prolijevi mainstream mediji kao kod nekih drugih banalnih stvari.
  • xavier
    11.1k


    Prijaviti se može tko god želi. Ove godine si imao 6 srpskih kandidata za 3 mjesta, 2 češka i slovačka za jedno mjesto (oni ukupno biraju jednog predstavnika), ali Mađari i Talijani su imali samo po jednog kandidata koji je onda naravno bio siguran da ulazi.

    Albanci, Bošnjaci, Slovenci, Crnogorci i Makedonci zajedno biraju jednog predstavnika i tu si imao 7 kandidata. Isto tako, imaš veliku skupinu manjima (Austrijanci, Nijemci, Bugari, Rumunji, Rusini, Romi, Židovi, Rusi, Poljaci...) koje biraju još jednog predstavnika i tu je bilo 4 kandidata.

    Po meni definitivno nije ispravno jer kako je Pupovac jednom rekao "manjine uvijek odu s onima koji su na vlasti".

    Mislim da bi to trebalo biti riješeno drugačije. Ako imamo ovakav model, onda oni nemaju što sudjelovati u zbrajanju saborske većine nego ista mora biti postignuta bez njih, a manjinci mogu imati svoja mjesta tamo kako bi se izborili za svoja prava. Druga opcija je da izađu na "normalne" izbore zajedno sa svim ostalim strankama i ako na taj način izbore mjesta u Saboru, onda mogu sudjelovati u okupljanju većine.

    No naravno da se to neće dogoditi jer im je ovako puno bolje (ne mislim manjinama nego političkoj ekipi koja od toga jako dobro živi), a Tuđman im je to u startu morao dati zbog skupljanja bodova u situaciji koju smo imali prilikom stvaranja države gdje je trebalo pokazati svjetskoj javnosti da smo normalna država koje nije takva kakvima su nas neki pokušali prikazati.
  • NORTE
    9.3k
    Nisu valjda manjine krive što Hdz koalira s njima a ne s Mostom, ili pak DP-om.

    Vidim da će BM365 i dalje imati svoj klub, naime troje njegovih članova iz prošlog saziva su opet izabrani.Baneki

    Molim te više informacija o ovome.
  • Baneki
    730

    https://www.sabor.hr/hr/zastupnici/klubovi-zastupnika/klub-zastupnika-stranke-rada-i-solidarnosti-i-nezavisnih-zastupnika-9
    Lekaj, Bilek i Kajtazi su iz tog kluba opet izabrani u Sabor...a za klub treba minimalno tri zastupnika
  • deda
    28k
    Manjine ništa ne odlučuju. Da je SDP imao isti broj mandata kao HDZ oni bi podržali njih
  • NORTE
    9.3k
    Lekaj, Bilek i Kajtazi su iz tog kluba opet izabrani u Sabor...a za klub treba minimalno tri zastupnikaBaneki

    Oni su se kao predstavnici manjina priključili BM klubu, ali BM u ovom sazivu nema predstavnika.
  • Kwedi
    3.8k
    Fan fact - manjine od 2000. nisu jedino podržale sdpove vlade i onu kratku od pol godine oreškovićevu.

    kako se lijepo može kradeze uvijek dogovoriti s njima, dok bi sigurno neki ovdje očekivali o prirodnoj komunjarsko-srpsko-jugozomboidnoj kohabitaciji između traktoraša i crvenih kmera.
  • xavier
    11.1k
    U stockholmu se ponavljaju izbori, daj Boze da general nadoknadi 11 glasovaDino

    Izbori u Stockholmu se na kraju ipak ne ponavljaju, ali nije Glasnović tamo ni mogao nadoknaditi tih 11 glasova jer se nije radilo o izbornom mjestu XI. izborne jedinice (za dijasporu) nego o izbornom mjestu I. izborne jedinice za ljude koji su podigli potvrde da na dan izbora nisu u RH pa su željeli iskoristiti svoje pravo u Švedskoj gdje su se nalazili u tom trenutku.

    Kako te potvrde vrijede isključivo jednokratno za taj dan te kako 18 glasova, koliko je ukupno bilo tih potvrda, nikako ne može utjecati na rezultate u I. izbornoj jedinici, DIP je odlučio da neće biti ponavljanja.
  • Crusades1986
    9.8k
    Prijaviti se može tko god želi. Ove godine si imao 6 srpskih kandidata za 3 mjesta, 2 češka i slovačka za jedno mjesto (oni ukupno biraju jednog predstavnika), ali Mađari i Talijani su imali samo po jednog kandidata koji je onda naravno bio siguran da ulazi.

    Albanci, Bošnjaci, Slovenci, Crnogorci i Makedonci zajedno biraju jednog predstavnika i tu si imao 7 kandidata. Isto tako, imaš veliku skupinu manjima (Austrijanci, Nijemci, Bugari, Rumunji, Rusini, Romi, Židovi, Rusi, Poljaci...) koje biraju još jednog predstavnika i tu je bilo 4 kandidata.
    xavier

    E to me zanimalo, nikad nisam pratio njihove liste. Tenks

    S ovim ostalim se slazemo :up:
  • Dino
    2.2k

    Istina, kasnije sam malo istrazivao i tak je ispalo, al sam onda cuo u podcastu s glasnovicem, da se u munchenu ponavlja (? iako je sve to nekaj nejasno) te se trazi ponovno prebrojavanje glasova.


    komunjarsko-srpsko-jugozomboidnojKwedi

    Naravano da nebu nikad doslo do takve vlade jer se sdp jednostavno ne bi usudio. Pa i sam vjerojatno znas da je sdp kenjal o Bleiburskoj komemoraciji i spomen ploci HOSovcima u jasenovcu, al nikad nisu nis konkretno napravili po tom pitanju jer se boje reakcije, al zato hdz sve to easy rjesava jer su oni “desno”. Nek zato mi jos uvijek imamo srpsko - hrvatsku trgovacku koaliciju, nema veze kaj je srbin, koji ne priznaje srpsku agresiju, clan vlade i zasigurno novi ministar (branitelja, po mogucnosti). Bitno da nema generala koji sam laprda o jugozomboidima i velkosrbidima jer ionak se hrvatska sutnja od ‘45 pa do dan danas nazalost puno vise cijeni od bilo kakve kritike prema vlasti.


    Tipa doslovce Furio Radin se moze kandidirat, osvojit 16 glasova od šire familije iz Motovuna i sad je on u Saboru.Crusades1986

    Radio Furin moze glasat sam za sebe i u saboru je. Treba stavit model izbornog zakona kak srbi imaju. Svako se moze kandidirat ko gradanin (u njihovom slucaju republike srbije), sve je jedna jedina izborna jedinica i ko prede prag od 3% cini mi se, ima pravo na mandat (ili vise njih, ovisno o broju glasova) u parlamentu. Al tog nece bit sljedece cetri godine jer naravno da malim “zeton strankama” ovo odgovara, a posljedicno i hdzu npr jer ima s cim nadoknadit ruke za vladajucu vecinu.

    Ej umorna zemljo izmucena...
  • Mali dioničar
    14.2k
    Radio Furin moze glasat sam za sebe i u saboru je.Dino

    Supruga mu je 14 godina voditeljica ureda Vlade tak da je on svoju poziciju dvostruko naplatio.

    Tuđman im je to u startu morao dati zbog skupljanja bodovaxavier

    Tudjman im realno nije dao koliko sad imaju jer je dijaspora imala 12. Svoju snagu dobili su smanjivanjem dijaspore na 3 što je realizirala Kosor u dogovoru s SDP-om.

    Ako imamo ovakav model, onda oni nemaju što sudjelovati u zbrajanju saborske većine nego ista mora biti postignuta bez njih, a manjinci mogu imati svoja mjesta tamo kako bi se izborili za svoja prava.xavier

    Točno. I to je bio prijedlog referenduma za promjenu izbornog zakona. Kao i prijedlog da imamo 100 zastupnika i jednu izbornu jedinicu. Samo jbg, kod nas se ne gleda na sadržaj prijedloga nego tko predlaže.
  • xavier
    11.1k
    Samo jbg, kod nas se ne gleda na sadržaj prijedloga nego tko predlaže.Mali dioničar

    Upravo to.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.