• Mali dioničar
    14k
    žestoku intervenciju u pogledu stambenog kreditiranja mladih obitelji.Aggro

    Nešto kao POS ili stambene štedionice? Čak i poslovne banke i tako uvjetuju stambene kredite dobi...

    Demografiju ne mogu popraviti 200 roditelja odgojitelja koji rađaju po troje i više djece jer im je to isplativo, nego 20000 mladih obitelji s barem dva djeteta.Aggro

    Kad dvoje ljudi ima dvoje djece to NE popravlja demografsku sliku.

    According to the UN Population Division, a total fertility rate (TFR) of about 2.1 children per woman is called replacement-level fertility.
  • db-izbjeglica
    12.6k
    Baš me zanima hoće li rezati troškove za udruge civilnog društva i lgtbqxy potrebe. Kad će doći vrijeme za stezanjem remena u tom segmentu?Teška su vremena, svaku kunu treba okrenuti 5 puta prije nego se potroši. Svjetlo u uredu našeg prepametnog i presposobnog gradonačelnika radi i iza 21h, sigurno će smisliti nešto.
  • db-izbjeglica
    12.6k
    According to the UN Population Division, a total fertility rate (TFR) of about 2.1 children per woman is called replacement-level fertility.Mali dioničar

    Glupost, ako slobodna i samostalna žena sa 4 banke ima 2 cucka to je isto prirodni prirast, barem po ekipi koja je na vlasti. Također ne diskriminiraj istospolne parove, zašto samo po ženi kada je očito da i muškarci mogu biti mame.
  • Mali dioničar
    14k
    . Također ne diskriminiraj istospolne parove, zašto samo po ženi kada je očito da i muškarci mogu biti mame.db-izbjeglica

    Meni samo nije jasno ako pederi i lezbe ne žele da drugi ljudi radjaju djecu, koga će oni uopće posvajati.
  • Papastrumf
    9.4k
    Kad dvoje ljudi ima dvoje djece to NE popravlja demografsku sliku.Mali dioničar

    Upravo tako. Zdravoseljackim rjecnikom, ako neki par ima dvoje djece, to znaci da ce to dvoje djece “zamijeniti” svoje roditelje.
    Jedno ili dvoje djece ne poboljsava demografsku sliku. Upravo zato je bitno na neki nacin stimulirati parove s jednim ili dvoje djece da idu na trece.
    To naravno ne moraju biti iskljucivo velike naknade za 3. dijete. Ima tu puno prostora za manevriranje.
  • Jaro
    5.4k
    Placanje nekome da ima djecu nije demografska mjera nit je Bandic to uveo radi toga. Znamo svi tko su oni koji su najvise ovo koristili.
    Mozemo je uzas, al ovo im je jedini ispravan potez do sada. Roditelji koji su radili i nisu ovi koristili su debili?
    Pa vise love je otislo na tu mjeru nego na sve vrtice u istom razdoblju. Sto bi trebao biti prioritet?
    A ako je itko pametan, kod pitanja stadiona, ako netko potegne "a vrtici" argument ce udarit kontru ovime...
    Besplatni udzbenici NISU besplatni, platio ih je netko...
  • Papastrumf
    9.4k
    Ne pricamo o mjeri odgajatelja.
    Ta mjera je bila cisti populizam ali je kao takva donesena. Sad je odjednom dekretom ponistavas. 5400 vrticke djece, koji su bili doma jer su ih cuvale majke, sada moraju nazad u vrtic, a u vrticu 360 slobodnih mjesta.
  • masacusec
    3k
    Smještajni kapaciteti djece u dječje vrtiće su očigledni problem…Pa stvar je vrlo jasna, izgradi nove dječje vrtiće jer ipak je održivi demografski razvoj prvenstveni nacionalni interes. Ove mjere odgajatelj su vazektomija radne sposobnosti radno sposobnih ljudi.
  • Jaro
    5.4k
    ja nisam vidio ni jedan upis o tome, vec o psima, lgtb i slicnome...
    Kao sto sam rekao, ovi iz Mozemo su prilicno nesposobni i donose odluku bez da znaju kak ce je provest... jedino sto, djeca od 7 godina idu u skolu ne u vdtic, vjerujem da su zbog toga staviki granicu...
    Al kad vidim na tv zadnjih dana: "Dala sam otkaz, kak cu ja sad i slicne tlapnje, riga mi se..."

    Pitaj zene iz Kamenskog i slicne kak su se one snasle...
  • Dino
    2.2k
    Nije problem ukidanje sadasnjih mjera, nego to sto oni nemaju druge mjere koje bi na neki nacin stimulirale obitelji i parove na trece dijete koje je kljucno u podizanju broja stanovnika.
  • Dino
    2.2k
    Uostalom i smece je bila ista stvar. Prvo je otkazao odvoz Pripuzu pa kad je skuzio da bi mu glava mogla zavrsit u smecu, usral se i dosli su lagano do dogovora.
  • markoli
    1.6k
    S jedne strane imamo prvi stup gdje sadašnje radne generacije plaćaju mirovine sadašnjim umirovljenicima (nažalost nema nekih naznaka da će se udio prvog stupa smanjivati u doprinosima za mirovinsko), a s druge strane ukidamo demografske mjere, od kojih su neke bile i dobre. Vrtić neće značajno potaknuti ljude da imaju više djece, ali konkretne novčane mjere bi mogle. Nije ukinuta samo mjera roditelj odgajatelj nego je značajno i smanjena jednokratna pomoć za treće dijete. Tih 54.000 kn, odnosno 9.000 kn raspoređeno na šest godina nije neka astronomska cifra niti će netko samo zbog toga imati dijete, ali sigurno nije za baciti. Bilo bi dobre kada bi netko napravio znanstveno istraživanje koje mjere funkcioniraju, a koje ne.

    Općenito (nevezano za ove mjere) smo društvo gdje je kul imati tri mačke i psa, gurati karijeru, a kada se žena skrbi za obitelj to je relikt nekih starijih vremena, ponižavajuće. Nije progresivno, kuiš.
  • Jaro
    5.4k
    U vremenima kad je "žena skrbila za obitelj" nije bila placena za to... Nit imam potrebu placat nekome da ima djecu, nit imam potrebu placat da ima psa...
    Posao grada jest zbrinjavanje smeca, al nije demografija - to je ipak na drzavi (ovi iz HDZa su dobili finu poruku Markicke - ako mislite da je dobra mjera koja se sad ukida, uvedite je na drzavnoj razini) - Zagreb ce se ionako popuniti stanovnicima - jer ima ove bitnije mjere bolje nego ostatak drzave - radna mjesta, bolnicki, skolski i predskolski sustav (kakav god bio, bolji je od 75% drzave) i slicne stvari.
  • markoli
    1.6k
    Zato sam i rekao "nevezano za ove mjere", govorio sam generalno o stanju zapadnog društva. Nemam ni ja potrebu plaćati tuđu mirovinu, pa smo tu gdje jesmo. Svatko plaća za nešto što ne koristi ili ne želi. Nevjernik za vjerske zajednice, konzervativac za aktivističke udruge itd.

    U svakom slučaju dobre demografske mjere trebaju biti stabilne, dugoročne. Ovo je štetna odluka. Nikakva alternativa nije ponuđena. Mogli su donijeti odluku da za novu djecu neće vrijediti navedena mjera, za postojeću hoće. Ovako su ljudi donijeli životne odluke na temelju određenog sustava potpora i sada se to preko noći ukida.
  • Aggro
    588

    Naravno da popravlja. S obzirom da sad ima po 0 ili 1. Trenutno Hrvatska ima 1.4 fertilitet što je među najnižima u Europi (naginjemo Jugu Europe).

    Ako fertilitet naraste za samo jedan stupanj to popravlja demografsku situaciju. Ne popravlja prirodni prirast.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.