• Neki tip
    21.3k
    Sva carstva kroz tisuće godina koje je autor analizirao bez obzira na tehnologiju ili veličinu carstva prolaze iste faze i imaju približno isto trajanje.Patak

    Osim što ne prolaze i nemaju, ni približno, a kamoli isto. :blush:

    Ni blizu.

    Naravno da ak su propala, da su u nekom trenutku imala neki uspon, vrhunac i pad. Problemčić je samo u tome što to naknadno, nakon što se sve već odvilo, interpretiraš kao razdoblja uspona, vrhunca i pada i što je trajanje pojedinih faza toliko dugačko kod nekih carstava koliko je ukupno trajalo neko drugo carstvo.

    To ti je zapravo najčešći slučaj sa svim fantastičnim teorijama o nekim nevjerojatnim sličnostima, uzročno-posljedičnim vezama, naprosto početne "činjenice" iz kojih se teorija izvodi - uopće nisu činjenice.

    Evo, samo par osnovnih, najpoznatijih i najvećih carstava:

    Kinesko carstvo - okvirno 2000 godina trajanja
    Rimsko carstvo - ovirno 500 godina trajanja
    Rusko carstvo - okvirno 200 godina trajanja
    Britansko carstvo - kak se uzme, ali cca 300 godina
    Egipatsko carstvo - 3000 godina s različitim usponima i padovima, više puta
    Tursko - cca 600
    Perzijsko carstvo - 1500 godina da samo starovjekovno razdoblje brojimo.

    Razloga za propadanje je 101, a ne 1 u vidu "dekadencije".

    Ako mi dopustiš, čini mi se da si neke tehničke struke.. Nerijetko upadate u zamku da jako podcjenjujete društvene i humanističke znanosti i zato što, da grubo karikiram - razumijete strojeve, mislite da razumijete i ljude i društva.

    I za razumijevanje toga ide se u škole, piše doktorate, čita more literature, razvijaju analitički alati, metodologija kojom se potvrđuju ili opovrgavaju hipoteze.

    Ovo sto si gore navodio, u najkraćem - nije točno. :)
  • Mali dioničar
    15.5k
    Vezano za vijence u Dunavu jasno je da se radi o relativizaciji i poruci da su Srbi bili isprovocirani od strane Hrvata i zle šahovnice pa su Hrvati prvi posmicali Srbe i bacili iz u Dunav. Tamo ljeti 1991. ako se ne varam.

    Iako su hrvatski redarstvenici u Borovu Selu masakrirani u svibnju 1991.

    Zapaljene Ćelije u srpnju 1991. Kolovoz 1991. etničko čišćenje Dalja.

    Dakle neka puši onaj četnički kurac ta kravetina.

    Na današnji dan dok su masakrirali ljude na Ovčari ta kurva baca vijenac na sasvim drugoj poziciji.
  • Gražvydas Mikulėnas
    12.7k
    "Dunave, izbaci svojom silinom

    sve lažne vijence pohlepnih uljeza.

    Nek ostanu čiste tvoje dubine,

    obale snova i nova svitanja."

    Antonija Buljan – Filipović
  • Doktor Kunić
    3.5k
    Ne treba ni govoriti koji su to njihovi glasači
  • Mlađi referent
    12.3k
    Jebote, Bandić nam je bio gradonačelnik Zagreba 20 godina, a ja se nikad više nisam sramio sugrađana i njihovog izbora. :smile:
  • mali M
    5.2k
    Ja ne govorim o Tomaševićevim djelima nego o mogućim razlozima zašto je u Vukovaru. Ne miješajte domoljublje sa političkim nazorima.
    Edit: Na stranu što je Benčićka to napravila iz prizemnih političkih razloga ali nemam nikakvih problema da se položi vijenac za sve civilne žrtve Domovinskog rata, uključujući i Srbe. Na kraju krajeva, i oni su bili (velika većina) hrvatski državljani.
    The Undertaker

    Na ovo prije sa ocem braniteljem i stricom svećenikom su ti svi odgovorili pa nema potrebe da i ja... Tomašević ima veze sa domoljubljem kao i ja sa kvantnom fizikom, sve što radi nema ni najmanje veze sa domoljubljem nego sa ideologijom... I to znamo svi pa i ti, inače bi volio da mi objasniš što je napravio za dobrobit svojih sugrađana u zadnje 3 godine da bi popravio njihovu kvalitetu života..
    A druga stvar, super mi je što govoriš o Benčićki kao da je odvojeno tijelo od Tomice. I bio je jučer tamo i on tako da vjerujem da je kao predsjednik stranke on to dobro instruirao ako ne i bio prisutan samo izbjegao fotografiranje...
  • The Undertaker
    5.5k
    Kao prvo, ljudi zaboravljaju da je 18.11. službeno i Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata (sve, uključujući i Srbe).

    Kao drugo, 18.11. je i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Misliš li da pripadnici LGBT zajednice, ljevice, Soroševci, itd... ne poštuju žrtvu Vukovara ili je to rezervirano samo za tzv. desnicu i HDZ (što god on bio)?

    Edit: Kao treće, Tomašević tamo treba biti i zbog funkcije, kao gradonačelnik Zagreba, čak i da privatno ne želi ići.
  • mali M
    5.2k
    mmmmm... Pa reći ću svoje mišljenje, a to je da takva vrsta političara koji drže ideologiju iznad moralnih vrijednosti uglavnom bude uzrokom tih žrtvi... Do sada im nisu smetale žrtve komunističke ideologije pa neznam što ih veže za ove.. i Tomica i Benčićka do sada nikada nisu imali potrebu doć odat počast žrtvama Vukovara tako da... Da, sumnjam da je to vezano odjednom za njihove moralne vrijednosti...
  • Patak
    2.9k
    Ja sam samo interpretirao tekst Johna Glubba, Fate od empires, mislim da je on pobrojao dosta tih carstava i njihovo trajanje od oko 250 g sa svim fazama, uz naravno izuzetke koje je i on sam naveo da ih ima. Nije on bio društvene struke, a ni tehničke, bio je britanski vojnik u Jordanu.

    Slažem se da treba poštivati sve struke, i društvene i humanističke i da imaju svoju znanstvenu metodologiju, zapravo što sam stariji mislim si pa to kak neki stroj funkcionira nije toliko važno koliko je važno (i zanimljivo) shvatiti kako društvo funkcionira pa zato i čitam svašta uokolo, tak sam naletio i na tog Glubba.
  • Jaro
    7.5k
    nemojmo se lagati, pustanje vijenaca u Dunav na taj ili dan prije/poslije i hvaljenje istim ima svoje znacenje i ima svoj cilj. Nikakve veze nema to sa "svim zrtvama Domovinskog rata". Siguran sam da se 27.1. nitko od normalnih njemackih politicara ne usudjuje dati pocast "svim zrtvama drugog svjetskog rata" pogotovo ne nekom gestom koju je osmislio neki bivsi pripadnik , ne znam, Hitler Jugenda ili slicno...


    Edit: ne znam kako se bacanje plastike u rijeku uklapa u zelenu ideologiju...
  • Mali Zeus
    13.5k
    Jesam fulao temu?
  • Neki tip
    21.3k
    mislim da je on pobrojao dosta tih carstava i njihovo trajanje od oko 250 g sa svim fazama, uz naravno izuzetke koje je i on sam naveo da ih ima.Patak

    Ma sve pet, ali shvaćaš da početna premisa ne drži vodu. Probrao je "dokaze" koji mu pašu i izveo iz njih tezu, zanemarivši sve one koji mu ne pašu i najveća i najutjecajnija carstva u povijesti jednostavno proglasio iznimkama.

    Ne može od 15 dokaza, 10 biti iznimka, a 5 potvrda teze.

    Namjerno kažem teze, jer on ne postavlja hipotezu koju onda potvrđuje ili opovrgava, nego ima neku svoju tezu o kojoj bi rado malo pričao (premda o tome ne zna dovoljno i nije istraživao dovoljno i nigdje nista provjerljivo i dokazivo nije objavio) pa si je lijepo izabrao par detalja koji mu pašu, otpilio sve druge i gle - teza potvrđena.

    Kužim da si znatiželjan i svašta te zanima, sve propituješ i u sve sumnjaš (nije to loše samo po sebi, dapače) i po tome me podsjećaš na jednog ženinog bratića. Svako malo mi dođe s nekim ili revolucionarnim otkrićem ili teorijom zavjere, najčešće kombinirano. :) Mlađi je dosta od tebe pa ima malo ekstremnije primjere, mada i dosta ovih klasičnih poput 5g mreže povezane s koronom.

    Nedavno je tako islandski lišaj bio "nevjerojatna biljka o kojoj farmaceutske kompanije šute, a koja sprječava i nastanak tumora. Na Islandu nema oboljelih od raka! Ha, kaj na to kažeš!?"

    Koliko ja znam, koristi se protiv kašlja, nema nikakav učinak na karcinom, nije nepoznata, a na Islandu, naravno, ima oboljelih od raka (valjda jer nisu skupljali lišaj).

    Ali sve nek i nije tako, nek evo za potrebu rasprave šute, pobogu zašto bi šutjele? Šta, ubrat ćeš ga sam tijekom subotnje šetnje Islandom njima ispred nosa pa ti ne žele reć kako djeluje? Zašto ne žele zaraditi na njegovom djelovanju, proizvoditi ga, sintetizirati, uzgajati, što god?

    I sve nek i nema, opet u svrhu rasprave, oboljelih od raka na Islandu, što dokazuje da je to zbog uporabe baš lišaja? A ne, štajaznam, lososa baš iz mora oko Islanda gdje živi poseban plankton koji utječe na kakvoću vode.

    (Mislim, naravno da ne trebaš niš na ovo odgovarati, nije teza tvoja, samo na malo ekstremnijem primjeru ukazujem na nekakav obrazac)

    Ne ide mi u glavu kak se u znatiželju i sumnju tako lako uvuku razne neprovjerene i nedokazane teze "s ruba znanosti".

    Uvijek su tu nekakve fascinantne uzročno-posljedične veze, nekad društveno-političko-ekonomske, nekad prirodne, koje nitko prije nije otkrio i svejedno baš nitko od "otkrivatelja" da se uhvati "papira i olovke" i objavi to u relevantnom znanstvenom časopisu, nego ravno pred kamericu pa na youtube. Ili, katkad ajde, uzme se olovka, ali onda odmah knjiga, ništa makar mali stručni rad na tu temu.
  • serbus
    4.2k
    Mene zanima vaše mišljenje evo tu su spomenuti a sigurno ih ima još ali eto zadržimo se na poznatim sinovima.

    Kako je moguće da dijete branitelja, heroja u ratu ispadne kao odrasla osoba "pička od momka".
    Tu su mi prva dva primjera mali od Glavaševića a evo i Tomašević ima dobro zaleđe ali su skrenuli sa puta...
  • Sad opet
    202
    Pa nije to nikako povezano, ima puno pravih branitelja i heroja koji su poslije rata i sami postali smradovi i HDZ lopovi. To ne umanjuje njihove zasluge i poštovanje koje zaslužuju, a ne umanjuje njihovo trenutno ponašanje... Pa meni je najgora stvar kad se braniteljstvo uzima kao olakotna okolnost pri krivičnim djelima, time kao da pljuju one koji pošteno žive i rade. Ista stvar s njihovim obiteljima ( djecom).
  • Mlađi referent
    12.3k
    'Teško je što ljudi ne mogu zatvoriti prošlost, to razara ljude' - Sandra Benčić o Vukovaru

    'Važno je da bez obzira na desetljeća koja prolaze ne zaboravljamo na žrtvu ljudi i kakve je naravi bio režim koji je pobio desetke tisuća ljudi' - Sandra Benčić o Drugom svjetskom ratu
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.