• markoli
    1.7k
    Ban centar mi je u startu bio ružan, sad mi je super.Mali dioničar

    Uh meni je baš užasan i dalje. Kao šaka u oko.
  • xavier
    12.1k
    Meni je Ban centar onako "ok"...apsolutno mi ne smeta, dapače, ali da mi je sad nešto ekstra lijep, i nije.
  • Mali dioničar
    15.5k
    pa činjenica je da su nas investicije pogurale, a najviše ih dolazi iz EU fondova.Kwedi

    Općenito sposobnosti država za zaduživanje najviše ovise o centralnim bankama.

    S obzirom na to da sve centralne banke vode jako ekspanzivne monetarne politike i s obzirom na to da su kamate na povijesno niskom nivou, nema opasnosti od bankrota države.

    Osim povijesno niskih kamata ECB-a, Bank of England, švicarske centralne banke i FED-a, tu je i odluka HNB-a o otkupu hrvatskih državnih obveznica od hrvatskih banaka, investicijskih fondova i mirovinskih fondova.

    Europski fondovi i investicije nemaju blage veze s mogućnošću refinanciranja duga odnosno ako utječu, utječu znatno manje od faktora koje sam nabrojao. Zbog toga se iznos kamata koje hrvatska država plaća smanjuje usprkos porastu apsolutnog iznosa duga.

    Sam odnos dug i GDP-a Hrvatske u odnosu na ostale EU države je sasvim podnošljiv.

    Osobno nisam pobornik ovakvih kamatnih stopa, ali to je trenutna mantra svih svjetskih monetarista i to je to.
  • Kwedi
    3.8k
    meni isto ban centar prva liga.
  • Neki tip
    21.3k
    slažem se. govorim isključivo o izvoru novca. imaš ljude, komentatore koji kažu "prestanimo poticat poljoprivredu" al generalno jer je sporan javni novac. i kroz našu državnu blagajnu ide po nekim kriterijima. naravno da nisu dobri kako si i spomenuo. al i fondovi su naši, jer smo dio tog sistema. na to se referiram.Kwedi

    U redu, ali to i dalje nije cijela istina. Kada je u pitanju novac iz EU fondova, mi smo neto primatelj, ne davatelj, To znači da manje uplaćujemo "u blagajnu" nego što imamo priliku povući, a srećom, uspijevamo ipak tu priliku iskoristiti barem u dovoljnoj mjeri da smo i u praksi, a ne samo teoriji - neto primatelj u pristojnom "plusu".

    Upravo zbog toga neto plusa, ljudi EU fondove ne doživljavaju toliko kao "naš novac" nego manu s neba koju nam šalju iz bogatijih dijelova Europe. Kada daš lovu iz proračuna na temelju 3 hektara livade, onda to posve razumljivo ljudima smeta više, nego kad daš lovu kroz dobro osmišljen projekt, s vrlo strogim kontrolama i k tome više iz džepa njemačkog i nizozemskog poreznog obveznika, nego "našeg".
  • og1986
    2.9k
    baš bi boris lalovac, milanović i slični genijalci uspjeli zadnju godinu mandata malo iznad da nije dvije godine ranije ušlo se u EU.Kwedi

    a zanimljivost je da smo do nedavno vukli manje novca nego kaj smo uplaćivali u EU, znači bili u minusu pod milanovićem i još neko vrijeme pod HDZ, tako da to pada u vodu. Ako pričaš da su EU fondovi spasili bdp i hrvatsku ekonomiju onda bolje promijeni temu jer nema tu kruha. Popričaj sa nekime koji je studirao ekonomiju ili inženjersku matematiku na PMF pa će ti to objasniti.

    A što se rimca tiče vidim da je tebi problem više sam on pa u skladu time ne voliš ništa šta je on taknuo.
    Ok, to mogu shvatiti, jer ga neki ljudi dižu u nebesa, a zbog mutne prošlosti i osobne nezainteresiranosti za njegove poslove to povezuješ u jedan paket. Više ideš ad hominem.
    Kaj me nije briga, ali onda reci da ne voliš ga kao čovjeka i bez obzira na argumente nećeš prihvatiti da je nešto pozitivno proizašlo iz te avanture.
  • Kwedi
    3.8k
    istina. al nemremo ga sigurno svrstati ko nevidljivi novac ili njemački novac.
  • Kwedi
    3.8k
    a zanimljivost je da smo do nedavno vukli manje novca nego kaj smo uplaćivali u EU, znači bili u minusu pod milanovićem i još neko vrijeme pod HDZ, tako da to pada u vodu. Ako pričaš da su EU fondovi spasili bdp i hrvatsku ekonomiju onda bolje promijeni temu jer nema tu kruha. Popričaj sa nekime koji je studirao ekonomiju ili inženjersku matematiku na PMF pa će ti to objasniti.

    A što se rimca tiče vidim da je tebi problem više sam on pa u skladu time ne voliš ništa šta je on taknuo.
    Ok, to mogu shvatiti, jer ga neki ljudi dižu u nebesa, a zbog mutne prošlosti i osobne nezainteresiranosti za njegove poslove to povezuješ u jedan paket. Više ideš ad hominem.
    Kaj me nije briga, ali onda reci da ne voliš ga kao čovjeka i bez obzira na argumente nećeš prihvatiti da je nešto pozitivno proizašlo iz te avanture.
    og1986

    ma rimac me ne jebe ni pol posto. čak ne pratim auto industriju, a kamoli njega osobno.

    čak nisam se uopće referirao na izvor kapitala s kojim je počeo jer mislim da grijesi roditelja ne trebaju bit kamen na plećima nasljednika.

    jednostavno; tip govori kako prodaje automobile. deset godina. prodao ih kako si rekao sedam.
    istovremeno cijelo vrijeme ima minus. a poduzetnik godine.

    a nitko u medijima ne postavi pitanje di su silni auti?

    a ovo oko povlačenja para, pa neš dobit na lijepe oči u srpnju 2013. ili 2014. pare odmah ako nisi raspisao natječaj, napisao i prijavio projekt i dobio lovu. pa ne ide to "sori buraz, imaš kunu?"

    al u zadnjoj godini mandata već imaš efekt.

    valjda za to ne treba inženjerska matematika s pmf-a...
  • og1986
    2.9k

    Ma par godina prije službenog ulaska su se već mogli početi pisati projekti i povlačiti novci samo kaj je u hrvatskoj to slabo bilo reklamirano i isprezentirano.

    Ali da povežemo ovo sa zagrebom, baš me zanima koliko će grad Zagreb povući iz EU novaca za obnovu nakon potresa i koliko će tih novaca uopće biti vidljivo na obnovljenim zgradama.
    Čudi me kako grad koji ima toliko resora, nemože povući novac. Samo još jedan dokaz da sadašnje ljude boli briga za boljitak grada. A i upitno je kakav će mentalitet imati sljedeći gradonačelnik i njegov kabinet.
  • Kwedi
    3.8k
    kaj se tiče obnove nažalost to bude ćorak. ne postoji kapacitet sadašnje garniture, a bojim se i bilo koje iduće u tom pogledu gdje bi se moglo relativno brzo i efikasno povuć sredstva.

    kao što struka veli; nije do obnove samo već je i prilika grad gurnut u 21. stoljeće kroz revitalizaciju i reaktivaciju zemljišta brownfield lokacija tipa gredelj, ciglana, klaonica stoje trideset godina na odličnim lokacijama izgubljene u vremenu i prostoru. izuzev ciglane, ovo dvoje je u vlasništvu grada ili državne firme.
  • deda
    32.8k
    Dečki, još samo sat vremena za ovotjedni predictor
  • Kwedi
    3.8k
    Otto Barić anyone?!Mali dioničar

    Sori, nisam vidio ovo.

    Na proljeće je SDP računao s njim kao njihovim kandidatom, al se stavilo na stand by da bi se desio fijasko na izborima, unutrašnji su trenutno dok Ottek nemre čekati dal bu išo s njihovim supportom ili ne.
  • Mali dioničar
    15.5k
    Nema kaj čekati, ima 62 godine.
  • Kwedi
    3.8k
    Ma na to dal partija bude iza njega ili ide solo
  • Mali Zeus
    13.5k
    ne jebe tebe Rimac ni pol posto, zato raspravaljaš s pol foruma o njemu na 4 stranice. :grin:

    Ban centar mi je i dalje prst u oko, samo da je bilo malo manje i decentnije. Ali lijepo su uredili trg i kad drveće naraste neće se toliko Ban centar ni primjetiti. :grin:
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.