• Bosskovitz
    7.5k
    Ali ovo kaj si opisal za pravo glasa doslovno je imovinski cenzuskibic

    Složit ćemo se da se ne slažemo jer je po mom mišljenju namjera ograničenja prava glasa neraskidivo vezana uz pojam imovinskog cenzusa. On se uvodi kako bi što manji dio biračke mase pripadao slojevima društva koji ne raspolažu većom količinom novca (radnici, seljaci, žene, manjine, pridošlice i sl.), odnosno kako bi se vlast uspostavila ili zadržala u krugu bogati(ji)h. Ovdje te namjere nema i članstvo bi bilo dostupno svima po objektivno svima dostupnoj cijeni - govorimo o 0,46% godišnjih primanja osobe na minimalcu, odnosno o oko 0,2% primanja prosječne zaposlene osobe u Zagrebu. To je neusporedivo s povijesnim imovinskim cenzusima koji su bili vezani uz vlasništvo nad nekretninama, primanje socijalne pomoći i plaćanje velikih iznosa poreza (koliko se sjećam predavanja s faksa, u KuK je porezni imovinski cenzus isključivao oko 95% stanovništva iz mogućnosti ostvarivanja biračkih prava).

    Ako ćemo toliko široko definirati imovinski cenzus kao što ga ti definiraš, onda su svaki klupski izbori oni s imovinskim cenzusom jer i sada na njima mogu sudjelovati samo oni navijači Dinama koji imaju 40€ u dvije godine za članarinu.
  • mali M
    3.5k
    onda su svaki klupski izbori oni s imovinskim cenzusom jer i sada na njima mogu sudjelovati samo oni navijači Dinama koji imaju 40€ u dvije godine za članarinu.Bosskovitz

    ma okej, shvati da ovo sad pričamo mi među nama i svi se u biti slažemo, ali ovo što si napisao nije isto, jer pričamo o dvije tarife od kojih jedna ima veće pogodnosti.. neznam ni koliko je to tvoje izvedivo ako pričamo o članstvu u udruzi građana u kojoj svi imaju pravo birati ili biti birani.. onda ispada "dobro, ne baš svi svi"... povuće prizvuk "jednaki i jednakiji"... uglavnom, idemo sad kako idemo, al sigurno se treba nešto smisliti oko toga... možda će biti najbolje na kraju kad dođemo tipa do "5 godina neprekidnog članstva" od današnjeg dana...
  • Bosskovitz
    7.5k
    Naravno, sve se to da izvesti. I kibic i ja smo se složili, ovo je sad više teorijska rasprava nego neslaganje oko prakse ;)
  • kibic
    1k
    Da razilazimo se u mišljenju ovdje. Prema meni za udrugu je 1 član = 1 glas, prema cenzusu punoljetnosti. Imati još jednu razinu članstva prema mojem viđenju je točno ovo kaj je @mali Mnapisal "dobro, ne baš svi" članovi.

    Ali zanimljiva mi je diskusija, al mislim da bumo daleko od teme ovdje izašli. Drugdje možemo nastaviti jer vidim da si se dotaknuo povijesnih primjera, a to možemo jako detaljno objašnjavat.

    Naravno, jako drago mi je kaj se na forumu ovakve diskusije mogu potegnut bez onih nepotrebnih upadica "dobro kaj 100 i jedno pitanje, kaj se sve propitkuje."
  • Ludovic IX
    5.5k
    ako se učlaniš sad, imaš neprekinuto članstvo jer članstvo u 2024 vrijedi do 31.12.2024 za cijelu godinu.. pa ako i nisi formalno član bio recimo 20.1 tj učlaniš se 21.1., članstvo će ti vrijediti retrokativno od 1.1.2024. tj nećeš imati prekid.

    neznam za one članove kojima je članstvo isteklo recimo u6.mjesecu 2023. i nisu ga obnavljali, tj da li je uvjet da budeš član u 2023. zadovoljen ako si bio i jedan dan član u 2023-oj?
  • Mali Zeus
    9.7k
    Thanks. :)

    Btw pretpostavljam da uskoro kreće i učlanjivanje u Udrugu za ovu godinu?
  • jedan u nizu
    6.1k
    Kolika god bila razlika u cijeni clanstva, ne smije se stvarati razlika izmedu osobe koja ima pravo glasa, lli ona koja nema.
    Slazem se da moze postojati vise razina clanstva sa razlicitim pogodnostima, ali po meni, demokratski ne smije biti razliku u vidu mogucnosti izbora ili ne.

    Zamislite da na parlamentarnim izborima pravo glasa imaju ljudi koji uplacuju nekakav porez drzavi. I sad jos da je to odredena stopa poreza ili nesto. Pa makar i da bude samo onaj ko placa porez, to znaci da jedan dio stanovnika koji ne placa porez jer je recimo nezaposlen, student, porezna olaksica, nema pravo izaci na izbore, to bi bio krah demokracije.

    Da, sad cete reci, to su parlaentarni izbori, a dinamo je udruga gradana pa je razlika. Je, razlika je, ali svaki punoljetni gradanin drzave ima pravo glasati, bez obzira koliko doprinio drzavi. Isto tako, svaki, SVAKI clan bi trebao moci glasati na izborima u dinamu, bez obzira koliko on doprinio klubu u vidu clanstva.

    p.s. koliko god 50E godisnje nekome zvucalo smijesno malo, ima ljudi kojima je taj novac dobar dio budzeta. Netko moze biti umirovljenik, imati penziju od 400 eura (puno sam i rekao), ali je svejedno dinamovac i clan vec 40 godina, a dati 50eura jedan mjesec, kada ne moze skupiti za rezije je puno.
    Jednom studentu 50 eura moze biti puno, nekoj obitelji isto.
    Slazem se da svako ima pravo platiti koliko moze, ako govorimo o razini clanstva, naravno da netko tko se jedva moze prehraniti nece placati clanstvo jer je u tom stanju to totalno nebitno. ali to nebi trebala biti zapreka da taj netko moze ili ne moze izaci na izbore.
  • Brusa
    713
    Samo jedno pitanje : u kojem točno trenutku se postaje član? Ako sam dobro tu pročitao i ako se dobro sjećam, pisalo se o nekakvoj verifikaciji dokumenta za članstvo od strane kluba? Ako je to trenutak, jel mogu kako znati da su mi verificirali članstvo?
  • Bosskovitz
    7.5k
    Promašili ste poantu onoga što sam pisao, a ona nije bila "ajmo uvesti da glasaju samo oni koji imaju novca" jer i sada mogu glasati samo oni navijači koji si mogu priuštiti članstvo, a kome je 30€ godišnje puno taj bi uz dužno poštovanje i sadašnjih 20€ trebao pametnije potrošiti, nego "ajmo uvesti mogućnost širenja baze članova kroz povoljnije, jeftinije i dostupnije članstvo koje će biti bez nekih benefita poput glasovanja kako bismo imali što više članova". Zašto? Zato što očito postoji ogromna količina ljudi koji su Dinamovci, ali ih ne zanima sudjelovanje u upravljačkim procesima u klubu i bilo bi odlično da se toj masi ponudi nešto što bi ih za gotovo simboličan iznos držalo uz klub, a da se ujedno ne degradira cijelo punopravno članstvo na tu cijenu koja je za njega preniska.

    Ali nema veze, to i tako nije nešto što netko može odlučiti nego je definirano statutom.
  • jedan u nizu
    6.1k


    ma znam, zato sam i napisao da netko kome je to puno ima pametnije stvari za trositi. Zapravo zadnji dio mog posta je bilo bas banaliziranje situacije. Ali pretpostavljam da shvacas poantu.

    Slazem se sa populariziranjem clanstva i razlicitim stupnjevanjem clanstva. Samo smatram da bi glasanje trebala biti najsonovnija stvar tj benefit jednog clana.
    Za ostale benefite se mogu uvesti razlicite pogodnosti, od veceg popusta za godisnje, razlcit broj besplatnih karata., mozda i popust na neke ulaznice, razlicite popuste u fanshopovima, popusti na plavom korneru, svasta nesto.

    Recimo meni je bitnije da imam samo izbor glasanja i eventualno popust na godisnju (makar ako platim recimo clanstvo 50 eura, i toliko me izade i sam popust, to mi nije uopce ni bitno). U fan shopovima uglavnom ne kupujem, besplatne karte me ne zanimaju itd. Meni bi teoretski moglo biti glupo dati recimo 5x vec cijenu samo da bi dosao do opcije glasanja (karikiram).
  • Mali dioničar
    14.2k
    Ako netko više novca daje u Dinamo, stava sam da mora imat više pogodnosti u smislu popusta na karte, suvenire i slično; a ne da to bude mjerilo za pravo glasa (to onda više liči na dioničko društvo, ne udrugu).kibic

    Nije.

    Da je dioničko društvo bili bi mogući različiti udjeli.

    Ovdje je bio prijedlog da članarina za pravo glasa bude x novaca, a članarina za dosadašnje pogodnosti y novaca.

    Svatko tko uplati iznos x ima pravo glasa, a svatko od glasača uplaćuje identičan iznos.

    Dioničko društvo bi bilo kad bi se mogli uplaćivati različiti iznosi i na Skupštini bi imao postotak prava koliki ti je postotak u kapitalu odnosno tko uplati više novca ima veći postotak glasova.
  • Bosskovitz
    7.5k
    Meni bi teoretski moglo biti glupo dati recimo 5x vec cijenu samo da bi dosao do opcije glasanja (karikiram).jedan u nizu

    Ma sve ok, pristupamo temi s istom željom - da bude bolje - samo ju tumačimo na drugačije načine. Ja čak gledam na to i malo egzistencijalnije: mislim da veća cijena članarine za one koji će uz to imati i pravo glasa naglašava ozbiljnosti uloge takvih članova i odgovornosti koje s tom ulogom dolaze, nasuprot "popularnom članstvu" koje takvu ozbiljnost nema - niti treba imati, jer ne treba svakog člana Dinama uopće zanimati tko vodi klub ili tko će biti sljedeći predsjednik ili kakvo je financijsko stanje.

    Ono što želim reći je da je primarni fokus moje ideje da se otvore vrata kluba kao zajednice puno većem broju ljudi kroz puno povoljnije i popularnije članstvo, ali bi postojala i skuplja (ne i skupa) opcija za "one koji žele više" s obzirom da je 10€ zaista premala cijena da bi se bilo potpuno punopravnim članom.

    Jedna od desetak ideja svakog tjedna, svojedobno sam tvrdio da Dinamo apsolutno može u 10 godina postati klub s najviše članova u Hrvatskoj pa ih razrađujem hahaha
  • kibic
    1k
    Obratiti pozornost na to da sam napisao "više liči", a ne da je.
  • Mali dioničar
    14.2k
    Obratiti pozornost na to da sam napisao "više liči", a ne da je.kibic

    Ne liči na dioničko društvo.

    Dionička društva u kojima ima više tisuća dioničara i svi dioničari imaju isto pravo glasa je vrlo teško ako ne i nemoguće pronaći.

    Tim prije jer se članarina u Dinamu plaća svake godine i takav je bio i prijedlog kolege.

    Ne znam ni za jedno dioničko društvo koje radi dokapitalizaciju svake godine. A uplata članarine na godišnjoj bazi bila bi ekvivalent dokapitalizaciji dioničkog društva na godišnjoj bazi.

    Isto tako da liči na dioničko društvo to što si platio članarinu 2024. bi ti ostavilo i pravo glasa u 2025. i bez učlanjivanja u 2025. samo bi ti ponder u glasovanju pao odnosno glasovi ljudi koji uplaćuju kontinuirano vrijedili bi više od tvog. Kad jednom stekneš pravo glasa u dioničkom društvu imaš to pravo glasa dok ne prodaš sve dionice koje si stekao ili društvo ne ode u likvidaciju. Ne moraš svake godine uplaćivati da bi mogao glasati na Skupštini odnosno za Skupštinu/Upravu.

    Prijedlog nema apsolutno nikakve veze s dioničkim društvom i apsolutno ni najmanje ne liči
    na dioničko društvo.
  • dinamo u srcu
    1.3k
    Uclanio sam sebe i jos 8 ljudi.

    Ljudi nisu svjesni da imamo povijesne izbore u dinamu.

    Za to su se decki borili svih ovih godina, stoga ako Vam je stalo do dinama, uclanite sebe i sve oko sebe pa nek vide da nas ima.

    Povijesni izbori u dinamu nakon svih ovih godina.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.