• Borovljanin
    74

    U tom slučaju bi bolja bila liga 12, s udijelom 8+4. Igra se prvo 22 kola nakon kojih se liga dijeli u staru ligu za prvaka i ligu za bedaka. Sveukupno 32 utakmice u sezoni. Ali opet, mislim da nema mikroskopske šanse za takvo nešto.
  • vjeko1701
    7.9k
    Al zašto bi Slovenci pristali na ligu u kojoj imaju samo 4 predstavnika i velike su šanse da nemaju nijedno europsko mjesto za kraju sezone?

    Mislim, da meni sutra kažu - mi i Slovenci dogovaramo reformu kupova tako da budu zajednički a onda ako će to funkcionirati možda i zajedničku ligu, rekao bi ajde, zašto ne, nešto novo. Idemo vidjeti kako će izgledati. Samo sumnjam da bi se na kraju dana liga realizirala.

    Plus, ne znam niti dal bi bio moguć zajednički kup pošto pobjednici kupa dobivaju mjesto u pretkolu EL.
  • Bosskovitz
    11.7k
    Uz to, Austrija i Češka su iznimno uspješne lige same za sebe i oni nemaju nikakav interes ulaziti u kombinacije s daleko neuspješnijom Poljskom, Slovenijom, Slovačkom, Mađarskom i nama.vjeko1701

    Poredak navedenih liga prema UEFA-i:

    9. Češka
    15. Austrija
    18. Poljska
    19. Hrvatska
    22. Mađarska
    24. Slovačka

    Tu samo Češka odskače, ali pomalo nerealno i vjerojatno ce se spustiti blize Austrijancima vrlo skoro. Naravno da ne bi bili zainteresirani ako ne bi imali koristi, ali imali bi jer svatko donosi nesto.

    Al zašto bi Slovenci pristali na ligu u kojoj imaju samo 4 predstavnika i velike su šanse da nemaju nijedno europsko mjesto za kraju sezone?vjeko1701

    Ciljano sam izostavio Slovence. Em su najslabiji od svih, em nisu atraktivni niti vrve neki mega talentima, em su daleko najmanje trziste. Nema sanse da oni dobiju isto mjesta kao mi, a kamo li kao Česi ili Austrijanci.
  • vjeko1701
    7.9k
    Al evo, ono kaj sam ja davno imao ideju je regionalni kup koji kopira europska natjecanja.

    Znači složimo se mi, Slovenci, Mađari i Austrijanci. Svaki daje 4 kluba. U taj kup se kvalificiraju svi europski predstavnici koji nisu prošli pretkola UEFA natjecanja + popuna niže rangiranim klubovima u prošlogodišnjoj ligi.

    Primjer, Iz HNL-a prošle sezone sada bi u grupi bili Osijek i Hajduk a ako se Rijeka dovuče do skupina, Lokomotiva i Varaždin bi upotpunili ta dva mjesta (5. i 6. prošle sezone)

    Koeficijenti jakosnih skupina bi se uzimali direktno iz UEFA sustava a klubovi koji nemaju vlastiti bi preuzeli keoficijent lige iz koje dolaze.

    4 grupe po 4 kluba, prolaze 2 iz svake. Nakon toga 1/4, 1/2, finale. 9 utakmica više u sezoni za finalista.

    E sad, za tako nešto bi upitno bilo financiranje jer bi interes klubova bio neka financijska nagrada. Možda 1M€ za plasman + neka nagrada za učinak i osvajanje kaj bi moralo doći iz sponzora i nekih TV prava. Klubovima iz donjeg doma bi dalo neki razlog da se bore za 5. ili 6. mjesto a ovima iz gornjeg bi davalo mogućnost navikavanja na ritam dvije utakmice tjedno kroz jesen.

    Sad, dal bi za tako nešto bilo interesa od strane saveza i klubova i dal bi tako nešto našlo neka sponzorstva i interes od TV prava...vjerojatno ne.

    Nama ko Dinamu ne bi značilo toliko puno jer bi to igrali samo ako doživimo katastrofalnu europsku sezonu.
  • GZomanid
    685
    Možda kad bi se nastavio naš kup tako da npr polufinalisti nastavljaju dalje s polufinalistima tih drugih zemalja? HNL svakako mora ostati takav kakav je, bilo bi mi žao ugasiti i kup, eventualno ga na ovakav jedan način nadograditi.
  • Dzoni
    616
    Bilo bi dobro ako bi postojao neki srednjoeuropski kup tijekom ljeta u sklopu priprema pa tamo se nadmetati sa svim ostalim dobrim klubovima tog područja. Vjerujem da interes klubova ne bi nedostajao, sponzora, tv prava itd. bi sigurno bila izdašna.
    Sve druge ideje za srednjoeuropske lige tijekom sezone i sl. su neizvedive zbog uefinih natjecanja i vlastitih domaćih natjecanja.
  • jedan u nizu
    8.2k
    Mozda neko kup natjecanje.
    Ne treba nam liga sa 30 kola.
    Ne trebamo smanjivati HNL, ali nekako kup natjecanje, zasto ne. Dobijes 10ak utakmica godisnje. Vjerovatno pristojne iznose od tv prava i sponzora. Igras kroz godinu sa boljim protivnicima, a pobjednik ili finalisti imaju nekakav osiguran nastup u europi.
    Ako recimo osiguras nastup i kroz taj kup i kroz hnl, onda se u hnlu oslobada mjesto za jos jednog. Kao kada osvojis LP i osiguras ju kroz prvenstvo.

    Sa sire jem formata LP i EL ovdje vidim kako bi uefa mogla bez problema to osigurati. Format natjecanja moze varirati. Oce bit odmah na ispadanje kao nas kup. Ili bi bile neke mini skupine gdje se igra jednokruzno, pa pobjednici ili prva dva iz skupina idu dalje u knockout.

    Sve te lige imaju solidnu pauzu tijekom zime.
    Vratis hnl tjedan ili dva unazad. Oslobodis mjesta za te utakmice i europu. A dio utakmica odigras i na zimu i proljece kada vecina tih klubova ispadne iz europe.
    Ako ides dalje u europi, lako odgodis zadnje tekme tog kup natjecanja koji tjedan kasnije.
  • Daliban
    1.6k
    Kupovi su alibi rješenja koja nikog neće interesirati, zato ih se i predlaže jer se radi o najmanjem odstupanju. Mora biti liga.
  • Mathiasovi Chageri
    2.5k
    U trenutnom rasporedu europskog nogometa, za ovakvo natjecanje, koje apsolutno podržavam u okvirima zemalja koje se spominju (znači nikakva ex-yu), bi moglo biti izvedivo samo kad bi kretalo u periodu kad kreću europska natjecanja i kad bi u njemu bili klubovi koji ne igraju europska natjecanja, samim time, najkvalitetniji klubovi svih spomenutih zemalja ne bi igrali jer realno RB Salzburg, Rapid, Dinamo, Legija, Viktorija Plzen, Sparta Prag/Slavija Prag, Slovan Bratislava (skoro) svake sezone igraju barem jesen u Europi.

    To bi onda značilo da bi više manje u tim natjecanjima igrali Rijeka, Hajduk i Osijek, Maribor/Olimpija, WAC, LASK, Austrija Klagenfurt, Jablonec, Mlada Boleslav, Dunajska Streda, Pogon Szczecin, Gornik Zabrze . To nije nimalo loše natjecanje za te klubove, priliku bi mogli dobiti igrači iz drugog plana ili mlađi igrači, od kasnijih faza natjecanja bi pretpostavljam klubovi i mrvu ozbiljnije to shvatili, ovisno o plasmanu u domaćem prvenstvu.

    Ono što ja iskreno ne vidim, jest financijsku strukturu tih natjecanja. Sponzori, nagradni fond, TV prava itd. za natjecanje bez najboljih klubova u tim zemljama. Točnije, zamišljam finale Mitropa kupa između LASK-a i Pogona negdje u 4. mjesecu, 5. mjesecu kad se lomi sezona u domaćem prvenstvu kako igraju na dvije utakmice u srijedu i tko će izvan ta dva grada to gledati i kome će se to prikazivati.
  • Maksim Maksimirski
    5.4k
    Draže mi je jednom dobiti Osijeka nego tri Salzburga i pet Basela. Osjećam emotivnu vezanost za HNL, naše klubove, našu nogometnu kulturu.

    Mitteleuropa me ne zanima, ne osjećam se srednjoeuropljaninom, ne pričam švapski, ne jodlam, ne nosim tregere, ne osjećam rivalitet sa Sturmom i ta liga mi je kao da Dinama stavimo u azijsku ligu prvaka da igra sa Al Ahlyem sa kojim nema nikakvo rivalstvo ni poveznicu. Bezveze.

    Takva liga bi neizravno značila i da je RH propali projekt jer kakva je to država koja nije u stanju imati vlastitu nogometnu ligu i vlastitih 10 klubova? Valjda želimo imati hrvatsku ligu, hrvatske klubove, hrvatsku lisnicu u hrvatskom džepu, hrvatsku pušku na hrvatskom ramenu (kako li je već ono išlo)...
  • Daliban
    1.6k
    Svi ovdje volimo HNL, da nije tako ne bismo ni navijali za Dinamo. Problem je što Dinamo u ovakvom sustavu više nema prostora za rast. Premalena smo zemlja i premaleno tržište. Integracija svih tih liga u dvostruki sustav u kojem se na jesen igraju nacionalne lige, a na proljeće igra Mitropa s jedne i relegacijske lige s druge strane je jedini način da se održi kontinuitet nacionalnih natjecanja i pruži dodatna prilika za rast i europsku konkurentnost najvećima.
  • dumitrumitu
    1.3k
    Vidjet ćemo što budućnost nosi ali nebi me iznenadilo da do toga dođe.Samo se nadam da neće biti nikakve suradnje sa exyu državama osim Zlovenije.
  • Bosskovitz
    11.7k
    Takva liga bi neizravno značila i da je RH propali projektMaksim Maksimirski

    Ajde nemojmo pretjerivati. Kao što je Hrvatska bolja zemlja zato kaj je u EU, tako bi mozda i klubovi bili bolji u nekoj Mitteleuropa ligi.

    Malo se izgubila pocetna misao, a to je sto je najbolje za Dinamo? Liga kojom se secemo i u kojoj nema ni jednog ozbiljnog kluba osim nas je dugorocno losa i za nas. Veliki klubovi van liga petice su takvi i zato kaj imaju konkurenciju doma. Ako zelimo biti poput Benfice ili Ajaxa, ne mozemo to biti u ligi u kojoj sljedeca tri najbolja kluba ne mogu proci klubove za koje vecina nikad nije ni cula do zdrijeba, kao sto izlozeni trzistu od 4 milijuna ljudi ne mozemo dobiti isti sponzorski ugovor kao kad smo izlozeni trzistu od 20, 30 ili 50 milijuna. A onda ne mozemo dovesti i nekog igraca koji bi doveo jedno kolo Europe više koje bi dovelo novih 30.000 ljudi na stadion zbog cega bi drugi sponzori platili više što bi dovelo do novih pojačanja… tako se kotačići vrte.

    Postoje objektivni plafoni koji ce nas, ako se nastavimo razvijati u smjeru u kojem sam uvjeren da se razvijamo, početi ograničavati. To je činjenica. U tom trenutku - za 3, 5, 10 godina - morat ćemo odlučivati jesmo li spremni mijenjati neke paradigme da bismo postali još veći ili prihvatiti datu realnost.
  • serbus
    4.1k


    Ako nemamo pravo veta znaš i sam da bi za godinu dana Srbe dodali preglasavanjem. Neznam čemu stalno to forsiranje nekih imaginarnih liga umjesto jačanja domaće.

    Pa naša domaća kakva god da je izbacila je igrače koji su bili 2 i 3 na SP. Samo domaće jačati.
  • Bosskovitz
    11.7k


    Nije nikakvo forsiranje, tema je na spori ljetni dan. Nitko sretniji od mene ako HNL može biti u top 10 liga Europe, ali nažalost ne da ne vidim da idemo prema tome, nego ne vidim niti ambiciju da se ide prema tome.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.