• Eduardo
    19.9k
    Sjećam se da je gospodin Globan tu i tamo znao raspravljati o novom sustavu HNL-a i razvijati nove ligaške sisteme za isti. Šteta što nije među forumašima, bilo bi zanimljivo vidjeti način na koji bi on to razradio.

    Paralelno? Nikako.Bosskovitz

    U ovom slučaju moj odgovor bi bio - apsolutno protiv. HNL prvo, sve ostalo je bonus. Uz dužno poštovanje svim tim klubovima nema tog rivalstva koje bi se rodilo, a da bi moglo u istu rečenicu s našim tradicionalnim rivalstvima, a ne mogu ni zamisliti da nam sezona prođe bez gostovanja u Šibeniku, Puli, Varaždinu, možda nekad opet u Vinkovcima ili Zadru. To su čari našeg prvenstva od kojih ne bih mogao odustati.

    Ono što mi se kod ovakve ideje sviđa je to što bi se često sudarali s različitim stilovima i filozofijama nogometa i načinom na koji se igra. To bi bio jedan od većih dobitaka tog natjecanja, posebice za mlade igrače koji bi na taj način okusili međunarodnu scenu.
  • De Oliveira
    1.1k
    Bilo bi zanimljivo igrati neku "Habsbursku" ligu (Poljska, Ceska, Slovacka, Austrija, Madjarska, Slovenija, Hrvatska i BiH) jer bi svaki vikend imali neki derbi, ali ako uzmemo u obzir da je Hrvatska u ABA ligu usla sa dva Euroligasa, a prosle sezone nismo imali niti jednog predstavnika u ULEB i FIBA natjecanjima sve je jasno.
  • GZomanid
    685
    Ono što mi se kod ovakve ideje sviđa je to što bi se često sudarali s različitim stilovima i filozofijama nogometa i načinom na koji se igra. To bi bio jedan od većih dobitaka tog natjecanja, posebice za mlade igrače koji bi na taj način okusili međunarodnu scenu.Eduardo

    Ali opet bi tu igrala samo naša 2-3 kluba, onda ti opet dođe na ideju konferencijske lige, ja nekak nju zamišljam da služi baš za skupljanje iskustva. Uz HNL, LP, EL i konferencijsku, nema šanse da utrpamo još jedno natjecanje koje bi bilo kompleksnije od dvotjednog turnira.
  • agramZ
    2.5k
    znam da je postojala ideja alpske lige u nogometu izmedju austrije i svicarske, i to cak sluzbeno. bilo je i vise sastanaka izmedju austrijskog i svicarskog nogometnog saveza da bi na kraju sami zakljucili da takvo nesto nema nikakvog smisla.

    ne bi imao nista protiv nekakvog medjunarodnog kupa drzava bivse austro-ugarske. ali za ligu mi npr. prvo infrastruktura pada napamet. nema sanse da bi odredjeni savezi prihvatili hrvatsku nogometnu infrastrukturu tj. stadione. u austriji su prije koju godinu postrozili licencu za bundesligu tako da su od klubova zahtjevali da gostujuci navijaci moraju biti natkriveni. tako su onda seoski klubovi da dobiju tj. zadrze licencu prvo premjestali gostujuce navijace na svoje glavne/zapadne tribine dok natkriju ili izgrade novi gostujuci sektor/tribinu. i tako su sveukupno prisilili klubove, pogotovo one koji nisu imali nikakave krovove da investiraju u stadione, pa sad imas nekoliko izgradjenih tj. potpuno novih stadiona. ne vjerujem da bi sada nakon svega toga pristali igrati bilo gdje.
  • Daliban
    1.6k
    Aspolutno za.

    Hrvatska, Austrija, Mađarska, Slovačka, Češka

    Format:

    • zadržavanje aktualnih liga
    • jesenski dio se igra normalno na nacionalnoj razini
    • prva 4 se kvalificiraju za proljetnu Mitropa ligu, ostatak na nacionalnoj razini igra relegacijsku
    • Mitropa se igra na dvije grupe
    • pobjednici grupa igraju finale na jednu utakmicu, tipa na Puškaš areni.
    • nacionalni savezi istovremeno kompletiraju apstraktnu tablicu nacionalnih prvenstava
    • temeljem apstraktne tablice se dodjeljuju europska mjesta, zadržavamo sva mjesta kao i dosad

    Imamo jesenski dio sa dovoljno prostora za mlade igrače i uigravanje momčadi za proljetni dio sezone, Europu i Mitropu. Čak i za drugu polusezonu možemo slati mlade igrače na posudbe preostalim klubovima za relegacijsku ligu. Održavamo tradiciju i kontinuitet HNL-a, ali pritom pravimo i kompromis potreban za daljnji rezultatski i financijski iskorak na europskoj razini. Manji i manje ambiciozni klubovi nominalno ostaju prvoligaši i uvijek imaju priliku kvalificirati se za Mitropu, ali istovremeno efektivno postaju "drugoligaši" s obzirom na format natjecanja i broj klubova. Neki liminalni prostor u kojem zadržavaju status prvoligaša i uvijek se mogu ravnopravno natjecati, a ne koče daljnji iskorak top klubova. Njihova bi primanja također rasla pa bi prihvatili. To znači i da se rast prihoda za najbolje klubove ne bi skroz maksimizirao, ali mislim da je pošteniji i realniji kompromis.

    Mislim da Poljsku treba izbjegavati. Preveliki su.
  • Mr Blue
    4k
    A nitko ne pita Poljake, Mađare, Slovake i Čehe žele li s nama igrati :wink:

    Ja osobno nisam za nikakve regionalne lige, bez obzira koje regije. Želim da Hrvatski nogometni savez, svi klubovi i svi nogometni akteri svu energiju usmjere na stvaranje jake hrvatske nogometne lige.
  • Efes Pilsen
    8.3k
    Slovan je zainteresiran za neku verziju, gazda je o tome pricao, samo nisam siguran koristi li to da pritisne ostatak lige na neke ustupke ili misli ozbiljno :rofl:
  • SAS1987
    14.6k
    Sama ideja mi je iracionalna jer ne znam kako definirati srednju Europu. Možda po geopolitičkom kriteriju?masacusec

    Draga mi je BiH ali jednom su nam vec razjebali državu pa je bolje da se vrati i država i liga Austro Ogrske prije 1859 sa Interom, Milanom i Atalantom.

    Sad ozbiljno, mislim da nema potrebe jer je svake godine zbog promjena formata sve više i više europskih utakmica. I taj trend ce se nastavljati.
  • badjibadara
    3.1k
    svake godine zbog promjena formata sve više i više europskih utakmicaSAS1987

    Neki na jugu i istoku se nebi složili sa ovom konstatacijom :cool:
  • Omake
    2.5k
    U teoriji bi to bila jako dobro ideja. Samo je pitanje kako spriječiti da tvoja liga ne gubi na značaju i kako spriječiti da interesti određenih klubova ne zavladaju ligom. ABA liga u košarci se pokazala kao većinom promašaj. Srbi dominiraju i na terenu i oko. Miško Ražnatović jedini razvija igrače i broji lovi.
    Također raspored je baš zbijen. Dinamo igra 50tak utakmica, reprezentativci 60+. A i s obzirom na ostatak HNLa, Hajduk ili Osijek bi u toj ligi vrlo lako završili kao Rudeš lani.
  • vjeko1701
    7.9k
    Liga samo domaća.

    Ajde da je u pitanju mi i još neka država (tipa Slovenija) al nije da bi to donjelo puno.

    Liga 16, 10 mi + 6 Slovenci bi možda bila marginalno bolja od naše lige 10 i imala bi zajedno 6M tržište. Ništa spektakularno bolje nego je sad. Jedino kaj bi Maribor i Olimpija držali Hajduk, Osijek i Rijeku u neizvjesnosti oko osiguravanja europe.

    Mi ne bi dobili nikakav napredak u konkurenciji a nema teoretske šanse da bi UEFA istrpila spajanje više od dvije lige a i onda vjerojatno samo ako su u pitanju manje zemlje susjedi.

    Neki zajednički kup/superkup sa nekim susjedom (a da to nije Srbija) bi mi bio ok.

    Ovakva multi liga mi nema neku draž. Nagledao sam se toga u drugim sportovima i bude ok koju sezonu u startu al ne traje to dugo. Plus nema nikakve teoretske šanse da zaživi s toliko država ili da UEFA tako nešto dopusti jer se gubi poanta nižeg razreda međunarodnih natjecanja.

    Uz to, Austrija i Češka su iznimno uspješne lige same za sebe i oni nemaju nikakav interes ulaziti u kombinacije s daleko neuspješnijom Poljskom, Slovenijom, Slovačkom, Mađarskom i nama.

    Mi da to zbilja jako hoćemo i da smo sposobni tako nešto dogovoriti, najviše kaj bi možda mogli je Hr-Slo-Hun a tu mi se ne ulazi u ligu s Orbanovim igračkama tako da opet ostane samo Slo.
  • Eduardo
    19.9k
    meni je KL ipak iznad ovoga o čemu pričamo jer tu možeš naletjeti na klubove iz najjačih liga i to je ipak nešto teži izazov i traži zahtjevniji pristup nego što je potreban za većinu potencijalnih klubova u ovom natjecanju.

    Mislim da Poljsku treba izbjegavati. Preveliki suDaliban

    Baš zbog toga bi mi bili jedan od prioriteta po pitanju ovakvog natjecanja. S njihovom produkcijom to bi bio level više. Siguran sam da bi podigli popularnost i vrijednost lige.
  • SAS1987
    14.6k
    Ajde da je u pitanju mi i još neka država (tipa Slovenija) al nije da bi to donjelo puno.vjeko1701

    Imali bi jedan klub u grupama i dva kluba u playoffu konferencijske lige više :lol:
  • Bosskovitz
    11.7k
    Zašto bi Salzburg, Slavia ili Sparta pristali na to?Maki85

    Iz istih razloga iz kojih bismo i mi. Ide nam dobro, ali islo bi nam potencijalno jos bolje. Ok, njihova situacija s ostalim klubovima, velicinom trzista, kupovnom moci i sl. je bolja od nase, ali sumnjam da bi njihovi vlasnici bili protiv prilike da budu vlasnici jos vecih klubova koji vise zaraduju.

    ne znam kako definirati srednju Europu. Možda po geopolitičkom kriteriju?masacusec

    Potpuno je nebitno, poanta toga u naslovu je samo to da ne govorimo o ideji neke balkanske lige, pa da rasprava ne krene u krivom smjeru. Ovo je generalno prihvaćeno shvaćanje pojma Central Europe, radi se o geopolitičkom pojmu:

    1920px-Grossgliederung_Europas-en.svg.png

    Ja sam ga samo ograničio na zemlje bivšeg carstva.
  • Daliban
    1.6k
    Baš zbog toga bi mi bili jedan od prioriteta po pitanju ovakvog natjecanja. S njihovom produkcijom to bi bio level više. Siguran sam da bi podigli popularnost i vrijednost lige.Eduardo
    Tražili bi previše ustupaka na račun svog tržišta. Ove ostale zemlje su paritetnije.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.