• serbus
    3.7k


    Ne ako se vratimo u špilje tamo štetimo "dugorepom ušku" novoj vrsti alergičnoj na ljude.
  • Patak
    2.5k
    Klimatska prevara će biti gora od korona prevare. Uzrok je navodno čovjek, tj. i mi tu na forumu. I rješenja će ići na to da nam se zagorča život, svakom od nas a pogotovo našoj djeci Inače, klimatski katastrofičari alarmisti predviđaju kraj svijeta za 10 godina već zadnjih 100 godina. Gori su od srednjovjekovnih katastrofičara koji su najavljivali smak svijeta svako malo. Sedamdesetih su najavljivali novo ledeno doba, onda su prešli na ozonske rupe, pa na kisele kiše i globalno zatopljenje. Kad su im se katastrofične najave otapanja leda na polovima i dizanje razine mora izjalovilo sad su sve preimenovali u "klimatske promjene" i tu kao ne mogu pogriješiti više. Očuvanje okoliša nema nikakve veze s tom prljavom agendom.
  • NORTE
    9.8k

    Ovakvim upisom zvučiš kao teoretičar zavjera.
    Covid je bolest koja postoji, a sve što ju prati je opravdano preispitivati.
    Čovjek zagađuje svoj okoliš i zrak, od toga ne treba bježati i zatvarati oči pred time i to treba početi mijenjati.

    Spominješ 70-e, Zagreb je 70-ih svaku zimu bio prekriven s pola metra snijega u više navrata, a u zadnjih 15-20 godina je pao možda par puta u većoj količini.
    Zagreb je odjednom promijenio zemljopisnu širinu ili se isto i slično događa i drugdje po Hrvatskoj i svijetu?

    Pričati o očuvanju okoliša, a pritom ne raditi ništa po tom pitanju je prava prljava agenda.
  • Patak
    2.5k
    Nisam negirao bolest, nego odgovor na bolest. Sada je jasno da su intervencije (lockdown, maske, protokoli liječenja, genska terapija) bili gori od same bolesti, dok su se u isto vrijeme cenzurirali i napadali znanstvenici koji su imali drugačije mišljenje i nudili rješenja u obliku jeftinih lijekova i protokola i pravilnog odgovora na epidemiju (Baringtonska deklaracija, itd...).

    Jesam za očuvanje okoliša, i sam brinem za okoliš, ali ova klimatska agenda nema veze sa okolišem nego sa politikom u obliku karbonske valute i poreza gdje će se distribuirati porez od najsiromašnijih prema najbogatijima. Čovjek je u ovom slučaju kriv ne zato što baca smeće okolo nego što izdiše CO2, vozi auto, jede meso i pije mlijeko od krava koje isto "zagađuju" okoliš samo zato što su žive.
  • db-izbjeglica
    13.6k
    Pa ne treba ismijavati dugoročan problem jer je sad par dana padalo. To je ko da osporavaš globalno zatopljenje činjenicom da je 3 dana padao snijeg i 5 dana bio mraz.

    Prolazimo višegodišnje sušnije razdoblje koje radi probleme i to neće promjeniti 5 dana kiše. Dezertifikacija koja se šiti sjeverno je isto činjenica koja na razini stoljeća može postati ozbiljan problem.
    vjeko1701

    Nema nikakvog osporavanja globalnog zatopljenja, klimatske promjene su činjenica, one se događaju, događale su se i događat će se. U povijesti zemlje je bilo epoha u kojima je klima bila hladnija nego danas, bilo je epoha u kojima je bilo toplije nego danas i u budućnosti će opet biti takvih epoha. Dogodit će se i novo ledeno doba, dogodit će se i epohe u kojima neće biti leda na polovima.

    Ja kritiziram tu "katastrofičnost" i širenje panike. Te licemjernost najglasnijih paničara...

    Kao prvo, ni jedna značajna promjena se neće dogoditi preko noći! Druga stvar, ljudi i čitav život na zemlji će se prilagoditi! Trenutno ljudi žive u polarnim krajevima gdje je prosječna godišnja temperatura 5 stupnjeva celzijusevih, žive i na arapskom poluotoku gdje je prosječna godišnja temperatura 30 stupnjeva celzijusevih.
    Također, ovi na arapskom poluotoku su bogati fosilnim gorivima, koja nastaju od ostataka životinja i biljki, a danas je tamo pustinja, što opet ukazuje na ogromne promjene kroz zemljinu povijest.

    Prilagode se i životinje, polarni medvjed i grizli su nastali od jedne vrste, koja se kasnije prilagođavala svojoj okolini i nastale su dvije različite vrste. Slično vrijedi i za islanđanina i aboridžina.

    Ne treba od toga raditi nikakvu agendu, nego pustiti stvari svojim tokom i prepustiti ljudskoj dovitljivosti da riješi probleme koji će potencijalno nastati. Koliko znam, ne postoji nikakvo superračunalo sa razvijenim modelom predviđanja klime ovisno o milijun uključenih faktora. Naš životni vijek, čak i naša cjelokupna civilizacija je toliko kratka i zanemariva u tim ogromnim vremenskim epohama pa tako nitko sa 100% sigurnosti ne može tvrditi kakva će klima biti za 200, 300, 500 ili 2000 godina. Možda toplija, možda hladnija, a možda i ista. Ljudski rod je zapamtio mini ledena doba, kao i epohe u kojima se grožđe sadili u velikoj britaniji slično kao danas na pelješcu.
  • Jaro
    6k
    Ma samo necemo koristit plasticne slamke i spasit cemo svijet...
    U isto vrijeme sa zabranom plasticnih slamki u EU, Lufthansa je priznala 21000 letova praznih aviona samo tokom zime 2021/2022... pogadjate zasto? Zbog cuvanja aerodromskih slotova... Ostli avioprijevoznici nisu se ocitovali (a malo ih je u svijetu kao Croatia Airlines koja masovno gubi slotove). Rekao bih da je veci problem ovih 21000 let od svih plasticnih slamki koje smo potrosili...
  • NitkoBitan
    13.5k
    Kad je vec kolega spomenuo plasticne slamke nikad mi nece biti jasno kako je prihvatljivije koristiti drvene/kartonske od plasticnih. Pa plastiku se moze reciklirat... koliko prasuma treba posjec za te drvene slamcice :joke:

    Btw. odvratno mi je koristiti te drvene slamcice/drveni bestek bilo za jelo bilo za pice jer imam osjecaj kao da mi doktorica gura onaj stapic u grlo haha.
  • flexXy
    2k
    Meni se gade mi one papirnate slamke jer ti se taj papir i ljepilo konstantno tope u cugi. Mozda je manje stetno za prirodu ali je vise za nas.
  • Jaro
    6k
    znam da papirnate case moraju imati vodonepropuni premaz koji nije bas env friendly. To je spika ko el.auti - nitko nikad nije nigdje opisao sto ce s baterijama kad budu za otpad...
    P.S. da, ko klinac sam ucio stediti papir i koristiti plastiku jer je to spas za sume :lol:
  • Infinity
    15.4k
    nitko nikad nije nigdje opisao sto ce s baterijama kad budu za otpad...Jaro

    Jel se zaje*ajes?

    Baterije se recikliraju. Danas mozes dobiti jako fin kes za olovne baterije, a da ne pricamo o litiju koji je puno skuplji. Ne bih imao nista protiv da mi Tesla u dvoriste pobaca taj 'otpad'.
  • Patak
    2.5k
    Za recikliranje mislim da neće biti problema, ali zamjena baterija u električnim automobilima će koštati vlasnike...
  • Fanboy
    2.3k
    Manje od 5% baterija vam se reciklira, jedna Australija samo 2 do 3%. To je jako tehnički kompliciran proces, ekonomski skup i štetan za okoliš. Na kraju sama efikasnost je dosta loša...
  • Dino
    2.3k
    Baterije se reciklirajuInfinity

    Di tocno?
  • Infinity
    15.4k
    Nisam istrazivao, al sumnjam da masno placaju stare baterije kako bi im samo stajale na nekom lageru.

    Mi u BiH imamo problem s tvornicom baterija Tesla iz Brckog. Isti se konstantno bore za zabranu izvoza starih baterija, jer su onda oni jedini veliki kupac u cijeloj drzavi. Zele monopol, zele nize cijene, jer im je to isplativije od nabavke samog olova. Eto ti tu i samog odgovora. Baterije se recikliraju u Brckom, barem one olovne.
  • Dino
    2.3k

    Oprosti, mislio sam na baterije iz automobila, ali nisam naglasio.


    https://www.autoblog.com/article/electric-car-battery-recycling-reuse-storage/

    Currently, the only EV battery material worth recycling is cobalt. That leaves lithium, manganese, and nickel, among a host of other materials that may not be economically recyclable or require additional processing that drives cost. That’s not only bad for the environment since there is a ton of leftover material, it’s also bad for recyclers because unless there’s a buyer lined up for lithium and manganese, they could be out of luck.

    Mislim da je ipak mnogo teze reciklirati automobilske baterije nego sto je to ove “obicne“ AA
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.