• Kwedi
    3.8k
    Koja je poanta s Tedeschijem?
  • Mali dioničar
    15.1k
    Zakaj nije nalijepio Cedevitu na dres Dinama nego pokušava zaraditi pare na vlastitom klubu?
  • Kwedi
    3.8k
    Ma koju zaradu ima?
  • Kwedi
    3.8k
    Ulupao stotine milijuna bezveze
  • Mali dioničar
    15.1k
    Kao prvo napisao sam “pokušava”.

    Malo smo privatizirali raspravu u prilično krivom smjeru. Čujemo se.
  • BluePhone67
    3.4k
    Ako sam dobro upratio, ovdje se ozbiljno razmatra ideja da bi clanovi kluba u preoblikovanju otkupili neki ozbiljniji broj dionica?Park

    Izmedju ostalog i ta je opcija u razmatranju pa se konstatira, sto nuzno ne znaci da i grijesimo u konstataciji, da ce se to dogoditi i da podrzavamo nakaradnu privatizaciju. Uglavnom, doslo se do zakljucka da pretvorba u reziji vodecih vedeta kluba u Hanzekovicevoj strukturi preoblikovanja gdje bi se klub prodao za samo 210 milja kuna, bi i same dionice bile jeftinije i moguce za otkup vecini navijaca, prije svega clanovima jer imaju prvopravo otkup, ali i tu smo dali neki zakljucak da nedostaje clanova i da se na tome treba ili bi trebalo radit bez obzira na preoblikovanje ili ne i tako otkupit zajedno kao mali dionicari 25+ dionica ukoliko u nekoj prici i dodje ta famozna privatizacija. Koliko je to realno, danas ili jucer ne znam, ali da imamo ozbiljan broj clanova i da se ide u kampanju za otkup kontrolnog paketa 25 + po cijeni od 500-1000 kn mozda bi se i moglo to rijesit, u nekim prijasnjim vremenima jako davno gdje se brojalo 40 000 clanova siguran sam da bi se doslo i vise od 25 +..

    https://www.google.com/amp/s/www.vecernji.hr/amp/sport/dinamo-dionice-zdravko-mamic-privatizacija-1213880
  • Infinity
    15.4k
    Koliko sponzore zanima Dinamo? Sam Mamic koji toliko hvali i dize Dinamo u nebesa, prikazuje ga kao da se od njega mogu moci pravit, priznao je da je Dinamo u ocima sponzora na toj razini da Dinamo ima 2 ili 3(nisam siguran) sponzora koji Dinamu daju novac, jer zele biti tu, zele pomoci, ali ne zele reklamu na stadionu, na dresu, nigdje, jer bi to moglo negativno utjecati na njihovo poslovanje.
  • deda
    29.2k
    Mislim da je on bio najveća prepreka tim sponzorima. No vrijeme će pokazati.
  • Mali dioničar
    15.1k


    Eno članovi Hajduka stječu 25% dionica kluba pa ne znam zašto bi se mislilo da je to nemoguće.

    Osobno mi se njihov model ne svidja, ali su živi dokaz da to nije nemoguće.

    I živi dokaz da netko tko se svojski trudi pljuvati po ustroju kluba kao dioničkog društva kupuje te iste dionice.

    Znači, ako nisi upućen, članovi i simpatizeri Hajduka doniraju novac udruzi Naš Hajduk koja tim novcem otkupljuje dionice koje je u Hajduku držao Tommy. Pokrenuli su niz marketinških akcija pri animiranju svog modela i dobro im ide - prikupljaju novac dinamikom koja je predvidjena. Pojednostavit ću matematiku jer ne znam detalje, ali godišnje trebaju skupiti 3.500.000 milijuna kuna i skupljaju ih na razno razne načine. Dakle, radi se o iznosu koji skupe svake godine.

    Analogijom prethodnih postova, to je ravno čudu jer na Poljudu imaju pretplatnika sa godišnjom ulaznicom otprilike kao i Dinamo iz čega bi se dalo zaključiti da nikoga ne zanima Hajduk jer se ovdje zaključuje da Dinamo nikoga ne zanima.

    Znači, činjenice govore da Hajduk ima više članova nego pretplatnika što će reći da više ljudi uplaćuje novac u to društvo nego što pohodi utakmice u HNL-u. Neki koji na Poljudu nisu čak ni sporadično, uplatili su novac za otkup dionica.

    Kad već ne mogu na primjeru Dinama dokazati da je interes za Dinamo puno veći od prosječne posjete na HNL-u, možda se to može dokazati vireći u susjedovo dvorište.

    Isto tako da vlastitom primjeru mogu posvjedočiti da sam bio na valjda 5 utakmica HNL-a, a imam godišnju ulaznicu. Nisam na svakoj utakmici iz razloga što mi je trenutno veća fora vikend provesti sa ženom i djetetom jer sam u takvoj životnoj fazi da mi je to bitnije nego ići na utakmicu Dinamo-Rudeš iz čega neki pojedinci zaključuju da mene Dinamo uopće ne zanima jer eto ne idem na sve utakmice HNL-a.

    Štoviše, imao sam i poslovni put zbog kojeg nisam bio na utakmici protiv Fenerbahcea pa bi se po tome dalo zaključiti da me Dinamo ne zanima jer sam eto pretpostavio posao odlasku na prvu europsku utakmicu u skupini.

    Sve to usprkos činjenici da sam manje više redoviti član kluba (trenutno nisam) i kupac godišnje ulaznice, recimo potrošač 500 kuna godišnje u Fan shopu, ali eto zaključak je ljude poput mene Dinamo ne zanima jer sam prerijetko na HNL-u.

    Da ne velim da ovdje ima ljudi koji su jedno 1.000 kilometara od Zagreba, imaju godišnju ulaznicu, ali eto nisu na svakoj utakmici pa valjda ni njih Dinamo ne zanima.
  • BluePhone67
    3.4k
    Pojednostavit ću matematiku jer ne znam detalje, ali godišnje trebaju skupiti 3.500.000 milijuna kuna i skupljaju ih na razno razne načine. Dakle, radi se o iznosu koji skupe svake godineMali dioničar

    Moram te ispravit u jednu ruku da nebi bilo sve samo bijelo u toj prici, vec je kao uvijek crno i bijelo i ono izmedju ... Da, oni "skupe" i da nejdem u sirinu jos kako, zasto i o njihovom samom modelu, budem samo naveo jedan primjer ali tu dolazimo do apsurda poslovanja. Tvrtka Tommy daruje ljudima iz NH svoj novac, istim onim koji su njemu duzni i trebaju njemu platit. Umjesto da NH plati Tommy, Tommy jos plati NH u ukupnom iznosu od 5,3 milijuna kuna u 2 godine ili ti tocnije koliko i posluju.

    Prvi put :
    Naime, na fešti na splitskoj Rivi obznanjeno je kako je tvrtka Tommy, od koje je Naš Hajduk prošle jeseni preuzeo 24,53 posto dionica kluba, odlučila otpisati zadnje dvije rate, odnosno cijeli godišnji iznos od oko 3,5 milijuna kuna. Vijest je razdraganom mnoštvu objavio tajnik Udruge Ivan Rilov.

    https://www.slobodnadalmacija.hr/sport/hajduk/clanak/id/492238/hajducka-festa-na-rivi-zoran-mamic-donirao-milijunsku-ratu-za-dionice-hajduka

    Drugi put :
    Tommy je donirao 1,8 milijuna kuna Udruzi Naš Hajduk, a sva je prilika da će to pomoći Udruzi da servisira svoje obaveze, baš prema Tommyju...

    https://slobodnadalmacija.hr/sport/hajduk/clanak/id/550907/ne-da-tommy-da-nasem-hajduku-za-dionice-pofali-donirao-je-ovaj-put-bez-pompe-i-opet-ce
  • Kwedi
    3.8k
    mogao si biti fer pa precizirati stvari u brojkama. ako treba, mogu i ja - nije bed.

    dinamo ima više članova nego pretplatnika. kao i tovari.

    razlika je što imaju više gledatelja nego pretplatnika.

    članstvo i gledateljstvo/publika - komplementi koji se vežu jedni uz drugo.

    također, godišnja ulaznica/pretplata nije valjda kriterij već redovna posjeta maksimiru na utakmicama hnl-a.

    gledanost dinama u hnl-u zadnjih 14 godina:

    2019-03-27_12h07_17.png
  • Mali dioničar
    15.1k


    Dinamo ostvaruje sve prihode iz inozemstva, a ti tvrdiš da je tržište Dinama HNL?

    Pa jel se za pobijanje te tvrdnje trebaju raditi neke višesatne analize?
  • Kwedi
    3.8k
    o čemu raspravljamo, koji je sukus?

    potencijalno dioničarstvo navijača? ili ozbiljno sponzorstvo kao veći priliv kapitala, zar ne?

    da bi došli jednog i drugog - moraš imati interes, odnosno publiku.

    ja ti dajem brojeve da toga nema, barem ne u mjeri koja može predstavljati održivost bilo kroz kontrolni paket ili da se pojavi tedeschi i zakelji cedevitu na dres.

    prihodi iz inozemstva su bili, jesu i bit će 70,80,90 ili 100 posto prihoda kluba. naravno, taj postotak se može smanjiti kad bi u klubu bili sposobni da naprave interes,al na studiozan i ozbiljan način.

    ovako imaš sramotan prosjek gledanosti kao posljedica puno varijabli koji imaju zajedničku poveznicu - da ne postoji interes, odnosno ozbiljan interes jer prosjek od tri i nekaj tisuća ljudi na području koje je od maksimira autom sat i pol/dva sata isključivo plavo i pokriva skoro 2 milijuna ljudi. o čem pričamo?

    ino prihodi se trenutno ostvaruju, bez šdd-a [ako se možemo složiti da je to srž rasprave], a povećanje prihoda iz inozemstva koji su isključivo transferi i uefa nagrade - imamo i sad. rasprava šdd ili udruga, model poslovanja ionako nije vezan da će dinamo imati budžet od 100 milijuna eura jer jednostavno to nije moguće,već se radi o modelu razboritog poslovanja i kontrole da se ne desi sve ovo kaj se desilo zadnjih skoro 30 godina.
  • Kwedi
    3.8k
    a ako dinamovo tržište nije hnl, onda možemo komotno tražiti ispisnicu i pitat serie a dal se možemo natjecati ako nije problem.
  • Mali dioničar
    15.1k


    Ako je tržište Dinama HNL, onda je tržište HS produkta RH.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.