Novi "Stadion Zagreb" (Kranjčevićeva ul.) dobro odigrano da razni drkaroši ne mogu sabotirati gradnju
Telegram:
"Ukratko, prije gradonačelnikove objave o hibridnom grijanom terenu i vertikalnim vrtovima, Grad se poslužio projektantskim trikom kojim su sami sebi postali susjedi na česticama oko stadiona. Zašto je tako učinjeno i zašto je to problematično? Sugovornici nam kažu da je riječ o davno viđenoj praksi kojom se izbjegavaju eventualni prigovori građana u neposrednom susjedstvu s planiranim stadionom. Laički rečeno, Grad je razlomio česticu na kojoj je stadion, odvojio dvije nove čestice širine po jedan metar s obje strane stadiona i time se elegantno riješio natezanja sa susjedima koji bi mogli imati prigovora na radove.
“Izvršena su dva postupka. Prvo je odrađeno utvrđivanje postojećih međa i o tome su susjedi obaviješteni. Svim susjedima je morala biti uručena dokumentacija i imali su pravo prigovora. Taj postupak je okončan 10. rujna 2024. Samo dan kasnije, 11. rujna, ista geodetska tvrtka započinje parcelaciju čestice širine jedan metar prema susjedima, koji su moguće stranke u postupku ishođenja dozvola za stadion. Parcelacija je zatim potvrđena i provedena 13. rujna. Regularno to traje mjesecima, a ne jedan radni dan. I to je učinjeno s obje strane stadiona, što je vidljivo zoomom na Geoportalu”, kaže nam jedan arhitekt koji nije htio biti imenovan. I zbilja, zumiranjem na spomenutom servisu vidljive su dvije uske, produljene čestice koje neznatno razdvajaju okolicu stadiona od susjedstva.
Problem je u tome, pojašnjava naš sugovornik, što se takvim zahvatom isključuje javnost, odnosno bilo koja treća osoba, iz uvida u projektnu dokumentaciju jer susjedna čestica stadionu sada postaje jedan metar široko dvorište u vlasništvu Grada.
“Takvi manevri nisu striktno protuzakoniti, ali nama kao projektantima takav manevar i takva parcelacija ne bi bili dopušteni jer je jasna intencija. Takva parcelacija nije prihvatljiva jer je parcela besmislena i unosi nered u prostor”, tvrdi arhitekt.
Slikovito dodaje da je ovo u suštini dribling poznat iz devedesetih kojeg inače provlače mutni investitori da bi utajili diskutabilne projekte od trećih strana te usput anulirali eventualne prigovore susjeda, žalbe i upravne postupke.
“Ideja je visoko nemoralna, u suprotnosti s praksom prostornog planiranja i s namjerom provođenja samovolje. Da je to napravila bivša vlast, ovi današnji bi vjerojatno ležali na trotoaru”, kaže nam naš sugovornik, dodajući da ovako nešto vjerojatno ne bi palo na pamet ni pokojnom Milanu Bandiću.
Još 18. studenog smo poslali upit Gradu Zagrebu. Nedorečeni odgovor je, uz opetovane pisane i telefonske podsjetnike, stigao tek u petak, neposredno prije Tomaševićeve prezentacije. Naša pitanja bila su konkretna. Zanimalo nas je zbog čega je s obje strane stadiona izvršena parcelacije čestica širine otprilike jedan metar prema susjedima. Pitali smo kad je parcelacija započeta, jesu li prije toga utvrđene međe te kojeg datuma je taj postupak izveden i okončan.
Također, pitali smo i jesu li susjedi obaviješteni te jesu li imali pravo prigovora. U službenom mailu, koji je stigao točno 10 minuta prije gradonačelnikovog otkrivanja novog projekta, nisu odgovorili na većinu konkretno postavljenih pitanja. Umjesto toga, iz Grada Zagreba stigli su citati zakona i pravilnika, ne objašnjavajući zašto su izveli manevar s jednometarskom česticom, ne navodeći datume ni ime tvrtke koja je odradila posao. Nisu ni odgovorili jesu li susjedi obaviješteni te je li ovim postupkom Grad praktički sam sebi postao susjed. Prenosimo odgovore, izostavljajući suhoparna nabrajanja pravilnika.
“Grad Zagreb je naručio izradu geodetskog elaborata navedene čestice. Od strane ovlaštenog geodetskog izvoditelja izrađeni su geodetski elaborati za diobu ili spajanje katastarskih čestica, evidentiranje, brisanje ili promjenu podataka o zgradama ili drugim građevinama te za evidentiranje stvarnog položaja pojedinačnih već evidentiranih katastarskih čestica”, kažu iz Grada. Marljivo dodaju da su elaborati izrađeni sukladno potrebnom zakonu, pravilniku i tehničkim specifikacijama, a na njih nije bilo prigovora.
Pojas do ograde
“Međe novoformirane čestice na terenu su obilježene od strane geodetskog izvoditelja sukladno Zakonu trajnim međnim oznakama. Utvrđivanje međa na terenu i izradu geodetskih elaborata izvršio je ovlašteni geodetski izvoditelj koji navedene poslove obavlja sukladno Zakonu. Geodetski elaborati su potvrđeni u rujnu 2024. godine te je u konačnici osnovana katastarska čestica površine 38300 m2”, navode iz Grada. Nisu naveli kad je parcelacija točno započeta ni kojeg datuma je taj postupak izveden i okončan.
Ipak, u krnjem odgovoru su pokušali ponuditi objašnjenje postupka.
“Geodetskim elaboratom je osnovana katastarska čestica na način da oko čestice stadiona ostaje određen prostor kako bi se svim susjednim vlasnicima koji su legalizirali svoje građevine na međnoj liniji sa vlasništvom Grada Zagreba osigurao određen pojas do mjesta postavljanja ograde koju će Grad biti obavezan postaviti po pravilima za određene kategorije stadiona”, poručili su."