Comments

  • 1.HNL 2025./2026.
    "HNL: Što je puno para?

    Naša je nogometna javnost praktički jednoglasno pozdravila odluku Zvonimira Bobana da ograniči plaće koje Dinamo daje svojim igračima. Opći je konsenzus da je 750.000 eura sasvim dovoljna gornja granica na godišnju plaću koju će Dinamo davati svojim igračima. Istovremeno, Karlo Muhar potpisao je ugovor s Clujom na razini od 600.000 eura godišnje.

    Iako je HNL svih ovih godina u televizijskim krugovima smatran premium sadržajem i imao ogromnu gledanost, sve do 2022. su klubovi najvišeg ranga hrvatskog nogometa dijelili oko 1,6 milijuna eura godišnje. Većina love je završavala u džepovima onih koji su od Hrvatskog nogometnog saveza kupovali prava na prijenose, a klubovima su ostajale mrvice.

    Doduše, HNS nije ponosno objavljivao potpise tih ugovora. Znalo se da TV prava drži tvrtka Vox-Nogomet d.o.o. u suvlasništvu Ivana Blažička, ali javnosti se nisu servirali precizni iznosi. O visini ugovora moglo se samo nagađati iz novca koji je na kraju dolazio do klubova i preko neslužbenih naklapanja, ali nitko nikad nije demantirao informacije o 20 milijuna kuna po sezoni, od čega se 12 milijuna kuna — ili 1,6 milijuna eura — dijelilo klubovima.

    Prvim pravim ugovorom HNS se već pohvalio. Te 2022. potpisan je sa SuperSportom i Hrvatskim Telekomom, vrijedan 44 milijuna eura na četiri godine. To je 11 milijuna eura po sezoni i od 2022. prvak je dobivao više novca nego sezonu ranije cijela liga.

    Ovog tjedna HNS je objavio produljenje ugovora s istim partnerima. Još ove sezone vrijedi stari ugovor, a onda dogodine suma za TV prava raste na 59 milijuna eura za pet godina. Kad se podijeli po sezonama, to je rast od nekih devet posto uz veliku vjerojatnost da će u petoj godini kapnuti ta dodatna dva milijuna s kojim možemo iznos zaokružiti na rast od 10 posto.

    “Pristigle ponude potvrdile su visoku vrijednost hrvatskog klupskog nogometa, što pokazuje i da smo u pravom trenutku proveli ovaj natječaj, u završnici najuzbudljivije sezone u povijesti HNL-a koja je donijela rekordnu gledanost na tribinama i pred malim ekranima”, pohvalio je HNS-ov predsjednik Marijan Kustić svoj tajming i svoju vještinu pregovaranja. “Možemo biti itekako zadovoljni činjenicom da u vrijeme kada u nekim ligama iznosi za TV prava stagniraju ili padaju, mi u Hrvatskoj potpisujemo najveći ugovor do sada, u iznosu od gotovo 60 milijuna eura, što će biti itekako značajno za financijsku stabilnost naših klubova.“

    Prema novom ugovoru, hrvatski će prvak od TV prava između 2026. i 2031. moći računati na otprilike 1,85 milijun eura.

    Za usporedbu, Lech Poznań je prošle sezone osvojio poljsku Ekstraklasu i od TV prava je zaradio 36 milijuna poljskih zlota. Kada se ta cifra preračuna u eure, riječ je o gotovo devet milijuna eura, što je otprilike pet puta veća cifra od one na koju može računati hrvatski prvak, baš kao što je 18. u poljskom prvenstvu iz prošle sezone zaradio preko 2,5 milijuna eura. Cjelokupna vrijednost ugovora samo za prošlu sezonu bila je veća od 68 milijuna eura, što je za devet milijuna eura više od petogodišnjeg ugovora za HNL.

    Jasno, tržišta nisu usporediva. Poljska je država s 38 milijuna stanovnika, a Hrvatska nije usporediva niti s Rumunjskom koja ima oko 20 milijuna stanovnika, s tim da obje države imaju jake nacionalne manjine u susjednim državama, ne računajući nekoliko milijuna emigranata prve generacije razasutih po Europi. Međutim, neke stvari se ipak trebaju uspoređivati.

    Hrvatski klubovi dijele tržište s poljskim, rumunjskim i mađarskim klubovima. Njihova navijačka baza je neusporedivo veća, ali mete koje se gađaju su otprilike slične. Dinamo, Hajduk ili Rijeka za pojačanje se ne natječu s Chelseajem, Bayernom ili Real Madridom. Njihova konkurencija za osiguravanje potpisa potencijalno zanimljivog stranog igrača su klubovi sličnog europskog statusa.

    Recimo, Krešimiru Krizmaniću istekao je ugovor u Gorici. Riječ je o igraču koji ima 159 nastupa u najvišem rangu hrvatskog nogometa, a u mladoj reprezentaciji je bio starter na U-21 Euru protiv Španjolske i Rumunjske. Takav je igrač zanimljiva meta za barem dva hrvatska kluba iz samog vrha prvenstvene ljestvice, ali zanimljiv je i nizu klubova iz tog centralnoeuropskog bazena. A oni ne samo da mogu ponuditi plaće konkurentne onima koje daju Hajduk, Rijeka i Osijek, nego često mogu i višestruko nadmašiti ponude naših klubova.

    Najmanje problema u cijeloj toj priči imaju naši najveći klubovi u slučajevima poput ovog Krizmanićeva. Često će talentirani igrač u dogovoru sa svojim zastupnikom prihvatiti financijski slabiju Hajduku, Rijekinu ili Dinamovu ponudu jer to ima više smisla u kontekstu igračkog napretka; dobije jači podražaj, a ipak ne mora mijenjati ligu, okruženje i prolaziti adaptaciju na druge uvjete. Nije zanemarivo ni to što igrač u Hajduku, Rijeci ili Dinamu ostaje na radaru javnosti, a time sebi osjetno olakšava ulazak u reprezentaciju i dodatno podizanje imidža na idućem transferu. Na kraju krajeva, tu je i sportski motiv borbe za trofeje.

    Klubovi iz sredine ljestvice su u problemu jer nemaju pristup ni premium talentima ni igračima s ruba reprezentacije, a ne mogu ponuditi ni neki sportski motiv. Oni svoje redove moraju popuniti mladim zvijezdama koje su sami razvili, domaćim veteranima koji iz osobnih razloga žele biti blizu doma, tuđim talentima kojima je karijera zapela i kojima onda daju drugu ili treću šansu za spas te strancima.

    Tih mladih zvijezda nema previše jer Hrvatska je tržište na kojem igrači vrlo mladi odlaze u velike klubove, a onda je ključ uspjeha dovesti stranca koji će napraviti razliku, kao što je Varaždinu u prošloj sezoni radio Dimitar Mitrovski, Istri Ville Koski ili Gorici Merveil Ndockyt.

    Upravo u tom segmentu HNL ulazi u veliki problem.

    Odličan primjer promjene paradigme je Héber, koji je u prosincu 2016. iz Brazila preko Armenije došao u Slaven Belupo. U to je vrijeme imao nekoliko ponuda iz Austrije, Švicarske i Danske, ali nijedna od njih nije financijski previše odudarala od onoga što je nudio Slaven. Razlika je bila u tome što je Héber bio svjestan da će u Sionu ili u Nordsjællandu biti četvrta ili peta opcija, a u Slavenu je bio prva i izabrao je mjesto na kojem se može dokazati. Dokazao se, otišao u Rijeku koju je izabrao kao iduću stepenicu, a onda u New York, gdje je zaradio ozbiljan novac.

    Da su Héberu u zimu 2016. Sion ili Nordsjælland ponudili 60 ili 80 posto veći ugovor od onoga koji mu je ponudio Slaven, Brazilac bi vjerojatno prihvatio tu ponudu. Ondje bi bio četvrta ili peta opcija, ali razlika u ponuđenom novcu prevelika je da bi se odbila. A sad takvi klubovi svom četvrtom krilu nude 60 ili 80 posto veći ugovor u odnosu na ono što Slaven Belupo nudi prvom.

    Koliko je hrvatski nogomet počeo financijski zaostajati za tom srednjoeuropskom konkurencijom ilustrira to što je Benedik Mioč pretprošle sezone bio najbolji igrač Slaven Belupa i da je otišao u Miedź iz Legnice. Nije ga otela Legia, Lech ili neki drugi od divova koji imaju imidž velikog kluba, Slaven nije mogao konkurirati ponudi niželigaškog poljskog kluba. Ljudi su naprosto ponudili više i Mioč je otišao.

    Iz tog konteksta trebamo promatrati vijest da je Karlo Muhar potpisao za Cluj. To je prošlo prilično ispod radara, a zapravo je riječ o iznimno važnoj stvari za hrvatski nogomet.

    Naša je nogometna javnost praktički jednoglasno pozdravila odluku Zvonimira Bobana da ograniči plaće koje Dinamo daje svojim igračima. Malo su se lomila koplja oko Brune Petkovića i Marka Pjace kad im je pod nos stavljen niži ugovor, ali opći je konsenzus da je 750.000 eura sasvim dovoljna gornja granica na godišnju plaću koju će Dinamo davati svojim igračima.

    Prema informacijama rumunjskih medija, Muhar je potpisao ugovor na razini od 600.000 eura godišnje. Cluj je prošlu sezonu završio na drugom mjestu i nije se kvalificirao za europska natjecanja. Sezonu prije toga je bio treći i također nije igrao Europu, a tek je onu sezonu prije toga igrao Konferencijsku ligu u koju je upao preko kvalifikacijskog puta prvaka. Takav klub je Muharu iskrcao 600.000 eura i nitko se u Rumunjskoj ne pita je li to previše. On, uostalom, nije ni blizu najviše plaćenog igrača u momčadi.

    Hrvatski nogomet ima poremećenu percepciju toga što je puno, a što malo novca.

    Ne radi se strateškoj dvojbi treba li dovoditi strane igrače, koliko se oslanjati na akademiju i može li se pronaći vrijednost za mali novac. Naravno da može, ne treba ići dalje od Olimpije koja je složila europski funkcionalnu momčad od prilično jeftinih igrača. Poanta je da lige koje su konkurentne HNL-u – ili kojima bismo mi voljeli da je HNL konkurentan — igrače plaćaju puno više nego što ih se plaća u HNL-u, a samim tim se jaz kvalitete polako produbljuje.

    A mi toga nismo ni svjesni, jer jer papagajski ponavljamo da je igrač koji je u Hajduku nositelj igre skupo plaćen zato jer prima 500.000 eura po sezoni.

    Može hrvatska javnost biti stava da je 750.000 eura sasvim dovoljno za nositelja Dinamove igre i da bi prvotimac trebao biti zadovoljan s 400.000, ali ako taj prvotimac negdje vani može dobiti 600 ili 900 tisuća, onda će otići, a za očekivati je da će onaj koji dođe na njegovo mjesto biti slabiji i da će se kvaliteta lige spuštati.

    Kustić je u pravu kada kaže da je ugovor o TV pravima pomogao klubovima stabilizirati poslovanje. On se hvali rastom dok drugi padaju, što je neozbiljno kad znamo što je vrijedilo do 2022. i da tek sada testiramo granice koje su drugi okusili, ali ovo je, milijun gore-dolje, vjerojatno blizu maksimuma koji se može dobiti na tržištu kakvo je naše.

    Međutim, ugovor o TV pravima nije dovoljan.

    Klubovi hitno moraju pronaći dodatne izvore financiranja, moraju aktivnije koristiti marketinški potencijal koji očito imaju jer je liga gledana i moraju podizati budžete kako bi privlačili bolje igrače. Rupa između HNL-a i liga kojima je nedavno bio konkurentan postaje prevelika. Ona se otvorila prije otprilike četiri godine i samo se širi, a dojam je da u hrvatskom nogometu toga nismo svjesni.

    Igrači koje smo gledali u HNL-u vani su došli do ugovora koji su na razini najbolje plaćenih u HNL-u, a kad postanemo svjesni toga da odgovor na to nije smanjivanje plaća nego njihovo povećavanje, onda bi moglo biti prekasno i jaz bi mogao postati nepremostiv."

    Dobar tekst napisao je Topić.
  • 1.HNL 2025./2026.
    Opcija B bila je proširenje lige na 16 klubova gdje bi Dinamo svaku od 4 godine natjecanja u takvoj ligi plaćao 400 000 eura, ali samo dok se klub natječe u ligi, a Hajduk bi platio 400 000 eura samo za prvu godinu sudjelovanja, s mogućnošću ispadanja drugih momčadi Dinama i Hajduka iz lige.Tvrdica McTvrdi

    Nije mi jasan ovaj dio, zašto bi mi plaćali svake godine, a Hajduk samo prvu godinu. Molim da mi neko objasni ako sam krivo shvatio.
  • Dinamo Zagreb 2025./2026. - O svemu pomalo
    Soldo, Mudražija, Bulat, tko je od njih bolji od očekivanja?
  • Transferi - rasprave
    u toj utakmici možeš vidjeti plivanje cijele obrane uključujući i Galešića koji ne zna bi li piškio ili kakio kod prvog gola Rijeke. Krivu utakmicu si odabrao kao diskreditirajući highlight njegovog boravka kod nas.
  • Transferi - rasprave
    pa dobro, nije da su mu navijači zviždali svaku utakmicu. Ne razumije hrvatski pa ga komentari ne bi trebali dirati, pogotovo njega koji je flegma. Uostalom, vratio se na kraju sezone u ovih par utakmica što je igrao i pokazao da vrijedi pa nije bilo nikakvih problema s navijačima. Apsolutno ništa nije skrivio navijačima, ispada da je omraženiji od Machada koji je pokazao srednji prst navijačima. Ne bih sada dalje o toj temi, raspravit ćemo tijekom ili na kraju sezone ako bude potrebe.
  • Transferi - rasprave
    dakle, morao je otići zbog mišljenja javnosti. Znači ulica nam vodi klub, sjajno. U takvim situacijama bi klub trebao stati iza igrača, ali dobro. Uostalom, dobrim igrama mogao bi vratiti povjerenje navijača, evo ti jedan primjer kako je i to moguće u slučaju Mmaee:

    "- Mmaee je dobar igrač, najbolji među stoperima. Trebaš doći na trening i vidjet ćeš da je tehnički dominantan, da razumije igru."

    Jebem ti zivote majku. Dal Zajec i mi gledamo iste utakmice?
    Kakvi jebeni trening? Pa na treningu je i Sivonjic zabijal ko na traci pa kaj onda?

    Covjek je među najgorim stoperima lige.. pa o cemu mi pricamo????

    Edit: pa i ja sam pogledal stotine i stotine nogometnih utakmica, kaj to znaci da znam igrati nogomet, biti trener, skaut?????

    Picku materinu, tlak mi je opet otisel na 300.
    Jurki

    Znam da je veoma nepopularno misljenje, ali imam nekakvi osjecaj da Kanga i Mmaee idu na pripreme i da se bumo svi ugodno iznenadili.Jurki

    s druge strane, nećemo plakat za njim jer od njega nismo ni dobili ništa. Mogli smo ga iskoristit, ali nismo. Njemu bi ovo bio ok transfer, Qarabag igra moderan nogomet i ako ovaj ima motiva i zrelosti pregrmit ovakvu sezonu, mogao bi se tamo dobro snaćMlađi referent

    Ovo mislim u kontekstu da nećemo imati bolje stopere od njega u sljedećoj sezoni, a on će tamo pokazati koliko vrijedi pa ćemo tek tada vidjeti što smo imali. Ali dobro, ostavljam mogućnost da dođe neki kapitalac koji će biti bolji od njega, Radeljić to nije.
  • Transferi - rasprave
    nemoj, čuvaj suze, trebat će ti.
  • Transferi - rasprave
    Samo se vi sprdajte, bit će Sammy tamo avion. Mmaee je želio ostati ovdje i izboriti se za prvih 11, ali netko mu nije dao šansu da se dokaže. Požalit ćemo što smo ga se tako olako riješili.
  • Transferi - rasprave
    Screenshot-20250627-113259-Facebook.jpg

    Zanimljiva najava Osijeka za Vrbančića. Lav, simbol Dinama.
  • Transferi - rasprave
    to nije Miškovićeva krivica niti Pjacina. Pjaca je odradio HNL sezonu u rangu sezone u Rijeci + vrlo dobra Euro sezona. Ne treba se valjda vraćati na njegove brojke u sezonama prije transfera u Juventus, Pjaca nikad nije bio igrač od 15 golova po sezoni. Ako su neki to očekivali od njega, to je isključivo njihov problem.
  • Transferi - rasprave
    možeš i Drmića dodati na tu listu iako nije bio službeno igrač Rijeke. Kod transfera Gavranovića, Drmića i Pjace su Rijeci ruke bile vezane pošto su dolazili ili besplatno ili su imali klauzulu te su se takvi igrači možda i najviše isplatili. Nevistić je bio jako skup i tek se djelomično isplatio par godina kasnije. Galešić za sada nije opravdao uloženo, u taj transfer svakako treba ubrojiti odricanje postotka od Jankovića jer smo znali kakvu cijenu u tom trenutku otprilike ima Janković, a vidjet ćemo koliko stvarno vrijedi kad se proda. Naravno, Galešić bi tek trebao pokazati najbolje od sebe, ali vrijedi li to 5 mil.? Vidjet ćemo, nema nazad.
  • Dinamo Zagreb 2025./2026. - O svemu pomalo
    Mi tak i tak nikad nismo doveli ekstra klase, vec smo ih stvorili. I tu sva mudrolija staje.Jurki

    Doveli smo. Mišić, Ristovski, RPG, KTC, a vjerujem i Ljubičić i Villar. Može se dovesti ekstraklase, nije to nikakva mudrolija.
  • Dinamo Zagreb 2025./2026. - O svemu pomalo
    pa ovdje se došlo do zaključka da nije zadnja linija krivac za hrpu golova koje smo primili, nego vezni red koji nije igrao obranu kako treba. U tom veznom redu su bili Sučić i Baturina. Dovedeni su odgovorniji i iskusniji igrači koji će u tom segmentu biti bolji.

    napokon da negdje vidim pozitivu i opet ne valja. Za Villara barem nije teško stvoriti neku sliku u glavi nakon par sažetaka iz utakmica u Serie A. Da, ovaj proces za pronalaženje igrača koji si napisao je zasigurno točan, samo se pitam kako to da smo najidealnije igrače po tim parametrima našli u vidu Lisice i Gode.
  • Dinamo Zagreb 2025./2026. - O svemu pomalo
    Misliš da će ova veza bit bolja od one s sučićem i baturinom?Danko

    Da, mislim da je Mišić, Ljubičić, Villar bolja veza od Mišić, Sučić, Baturina. Sučić i Baturina tek dolaze na razinu lige petica, a ova dva pojačanja dolaze s dobrim iskustvom liga petica. Nadalje, Baturina je bio loš u HNL-u za svoje standarde prošle sezone, defanzivno neodgovoran, a i Sučić je znao zazujati pa pustiti svojeg igrača što je Naletilić napomenuo u onom intervjuu. U Ljubičiću smo dobili iskusniju i odgovorniju verziju Sučića + ima liderske osobine. Villar će zasigurno pomoći svojim iskustvom i kreacijom, mišljenja sam da je kreativniji igrač od Baturine i svakako odgovorniji u defanzivi. Očekujem da krila j napadači budu bolji u relaizaciji šansi koje će stvoriti ovaj vezni red pa ćemo tako nadomjestiti golove Baturine i Sučića.
  • Dinamo Zagreb 2025./2026. - O svemu pomalo
    desni bek je na papiru nikad jači, samo kažem da se nadam kako Valinčić neće pogoršati ovu ozljedu, dobro je da se ne riskira s njim.

    Ovo za lijevog beka stoji, ali meni je Franjić, koji nije lijevi bek, dokazaniji od Vinlofa i Gode.

    Na stoperima itekako ima promjena, ne možemo računati na Torrentea koji nam je bio itekako koristan, KTC je sve stariji, realno je da mu kvaliteta pada i nije on više za prvih 11. Maksimirski hodnici su pak Olivariju šapnuli da nisu s Galešićem oduševljeni, iako očekujem da će se tek sad etablirati kako treba. Nema više niti najvećeg problema u povijesti Dinama, Sammya Mmaeea koji ima želju izboriti se za mjesto u momčadi, ali mu netko to nije dopustio na slijepo. Jedini stoperi na koje smo do sad službeno-neslužbeno ciljali su Dominguez koji dolazi i Radeljić. Dominguez je nedokazan i nije taj kapitalac u ovom trenutku, a ako nam je Radeljić kapitalac, onda bi se stvarno trebali zapitati. I još ostaju Živković i Jakirović. Ne znam, meni je to sve dosta tanko, neiskusno s puno upitnika.