Na primjer dokazano je da puno malih obroka kroz dana zapravo uspori metabolizam, pa trošiš manje kalorija, imunitet ti je slabiji, kosa ti postaje tanja, nokti pucaju. Bolje je 2 ili 3 jača obroka kroz dan, — GaijiZG
gdje si ovo vidio?
Imas neko istrazivanje ili nesto?
Moja struka je povezana sa nutricionizmom pa znam osnove nutricionizma (a usudio bih se reci da je to visetruko vise od fitness trenera i samoprozvanih nutri gurua).
Pa me cisto zanima da li se nesto promijenilo i odakle to. Jer koliko znam i dan danas je uobicajeno i normalno misljenje da zapravo manji i cesci obroci ubrzavaju metabolizam i zapravo ureduju cijeli metabolizam organizma.
Netko je pisao o omega masnim kiselinama.
Radio sam neki seminar o tome i iako je proslo podosta godina od toga i poprilicno sam zahrdao, mislim da bi nekekav omjer omega-3 i omega-6 masnih kiselina trebao biti oko 1:3, i da zapravo nije niti idealno samo trpati omega-3 u sebe, nego zapravo uravnoteziti njihov odnos.
A posto nam je u moderno vrijeme unos omega-6 veci, najcesce i sam dodatan unos omega-3 pomaze.
Ali sve je individualno, nutricionizam je cijela znanost i ne moze se nikako generalizirati,i vecina savjeta ne vrijedi za sve osobe.
Kada vidim online fitness programe koji ti slazu i plan prehrane, i kada vidim doslovno 3 plana za nekoliko tisuca ljudi, od kojih je jedan za skidanje kila, jedan za odrzavanje i jedan za dobivanje, muka mi dode.
Neke opcenite smjernice vrijede, prosjecna prehrana danas je dosta losa, i uvijek vrijedi savjet da se smanji unos masti i ugljikohidrata (nikako izbacuje), da se poveca unos proteina i vitamina te da se uzima dovoljno tekucine. Neke klasicne floskule jel.
Ali preporucati nekome recimo neke dodatke prehrani, vitamine, namirnice koje uzimati, koje izbaciti je dvosjekli mac, jer kao sto sam rekao, porpilicno je individualno i ako je tebi puno pomoglo, ne znaci da ce i drugome.