1. HŠK Građanski Zagreb Prvi Hrvatski Gradjanski Športski Klub, to je bilo ime. Gradjanski je u tom imenu bio prefiks na isti način kako je i danas. Ta poveznica je desetljećima bila u mislima i srcima generacija prije nas, grb Dinama kojeg su na dres stavili 1970. godine, a imamo ga i danas, tome svjedoči. Pogledajte samo na dno ove stranice. To je bilo svega 25 godina nakon ukidanja Gradjanskog, kad je sve bilo itekako svježe i jako dobro se znalo što taj grb znači.
Naravno da je sve ono što se događalo od 1945. ostavilo posljedice, naravno da neki neće o Gradjanskom razmišljati na ovaj način zbog svega što se dogodilo u bližoj i daljoj povijesti, ali Gradjanski je danas opet ovdje i tu će i ostati. Naravno da kad imaš 12, 13, 15 godina i gledaš kak ćeš skupit lovu za spitku da i ti budeš faca, ne slušaš puno kaj deda pripoveda o Građanskom - samo Dinamo, ni u peti ti nije nešto što ti se čini kao nevažna prapovijest. Pa onda uleti "čovjek čudan" koji se prije spavanja bavi imenom Dinama, pa Daltoni, pa ti se sto drugih stvari dogodi u životu i u međuvremenu nema više jednog, pa drugog dede... Ali neke stvari ostanu zapisane i dok ih čitaš sjetiš se da je deda govorio baš to.
Ta veza periodički ispliva i od nje se ne može pobjeći - i ne smije! Ona je u genetskom kodu ovog kluba jer kako je Zajec još 1982. rekao o tome što znači biti dinamovac: to je pripadnost, intimna - ne formalna. Ne radi se o pravnoj sljedljivosti i je li dekret potpisao netko kome je prioritet bio zatiranje hrvatskog nacionalnog osjećaja i identiteta ili je odluku usput donio netko tko je istovremeno na štetu kluba punio svoje džepove. Bitna je ta pripadnost koja veže one koji su prije 113 godina udarili temelje kluba nasuprot Mađara, one koji su prije više od pola stoljeća prvo ignorirali crvenu zvijezdu u grbu, pa sastavili novi u kojem polovicu čine hrvatska crvena i bijela polja, one koji su spitku zamijenili maskirnom uniformom u 90ima, pa sve do onih koji danas izbacuju kriminalce iz kluba. Ta intimna pripadnost s njima će vezati i ove klince koje danas na rukama tate nose po stepenicama ruševnog Maksimira i sve one koji će doći iza njih.
Više od stoljeća oni kojima je Gradjanski i Dinamo bio na srcu su stajali kontra nečega - Mađara, Jugoslavije, kriminala - i svaki put pobijedili. Zato je i lako razumjeti da danas neki razmišljaju da je Gradjanski vraćen u naziv kluba kao nepotrebna kontra nečemu ili nekome, kao dokazivanje nekome izvana. Isto tako je lako razumjeti i one koji bi ga maknuli, a opet nasuprot onima koji su pokušali okaljati obraz našeg kluba i okoristiti se njime. Ponovo ću citirati našeg predsjednika - imamo Dinamo. Mi ga konačno imamo i mi smo bitni u toj priči. A "mi" uključuje i one kojih više nema, a 1911. su osnovali naš klub, one koji su '45. s njima osjećali zajedničku intimnu pripadnost i morali klub uskrsnuti pod drugim imenom neimajući izbora. Gradjanski u nazivu našeg kluba danas više ne stoji protiv nikoga, već kao spomenik i podsjetnik na prošla vremena i što je purger prolazio. Toliko im dugujemo.
Ne može se dovoljno puta ponoviti što je proročanski napisao Emil Perška: "Gradjanski je silan, neslomljiv. Gradjanski je ideja. Gradjanski je klub koji bi se morao makar danas stvoriti, kad ne bi postojao. Gradjanski je potreban Zagrebu, jer on je pravi reprezentant hrvatskog športa. On je to bio nekada, on je to bio za najtežih vremena po hrvatski narod, on je to i danas. Gradjanski će to biti i u budućnosti." Ako je ideja preživjela sve što je povijest bacila na nju, onda i ime mora ostati.
Gradjanski je tu, Dinamo je tu, dvije komponente slavne prošlosti našega kluba razdvojene najvećim ratom u povijesti. Prije nego kaj želim pomisliti i ja budem u godinama kao kad je deda meni govorio o Gradjanskom, a neki novi šmrkavci koji će misliti da je svijet njihov neće skupljati za spitke već kajgod bude se onda nosilo. Ne budu imali pojma ni o ideji ni o simbolici naziva kluba, ali će ga znati voljeti kao što to samo dječaci i znaju. I tada neće ni morati znati ništa o tome, ali im dugujemo čuvanje simbolike imena Gradjanski da kad postanu muškarci znaju što znači biti silan i neslomljiv.