Neki ljudi u Dinamu to odbijaju shvatiti, misle da će se dogoditi samo od sebe, ali konačni rastanak sa Zdravkom Mamićem ne može proći bez krvavih gaća, odmah nakon sjednice Izvršnog odbora, krajem prošlog tjedna, član klupske vlade predvidio je za Jutarnji rovovsku borbu na redovnoj Skupštini. Predviđanje je bilo blago jer najavljena rovovska bitka u ponedjeljak je na Skupštini prerasla u otvoreni rat.
Bilo je, doznajemo, baš onako, krležijanski - kad se u balkanskoj krčmi pogase svjetla, onda sijevaju noževi. Kada u blizini nema kamera i mikrofona, skidaju se rukavice i lete vulgarne uvrede i prijetnje, sve na rubu fizičkog obračuna. Na kraju, iz mraka maksimirske krčme kao (privremeni) pobjednik izlazi odbjegli barbarogenij, koji već četiri i pol godine ne može primirisati Zagrebu bliže od 200 kilometara - toliko, naime, ima do Banjaluke - što ga ne sprečava da s daljinskim u ruci, preko svojih glasača u skupštini, povlači ključne poteze.
Ali vratimo se kronološki na ovih nekoliko burnih maksimirskih dana. Na spomenutu sjednicu Izvršnog odbora članovi su došli razmjenjujući usput na WhatsAppu video Mamićeva gostovanja u izvjesnoj emisiji na Dodikovoj televiziji. Sve one Dinamove dužnosnike koji su sišli s njegova kursa tamo je titulirao kao "neke fukare koje se bez njega nisu znale ni popišati", i najavio im izbacivanje iz kluba. Većina članova Izvršnog odbora i prije te uvredljive poslanice okrenula se struji koju predvodi član uprave Krešimir Antolić: u petak su većinom 9:4 izglasali da Ante Čačić, uz trenersku funkciju, privremeno zadužuje ovlasti sportskog direktora. Iza izglasane odluke, predsjedničkim autoritetom stao je i Mirko Barišić.
Tajming i motivaciju za tako upakiran potez shvatit će svak tko iole razumije nogomet: pred vratima je siječanjski prijelazni rok, u klupsku blagajnu moglo bi se kolateralno preliti 15-ak milijuna eura iz Gvardiolova transfera u neki od premierligaških klubova, a onda još i milijuni od sve izglednije prodaje Livakovića, Petkovića, Šutala ili Oršića. Ako u smislu ljudskih odnosa proživljava neka olovna vremena, financijski je Dinamo upravo zakoračio na prag zlatnog doba. Izvršni odbor kluba (ili većina u njemu) zato ne želi da desetke milijuna eura kroz buduće transfere vrti vlasnik pravomoćne presude s teškim sudskim procesima za vratom. Zdravko Mamić, na drugoj strani, ne namjerava prekriženih ruku gledati kako drugi okreću taj novac.
Na Skupštini u ponedjeljak je, dakle, rukama 40 (od 67 nazočnih) skupštinara smijenjen Krešimir Antolić. Danima unaprijed kuloari su brujali da se sprema puč, jer Mamić sustavno okuplja svoje skupštinske glasače te uz pomoć lojalnog saveznika Miroslava Rožića, predsjednika klupskog Nadzornog odbora, vodi računa o proceduralnim benefitima koje ima na raspolaganju kao kontrolor većine u Dinamovu "parlamentu". Jedan od tih benefita jest da na mjesto trojice bivših skupštinara imenuje tri vlastita čovjeka, čime će zabetonirati većinu za sljedeću sjednicu u ožujku. Usput, Rožiću je, kako saznajemo, uz honorar od 50 tisuća kuna, Mamić povjerio zadatak da u međuvremenu napiše novi Statut, kojim bi se uklonile prepreke za ograničavanje njegove volje u budućnosti.
A želju da dramatično skreše utjecaj dojučerašnjeg gazde već mjesecima pokazuje Krešimir Antolić. Čini to vrlo odlučno, gotovo prkosno, ako u obzir uzmete da je donedavno figurirao kao njegov čovjek i da mu je u javnim nastupima saveznički držao ljestve. Kao jedan od tri člana Uprave, Antolić je na sebe preuzeo ulogu gromobrana ispred Dinamove blagajne, kada je stopirao svu silu inicijativa iz Međugorja. Sve one ticale su se igračkih transfera (Barišić, Kačavenda, Pjaca, Omeragić) i trenerskih angažmana (Milanič) na kojima bi se, kažu naši izvori, zavrtjelo ukupno 13,5 milijuna Dinamovih eura. Zašto je to činio? Osim što nisu prolazili elementarnu logičku provjeru (Kačavenda i Pjaca vuku ozljede, Barišić i Omeragić relativno su nepoznati igrači, a Milanič je deklarirani partizanovac), ovi poslovi Antolića su u perspektivi činom potpisa uvlačili u probleme sa zakonom.
"Čak 39 posto od 130,5 milijuna kuna potrošenih u posljednje dvije godine, dakle 50 milijuna kuna, Dinamo je isplatio kao proviziju agencijama za posredovanje igračima. Tu ima svega i svačega, jedna je agencija registrirana na Zdravkova vozača u Hercegovini. Uefa preporučuje da iznosi provizije ne budu manji od tri niti veći od deset posto, a mi smo isplaćivali po 18 posto", objašnjava izvor Jutarnjeg.
Nogometni svijet u ovakvom manevru prepoznaje jasne obrise tzv. rikverca. Umjetno se napušu troškovi transfera pa uključene strane poslije ispod stola dijele višak. Naši sugovornici kao posebno "zanimljive" u ovom kontekstu izdvajaju transfere Denija Jurića i Marka Bulata iz Šibenika u Dinamo, Sandra Kulenovića, koji se u plavo jato vratio iz Legije, te Marijana Čabraje, koji je došao iz Gorice. Na te četiri kupovine, investirajući u igrače koji su kroz momčad prošli kao epizodisti, Dinamo je, prema Transfermarktu, potrošio 6,4 milijuna eura....
Što nas čeka sljedećih dana? Nesmiljena borba za vlast, u kojoj bi na koncu ključnu ulogu mogao odigrati Mirko Barišić. 86-godišnji predsjednik dugo je slovio za čvrstog Mamićeva zagovornika, ali na Izvršnom odboru podržao je odluku o promociji Ante Čačića za v.d. sportskog direktora. Pomirljivo je nakon Skupštine došao u kavanu Johann Franck na Dinamov božićni party i odande poslao poruku da "svako društvo ima problema", ali božićne melodije nisu uspjele zagušiti buku koju su proizvodila dva tabora oštreći noževe za nastavak obračuna...