• Eduardo
    20.2k
    PETKOVIĆ, Olmo, Oršić i društvo bit će zauvijek upisani u Dinamovu povijest kao momčad koja je napokon uvela klub u europsko proljeće.

    Dinamo je dobro izgledao ljetos, ali malo tko je očekivao da će ovako uvjerljivo stići do osmine finala Europa lige gdje ga sljedećeg tjedna čeka velika Benfica. Tako je momčad Nenada Bjelice ostvarila ono što nije uspjelo i puno većim i jačim Dinamovim generacijama. Među njih bez ikakve dileme spada i ona iz druge polovice devedesetih koja je rušila Partizan, nesretno ispala od Newcastlea i Atletica te odigrala niz nezaboravnih utakmica.

    Jedan od glavnih aktera te momčad bio je Igor Cvitanović, najbolji Dinamov strijelac u povijesti HNL-a i jedan od najvećih koji je ikada nosio plavi dres. S brojem 21 na leđima “knez Igor” trpao je po cijeloj Hrvatskoj i HNL-u, a brojni njegovi golovi odavno su dio Dinamove antologije.

    No, iako je s Prosinečkim, Marićem i društvom činio zastrašujuću momčad, ni on nije uspio ostvariti ovo što su Olmo, Petković i Oršić.

    Bjelica napravio sjajan posao

    “Kao bivši igrač Dinama osjećam veliku zadovoljštinu zbog uspjeha koji su ti dečki apsolutno zaslužili. Neću reći ništa novo ako kažem da ova momčad izgleda fantastično i da je Bjelica posložio sustav u kojem dvadeset igrača jednako konkurira za prvu momčad”, rekao je Cvitanović.

    Rođeni Osječanin u Dinamo je došao 1989. godine kao 19-godišnjak, ali je odmah otišao na posudbu u Radnik. Tamo je zabio šest golova u devet utakmica i onda se vratio u Maksimir. Nakon još jedne kraće posudbe vodio je Dinamo do prvog naslova prvaka Hrvatske 1993. godine.

    Iako Dinamovi navijači Igora Cvitanovića najviše pamte po fantastičnom nastupu protiv Partizana, brojni mu nikad nisu “oprostili” silne promašaje u 1. kolu Lige prvaka 1993. godine. Dinamo je igrao prvu utakmicu u Bukureštu i dobio 2:1, ali dan danas nikome nije jasno kako su se Rumunji izvukli sa samo dva primljena gola.

    “A kako? Ja sam promašio tri zicera, eto kako”, kaže kroz smijeh Igor Cvitanović koji je danas trener trećeligaša Dubrave.

    Uzvrat u Ljubljani, gdje se igralo zbog rata u Hrvatskoj, trebao je biti samo formalnost. Osobito nakon što je Dinamo potpuno nadigrao Rumunje u prvoj utakmici. U Ljubljanu su došle tisuće Dinamovih navijača, a nakon što je hrvatski prvak poveo već u 7. minuti golom Vlaovića dileme više nije bilo. No, Rumunji su u nevjerojatnoj utakmici okrenuli i pobijedili 3:2, a Dinamo je ispao.

    “Kad je Vlaović zabio taj gol nitko od nas nije ni pomislio da bismo mogli ispasti. Ni danas ne znam objasniti što se dogodilo u toj utakmici. To mi je bio jedan od dva najteža trenutka u karijeri. Morali smo proći, a mi ispadnemo. Bilo je teško jer smo prvo razočarali sami sebe, a onda i naše navijače kojih je bilo jako puno. Ma, kad se sjetim te Steaue, muka mi je. Što sam sve promašio u prvoj utakmici, to je bilo nevjerojatno”, kaže Cvita.

    No, sve mu je bilo oprošteno 30. srpnja 1997. kad je zabio dva gola Partizanu u povijesnoj pobjedi 5:0 u 1. pretkolu Lige prvaka. Nakon toga na redu je bio Newcastle.

    “Svaki igrač koji je igrao tu utakmicu će vam reći da ona spada u zasebnu kategoriju. To je bilo nešto posebno. A Newcastle… Nikad prije ni poslije nisam odigrao tako emotivnu utakmicu. Onaj gol u 93. minuti mi je najdraži u karijeri. Koliko emocija, koliko sreće… I onda ispadneš! Jako teško mi je pao taj gol koji smo primili u 120. minuti. Uz Steauu, sigurno najteži trenutak u karijeri. Ne smijem se toga ni sjetiti”, kaže Igor.

    Briljirao u Zürichu

    Nakon ispadanja od Newcastlea Dinamo je put nastavio u Kupu UEFA-e. U 1. kolu je igrao protiv Grasshoppera koji je u ludoj prvoj utakmici odigrao 4:4 na Maksimiru. Uzvrat je bio rapsodija. Dinamo je slavio 5:0, a Cvitanović je odigrao briljantno. Zabio je prva dva gola, iznudio jedan penal i još jedan zabio.

    “Ako se ne varam, legendarni hrvatski novinar Tomislav Židak dao je dvije desetke u cijeloj karijeri. Prvu Željku Stinčiću protiv Zvezde u Beogradu i drugu meni u Zürichu. Na to sam stvarno ponosan i jako mi je drago. Odigrali smo savršenu utakmicu, Švicarci nisu imali nikakve šanse. I prva utakmica u Maksimiru bila je odlična, ali vjerujem da ju je navijačima bilo jako teško gledati”, kaže.

    Dinamov nevjerojatni europski put te jeseni stao je protiv velikog Atletica koji je dvije godine ranije u Španjolskoj osvojio dvostruku krunu. U Maksimiru je bilo 1:1, a u Madridu 1:0 za Španjolce.

    “Ubili smo ih u Maksimiru, osobito u prvom poluvremenu. To je bila jedna od najboljih utakmica koje je taj moj Dinamo odigrao u Europi. U uzvratu smo podbacili. Ne volim uspoređivati prošla i sadašnja vremena i ne bih želio da se netko uvrijedi zbog ovoga što ću reći. Mislim da smo bili puno talentiranija i individualno kvalitetnija momčad od ove današnje. No, oni imaju ono što mi nismo imali, a što je još i važnije od talenta. Disciplinirani su, odgovorni i izbalansirani. U Bjeličinom Dinamu nema velikih zvijezda i imate dojam da su svi jednaki. Kod nas to nije bio slučaj. Bilo je igrača koji su odskakali talentom, ali često nismo imali glavu i rep”, smatra Cvitanović.

    “Bili smo divljiji nego ovi dečki danas u svakom pogledu. Izlazili smo nakon svake utakmice i to praktički cijela momčad. Eventualno netko nije mogao zbog obveza, ali znali smo se zabaviti. Nije bilo mobitela i društvenih mreža pa si mogao raditi što si htio. Bilo je jako zabavno”, dodao je.

    Petkoviću treba dati priliku u reprezentaciji

    Cvitanović je iz Dinama otišao u Real Sociedad, ali se nakon samo jedne sezone vratio u Maksimir.

    “Dobro sam krenulo ali sam u nastavku sezone bio nešto slabiji. Ja sam najviše kriv jer sam bio nestrpljiv. Da sam možda ostao još jednu sezonu kad se promijenio trener, ali... Nije mi se više dalo grijati klupu i vratio sam se. Šteta, ali ne žalim ni za čime. Samo za Steauom i Newcastleom...”, rekao je Cvitanović.

    Dinamo danas u momčadi nema igrača kao što je Cvitanović, ali ima sjajnog Brunu Petkovića koji je pravo otkriće.

    “Ne vidim zašto taj dečko ne bi dobio priliku u reprezentaciji? Zaslužio je to svojim igrama u Dinamu i mislim da bi mogao pomoći reprezentaciji. Fantastičan je, borben i srčan. Trebamo ga isprobati”, zaključio je Cvita.
  • Eduardo
    20.2k
    JBT Ademi otpao za obje utakmice protiv Benfice...Katastrofa :fear:
  • Beowulf112
    328
    Da jbt kud ademi.Jos sam citao da ni hajrovic nece mozda moci.Najebali smo :worry:
  • marcio amoroso
    36.5k
    Ademi par zadnjih utakmica nije bio na uobičajenoj razini i sad je jasno i zašto. Imamo tu u sredini par igrača koji mogu igrati, prvenstveno Šunjić a ako se ide sa dva zadnja vezna onda može i Moro. Više bi nam nedostajao Izet ako ne bude mogao jer zna stati na loptu, zna izvući faul ili povući kontru. Vidjeli smo sami da Šitum ipak nije taj nivo a po meni nije ni Kadzior.
  • BluePhone67
    4k
    Ademi nazalost out i to ce biti veliki handicap, skoro nenadoknadiv. Sunjic moze to pokrit i odigrat briljantno ali Ademi daje sigurnost, ritam igre i ovu momcad i igrace cini boljim a to Sunjicu trenutno nedostaje bez obzira na igru i to ce nam sigurno falit protiv prejake Benfice.
  • xavier
    12.1k
    zapravo bi bilo idealno da igraju i jedan i drugi. Kako je @deda napisao, to je onda de facto 4-2-3-1 formacija iako je zapravo i u onih 4-1-4-1 koje nominalno igraju, Gojak odrađuje puno posla u sredini.

    Šunjić je bio odličan protiv Plzena i ne sumnjam u njega, ali volio bih da može igrati u paru s Ademijem.
  • BluePhone67
    4k
    Izeta ce zamjeniti Kadzior vjerojatno kao i obicno i njegovi centrasuti su zlata vrijedni ali je premekan i spor, a ja bi napravio rosadu i stavio Orsica na desno krilo jer decko trci, radi 90 min i igra sa obje noge i oba smjera za razliku od Izeta, a na lijevu stranu bi pokusao sa Belim da dobijemo okomitost prema golu, cvrstinu i bolju obrambenu fazu. Mozda grijesim al eto igramo se trenera kao u FM
  • markoli
    1.7k
    Šunjić mi izgleda puno bolje na terenu kada je uz njega Ademi, nego kada nije. Djeluje mi nekako sigurniji, ima više samopouzdanja.
  • xavier
    12.1k
    zato što je i njegova uloga u tom slučaju nešto drugačija. Kad nema Ademija, onda mora pokrivati sve defanzivne zadatke i uloga mu je zapravo defanzivni vezni. Kad je Ademi tu, onda Šunjić ima puno više slobode u igri i igra skoro pa nekakvog "box to box" veznog gdje do izražaja dolazi energija koju ima. Protiv Čeha ga je bilo po cijelom terenu.
  • Infinity
    16.4k
    Stadion i sluzbeno rasprodan, taman kako sam i rekao, do petka. I sad me zanima broj gledatelja i da znamo realan kapacitet stadiona, jer broj stolica ocito nije bitan kad stadion nije siguran. Al to je manje bitno, bitno da cijene ulaznica nisu pokolebale navijace, da se rasprodalo i da ce se sve tresti. Mene vec puca euforija, iako necu doci vec imam dojam da sam tu. Prvo sutra kotarisat gradskog rivala, a onda u cetvrtak ajmo bilo tko da poludimo.
  • xavier
    12.1k
    Prvo sutra kotarisat gradskog rivalaInfinity

    :sweat:
  • deda
    32.6k
    Mogao bi Ademi stvarno kod nas ostat do penzije i ući u legendu. Trenutno dijeli 29. mjesto s Marijanom Čerčekom sa ukupno 226 nastupa za modre. Što se tiče europskih nastupa tu je drugi iza Sammira sa 57 nastupa. Brazilac ih ima 76.
  • Infinity
    16.4k
    Što se tiče europskih nastupa tu je drugi iza Sammira sa 57 nastupa. Brazilac ih ima 76.deda

    Uzima ga Ademi vec iduce sezone :grin:
  • reziser
    6.8k
    Ocekivano, bjelica ne smije biti na klupi
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.