• xavier
    12.1k
    I za taj salary cap, baš se pitam kako bi izgledao kod nas nogomet, ali kad bi recimo netko tko ima više para imao veći salary cap.Navijač Dinama

    Kako netko može imati "veći salary cap"? Pa poanta salary capa je da nitko ne smije potrošiti iznad određene granice (da ne ulazim sad u razlike između hard i soft capa) koja je ista za sve klubove
  • Navijač Dinama
    8.4k
    ma znam ja svrhu salary capa, kao u NBA. Ali u sam mislio recimo u smislu da netko tko ima više para npr.Real Madrid/PSG/Man City, onda takvi klubovi imaju svoju neku veću granic usalary capa, jer oni mogu više potrošit.


    No to ne bi bilo fer prema ostalima.
  • xavier
    12.1k


    Ali jedina poanta salary capa je da nitko ne smije više potrošiti tako da ovo tvoje nema nikakvog smisla.
  • Bosna86
    11.7k
    Plus salary cap jasno kaže da postoji iznos koji se MORA potrošiti
  • Navijač Dinama
    8.4k
    pa nema, znam, samo sam naveo kako bi to izgledalo, i da ne bi bilo pravedno prema ostalima(taj moj izgled i djelovanje salary cap).

    Inače u NBA ligi ekipe koje pređu preko Salary capa, vlasnici momčadi moraju plaćat porez, e sad nezz da li se i to kao i ovo sve u lipu kontrolira.
  • Infinity
    16.5k
    Salary cap je tu da bogati ne bi imali prednost, a @Navijač Dinama zamislja apsolutno suprotno, tj. dopustio bi bogatima jos vecu prednost. Sutra Dinamo mozda dodje do nekih pola milijarde eura, moze zapaprit velikanima, ali ne moze to izvesti jer ne smije probiti granicu dok velikani trose takve pare. Tog trenutka dozvoliti Dinamu da potrosi to? Pa onda salary cap nema smisla, jer pomjeras granicu kako kome pase.

    Salary cap u europskom nogometu je moguc samo ako dodje do neke super lige u kojoj ce igrati klubovi koji igraju samo tu ligu, ne i domaca takmicenja. Naravno, isti mogu uvesti u domace lige, ali ce ograniciti napredak, mada je isti tesko za izvesti s obzirom da tu postoji i ta minimalna granica, a gledajuci klubove u pojedinacnim ligama, vrh i dno su nebo i zemlja. Jedina realna opcija ostaje ta SL.
  • Navijač Dinama
    8.4k
    Salary cap u europskom nogometu je moguc samo ako dodje do neke super lige u kojoj ce igrati klubovi koji igraju samo tu ligu, ne i domaca takmicenja. Naravno, isti mogu uvesti u domace lige, ali ce ograniciti napredak, mada je isti tesko za izvesti s obzirom da tu postoji i ta minimalna granica, a gledajuci klubove u pojedinacnim ligama, vrh i dno su nebo i zemlja. Jedina realna opcija ostaje ta SL.Infinity

    Ta SL bi bila nešto slično kao i Evroliga u košarci, igraju je najbogatiji . Mislim baš da baš zbog toga što nisu imali para, Cibona nije mogla nastupit, prije par sezona.
  • xavier
    12.1k


    Ne moraš cijeli iznos. U NBA recimo moraš potrošiti 90% capa, a ako su ti ukupne plaće manje, ostatak do 90% ide svim igračima. Znači ako je cap 100 milijuna, a tvoje godišnje plaće su ukupno 82 milijuna, onda se 8 milijuna na kraju sezone dijeli ravnomjerno svim igračima na rosteru. No treba reći da je to iznimno rijetka situacija jer čak i kad netko tankira, obično preuzme nečiji loš ugovor u zamjenu za određene resurse u vidu draft pickova ili mladih igrača.
  • xavier
    12.1k
    Salary cap u europskom nogometu je moguc samo ako dodje do neke super lige u kojoj ce igrati klubovi koji igraju samo tu ligu, ne i domaca takmicenja.Infinity

    Točno tako. Više puta sam objašnjavao kako je mimo toga salary cap u Europi nemoguć.

    A ovo o čemu Navijač priča je zapravo na tragu FFP-a, a ne salary capa :smile:
  • Mr Blue
    4k
    Da se uključim u raspravu oko ovog članka.. nijedan "argument" tamo me nije uvjerio u to da je liga namještena. Dapače, moj je dojam da Amerikanci toliko dugo pamte sudačke pogreške da od njih rade te teorije zavjere. U trenutku kad bi postalo recimo javno da je liga namještena u obliku kao WWE, uvjeren sam da bi tek onda gledanost propala. Ponovno, moj dojam je da Amerikanci ne podnose glumu (simuliranje) i namještanje u nijednom sportu, ne žele to od igrača niti od organizacije jer su prvenstveno konzumenti tog proizvoda. Pa primjer frajera (iz članka) koji je tužio ligu u ime svih gledatelja jer je mislio da su namještanjem ostali zakinuti za svoj doživljaj koji su platili po meni to i potvrđuje. Dakle, imamo naciju koja je spremna tužiti ligu zbog sumnje u namještanje, a u Europi nikome ne pada na pamet tužiti Premier League ili HNL recimo, unatoč nekim vrlo sumnjivim i ponavljajućim okolnostima.

    Mislim da je ipak prepušteno sve slučaju, onome što će se dogoditi na terenu.. ali sustav natjecanja je tako posložen da će od njega profitirati i onaj prvi i onaj zadnji i da je Ligi svejedno hoće li prvak biti Kansas ili San Francisco, oni će zaraditi jednako. U svakom sportu samo moraju smanjiti tankiranje, to uništava draž. Ali moje mišljenje je da će na utakmici uvijek pobijediti taj dan bolja momčad, odnosno da neće biti namjernih sudačkih pogrešaka. Ne samo u NFL-u, već u svim američkim 'major' sportovima. Pa neka me ispravi netko od kolega 'preko bare' ako misle da sam u krivu. Dodatno, toliko igrača više ne igra te lige, mnogi od njih su se od lige rastali u neprijateljskim okolnostima, i da nitko od njih nije potegao pitanje regularnosti natjecanja? Hmm...

    Što se tiče salary capa, u Europi, u trenutnim uvjetima, ne postoji šansa za njegovo uvođenje. Eventualno u nekoj budućoj Superligi i to bi tamo čak i moglo dobro funkcionirati. I iskreno, toliko mi se zgadio (moderni) nogomet u zadnjih 10ak godina da sam u potpunosti indiferentan prema toj ideji i ako je stvarno žele ostvariti nadam se da će je ostvariti čim prije jer me više zanima što će se dogoditi sa svima ostalima.
  • Bosna86
    11.7k
    Sa svim se mogu složiti osim da ligi nije bitno tko igra finale.... Ako se dogodi Boston- LAL u finalu NBA to je za ligu puno bolje nego da u finalu igra Milwaukee- San Antonio... Jednostavno veća tržišta, vise navijača, veći interes sponzora i sve sto uz to ide...Sjećam se katastrofe 2007 kada su finale igrali Cleveland i San Antonio, najgora gledanost ikada.

    Superliga ima jedan veliki problem, a to je regrutacija novih igrača.... Oni ne mogu proizvesti svoje igrače, a kvaliteta u ostalim ligama će opasti...
  • Mr Blue
    4k
    Ima smisla što govoriš, ali svejedno mislim da neće namjerno onemogućiti takvo finale, pa makar im zarada bila 'nešto' manja. A vjerujem da onda opet najbolji igrači i struka, radi ipak svog renomea, žele igrati u najvećim sredinama s najvećim fanbaseom, pa su samim time takve momčadi/organizacije uglavnom pri vrhu. Na primjer, baš pratim kako neki igrači odlaze iz Green Bay Packersa (čiji ogroman stadion nikad neće biti poprištem Superbowla jer grad u kojem se nalazi ne zadovoljava tržišne uvjete takvog događaja) i odlaze u slabije franšize za jednako novca samo da budu u većem ili toplijem gradu. Naravno, upravo kod Green Baya imamo primjer bogovskog quarterbacka Arona Rodgersa koji je cijelu karijeru u tom malom gradiću i čiji slučaj pobija moju tezu, ali a) ima poseban status i svaka momčad se gradi oko njega i b) bolesno puno je plaćen.

    Što se tiče regrutacije novih igrača u Superligu, vjerujem da će samo (po nešto većoj cijeni) kupovati igrače iz svih drugih liga. To što će time oslabiti druge lige nije njihova briga, jer samim svojim postojanjem su oslabili sve druge lige + svi ambiciozni igrači će se rukama i nogama grebat da uđu u tu ligu, makar i onaj najlošiji klub.
  • Navijač Dinama
    8.4k
    slažem se u gornjem tekstu sa svime. Sve 5.
    No ima nešto što me malko muči.

    a) ima poseban status i svaka momčad se gradi oko njegaMr Blue

    Da, i od takvih "govana" pravi pitu, nešto kao Sir Alex Ferugosn svojevremeno kao trener u Unitedu.

    Poseban status,da, jer je po igri i načinu iste, on najbolji quarterback svih vremena,( ima diskusija i svako ima svoj ukus između njega, Paytona i Bradya, ja tu vidim da im se pridružuje mali Mahomes, ako ga ozljede zaobiđu) to što je imao loše suigrače tijekom sezone i još lošije trenere to je nešto ja mislim sasvim drugo ipak.

    bolesno puno je plaćenMr Blue

    Misliš da Brady ne bi bio masno plaćen i uzme istu plaću, da nema financijski ženu koja malte ne može zbog modelinga imat više para nego on?

    Sjećam se katastrofe 2007 kada su finale igrali Cleveland i San Antonio, najgora gledanost ikada.Bosna86

    Puno je utjecalo tada ja mislim i na ljude da su svi većinom vjerovali da će te sezone u finale sa istoka ući Wade-Shaq i Miami ili Detroit. Nitki nije ni očekivao da će James proć Gilberta Arenasa i Washingtona.

    kao i na istkoku, tako i na zapadu jer su mislili da će ući Phoenix sa Nashom /Kobe sa Lakersima ili čak u najboljem slučaju Dallas, koji je te sezone čini mi se imao najbolji score na zapadu pa dobijo po lampi od GSW u playoffu .

    Ovako finale se odmah znalo da Spursi uzimaju i da neće biti zanimljivo..

    smanjiti tankiranjeMr Blue

    Zato su u NBA uveli da zadnje 3 ekipe imaju svi jednake šanse za izbor prve runde, i sve istale pickove do 15 pozicije, ta bi stvar odlična bila u NFL. Smanjilo bi se tankiranje, ja vjerujem.
  • r1oma
    1.5k
    Index podcast s Deom Redzic i Cro Copom.
    https://www.youtube.com/watch?v=GECOxyVj7mA&t=1471s
  • Navijač Dinama
    8.4k
    Teniski centar u Zagrebu...
    hajmznhyjyolc4u9.jpg
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.