• Kwedi
    3.8k
    Usporedba kulture i nogometnog kluba ne stoji. Kultura je sama po sebi neprofitna, u svom sukusu. Profesionalni nogometni klub je upravo suprotno. To kaj Grad daje za HNK 40 milijuna kuna; jebiga u kulturi nema tržišnih mehanizama. Da li je to loše? Je. Ovako svake godine ovisiš o političkoj milosti prilikom gradskih ili državnih ili EU natječaja.

    To kaj su u klubu hulje i lopovi te su se tri stadiona mogla sagraditi, ne znači da bi se javnim parama trebalo financirati privatan pravni subjekt. Pogotovo onaj koji generira nevjerojatnu lovu.
    To je socijalistički mentalitet u kojem se čeka da se javnom šuškom sagradi da bi netko od toga generirao profit.

    To koliko Dinamo uplati u gradsku ili državnu kasu od poreza na dohodak, PDV-a i poreza na dobiti - pa i svi privatnici navedene fiskalne namete plaćaju; ne znači da bumo javnim parama gradili Rimcu tvornicu, Krašu halu za napolitanke ili Francku dimnjak. A pogotovo u situaciji gdje je Dinamo poletio jer je imao vrhunski financijski poguranac prije 15 godina di je uletio Banderas sa 30-40 milja godišnje, gdje je izbrisan porezni dug od 300 milja pa se moglo zadržati malo duže Duda, Modrića i sve kasnije te kvalitetnije kapitalizirati njihove igre.

    Činjenica je kako je Dinamo mogao s lovom koja nije zamračena prije deset godina danas imati i stadion i kamp, al nije. Jedini i isključivi krivci su bagra iz uprave. A pokušaj ožmikavanja javnih sredstava - pa koliko to još treba dati ako se za dosadašnje javne novce mogla napraviti lansirna rampa za Vulkan ili Klingon, a kamoli ne stadion.

    Kao i sve stvari u životu, umjesto iščekivanja i rajcanja na jeftine floskule, bolje nekaj napraviti sam. To je mogao Dinamo, al jebiga. Kraj keš floua od milijardu kuna - na žircu je 30. lipnja manje od 400 hiljada kuna. To je sukus svega. Nikakvi Bandići i javni novac.
  • Mali dioničar
    15.5k
    Rješenja ovog problema su različita i nekonzistentna svuda po svijetu, a pogotovo kod nas.

    Koliko znam, Romin stadion je 10 puta odgadjan i sudi se svim živima tamo za korupciju u pokušaju pri gradnji stadiona. Jedini klubovi, koliko ja znam, u Italiji koji imaju vlastite stadione su Juve, Udine i Sassuolo. Ne znam jel ovo Atalanta rekonstruirala vlastiti ili gradski stadion, nadam se vlastiti.

    A daleko od toga da i Milan, Inter, Lazio, Roma, Napoli, Fiorentina i ostali nisu tvornice novce.

    Tako da ova priča sa stadionom i sa samim ustrojem klubova definitivno ne ide u kategoriju “toga ima samo kod nas”.

    Drastični primjeri dolaze iz Amerike gdje se “franšize” i sele ovisno o dealu tih golemih tvornica novca sa pojedinim gradovima od kojih traže ustupke.

    Sve ove činjenice naravno nisu izgovor za stanje kod nas. Ali je činjenica da Plenki, Zoki, tkogod spiči desetinu para u stadione koliko ih piči Orban da ga kod nas jedan veliki dio scene jebo s nacionalizmom, vrtićima i ostalim demagogijama.

    Da ne velim specifikum grada Zagreba kao takvog gdje su u zadnjih 80 godina vlasnici nekoliko puta ostajali bez svoje imovine iz čisto ideoloških razloga.

    Veseli da imamo barem Rijeku i Osijek koji su potegli to pitanje konkretno.
  • Kwedi
    3.8k
    Čak i taj Osijek piči stadion, al kao i u slučaju Dinama nekad davno može zapaliti svijeću na Kamenitim vratima zbog političkog blagoslova, al jedina razlika je kaj se radi o mađarskom javnom novcu, odnosno Orbanovom frendu iz istog sela koji je dobio nogometnu igračku na temelju koje može oprati novac iz energetskog mešetarenja s Putinovcima.
    Bar bu ostao stadion na kraju.

    Kao i kod Rijeke di se gazda kluba zajebo jer nije imao u planu Ruju,al morao odraditi ju.
  • Mali dioničar
    15.5k
    Pa ja realno bih dao Volpiju neka radi Kantridu. U tom gradu i tak se osim Galeba ne radi k*rca.

    Ok, ja sam malo tržišno fundamentalistički nastrojen. Recimo, naravno da mi smeta da je Horvatinčić zgazio četvero ljudi bez pravnih posljedica, ali isto tako pozdravljam Hoto centar Cvjetni umjesto stanja prije.

    Podržavam Valamar u Rapcu koji je iznivelirao obalu i nasuo pijeska i napravio toliko sadržaja da bi svaki aktivist koji drži do sebe to nazvao devastacijom pomorskog dobra kao što recimo nazivaju zapadnu obalu u Splitu, a meni je ta zapadna obala baš kul.

    Općenito imamo niske kriterije za javne prostore. Pitanje je i marketinga, a ne samo troška. Recimo da je recimo Zaha Hadid dok je bila živa projektirala MSU možda bi se njoj trebalo platiti 5 milja eura za projektiranje, ali bi godišnje došlo par sto tisuća ljudi u Zagreb samo zbog toga jer je ona projektirala pa računaj cost benefit. A ako je jedini kriterij najniža cijena kao što bi trebala biti kad namještene natječaje radi Grad, onda imamo to kaj imamo. Troškovi i tako probijaju budžete i to za projekte gdje se to da sakriti (MSU je prošao totalno ispod radara, Arena malo manje), a Maksimir je pod prevelikom lupom da bi se to usudili raditi.

    Zato i nema stadiona.
  • Kwedi
    3.8k
    Upravo na tragu Dioničara. Ljudi ne shvaćaju da su profi nogometni klubovi prvenstveno ozbiljni poslovni subjekti koji posluju na relativno urednom nogometnom tržištu.

    Možemo mi imati subjektivne osjećaje, ljubav i pripadnost prema Dinamu, al u ozbiljnom pristupu poslovanju kluba i tržištu di djeluje (neovisno jel Dinamo, Rijeka ili Osijek), gledaš di je kapital, kako ga privući te da benefit od tog imaju svi dionici u i oko kluba. Kao i s Volpijem ili Ugarima u Slavoniji.

    Otkud bi Inače jedni i drugi mogli dignut razinu kvalitete?

    Dinamo i Hajduk mogu to kroz drugi način jer ima neka navijačka baza,al to ne znači opet ništa jer badava postavljeni temelji ako nemaš za zidanje, krovište, stolariju, instalacije i žbukanje. O fasadi da ne govorim.

    U tom istom kontekstu, možemo i o stadionu. U nijednoj cost-benefit analizi ne bi se našla kalkulacija Maksimira kao lokacije i izbora financiranja žiroračun Grada
  • SAS1987
    14.8k
    U nijednoj cost-benefit analizi ne bi se našla kalkulacija Maksimira kao lokacijeKwedi

    Koja lokacija je po tebi bolja? Promjena lokacije stadiona je cesto jako zajebana stvar.

    izbora financiranja žiroračun GradaKwedi
    Ak grad, drzava i građani vec 15 godina omogucavaju pljacku kluba pa nek placaju ovaj cirkus :rofl:
  • Kwedi
    3.8k
    Ne bum mešetario lokacijama.

    Nisam objektivan. Ja bi isto Maksimir da ostane, al to isto znači da od stadiona nema idućih 10+ godina.

    Kajzerica je bila meni osobno okej lokacija, al bez popratne prometne infrastrukture to nema smisla.
  • xavier
    12.1k
    Ako već licitiramo, meni su Sesvete super lokacija :joke:
  • Tradicija bunta
    6.5k
    Na Maksimiru krumpir posadit. Dinamovcima koji navijaju za trzisnu ekonomiju grad nek osigura zetove buseve da gledaju Dinama na rujevickom trening kampu. I predstave u HNK i kazalistu lutaka. Troskove prijevoza do Ruje sami nek snose, racunice mora biti!
  • Kwedi
    3.8k
    Preplitko je za krumpir, trebalo bi ozbiljno zaorati da bi imalo koristi.
  • og1986
    2.9k
    Zašto je Maksimir toliko problematičan u "Cost-benefit" kalkulacijama?
  • xavier
    12.1k


    Ponovit ću stoti put, jedino što je problematično u cijeloj priči je što svi (klub, grad, HNS) žele stadion, ali nitko ga ne želi platiti.
  • Tradicija bunta
    6.5k
    Moze i shopping centar ako krumpir ne uspijeva. To ce sigurno bit isplativo.
    Nogomet nek se stera u Zerjavinec, nas zagrepcane i dinamovce vise zanimaju kazalista.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.