• Gradjanski Dinamo
    111
    Naišao sam na doktorski rad o nogometu u Kraljevini SHS i za vrijeme 2. sv. rata s mariborskog sveučilišta (2016. godina). Rad je pisan na slovenskom jeziku. Ima preko 800 stranica s hrpetinom referenci.

    Evo popisa klubova koji su bili i koji nisu bili registrirani pri zagrebačkom savezu. Broj je bio najveći u Jugi (ak je moje poznavanjem slovenskog jezika dovoljno dobro)! Jednostavno smo oduvijek ludi za nogometom. :grimace:

    Mi smo Purgeri, najjači smo najjači!

    P.S. Ak netko želi čitat prek 800 str. na slovenskom jeziku, javite mi pa vam uploadam doktorat i dam vam link ovdje. Nije frka.

    Vl1vp1724757039.jpg

    Eomvk1724756515.jpg

    R9X4f1724756729.jpg

    nI0Wm1724756805.jpg

    G3HfQ1724756888.jpg
  • Sajla
    5.1k
    Naišao sam na doktorski rad o nogometu u Kraljevini SHS i za vrijeme 2. sv. rata s mariborskog sveučilišta (2016. godina).Gradjanski Dinamo

    to mora biti kolega @SAS1987 :cool:
  • Gradjanski Dinamo
    111


    Ne znam. Autor je Tin Mudražija. Jako lijep rad. Baš top. :grin:

    0BAnz1724758262.jpg
  • Gradinamo
    45
    Zanimljivo je da je količina prostora u disertaciji posvećena nogometu u Hrvatskoj, Srbiji i Sloveniji (donekle razumljivo zbog mjesta izrade disertacije) nesrazmljiva s utjecajem koji je pojedina država (središte) imala na razvoj nogometa na južnoslavenskom području
  • SAS1987
    14.7k
    to mora biti kolega SAS1987 :cool:Sajla

    Nisam ali cu svakako procitati :lol:

    P.S., neću prevoditi 800 stranica :rofl:
  • medveščak
    2
    može li netko tko ima kontakt, javiti upravi da treba napraviti akciju (široku i dugotrajnu) prema relevantnim internet stranicama, a vjerojatno i prema raznim institucijama da se isprave podaci o dinamu tamo di treba.

    primjer: transfermarkt navodi godinu osnutka 1911, ali pod trofejima kluba nema naslova prvaka u staroj jugoslaviji niti 1943. u ndh.

    p.s. iako još ima onih koji misle da dinamo nije građanski, mislim da je to tema koja je završena dodavanjem prefiksa građanski, odnosno slova g, odnosno nastankom imena gnk dinamo.

    postoje stotine klubova u svijetu koji su se obnovili i obnovili su se na raznorazne načine, neki nakon par godina, neki nakon 10. klub je taj koji odlučuje hoće li se i kako će se obnoviti, pogotovo ako ga nitko prije nije obnovio, pa nema spora s drugim inicijativama, a to je slučaj i s građanskim. građanski je živ i živi od 1911.

    kod nas je proces obnove trajao od 1945. do 2011. odnosno od prve skupštine dinama do te koja je bila 12.4.2011. kada je proces obnove završen. jest malo čudno i specifično, ali tako je kako je.

    za mene je klub obnovljen odmah te 1945. pod privremenim imenom dinamo (do uspostave konačnog imena gnk dinamo). oni koji misle drugačije mogu samo uzeti kao godinu obnove 2011., ne mogu potpuno negirati obnovu kao činjenicu, odnosno godinu osnutka 1911.

    ipak, ako netko tako misli (da je građanski obnovljen 2011.), sugerirao bih da korigiraju mišljenje bar na 1970. kad je vraćena šahovnica na grb. tada su isti oni, koji su ukinuli građanski, priznali da je dinamo nasljednik građanskog, a tko će bolje znati od njih.

    rezime: građanski=dinamo. puno ime kluba: građanski nogometni klub dinamo. naslova prvaka: 35. rasprava može biti samo u kojem trenutku se građanski obnovio kao dinamo: odmah 45., 1970. ili 2011., ali teški proces obnove građanskog je gotov.
  • mali M
    5.1k
    "ŠK Mesarski" moj deda je bil osnivač. Ako sam dobro polovio to je na mjestu današnjeg NK Maksimir. Deda je dal i leš posipati da bi se moglo igrati
  • Gradjanski Dinamo
    111


    Predobro. Jel imaš kakvih materijala, saznanja, anegdota na tu temu? Ak imaš, podijeli s nama taj dio zagrebačke povijesti. :grin:
  • mali M
    5.1k
    ma ja sam ti prije "sto godina" sa burazom našao plaketu na njegovo ime kao osnivača/presjednika kluba nk mesarski i adresa je bila gdje je sad nk maksimir. Pitali smo tada staroga i rekao nam je da je deda dao i leš posipati i pomogao oko cijele organizacije. e sad, mi to tada nismo popratili, nije nas toliko zanimalo (klinci smo bili)... mogao bi probati vidjet sa starim dal se još čega sjeća i vidjeti što se sve da iskopati..
  • Sljeme
    2.4k
    Vidim da postoji i knjiga o tom klubu i podaci da su igrali prvenstva Zagreba u drugoj ligi. Spojili su se s Mesokrom 1963. i postali Kemičar (1963–85), onda Chromos (1985–97) i Posavina od 1997.

    https://www.njuskalo.hr/literatura-knjige/nk-mesarski-zagreba-oglas-15050339

    Ak neko ima ovu knjigu molim da se javi.

    adresa je bila gdje je sad nk maksimir.mali M
    Ovo mi je prvi glas da je neki drugi klub igrao na terenu od Maksimira (Oboj). Maksimir je osnovan ranije 1924., u drugoj Jugi sigurno nije Mesarski igrao na tom terenu, možda su eventualno ranije bili gosti.
    Ako imaš tu plaketu o osnivanju jel ju možeš
    poslikat?

    Pošto je tema Građanski info za one koji možda ne znaju da su za Maksimir igrali Antolković, Kokotović, Glaser i druge legende.
  • mali M
    5.1k
    Probati ću nać, možda sam i pobrkao nešto.. Možda su i meni krivo rekli. Sumnjam da ću uspjet nać tu plaketu al ajde vidjet ću. Danas bi je s ponosom čuvao, tada ko zna gdje je završila... u Chromosu i Posavini sam i sam trenirao, i nisam imao pojima da je to vezano na Mesarski. A možda sami zabrijao i zapravo je deda bio osnivač nk Maksimir. Neznam, kad ulovim vremena probat ću se s time pozabaviti.. Deda je bio poznati mesar s Bukovca tako da sam možda i tu pobrkao.. vidjet ću
  • Gradjanski Dinamo
    111
    Ekipa, evo i intervjua s Franjom Glaserom iz 1991. godine objavljenog u Večernjem listu.

    Tema intervjua je već spominjana priča o ulozi djelatnika "Građanskog" (predsjednika, trenera, navijača i ostalih) u skrivanju Židova od progona (i vrlo izvjesne smrti) tijekom 2. sv. rata. Spašena su dva bračna para, Weiss i Reisfeld, tako što su pune četiri godine skrivani unutar prostorija sjedišta kluba, odnosno na igralištu u Koturaškoj!

    Ne znam je li ovo već netko stavio na forum, ali ovo je fantazija. O ovom bi se film dao snimiti. Pročitao sam intervju u jednom dahu. Uživajte svi koji ovo niste vidjeli.

    Jy46b1725062014.jpg

    RhDTv1725062076.jpg
  • Gradjanski Dinamo
    111
    Evo još jedna sitnica iz arhive koju sam zaboravio staviti na forum. Nek se nađe.

    mfJih1725062483.jpg
  • Patak
    2.9k
    Hvala na ovim tekstovima iz arhive. Evo malo i o autoru većine tih tekstova. Biografija za objaviti knjigu. Izdavao je i biltene i knjige o NK Dinamo, Borio se za ostavštinu svog brata A.B. Šimića čiju su građu komunisti odnijeli u Moskvu preko njegove bivše djevojke i skrivali do šezdesete pa čak i onda su htjeli zapaliti sva izdanja Sabranih djela ali nisu uspjeli jer su brzo rasprodana.

    To što je bio uključen u Građanski i volio nogomet mu je spasilo život 1945, jer su ga navijači Građanskog partizani odvukli iz logora na osnivačku skupštinu Dinama, itd...fascinantna životna priča.

    https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Jerko_%C5%A0imi%C4%87
  • Gradjanski Dinamo
    111


    Hvala ti na ovim informacijama. Izuzetno zanimljiv čovjek.

    Imam još njegovih materijala, pa ih okačim ovdje čim pripremim sve. Uglavnom, ima jedan zanimljiv feljton (u šest nastavaka) o povijesti Dinama koji je pisao 1975. godine povodom tridesete godišnjice kluba (tada se slavila ta obljetnica).

    Ono kaj je u feljtonu zanimljivo je način na koji je pristupio problematici osnivanja Dinama. Iznio je jako puno zanimljivih podataka kao živi svjedok tog vremena. Ali je isto tako (po mom mišljenju) uspio onako, u rukavicama, Dinamu upakirati nastavak tradicije Građanskog bez da to eksplicitno kaže.

    Uskoro objavljujem sve. :wink:
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.