• mali M
    5k
    i kaj onda kad dodjemo tamo?Jaro

    po milionti put! Prije izbora se raspitaš, nađeš osobu koja ti se čini najsposobnija, najkompetentnija, najmoralnija i najiskrenija i glasaš za nju...
    Pa da je iz Možemo ili iz HDZ-a, ne zanima me, ako misliš da u njoj vidiš vrijednosti koje će graditi tvoj grad na ispravan način koji ćemo ostaviti svojoj djeci, glasaj za nju!
    Na identičan način je Bandić i HDZ bio vječno na vlasti jer ljudi razmišljaju kao i ti! Da samo znaš koliko sam puta glasao za neovisne "anonimuse" jer su mi se činili najispravnijim. Najlakše je ne izać na izbore i onda se raspravljati po forumima, pametovati da se nema izbor... Dinamovo proljeće nebi nikad uspjelo da se nismo svi angažirali!
  • deda
    32.5k
    Mogu i banirat nije problem.
  • mali M
    5k
    i da, uveo bi obavezan postotak izlaznosti ili bi izbori bili ne važeći. Fakat mi nije jasno da ekipa (koja god i na kojoj god razini) dobiva vođenje grada sa izlaznošću 30%. Ima da te izabere 70% zagreba ako ga želiš voditi i doviđenja! Neznam zašto se ne uvede glasanje preko e-građana..
  • Bosskovitz
    11.7k
    i da, uveo bi obavezan postotak izlaznosti ili bi izbori bili ne važeći.mali M

    Besmisleno. Zamisli da su nevažeći izbori ako izlaznost nije 70%. Na izbore izađe gotovo pola milijuna ljudi (na prošle je izašlo oko 320.000), 99% njih glasa za to da se smjeni Tomašević, ali "gotovo pola milijuna" je samo 68% ukupnog broja birača i izbori su nevažeći. Ostaje stara vlast. Hoćemo imati staru vlast još 4 godine, iako ju premoćna većina građana ne želi, ili ćemo uludo ponavljati izbore dok grad propada jer idemo iz kampanje u kampanju?

    Ne samo besmisleno nego i nepotrebno. Svi kojima je stalo do toga tko je na vlasti izlaze na izbore i sudjeluju u njima, nitko ih u tome ne spječava, nitko im to ne otežava ili ih na drugi način ograničava. To znači da su izbori legitimni i legalni, a to je sve što je potrebno.
  • mali M
    5k
    ma karikirao sam za 70% tako je nebitno koji postotak bude. Tvoj argument stoji, ali isto tako jel ti u redu da vlast u bilo kojem gradu osvoji netko tko je dobio potporu 7% građana, al eto izašlo ih je samo 12% pa je i to u redu? Nemora biti 70% ali nije mi okej da netko pobjedi sa 60% od trečine ukupnog broja birača. Praktički pobjedi sa 16-17% glasova. Niti jedna krajnost nije dobra pa tako ni tvoja verzija niti moja. Nekakva građanska odgovornost mora postojati. Ova neizlaznost može pasati samo trenutno vladajućima (ne mislim na zagreb nego općenito). Isto kako je Mamiću pasao bojkot navijača. bolila je njega šlapa što oni ne dolaze kad je on kasu punio kriminalom a ne poštenim načinom.
  • Bosskovitz
    11.7k
    jel ti u redu da vlast u bilo kojem gradu osvoji netko tko je dobio potporu 7% građana, al eto izašlo ih je samo 12% pa je i to u redu?mali M

    Da. Ako je preostalih 88% imalo jednaku mogućnosti izlaska na izbore, ali nisu na njih izašli, to mi je posve u redu. Naravno da bih volio da je izlaznost 100%, ali kao što imaš pravo birati, tako imaš i jednako vrijedno pravo ne birati. Svaka osoba koja ne sudjeluje na izborima donijela je odluku da neće sudjelovati na njima i to je također vid ostvarenja njezinih političkih prava.

    Nekakva građanska odgovornost mora postojati.mali M

    Apsolutno, ali građanska odgovornost se ne ostvaruje kvotama koje bi paralizirale sustav vlasti niti kaznama nego edukacijom i razvojem građanskog, demokratskog društva u kojem pojedinci razumiju kako javna vlast funkcionira i koja je njihova uloga u političkom procesu. To dolazi s vremenom, a hoće li trajati duže ili kraće ovisi o svim dionicima političkog procesa: građanima, političarima, medijima, školstvu i dr.

    Ne znam jesam li najpreciznije zapamtio, ali Francuzi imaju izreku da je kralju glava pala u jednom danu, ali republika se stvarala gotovo dva stoljeća. Istinska demokracija je društvena vrijednost, ne samo pravo da se izađe na izbore i izabere vlast, a mi ne samo da smo relativno mlada demokracija nego nikada baš ni političarima nije bilo pretjerano stalo da se ona kao vrijednost razvija jer u razvijenoj demokraciji građani imaju veća očekivanja od političara, pozivaju ih na odgovornost i politički kažnjavaju one koji svoj posao ne rade dobro.
  • Dino
    2.6k

    Najbolje je zakonski neizlazak na izbore definirati kao prekrsaj i staviti kaznu 100-150 eura.

    Bolje da ljudi trgaju listice neg da ne izadu.
  • mali M
    5k
    nisam uopće ni spominjao kažnjavanje, nego pitao zašto se ne omogući glasanje preko e-građani.
    Boss nisi me shvatio, nisam mislio ozakoniti kvote koje bi parazirale sustav vlasti (mada nisam siguran niti šta zapravo misliš s time)... Meni bi neki minimalan kvorum morao postojati. Nije da to ne postoji, to je čak i pravni okvir za neka glasanja u pravnim osobama (mora biti pristutno tolko i tolko da bi se moglo izglasati nešto). Ali očito vođenje grada ili države nije toliko bitno za nas pa je u redu da manjina drma kako joj paše, dok su ostali uvjereni da njihov glas nema utjecaj na izbore... Slažem se da je razvoj društveno odgovornog stanovništva proces koji traje godinama, desetljećima čak i stoljećima. Ali nema razvoja društva ako ih uvjeriš da je nešto nebitno, nema odgovornosti za isto, i nema posljedica za isto... Onda dobivaš kaotično uređenje izgrađeno na onome tko je lukaviji i tko se bolje snađe u tom kaosu i iskoristi slabosti. Ne na sposobnosti i kvalifikaciji...
  • Dino
    2.6k
    nisam uopće ni spominjao kažnjavanjemali M

    Ma jasno. Sam sam se nadovezao i rekao kak bi po mom misljenju bilo zgodno. U takvim slucajevima ne bi bila mala izlaznost iako nisam siguran kolko faktor “prisile” djeluje na same izbore. Tipa bi li ljudi iz revolta dosli sam da podrapaju listic i slicno.
  • Bosskovitz
    11.7k
    Boss nisi me shvatio, nisam mislio ozakoniti kvote koje bi parazirale sustav vlasti (mada nisam siguran niti šta zapravo misliš s time)... Meni bi neki minimalan kvorum morao postojati.mali M

    Upravo to mislim, razumio sam te. Ti bi uveo minimalni postotak izlaznosti na izbore da bi oni bili valjani, zar ne? To otvara mogućnost paralize vlasti jer ako ne izadje dovoljno ljudi, ne mozes izabrati novu vlast i stara ostaje. Duboko problematično.

    Nije da to ne postoji, to je čak i pravni okvir za neka glasanja u pravnim osobama (mora biti pristutno tolko i tolko da bi se moglo izglasati nešto)mali M

    Nije to isto. Sabor ako ne moze skupiti kvorum za odluke, moze ga se raspustiti. Građane ne mozes raspustiti, oni su temelj. I koliko god bi bilo pohvalno da svi glasuju, apsolutno svatko ima pravo donijeti odluku da ne zeli glasovati.

    Ali očito vođenje grada ili države nije toliko bitno za nas pa je u redu da manjina drma kako joj pašemali M

    Pricamo o vrlo teorijskim kategorijama, ali ne drma manjina - drma većina od onih kojima je stalo da sudjeluju u procesu.

    zašto se ne omogući glasanje preko e-građanimali M

    Na stranu preozbiljna mogućnost manipulacije, na online glasovanju ne mozes zajamciti privatnost i tajnost glasanja sto je jedan od najvaznijih temelja demokracije.
  • mali M
    5k
    ne mozes izabrati novu vlast i stara ostaje. Duboko problematičnoBosskovitz

    Za razliku od sada gdje na suprotan način dobivaš identičnu stvar... I nije problematično...

    Na stranu preozbiljna mogućnost manipulacije, na online glasovanju ne mozes zajamciti privatnost i tajnost glasanja sto je jedan od najvaznijih temelja demokracije.Bosskovitz

    Na stranu što smo tako glasali i za Dinamo i što nisam vidio da su ikome podaci iscurili, pričamo o e-građanima sa vjerodajnicama i sigurnosnim protokolima. Zbilja neznam kome smeta online glasanje koje postoji već u svijetu i nigdje nije problem... Al u glasanju za vlast u Zagrebu postoji ozbiljna zabrinutost za temelje demokracije... Uf...
  • Captain America
    17.6k
    https://www.vecernji.hr/zagreb/pukla-vodovodna-cijev-u-novom-zagrebu-primijetio-sam-da-nesto-nije-u-redu-kad-sam-isao-prati-zube-1795683

    Zagreb je njihov pa misle da ga mogu ostavit u triput gorem stanju nego što su ga našli. Veća su pošast po naš grad od potresa.
  • Bosskovitz
    11.7k
    Za razliku od sada gdje na suprotan način dobivaš identičnu stvar... I nije problematično...mali M

    A jbg stari, naprosto nije istina. Na vlasti imaš one za koje se odlučila većina ljudi kojima je stalo - i tako svake četiri godine kako u gradu, tako i u državi. Onog trenutka kad se većina odluči za nekog drugog, taj drugi će postati vlast. Bez ikakvih kvota, ograničenja, kvoruma i sličnog.

    Na stranu što smo tako glasali i za Dinamo i što nisam vidio da su ikome podaci iscurili, pričamo o e-građanima sa vjerodajnicama i sigurnosnim protokolima.mali M

    Miješaš kruške i jabuke. Izbori u klubu su nešto što klub organizira onako kako njemu odgovara, ne postoji nikakva obveza tajnosti glasovanja. Da hoće, klub može organizirati izbore podizanjem ruke na stadionu - državni izbori se ne mogu tako provoditi. Na državnim izborima moraš imati osiguranu privatnost i tajnost glasovanja - a to ne možeš imati ako ne glasaš na kontroliranom i nadgledanom biračkom mjestu.

    I kažem - sve je to posve odvojena priča od sigurnosti takvog glasovanja i pouzdanosti rezultata.

    Zbilja neznam kome smeta online glasanje koje postoji već u svijetu i nigdje nije problem...mali M

    Jel ti stvarno samo bubneš ovakve stvari bez ikakve provjere? :D Ozbiljno te pitam jer ovo je baš onako izjava koja pokazuje da nemaš pojma o temi o kojoj pričaš.

    Online glasovanje u cijeloj Europi mislim da postoji samo u Estoniji. I u Švicarskoj, ali samo za referendume. Nigdje drugdje se bitna tijela - parlament, predsjednik i sl. - ne biraju online, u većini država se čak ne biraju ni elektronički, a u mnogima u kojima se biraju elektronički postoji i sustav pisane potvrde rezultata. Svaki online sustav podložan je manipulaciji i može vrlo jednostavno biti hakiran - ovo je bojazan oko koje se slažu praktično svi stručnjaci za informatičku sigurnost. Ako se ne varam, neki lik koji je bio ključan za uvođenje internetskog glasovanja u Estoniji glasa na papirnatom biračkom listiću jer ne vjeruje sustavu.

    A i to sve je samo druga strana medalje, prva je ono što sam ti pisao: tajnost i privatnost glasovanja. Zato kad ideš glasati provjere tvoj identitet, a onda sjedneš na mjesto gdje si zagrađen od drugih kako nitko ne bi vidio za koga glasaš i zato je zabranjeno fotografirati biračke listiće (iako se ovo zadnje samo parcijalno provodi) - tako se osigurava da zaista ti glasaš i da te nitko ne kontrolira za koga ćeš glasati jer nitko ne može isto saznati.
  • flexXy
    2.3k
    Ne postoji online sustav koji je otporan na napade ukoliko druga strana ima stvarno zelju i znanje napravit proboj. Kao netko tko je te struke nikad ne bih uvodio online nacin glasanja za stvari koje su od javnog interesa. Hakerski napadi nisu samo uskracivanje usluge kao sto vecina ljudi misli vec to nosi i opasnije stvari poput krade osobnih podataka, manipulacije glasova i slicno sto se moze odvijati i bez znanja napadnute strane. Po meni se uvodenjem online glasanja gubi legitimnost izbora i narusava integritet drzave pa mi nije jasno zasto vecinom politicari i glasaci desnog spektra to traze.
bold
italic
underline
strike
code
quote
ulist
image
url
mention
reveal
youtube
tweet
Add a Comment

Dobrodošli na Forum Zona Dinamo!

Zona Dinamo je Forum na kojem se okupljaju navijači i simpatizeri Dinama, te na jednom mjestu raspravljaju i informiraju se o klubu i svim ostalim stvarima koje imaju poveznicu s našim klubom. Ostali su dobrodošli kao gosti i u skladu s tim trebaju se i ponašati.